Смекни!
smekni.com

Аналіз та обгрунтування заходів охорони флори Луганської області (стр. 9 из 11)

Астрагал крейдолюбний

Astragalus cretophilus Klok.

(A. cornutus auct.)

Родина Бобові –

Fabaceae (Leguminosae)

Наукове значення. Ендемічний вид.

Статус. ІІІ категорія.

Поширення. Басейн Сіверського Дінця. Вид поширений у степових районах басейну Дону.

Місця зростання. Крейдяні відсолення.

Чисельність. Даних немає.

Причини зміни чисельності. Антропогенне порушення екотопів, зокрема, внаслідок випасання худоби.

Загальна характеристика. Кущик заввишки до 100см. Стовбурці вкриті бурувато-коричневою потрісканою корою; річні пагони завдовжки 15-50 см з сріблясто-білою тонкою корою. Листки з 5-7 парами широко еліптичних або лінійно довгастих, опушених листочків. Квітки в головчастих китицях. Віночок червонувато-фіолетовий. Біб довгастий (13-20 мм), шорсткий, з циліндричним носиком. Цвіте у червні – серпні. Плодоносить у липні – вересні. Розмножується насінням. Ксерофіт. Кальцефіл.

Заходи охорони. Вирощують у Донецькому ботанічному саду НАН України. Охороняється в Луганському природному заповіднику. Необхідно контролювати стан популяції.[10]

4.3 Луганський природний заповідник

Луганський природний заповідник розташований у Луганській області.

Створений у 1968 році з метою збереження у природному стані типових та унікальних природних комплексів степової ландшафтної зони. Загальна площа заповідника – 1607,57га. складається з трьох відділень, розташованих на крайньому південному сході Луганської області: Стрільцівський степ, Провальський степ та Станично-Луганське відділ.

Згідно з фізико-географічним районуванням України Стрільцівський степ розташований в Придонецькому районі Айдарської підобласті Старобільської степової області. Цей район займає Лівобережно-Донецьку частину Луганської адміністративної області і характеризується північностеповими ландшафтами, для яких типовим є поєднання вододільно-хвилястих, яружно-балочних, надзаплавно-терасових і заплавних територій.[11] „Стрільцівський степ” знаходиться на крайньому сході України у Міловському районі, де розташоване с.Стрільцівка від якого й походить назва степу. Як заповідник місцевого значення він існував з 1936 року, а з березня 1947 року був проголошений заповідником республіканського значення. [12] Він розташований на південних відрогах Середньоросійської височини. Територія заповідника являє собою слабохвилясте плато, яке на південному заході переходить у глибокий Крейдяний яр. У східному напрямі закінчується Глиняним яром. Флора Стрільцівського степу налічує близько 550 видів, з них понад 50 ендемічних.[13]

Заповідні степи філіалів належать до східного типу різнотравно-типчаково-ковилових степів. Порівняно з південними степами видовий склад рослинності тут досить багатий, причому деякі види є характерними представниками східних степів. Раніше тут в колишній Старобільській окрузі велику площу займали так звані Старобільські степи. Тепер майже весь степ у цьому районі розорані і в первісному вигляді зберігається лише 494 га Стрільцівської цілини. Річки течуть з півночі на південь, мають високі праві і низькі ліві береги. Останні поступово переходять у пологі степові схили до річки Мілової (лівої притоки Комишної) і знаходиться „Стрільцівський степ”.

Крім згаданих ярів, на території заповідника є ряд неглибоких балок, у верхів’ях яких розміщенні невеликі площі солонцюватих та піскуватих грунтів. По всьому заповідному степу розкидано багато невеликих курганів бабаковин.

Багата й різноманітна рослинність „Стрільцівського степу” ще з кінця минулого сторіччя почала привертати увагу ботаніків. Нині живою сторінкою великої книги природи колишнього безмежного степу є заповідна цілина. Природні ліси на його території відсутні. Місцями зустрічаються лише невеликі чагарникові зарості, головним чином по схилах у напрямі до Крейдяного і Глиняного ярів та на прилеглій до них частині плато. Схили тут покриті терном, вишнею степовою, таволгою Литвинова. Чимало росте тут жостеру проносного, шипшини і бруслин – європейської та бородовчастої. Проте найбільш характерні для Стрільцівського степу зарості карагани кущової, яку у народі називають дерезною. На відкритих ділянках степу трав’янистихй покрив дуже цікавий і різноманітний. Основу його, як і південних степів, становлять типчак, різні види ковили (9 видів), а також інші злакові трави – келерія струнка, стоколос прибережний, тимофіївка степова, лисохвіст лучний, пирій волосистий, повзучий, ковилолистий. Всього на території степу налічується 45 видів злакових рослин. Порівняно з південними степами різнотрав’я у заповіднику значно багатше за видовим складом. Тут зокрема, налічується 448 видів квіткових рослин, з яких до пустельно-степових видів належить – 10, степових – 167, кам’янисто-степових – 10, лучно-степових – 102, лучних – 70, лісових – 35, бур’янів – 55 видів.

