Про Superscript - верхній індекс;
Про Subscript - нижній індекс.
Ви також можете скористатися пунктами-вимикачами Superscript і Subscript підміню Style меню Text. Перший перетворює текст на верхній індекс, другий, - в нижній.
Підтримка шрифтів в Flash
А зараз самий час поговорити про підтримку різних шрифтів в Flash.
Відразу скажемо, що для створення текстових блоків Flash дозволяє використовувати тільки векторні шрифти, тобто шрифти формату TrueType і Adobe Турі 1. Будь-які растрові шрифти, навіть якщо вони і встановлені в системі (а вони напевно встановлені, адже більшість системних шрифтів Windows - растрові), ігноруються і не показуються в списку шрифтів редактора властивостей.
Коли ви експортуєте готове зображення у формат Shockwave/Flash, то Flash фактично зберігає в результуючому SWF-файле всі використані в зображенні шрифти. Цей процес називається впровадженням шрифтів. Завдяки цьому програвач Flash зможе вивести текст, набраний цими шрифтами, навіть якщо вони не встановлені на комп'ютері користувача. Таким чином, вам не потрібно обмежувати себе невеликим набором стандартних шрифтів або поширювати недостаючі шрифти окремо, щоб користувач побачив ваше зображення в первозданному вигляді.
Форматування абзацу
Форматування цілого текстового абзацу, а саме, завдання вирівнювання і відступів, виконується за допомогою все того ж редактора властивостей. Для цього використовуються інші елементи управління, не розглянуті нами раніше. Але зараз-то ми їх розглянемо.
Щоб відформатувати який-небудь абзац, спочатку поставте в нього текстовий курсор. (Для цього спочатку виберіть інструмент "текстовий блок".) Ви також можете виділити який-небудь фрагмент тексту в цьому абзаці - це не зіграє ніякої ролі.
Вирівнювання тексту в абзаці задається за допомогою редактора властивостей набору, що знаходиться у верхньому правому кутку, з чотирьох кнопок-перемикачів. Також ви можете скористатися пунктами підміню Align меню Text.
Перерахуємо всі кнопки цього набору зліва направо:
перша кнопка задає вирівнювання по лівому краю (пункт AlignLeft підміню Align меню Text або комбінація клавіш <Ctrl>+<Shift>4-^T >);
друга - вирівнювання по центру (пункт AlignCenter або комбінація клавіш <Ctrl>+<Shift>+<C>);
третя - вирівнювання по правому краю (пункт AlignRight або комби-нация клавіш <Ctrl>+<Shift>+<R>);
четверта - - повне вирівнювання по обох краях (пункт Justify або комбінація клавіш <Ctrl>+<Shift>+<J>).
Нижче за цей набір кнопок знаходиться кнопка Format. При натисненні цієї кнопки на екрані з'явиться невелике діалогове вікно FormatOptions, за допомогою якого ви можете задати інші параметри абзацу.
Параметри текстового блоку
Задавати параметри можна не тільки для фрагмента тексту або окремого абзацу, але і для всього текстового блоку. Зокрема, ви можете зробити текстовий блок вертикальним або дати можливість користувачеві виділяти текст, що знаходиться в нім.
Щоб зробити текстовий блок вертикальним, натисніть кнопку, що знаходиться лівіше за набір кнопок, задаючих вирівнювання. При цьому на екрані з'явиться невелике меню, в якому ви зможете вибрати потрібний пункт. Всього таких пунктів три:
Horizontal - горизонтальний текстовий блок (значення за умовчанням);
Vertical, LefttoRight -- вертикальний текстовий блок з напрямом тексту зліва направо;
Vertical, RighttoLeft -- вертикальний текстовий блок з напрямом тексту справа наліво.
Для європейських мов з напрямом тексту зліва направо другий і третій пункти меню рівнозначні. Ви можете вибирати будь-який.
Нижче за кнопку завдання напряму знаходиться кнопка повороту тексту. Спочатку у вертикальному блоці тексту букви розташовані горизонтально, тобто одна над іншою. Якщо ви натиснете кнопку повороту (вона працює як кнопка-вимикач), то букви тексту будуть повернені на 90°.
Включення прапорця UseDeviceFonts примушує Flash використовувати для відображення тексту, введеного в текстовому блоці, шрифти-псевдоніми. Включення прапорця UseDeviceFonts аналогічно вибору будь-якого шрифту-псевдоніма в списку шрифтів редактора властивостей, що розкривається, але зачіпає не виділений фрагмент тексту, а весь текст в текстовому блоці.
Поля введення
Що таке поле введення, ви повинні знати. Це свого роду невеликий текстовий редактор, поміщений у вікно Windows-программи і призначений для введення одно- або багаторядкового тексту. При цьому Windows сама управляє текстовим введенням: ви просто набираєте символи, користуєтеся клавішами-стрілками, клавішами <Backspace>, <Del>, виділяєте текст, користуєтеся буфером обміну, як і в "великому" текстовому редакторові. Програмісти фірми Microsoft багато попрацювали над тим, щоб зробити поля введення по-справжньому зручними.
Також ви знаєте, що поля введення підтримуються мовою HTML. Ви можете помістити на своїй Web-странице форму з полем введення, в якому відвідувач вашого сайту повинен буде ввести, наприклад, своє ім'я або ідентифікаційний код. Такі поля введення також надають користувачеві базові можливості редагування тексту (правда, це залежить від операційної системи, під якою працює програма.
