Смекни!
smekni.com

Розрахунок рівней викидів шкідливих речовин з відпрацьованими газами автомобільних двигунів та рівней екокомпенсацій (стр. 3 из 4)

(13)

де

- базовий норматив платні за використання в автомобілі однієї тони і-го виду рідкого палива: бензину неетильованого - 0,2 грн/т, дизельного палива - 0,3 грн/т, бензину етильованого - 0,4 грн/т;

- річний об`єм рідкого палива і-го виду, яке використовується транспортним засобом, т/рік;

- коефіціент, який враховує теріторіальні соціально-економічні особливості населеного пункту;

- коефіціент індексації (який визначається в поданій методиці за складною багатофункціональною схемою). Для Харкова на 1997 рік він прийнятий на рівні Кінд=1,58.

Коефіціент КТ залежить від чисельності мешканців населеного пункту, його народогосподарського значення та розраховується за формулою

, (14)

де

- коефіціент, який залежить від чисельності мешканців населеного пункту (табл. 7);

- коефіціент, який залежить від народогосподарського значення населеного пункту (табл. 8).

Таблиця 7 - Показники коефіцієнту, які залежать від чисельності мешканців населеного пункту.

Чисельність населення, тис. чол. Кнас
1 2
До 100 1,0
100,1-250 1,2
250,1-500 1,35
500,1-1000 1,55
більше 1000 1,8

Таблиця 8 - Показники коефіцієнту, які залежать від народогосподарського значення населеного пункту.

Тип населеного пункту Кф
Невеликі міста, районні центри, селища районного підпорядкування та села 1,0
Багатофункціональні центри (обласні центри, крупні промислові міста та транспортні вузли і т.п) 1,25
Курортні центри та т.п. 1,65
Таким чином, для міста Харкова в 1997 році

грн/рік.

Отже, рівень платежів за забруднення атмосфери у Харкові одним легковим автомобілем з карбюраторним двигуном типу ГАЗ-31 (річні витрати бензину- 12 т) при дослідженнях автотранспортного господарства АТ "ХарП" складають:

- при використанні етильваного бензину

грн/рік;

- при використанні неетильованого бензину


грн/рік.

Рівень платежів за забруднення атмосфери Харкова одним легковим автомобілем пипу ГАЗ-31 з дизельним двигуном (витрати дизельного пального- 10 т) складає 10,68 грн/рік.

Річні витрати палива індивідуальним легковим автомобілем вказаного типу приблизно в 10 разів менше, тоді і плата за екологічний збиток (у відповідності до вказаної методики) складатиме - одну-дві гривні за рік.

Треба відмітити, що вказана методика не враховує істиного рівня забруднення атмосфери міста, рівней викидів транспортними засобами шкідливих інгредієнті,їх відносної небезпечності, сумуючої дії низки ШР на людину, явищ синергізму, при яких у атмосфері, наприклад, під дією сонячної радіації, синтезуються ще більш небезпечні для людини ШР (нітроканцерогенні ШР, які володіють мутагенними властивостями, та ін.). Крім того, такий методичний підхід не стимулює володарів до покращення екологічних показників автомобілей, в тому числі до використання високоефективних каталітичних нейтралізаторів ВГ, до приймання автомобілей у технічно справному стані та ін.

Тому, з метою широкого обміркування фахівцями запропоновано наступну методику оцінки часткового рівня екокомпенсацій за забруднення атмосфери і(вище допустимих рівней) шкідливими інгредієнтами, що викидаються з ВГ автомобіля j-ї групи. Річний рівень екокомпенсації визначається наступною залежністю

П΄аа=

(15)

де

- річний викид і-ї ШР автомобілем j-го типу (визначається за раніше викладеною методикою), т/рік;

- запропонований норматив платні, що визначається з урахуванням відносної шкідливості і-ї ШР в порівнянні з оксидом вуглецю, посилення шкідливого впливу і-ї ШР на людину та навколишнє середовище при сильній дії з іншими ШР та явищ синергізму, грн/т (табл.9);

