Смекни!
smekni.com

Облік та контроль розрахунків за виплатами на соціальні заходи в ДП НДГ "Україна" ЖНАЕУ Черняхівського району Житомирської області (стр. 8 из 14)

Отже, розвиток сільськогосподарського виробництва вимагає відповідного розвитку матеріально-технічної бази, яка є сукупністю засобів і предметів праці, що використовуються в сільському господарстві.

2.2 Первинний та зведений облік розрахунків за страхуванням

Бухгалтерський облік розрахунків за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням вимагає їх належного документального оформлення (див. табл.. 2.1.).

Якщо необхідно визначити середній заробіток, такі дані вказуються у відповідній довідці про середню заробітну плату (дохід).

Допомога у зв'язку з тимчасовою втратою непрацездатності виплачується на основі листка непрацездатності, виданого лікувальним закладом. Виходячи із кількості днів непрацездатності та середньоденного заробітку, визначають суму такої допомоги. Для цього складають відповідний розрахунок.

Допомога за вагітністю і пологами виплачується за 70 календарних днів до пологів та 56 днів після них (при ускладнених пологах або народженні двох чи більше дітей — теж 70 днів) у розмірі 100 % середньої заробітної плати, незалежно від страхового стажу. Підставою для нарахування такої допомоги є лікарняний лист встановленої форми.

Допомога на поховання нараховується у випадку смерті застрахованої особи або членів її сім'ї (дружини, чоловіка, батька, матері, діда, бабусі, а також дітей, братів, сестер та онуків до 18 років, якщо вони не мають батьків). Підставою для нарахування і виплати такої допомоги є свідоцтво та довідка про смерть (на померлого члена сім'ї додатково довідка з місця проживання про перебування його на утриманні застрахованої особи, якій видається допомога).

Кожному працівнику підприємства заробітна плата нараховується, виходячи з даних первинних документів (табеля обліку використання робочого часу ф.№ 64, наряди на виконання робіт №70, послуг ф. №70а, подорожні листи вантажного автотранспорту ф. № 2, накази, службові записки тощо).

Нараховану заробітну плату по кожному працівнику заносять в Розрахунково-платіжну відомість. У лівій частині Розрахунково-платіжної відомості записують суми всіх нарахувань заробітної плати за її видами, а в правій частині – утримання за їх видами і суми до видачі. [55, c. 36]

При нарахуванні та сплаті внесків бухгалтеру необхідно мати документи, що містять розміри, підстави та інші дані про порядок нарахування внесків, визначений нормативними актами України. Їх перелік наведено в таблиці 2.7.

Таблиця 2.7

Документування розрахунків із соціального страхування

№ п/п Назва документу У яких випадкахвикористовуються Хто підписує
1 Заява на виплату допомоги та свідоцтво про народження дитини При нарахуванні допомоги при народженні дитини Резолюція керівника на заяві, завідуючий РАГСом (на свідоцтві)

2
Наказ роботодавця про надання допомоги, розпорядження виконавчої дирекції від Фонду за місцем їх реєстрації як страхувальників При наданні допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Роботодавець, представник Фонду
3 Заява на виплату допомоги, свідоцтво про народження дитини, а також копія рішення суду про усиновлення ви рішення відповідних органів про встановлення опіки При наданні допомоги при вагітності та пологах, при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для усиновителів та опікунів Резолюція керівника на заяві, завідуючий РАГСом (на свідоцтві)
4 Заява особи, що доглядає дитину, та довідка з місця роботи матері про те, що вона дійсно вийшла на роботу до закінчення строку відпустки по догляду за дитиною При догляді за дитиною батьком, бабою, дідом Керівник установи, де працює матір
5 Свідоцтво про смерть, виданого органом реєстрації актів громадського стану, довідка про те, хто організовував і проводив поховання При призначенні сім»ї померлого допомоги на його поховання Завідуючий органом реєстрації актів громадського стану, секретар місцевої ради
6 Листок тимчасової непрацездатності При нарахуванні допомоги з тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною) Лікар
7 Листок непрацездатності, акт про нещасний випадок, пояснювальна записка хворого При нарахуванні допомоги в зв»язку з виробничою (або невиробничою) травмою Лікар, працівники підприємства, що входять до складу комісії

Слід зазначити, що нарахування допомоги по тимчасові втраті працездатності розділяється на дві частини: перші п’ять днів непрацездатності зараховують за рахунок підприємства, всі послідуючі дні непрацездатності – за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності або Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві (в тому випадку, якщо тимчасова втрата працездатності настала в результаті травми на виробництві або невиробничої травми).

Лікарняні листи, які були нараховані протягом місяця, записують в реєстр листів тимчасової втрати працездатності, в якому зазначають:

· прізвище, ім”я по батькові особу, яка втратила працездатність;

· номер лікарняного листа;

· період непрацездатності;

· діагноз захворювання;

· трудовий стаж;

· кількість днів тимчасової непрацездатності та сума.

На підставі зазначених документів здійснюється розрахунок внесків до фондів соціального страхування.

Сума утримань до фондів соціального страхування із заробітної плати працюючих відображається в розрахунково-оборотній відомості, в якій відображаються розрахунки з робітниками та службовцями з оплати праці, і в якій зазначаються суми нарахованої заробітної плати і суми утримань, в тому числі і зборів на соціальне страхування. [68, c. 236]

2.3 Синтетичний та аналітичний облік розрахунків за страхуванням

Облік розрахунків за страхуванням в ДП НДГ «Україна» ведеться за зборами на обов'язкове державне пенсійне страхування, на обов'язкове соціальне страхування, на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття, за індивідуальним страхуванням персоналу підприємства, страхуванням майна та за страхуванням від нещасних випадків на виробництві та за іншими розрахунками зі страхування.