Flash також підтримує створення полів введення. Давайте розглянемо, як це робиться. Проте попередимо відразу, що ця інформація дається "на вирощування". Зараз ми розглянемо тільки створення полів введення, як обробляти введені в них дані, ви дізнаєтеся в частині 3 цих книги.
Отже, перш за все нам потрібно створити звичайний текстовий блок. Перемкнетеся на інструмент "стрільця виділення" і виділите його. Після цього зверніться до редактора властивостей, знайдіть в його верхньому лівому кутку список, що розкривається, і виберіть в нім пункт InputText.
У полі введення MaximumCharacters задається максимальна кількість символів, яка в нього зможе вводити користувач. Якщо ви не хочете обмежувати цю кількість, введіть 0.
Ви вже знаєте, що при експорті зображення Flash поміщає у файл Shockwave/Flash опису всіх використаних в зображенні шрифтів. Завдяки цьому програвач Flash може відобразити це зображення на будь-якому комп'ютері, навіть якщо потрібні шрифти на нім не встановлені. Однаково це може сильно збільшити розмір SWF-файла. Є, звичайно, два компромісні способи рішення проблеми, які були описані раніше в цьому розділі, але зараз мова не про це.
Річ у тому, що Flash дозволяє вам вибрати символи використаного в полі введення шрифту, описи, яких будуть упроваджені в зображення Flash при його експорті. Завдяки цьому ви можете внести до результуючого файлу тільки ті символи шрифту, які дійсно потрібні для виведення тексту, а значить, зменшити розмір цього файлу до необхідного мінімуму. Вибір символів виконується в діалоговому вікні CharacterOptions, яке з'являється на екрані при натисненні кнопки Character редактора властивостей.
Розділ 8 Імпорт графіки
Всім хороший Flash. І малювати на нім можна, і створювати анімацію, і навіть писати досить складні програми - ну просто майстер на всі руки. Недивно, що такий популярний він на просторах Мережі.
Проте Flash може робити не все. Деякі завдання краще всього виконати в інших програмах, а потім імпортувати в Flash результати їх роботи. І професійні Flash-художники так і роблять. Насправді, кожне завдання краще всього вирішувати за допомогою найбільш відповідного інструменту. Адже ніхто не забиває цвяхи мікроскопом, хоча теоретично це цілком можливо.
Для забивання цвяхів служить молоток (якщо хто цього не знає). Для редагування растрової графіки служать програми растрових редакторів, наприклад, AdobePhotoShop і MacromediaFreehand. Для дуже складної векторної графіки є могутніші, ніж Flash, векторні редактори: CorelDRAW! і MacromediaFreehand. Є також спеціальні графічні програми, наприклад, AutoDeskAUTOCAD, службовка для створення креслень і схем, і MicrosoftVisio, де так зручно і приємно малювати бланки.
Кожен з перерахованих вище програмних пакетів - в своїй області вузький фахівець. Повнота його одностороння, як у недоброї пам'яті флюсу, але своє завдання він знає прекрасно.
А що ж Flash? Завдання Flash - принести в Інтернет компактну векторну графіку і інтерактивну анімацію, яка не дуже б "навантажувала" малопотужні клієнтські комп'ютери. Flashне працює з надскладною графікою, не створює надпотужні програми і не редагує растрові зображення. Але своє пряме завдання він виконує на "відмінно", про що говорять цифри, що показують його розповсюдження в Мережі. У творців Flash не було наміру обійняти неосяжне.
Підтримка графічних форматів
Спочатку поговоримо про те, які графічні формати підтримує Flash. Це важливо дізнатися в найпершу чергу, щоб потім не намагатися імпортувати файл свідомо не підтримуваного формату і не втратити випадково половину графічних даних, що містяться у файлі.
Якщо ви хочете імпортувати в Flash файл не підтримуваного їм графічного формату, вам доведеться знайти програму, що підтримує цей формат. З її допомогою ви зможете перетворити цей файл до формату, підтримуваному Flash. Проте будьте готові до того, що при такому можливі втрати деякої інформації.
Список підтримуваних форматів
Приведемо список графічних форматів, які можна імпортувати в Flash. Цей список оформимо у вигляді табл. 8.1.
Таблиця 8.1. Список графічних форматів, які можна імпортувати в Flash
Назва формату | Розширення файлів |
AdobeIllustrator | ai, eps |
AutoDeskAUTOCAD | dxf |
FutureSplash | spl |
GIF (звичайний і анімований) | gif |
JPEG | jpg, jpe, jpeg |
MacromediaFreehand | fh7,ft7,fh8, ft8, fh9, ft9,fh10 |
Macromedia Shockwave/Flash | swfJ- "1 |
PNG -| ||' | | | png |
Метафайли Windows | wmf |
Растрові файли Windows ...^. | bmp |
Розширені метафайли Wndows | emt |
Розділ 9 Робота з графічними фрагментами
Тут ми розглянемо прості маніпуляції над графічними фрагментами.
Зміна порядку накладення
Ви, ймовірно, вже відмітили, що графічні фрагменти, розташовані на робочому листі, можуть перекривати один одного. При цьому один фрагментможе опинитися вгорі, інший - внизу, а третій - між першими двома. Як бачите, всі графічні фрагменти на листі "складені" згідно особливому порядку, званому порядком перекриття. (Досвідчені комп'ютерні художники часто говорять в цьому випадку про z-Koopduname, по аналогії з координатами х і у.)