Кі- необхідний (мінімальний) рівень зменшення викиду і-ї ШР для забезпечення часткової участі автомобіля у зниженні концентрації вказаної ШР в атмосфері міста до гранично допустимих рівней [ГДКі]СД:

(причому в розрахунок вводяться тільки ті шкідливі компоненти, для яких Кі >0;

- середнє значення концентрації і-ї ШР в атмосфері конкретної зони забруднення за сплинутий період (береться з даних досліджень центру гідрометеорології чи інших джерел). Наприклад, для міста Харкова в 1996 році

=0,33;
=0,83.

Таблиця 9 - Частковий рівень екокомпенсації за забруднення атмосфери шкідливими інгредієнтами

Показ-ники Шкідливі інгредієнти
CO CH SO2 NO2 Сж НСНО БП
[ГДКі]сд,мг/м3 3 1,5 0,05 0,04 0,05 0,003 10-6
[ГДКі]м.р,мг/м3 5 5 0,5 0,085 0,15 0,035 -
Клас не-безпеки 4 4 2 2 2 2 1
Ні, грн/т 2 3 53 53 87 132 67871
аі 1 2 60 75 60 1000 3·106
bi 1 1 2 3 3 4 6
Н΄і, грн/т 2 4 240 450 360 8000 36·106

де Ні - величина базових нормативів платні, які прийняті для стаціонарних джерел забруднення.

Для забруднення речовин, які не мають підтверджених [ГДКі]СД чи які не ввійшли в поданий перелік, базові нормативи платні Ні обираються згідно з їх класом небезпек:

Розрахункова залежність для запропонованих нормативів платні

, (16)

де

- коефіціенти, які приймаються на підставі експертних оцінок, які враховують посилення шкідливої дії ї-х ШР при їх сильній дії та явищі синергізму;

Сж - сажові частиці, на яких в значній ступені сорбуються канцерогенні вуглеводні;

НСНО - формальднгід, який також володіє канцерогенними властивостями.

Згідно з методикою, яка запропонована, рівень екокомпенсації за перебільшення допустимих рівней забруднення атмосфери Харкова оксидами азоту та бенз(а)піреном, які викидаються з ВГ одного легкового автомобіля типу ГАЗ-31 з карбюраторним двигуном, складає (табл. 5):

Можливий рівень екокомпенсації за перебільшення допустимих рівней забруднення атмосфери Харкова оксидами сірки та азоту, сажі та бенз(а)пірену, які викидаються з ВГ одного легкового автомобіля типу ГАЗ-31 з дизельним двигуном,складе (табл. 6):


В розрахунку не враховувались рівні викидів СО та СН, тому що їх концентрації в атмосфері Харкова в1996 році не перебільшували допустимих рівней концентрації.

Таким чином, рівень екокомпенсації, який отриманий за методикою, що пропонується, вище рівня, визначаємого в узгодженні з методикою, підтвердженою Міністерством екобезпеки України (зараз Мінекоресурсів), на порядок і більше; в більшій мірі характеризує співвідношення екологічного збитку та часткової екокомпенсації, а також взаємозв`язок ланцюга: реальний стан забрудненості атмосфери міста та умов експлуатації автомобільного транспорту. Головне при цьому, щоб екокомпенсація мала цільовий характер та була спрямована на заходи, які пов`язані з комплексною екологізацією автомобілей та транспортних потоків.

Примітка. При визначенні П`аа можуть також враховуватись коефіціенти Кт та Кінд, якщо необхідно вирішити гострі локальні (регіональні) екологічні прблеми. Крім того, місцевими органами самоуправління в конкретному населеному пункті може використовуватись коефіціент кратності платні (в диапазоні 1 < Кпі ≤ 5) за гранично небезпечну ШР, яка визначає забруднення в узгодженні з методикою платежів за надлімітний викид ватмосферу забруднюючої речовини.

В такому випадку річний рівень екокомпенсації може визначатись за наступною залежністю