Смекни!
smekni.com

Зороастризм і Маздеізм (стр. 1 из 3)

ЗОРОАСТРИЗМ І МАЗДЕІЗМ

Релігійний дуалізм древніх іранців найчастіше пов'язується з зороастризмом, тобто з навчанням великого пророка Зороасгра (Заратуштри), що зафіксовано в найдавнішій священній книзі Авесті. Письмовий текст Авести - досить пізнього походження (десь, не раніше III в. до н.е.), тим більше це відноситься до її численних коментарів. Найбільше ж древні частини священної книги, її пісноспівання і гімни Гати і Ясні, у тому числі приписувані самому Зороастру, датуються приблизно XII-Х ст. до н.е., тобто за часом близькі до ранніх древнеіндійськиз ведів. Уся складність проблеми полягає втому, щоб визначити, що саме написав і запропонував сам Зороастр і що існувало раніше і було лише використане пророком при проведенні ним свого роду релігійної реформи. А рішення цієї проблеми у свою чергу залежить від того, яким часом датувати роки життя Зороастра.

Зороастр - особистість легендарна, хоча багато дослідників визнають його реально існував діячем. Про нього немає практично ніяких достовірних даних, а час його життя в різних древніх джерелах варіюється від XIII до VI в. до н.е., Більш пізні легенди оповідають про переслідування, яким він піддавався, зображують його культурним героєм, великим пророком, рятівником людства і т. п. Але в найбільш ранніх перських текстах (ахеменідських написах) про нього не згадується, хоча в цих текстах є ідеї, що зв'язуються чимало з його ім'ям, зокрема в зв'язку з прославлянням Ахура-Мазди. Не дивно, що фахівці виявляються в затрудненні. Одні взагалі ставлять під сумнів реальне існування пророка, інші вважають, що він у свій час впав у немилість і був свідомо відданий забуттю, а треті схильні бачити в релігійній системі персів часів Ахеменідів лише предтечу зороастризму - маздеізм, тобто первісну доктрину, що згодом реформував Зороастр.

Це останнє розуміння заслуговує на увагу, хоча воно теж не відповідає на питання, коли жив Зороастр, що саме він змінив у ранньому маздеізмі і яким образом обновлений ним маздеізм став сприйматися як зороастризм. Залишивши всі ці питання осторонь, звернемося до первісної основи древнеіранськой релігії. Будемо умовно іменувати її маздеізмом -по імені Ахура-Мазди.

Верховним божеством і творцем усього сущих вважався Ахура-Мазда, причому його першою й основною функцією спочатку було, видимо, моделювання космічних елементів Всесвіту. Свого роду правою рукою і земним помічником його був Митра, у функцію якого спочатку входили соціальна організація людей і посередництво між світом божественного і людством. Пізніше він перетворився в божество договору, згоди, а також став богом Сонця і заступником воїнів Третьої у верховній первісній тріаді древнеіранских богів була Ардвисура Анахита, богиня води і родючості, що сприймалася як дочка Ахура-Мазди. Паралельно з цією трійцею існував грізний бог часу Зерван (Зурван). Хоча його часом вважають що він не має прямого відношення до маздеізму і тим більше зороастризму, більш пізні міфи приписують саме йому народження Ахура-Мазди.

Глава світу девів Ангро-Майнью був спочатку, видимо, що порівняно мало значила фігурою маздеістського пантеону - тим більше, що зі світом девів, як згадувалося, асоціювалася індоарійська галузь аріїв, що уже відірвалася від іранців. Але протиставлення двох галузей, двох груп божества і, як наслідок, двох їхніх глав (Ахура-Мазди й Ангро-Майнью) існувало. І не тільки існувало, але і внаслідок якихось неясних поки причин наростало. Не виключено, що ці причини саме і були зв'язані з ім'ям і діяльністю пророка Зороастра, роки життя якого приходяться, швидше за все, на VIII-VII ст. до н е. У всякому разі, перші ахеменідськие царі вже повинні були бути знайомі з цим навчанням. І якщо вони з якоїсь причини його не прийняли, те провиною тому, можливо, був консерватизм касти жреців-магов, що віддавали перевагу новому зороастризму над древнім маздеїзмом.

