Смекни!
smekni.com

Використання відеоспостереження з метою формування вмінь педагогичного менеджменту у майбутніх учителів іноземних мов (стр. 2 из 2)

У той же час від викладача вимагається велика педагогічна майстерність для використання цього механізму з мінімальним ризиком і з максимальною ефективністю. Дійсно, перша зустріч учасника відеозапису зі своїм власним зображенням у багатьох випадках справляє більш чи менш тяжке враження. Перед тим, як стати підтримкою для відстроченого спостереження й самоаналізу свого образу дії, відеозображення порушує уявлення про власну особистість та професійну компетентність. Це враження у багатьох студентів серйозно коливається внаслідок розбіжності між суб’єктивним сприйняттям самого себе й більш об’єктивним, яке нам представляє екран. Показово, що відео викликає як захисні реакції на агресивне вторгнення в емоційне життя й відносини з оточуючими, так і формування рефлексивної позиції.

Навчання відбувається у процесі спостереження за собою, за педагогічними ситуаціями, за “експериментами”, що проводяться. Тренування спостереження будується таким чином: спочатку студенти знайомляться з методикою спостереження, з його труднощами, потім встановлюється поле нагляду, фіксується мета і обговорюються способи спостереження за власними педагогічними діями та їх аналіз. Після відеозапису студенти інтерпретують отримані дані, що передбачає зв’язок прийомів спостереження з теоретичною рефлексією. Відеонагляд за власними педагогічними діями й за діями своїх товаришів дає засоби для її регулювання й здійснює випробовування теорії практикою.

Отже, проводячи спостереження, студенти встановлюють безпосередній традиційний зв’язок між теорією і практикою, тому що в цьому випадку теорія пояснює практику, а практика дозволяє переглянути теорію. Відеоспостереження допомагає студентам завдяки аналізу записаних ситуацій контролювати в дії свій власний розвиток, усвідомлювати те, чого їм не вистачає у плані теоретичних знань, практичних умінь і навичок, прийомів педагогічного менеджменту, професійної мобільності, комунікативності й інших показників професійної компетентності й те, що вони знають і вміють. Виходячи з цього, кожен студент проектує разом з викладачем особистий план, що сприяє просуванню від набуття до становлення вмінь педагогічного менеджменту.

Ця робота стає підготовчим етапом перед проходженням студентами педагогічної практики. Загальновідомо, що практика може справити великий вплив на формування вмінь педагогічного менеджменту майбутніх учителів. Так, за результатами практики студенти оцінюють свої здібності і можливості щодо вибраної професії вчителя, рівень сформованості вмінь професійного менеджменту.

Практика у школі найкращим чином надає студентам можливість проводити самоспостереження власного професійного самовдосконалення в педагогічній діяльності, а саме, в залученні отриманих теоретичних знань, використанні педагогічних технологій і прийомів педагогічного менеджменту. Вони також можуть аналізувати прояв своїх професійно-значущих якостей, професійна мобільність, педагогічного менеджменту, визначати шлях для професійного вдосконалення.

Аналізуючи свої педагогічні дії, студенти починають розуміти, що для досягнення висунутих цілей і завдань необхідно ліквідувати невідповідність між власним рівнем професійного й особистісного розвитку і вимогами, що пред’являються до педагогічної діяльності. Усвідомлення цього протиріччя зумовлювало розвиток умінь і своєчасне корегування самооцінки.


Висновки.

На основі вищевикладеного можна зробити такі висновки:

· використання прийомів педагогічного менеджменту, що передбачає вміння вчителя керувати педагогічними ситуаціями, процесом соціалізації, навчально-пізнавальним процесом і поведінкою учнів, є важливим компонентом діяльності сучасного вчителя іноземних мов;

· сформованість умінь з управління в класі є показником ступеня оволодіння педагогом прийомами класного менеджменту, усвідомленням і стійкою потребою в їх вдосконаленні;

· компетентний учитель повинен уміти вибирати й ставити завдання своїй управлінській діяльності, правильно аналізувати педагогічні ситуації, причини поведінки дітей, приймати педагогічно обґрунтовані рішення, передбачати їх соціальні наслідки; він має вміти самостійно вибирати й розробляти методи управління;

· застосування відео спостереження на заняттях з методики викладання іноземних мов сприятиме формуванню вмінь педагогічного менеджменту у майбутніх учителів іноземних мов.


Список літератури

1. Андрушків Б.М., Кузьмін О.Є. Основи менеджменту. – Львів: Світ, 1995.– 296 с.

2. Канаржевский Ю.А. Внутришкольный менеждмент – М., 1993 – 246 с.

3. Лазарев В.С. Управление образованием на пороге новой эпохи // Педагогика. – 1995. – № 5. – С. 12 – 14.

4. Симонов В.П. Педагогический менеджмент: 50 НОУ-ХАУ в управлении педагогическими системами: Учебное пособие. – 3-е изд., испр. и доп. – М.: Педагогическое общество России, 1999 – 430 с.

5. Arends, Richard S Classroom instructions and management / Ricard I. Arends., 2003. – 307 p.

6. Classroom Discussion and Management., The Mac Crown-Hill Companies, Richard S. Arends, Massachusetts, 2001. – 307 p.


Заявка

на участь у Всеукраїнській

науково-практичній конференції

«СУЧАСНІ ЗАСОБИ НАВЧАННЯ ІНОЗЕМНИХ МОВ»

Відомості про учасника конференції

Прізвище Баркасі

Ім’я Вікторія

По батькові Володимирівна

Місце роботи Миколаївський державний університет імені

В.О.Сухомлинського

Посада доцент кафедри англійської філології

Наукова ступінь к.п.н.

Вчене звання -

Контактний телефон/факс 47-50-51

Адреса для листування м.Миколаїв, вул..Пушкинська, 66, кв.5

Необхідність у бронюванні

місця проживання немає

Назва доповіді Використання відеоспостереження з метою формування вмінь педагогичного менеджменту у майбутніх учителів іноземних мов

Секція 3. Відеозасоби навчання іноземних мов

Дата 13.11.2005

Підпис


Заявка

на участь у Всеукраїнській

науково-практичній конференції

«СУЧАСНІ ЗАСОБИ НАВЧАННЯ ІНОЗЕМНИХ МОВ»

Відомості про учасника конференції

Прізвище

Ім’я

По батькові

Місце роботи

Посада

Наукова ступінь

Вчене звання

Контактний телефон/факс

Адреса для листування

Необхідність у бронюванні

місця проживання

Назва доповіді

Секція

Дата 13.11.2005

Підпис