Порядок нарахування таких зборів регулюється чинним законодавством. Для обліку розрахунків за всіма видами страхування призначений рахунок 65 "Розрахунки за страхуванням". Він має наступні субрахунки:

- 651 "За пенсійним забезпеченням";

- 652 "За соціальним страхуванням";

- 653 "За страхуванням на випадок безробіття";

- 654 "За індивідуальним страхуванням";

- 655 "За страхуванням майна"";

- 656 "За страхуванням від нещасних випадків на виробництві".

На субрахунку 651 "За пенсійним забезпеченням" ведеться облік розрахунків з Пенсійним фондом України за збором на обов'язкове державне пенсійне страхування.

На субрахунку 652 "За соціальним страхуванням" ведеться облік розрахунків з Фондом соціального страхування України за збором на обов'язкове загальнодержавне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням.

На субрахунку 653 "За страхуванням на випадок безробіття" ведеться облік розрахунків за збором на обов'язкове загальнодержавне соціальне страхування на випадок безробіття.

На субрахунку 654 "За індивідуальним страхуванням" ведеться облік розрахунків зі страховими організаціями від індивідуального страхування персоналу підприємства за їх письмовими дорученнями, у випадку добровільного страхування, з нарахованої їм заробітної плати страхових внесків за договорами та із обов'язкового страхування, яке встановлюється законодавством.

На субрахунку 655 "За страхуванням майна" ведеться облік розрахунків за страхуванням майна підприємства та майна працівників підприємства. Такі страхові платежі підлягають перерахуванню страховим організаціям.

У зв'язку із введенням у 2002 р. збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, з'явилася потреба у введенні додаткового субрахунку - 656 "Розрахунки із соціального страхування від нещасних випадків на виробництві". Розмір цього збору коливається від 0,84 % до 13,8 % від фонду оплати праці залежно від класу професійного ризику виробництва. В ДП НДГ «Україна» він становить 2,42% від загального фонду оплати праці, клас професійного ризика – 52.

Типові господарські операції та кореспонденція рахунків по розрахунками із страхування наводяться в табл. 2.8.

Таблиця 2.8.

Облік розрахунків за страхуванням в ДП НДГ «Україна»

№ з/п Зміст господарської операції Кореспондентні рахунки
Дебет Кредит
1 2 3 4 5
1 Нараховано заробітну плату: -виробничому персоналу 80978,91 23 661
-загальновиробничому персоналу 14880,88 91 661
-адміністративному персоналу 8091,15 92 661
-працівникам, які здійснювали монтаж 4521,11 15 661
-працівникам, що займалися реалізацією продукції 2341,55 93 661
2 Проведено відрахування до Пенсійного Фонду від з/п:- виробничого персоналу 26885,00 23 51
-загальновиробничого персоналу 4940,45 91 651
-адміністративного персоналу 2686,26 92 651
-працівників, які здійснювали монтаж 1501,01 15 651
-працівників, що займалися реалізацією продукції 777,39 93 651
3 Проведено відрахування на соціальні заходи у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю від заробітної плати:- виробничого персоналу 1133,70 23 652
-загальновиробничого персоналу 208,33 91 652
-адміністративного персоналу 113,28 92 652
-працівників, які здійснювали монтаж 63,30 15 652
-працівників, що займалися реалізацією продукції 32,78 93 652
4 Проведено відрахування на випадок безробіття від заробітної плати: - виробничого персоналу 1295,66 23 653
-загальновиробничого персоналу 238,09 91 653
-адміністративного персоналу 129,46 92 653
-працівників, які здійснювали монтаж 72,34 15 653
-працівників, що займалися реалізацією продукції 37,46 93 653
5 Проведено відрахування на соціальні заходи від нещасного випадку на виробництві від заробітної плати:-виробничого персоналу 1959,69 23 656
-загальновиробничого персоналу 360,12 91 656
-адміністративного персоналу 195,81 92 656
-працівників, що займалися монтажем 109,41 15 656
-працівників, що займалися реалізацією продукції 56,67 93 656
6 Проведено утримання соціальних внесків на пенсійне страхування від заробітної плати:-виробничого персоналу 1619,58 661 651
-загальновиробничого персоналу 297,62 661 651
-адміністративного персоналу 161,82 661 651
-працівників, що займалися монтажем 90,42 661 651
-працівників, що займалися реалізацією продукції 46,83 661 651
7 Проведено утримання соціальних внесків на соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю від заробітної плати:-виробничого персоналу 652 661
-загальновиробничого персоналу 809,79 652 661
-адміністративного персоналу 148,81 652 661
-працівників, що займалися монтажем 80,91 661 652
-працівників, що займалися реалізацією продукції 45,21 661 652
8 Проведено утримання соціальних внесків на соціальне страхування від безробіття від заробітної плати:-виробничого персоналу 485,87 661 653
-загальновиробничого персоналу 89,29 661 653
-адміністративного персоналу 48,55 661 653
-працівників, що займалися монтажем 27,13 661 653
-працівників, що займалися реалізацією продукції 14,05 661 653
9 Погашено з поточного рахунку заборгованість перед:-Пенсійним Фондом 39006,39 651 311
-Фондом соціального страхування у зв`язку зтимчасовою непрацездатністю 2659,53 652 311
-Фондом соціального страхування на випадок безробіття 1959,69 653 311
-Фондом соціального страхування ві нещасних випадків на виробництві 722,00 656 311
10 Нараховано допомогу у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності 3411,89 652 661

Загальну схему обліку збору на обов'язкове державне пенсійне страхування наведено на рис 2.1.