Реформи Зороастра, як вони відображені, в Авесті, були досить радикальними і вже по одній цій причині могли бути сприйняті далеко не всіма і не відразу, особливо якщо врахувати факт існування касти магів, що ревниво оберігала основи маздеїзму. Суть нововведень зводилася як до різкого звеличання Ахура-Мазди за рахунок всіх інших шанованих богів і настільки ж різкому протиставленню йому злісного Ангро-Майнью, так і до додання всім древнім божественним силам виразного етичного акценту, до перетворення їх у деяку абстракцію, що символізує той чи інший аспект великого блага, абсолютного Добра (чи відповідно Зла). Вища божественна сімка в трактуванні Зороастра виглядала не просто як семеро безсмертних святих (Амеша Спента), але як алегорії благих достоїнств Ахура-Мазди, його шість еманації - блага думка, істина, влада (божа), благочестя, цілісність (добробут) і безсмертя, відповідно зв'язані із шістьма основними першосубстанціями- худоба, вогонь, метал, земля, вода, рослини. Сам Ахура-Мазда очолював божественну сімку як святий дух.

Перенос акценту зі сфери релігії в сферу етики супроводжувався настійною апеляцією пророка до людини, прагненням не просто висунути на передній план соціальну проблему добра і зла, але з'єднати етику з космологією і додати згаданій проблемі божественний, воістину космічний зміст. У трактуванні Зороастра сама етика була перетворена в релігію. Світ осмислювався крізь призму кардинальних етичних категорій, за яких виразно переглядала особистість самого пророка - людини, могутнього духом, визнаного віроучителя, одного з перших в історії харизматичних лідерів. У цьому змісті зороастризм як доктрина належить до принципово нового типу релігій - до релігій засновника, пророка.

Суть зороастризму в самому загальному виді, як уже говорилося, зводиться до того, що все суще поділяється на два полярно протилежних табори - мир світла і добра і царство пітьми і зла, між якими йде непримиренна боротьба, що складає основу світового процесу як на землі, так і поза нею, у світі богів. Ахура-Мазде допомагають у цій боротьбі духи світла і чистоти, істини і добра, Ангро-Майнью - сили зла. І далеко не випадково древні маздеістські божества в зороастризмі стали уособлюватися високими поняттями справедливості, благочестя, благомисля: Зороастр як би звертався до Людини з закликами допомогти шляхетним небесним силам у їхній непримиренній боротьбі, ставши з цією метою краще, чесніше, чистіше і, зосередивши усі свої старання і сподівання на тім, щоб здолати світ зла, покінчити з усякою поганню.Далеко не випадково в гімнах Авести люди призивалися бути доброзичливими, помірними в помислах і пристрастях, готовими жити у світі і дружбі, допомагати ближньому. Восхвалялись чесність і вірність, засуджувалися злодійство, лихослів'я, злочин. При цьому навряд чи не основною ідеєю етичної доктрини зороастризму була теза про те, що істина і добро, так само як страждання і зло,залежать від самих людей, що можуть і повинні бути активними творцями власної долі.