На солончакових грунтах домінує типчак борознистий та грудниця волохата, разом з якими зростають ехінопсилон очитковидний, келерія Делявіна, морківник Бессера, смовдь великолиста й інші види. Навіть цей неповний перелік свідчить про різноманітність і своєрідність та особливу цінність рослинних угруповань Стрільцівського степу. У травні – червні, тобто в період масового цвітіння більшості видів рослин, степ розцвічується яскравими барвами. Водночас у другій половині травня на плато і схилах виділяються великі сріблясто-білі плями різних видів ковили пірчастої, з яких найбільш поширеною є ковила пірчастої, з яких найбільш поширеною є ковила Лессінга. Довгі, шововисто-срібні суцвіття цих рослин нахиляються від подиху вітру, і тоді здається, що перед тобою не степ, а море, по якому біжать легенькі хвилі.

Стрільцівський степ добре відомий не тільки як резерват незайманої степової рослинності, а й місце, де ще зберігається такий реліктовий вид тваринного світу, як бабак. Жила бабачина має добре втоптану вершину, навколо якої росте кальцієфільна рослинність – ковила Лессінга, вінниччя сланке, житняк гребінчастий, блекота чорна,лобода багатолиста, на якій рясніють червоні соковиті плоди, через що місцеві жителі називають її „бабаковою малиною”, оскільки ці плоди бабака охоче поїдають.[12]

Провальський степ у системі фізико-географічного районуваня України розташований в районі головного Донецького вододілу Донецької фізико-географічної області Лівобережно-Дніпровської північностепової провінції. Ділянка Провальського степу представлена різнотравно-типчаково-ковиловими і перофітними степами Донецького округу Приазовсько-Чорноморської степової провінції.[11]

„Провальський степ” як філіал Луганського державного заповідника існує з 1975 року. У довоєнні роки він був самостійним заповідником місцевого значення. Цей дуже цікавий об’єкт природи степової зони здавна привертав увагу багатьох науковців, як біогеоценотичний комплекс різнотравно-типчаково-ковилових степів з кам’янистими, зарослими чагарником ділянками, байрачними і заплавними лісами та іншою цікавою рослинністю. Тут працювали геологи і грунтознавці, ботаніки і зоологи, фахівці ряду інших природничих спеціальностей.

Провальський степ розташований на відстані 80км від Луганська, на північному схилі головного вододілу Донецького кряжу. Загальна площа філіалу становить 587,5 га.

У Провальському степу чимало кам’янистих ділянок, розчленованих глибокими балками, є виходи на поверхню скельних утворень, що сприяє зростанню тут найрізноманітнішої рослинності. На його тероторії виявлено понад 650 видів тільки вищих водних рослин, з яких лікарських – близько 100 видів, декоративних – понад 70, кормових – близько 50, медоносів – понад20, а також значна кількість інших видів. Із загальної кількості виявлених рослин понад 100 видів належать до рідкісних і зникаючих. Більшість з них збереглися на скелях, крутих кам’янистих схилах, на узліссях байрачних лісів, у глибоких балках.

У заповіднику домінують характерні для посушливих регіонів види, які пристосувалися до сухого клімату і кам’янистих грунтів. Враховуючи такі особливості, виходячи саме з необхідності охоронирідкісних видів. під заповідник виділено дві найбільші ділянки.

Ділянка „Калиновська” площею 327,5 га являє собою складне поєднання різнотравно-типчаково-ковилових степівна розвинутих грунтах у міжпасмових пониженнях, на пологих схилах і плакорних ділянках з варіантами петрофільної рослинності на гребенях південних і східних схилів з виходами пісковиків та комплексами зсувів на сланцях балок „Калинова” і „Провалля”. Тут також чимало чагарниково-степових угруповань рослинності.

На цій ділянці зростають такі цікаві рослини, як зизофора тонка, ранник крейдяний, цибуля міцновдягнена, тюльпани змієлитий та гранітний, астрагали новоасканійський, яйцеплодий та донський, чебреці кальміуський, гранітний та ряд інших ендемічних та реліктових видів. На схилах і днищах балок збереглися ділянки кленово-ясенових байрачних дібров, а в заплаві річки Провалля – заплавних дібров з ділянками лучної, болотної і водної рослинності. В лісових насадженнях височать окремі вікові дуби. На схилах лісові насадження відіграють особливо важливу грунтозахисну роль.

Ділянка „Грушевська” площею близько 260 га розміщена на схід від „Калиновської” в межах плакорної рівної кам’янистої цілини. Рослинність степу представлена тут мальовничими ковиловими угрупованнями. Саме на кам’янистих розсипах зростають 8 видів ковили, в тому числі й такий рідкісний вид, як ковила довголиста. Рослини ковили утворюють ряд асоціацій залежно від території, експозиції кам’янистих схилів і пасм, які в основному розміщенні у напрямі із заходу на схід. Зустрічаються ділянки засолених, кам’янистих та чагарникових степів, зарості й невеликі залишки байрачних степів. Ділянка „Грушевська” - найбільш виражений резерват справжнього кам’янистого степу.[12]