МІФОЛОГІЯ ЗОРОАСТРИЗМУ

Міфологія зороастризму не дуже барвиста і багата, але зате дуже цікава. У ранніх текстах Авести описується чотириярусна модель космосу: орбіта зірок, що співвідноситься з благими думками; орбіта місяця (благі слова), орбітасолнца (благі справи) і особлива світоносна сфера, де живуть Ахурагмазда і його оточення. Царство Ангро-Майнью - у пеклі. Ряд міфів докладно описує історію протистояння і боротьби добра і зла. Відповідно до одних варіантів, ця історія, почавши з золотого століття, вступає потім у період запеклого конфлікту, що завершується катастрофою, причому перед кінцем світу настає дивовижна зима, а світ гине у вогні, після чого усе починається заново. Інші варіанти більш оптимістичні і пророкують перемогу силам добра; тут у функції рятівникасвіту виступає сам обожнений Зороастр. Серед більш пізніх міфів існує такий, котрий з'єднує зерванизм із зороастризмом-маздеізмом: бог вічного часу Зерван збирається родити сина, що створить світ. Ахура-Мазда в череві батька був готовий до цього і навіть поділився своїм знанням із братом, Ангро-Майнью. Останній, розірвавши черево батька, вийшов на світло раніше брата і став претендувати на владу. Батько в жаху здригнувся і родив другого, бажаного. Тому так вийшло, що спочатку у світі панувало зло і лише потім наступило царство Ахура-Мазди.

Справжнім творцем усього сущого, зокрема землі, неба і людей, вже в ранніх текстах Авести вважався Ахура-Мазда. Що стосується людей, то першочоловіком в іранській міфології спочатку вважався Йіма (аналог індоарійського Ями), що по велінню Ахура-Мазди займався землеробством і скотарством, вирощував рослини, тварин, птахів і, головне, затворів добро. Коли йому не вистачало для всього цього землі, він змахував бичем - і вона розсовувалася. Усе було б добре, так загордився Йіма, перестав слухатися Ахура-Мазду, почав вживати в їжу м'ясо священних биків. На кару Йіму вигнали з райських місць, а всі люди позбавилися безсмертя. Саме після цього закінчилося золоте століття ідилії і почалася епоха боротьби Добра і Зла. Текети Авести згадують про те, що Йіма став на сторону неправди, тобто зробив гріхопадіння. У них є й епізод, що оповідає про те,як Ахура-Мазда якось попередив Йіму, що світу може незабаром грозити загибель від морозу і повеней, викликаних таненням снігів, і що йому слід побудувати міцність, у котру варто було б помістити і тим самим врятувати від загибелі по парі кожної породи усіх тварин і птахів, а також усі види рослин.

Що стосується останньої міфологеми, то зв'язок її з близькосхідною ідеєю великого потопу очевидна. А от поняття про рай і ідея гріхопадіння, добре відомі лише зі старозавітних переказів Біблії, ставлять фахівців перед нелегкою задачею визначити, хто на кого вплинув. Не виключено, що концепція райського життя, гріха і покарання, так само як і розробка проблеми безсмертя душі древнеіранського походження.

Ідея злиття духовної субстанції людини з вищим божеством характерна саме для індоіранських вірувань, як це буде показано в главах про індійські релігії. Ці вірування могли бути основою для виникнення ідеї про безсмертя душі, особливо якщо мати на увазі, що згадана ідея була в древнеіранских релігіях найтіснішим образом зв'язана із самою суттю доктрини. Адже в зороастризмі доля людини після смерті ставилася в пряму залежність від його активності в боротьбі сил добра і зла, від його віри в істинність сповідуючого ним вчення. Якщо ти віриш, якщо ти активний у боротьбі зі злом і якщо ти відданий силам добра і світла, то можеш розраховувати на райське блаженство; якщо ж не віриш і не борешся, тонеминуче виявишся у світі зла, серед духів пітьми і всякої погані. Міфологія зороастризму розробила есхатологічне (пророче і звернене в майбутнє) навчання про кінець світу і свого роду «Страшному суді», про розподіл усіх людей на праведників і грішників: душі праведників через три небеса попадають у світоносну сферу, де перебувають поруч з Ахура-Маздой, а грішники виявляються в пеклі. При цьому сам Заратустра помогає душам перейти через грань, що відокремлює світ живих від світу мертвих, по чарівному мосту Чінват: для праведників міст широкий, для грішників - вузький, як лезо бритви.