Витрати на обсяг випуску розраховуються за структурними підрозділами, статтями калькуляції та економічними елементами витрат. Калькуляція собівартості виробів розраховується за підрозділами і статтями калькуляції.
Модуль також дає змогу розрахувати фактичні витрати за певний період за даними оперативного (управлінського) обліку у виробництві. При цьому забезпечується розв'язання таких задач:
формування виробничих звітів цехів про баланс руху деталей і матеріалів за певний період, про обсяги випущеної продукції, затрати матеріалів на випуск продукції;
розрахунок цін у виробничих звітах за даними відпуску матеріалів у виробництво з урахуванням залишків їх у попередньому періоді;
уведення звітів допоміжних служб підприємства про витрати за звітний період і надані послуги підрозділам основного виробництва;
розрахунок статей прямих витрат у собівартості виробів на підставі виробничих звітів;
розподіл накладних витрат на продукцію пропорційно заданим базам розподілу (основній заробітній платі, сумі прямих витрат ресурсів і т. ін);
аналіз відхилень між фактичною і плановою собівартістю.
Склад модуля ТЕП і його місце у виробничому контурі показано на рис. 2.
Рис. 2. Склад модуля ТЕП і його місце у виробничому контурі
Функціонально модуль ТЕП охоплює: базу даних, яка входить до інтегрованої бази даних комплексу "Галактика"; сукупність екранних форм для введення інформації; сукупність прикладних програм для розв'язання економічних задач і отримання вихідних звітів; вбудовану довідкову систему й сервісні функції (текстовий редактор, калькулятор, драйвери настройки монітора та принтера і т. ін). Доступ до зазначених ресурсів здійснюється через меню (або за допомогою гарячих клавіш), яке зображено на рис. 3.
Рис. 3. Структура меню верхнього рівня модуля ТЕП
За допомогою цього меню визначаються функції ведення нормативно-довідкової інформації, планування виробництва, розрахунку собівартості виробів, ведення довідників (БД), загальносистемні сервісні функції.
Нормативи. Цей пункт меню призначений для редагування основних каталогів і нормативів. У разі його вибору на екрані з'являється випадаюче меню, структуру якого наведено на рис. 4.
Планування. Цей пункт меню забезпечує доступ до функцій з планування товарного випуску продукції підприємства, які у випадаючому меню розподіляються на три частини: виробничі замовлення, план випуску і робоча виробнича програма. За кожною з цих частин користувач має можливість визначити склад, сформувати оцінку виробництва на замовлення, провести розрахунки, визначити матеріальні потреби і трудозатрати та отримати звіти.
Структуру пункту меню Планування показано на рис. 5.
Собівартість. Цей пункт меню призначений для забезпечення робіт з розрахунку витрат на виробництво, собівартості та ціни за одиницю продукції, складання калькуляцій за цехами і підприємством загалом.
Структуру цього пункту меню показано на Рис. 6.
Пункти Накладні витрати і Встановлення параметрів статей забезпечують уведення даних і настроювання модуля для розрахунків витрат, собівартості та цін на виріб. Інші пункти забезпечують виконання розрахунків і формування звітів.
Довідники. Пункт меню Довідники (рис.7) призначений для початкового введення в ЕОМ класифікаторів і допоміжних таблиць та їх подальшого поповнення і коригування. Кожен пункт випадаючого меню відкриває відповідний інтерфейс, через який здійснюються заповнення і коригування каталогів, класифікаторів, відомостей, різних списків тощо. Вказана інформація є основою для створення бази даних техніко-економічного планування.
Рис.7. Структура меню Довідники
1. Ананьєв О.М. Інформаційні системи і технології в комерційній діяльності [Текст]: підручник / О.М. Ананьєв, В.М. Білик, Я.А. Гончарук. - Львів: Новий Світ-2000, 2006. - 584 с.
2. Антонов В.М. Фінансовий менеджмент: сучасні інформаційні технології [Текст]: навчальний посібник / В.М. Антонов, Г.К. Яловий; ред. В.М. Антонов; Мін-во освіти і науки України, КНУ ім. Т.Г. Шевченка. - К.: ЦНЛ, 2005. - 432 с.
3. Гужва В.М. Інформаційні системи і технології на підприємствах [Текст]: навчальний посібник / В.М. Гужва; Мін-во освіти і науки України, КНЕУ. - К.: КНЕУ, 2001. - 400 с.
4. Гуржій А.М. Інформатика та інформаційні технології [Текст]: підручник / А.М. Гуржій, Н.І. Поворознюк, В.В. Самсонов. - Х.: Компанія СМІТ, 2003. - 352 с.
5. Информационные системы и технологии: приложения в экономике и управлении: Кн.6 [Текст]: учебное пособие / Мин-во образования и науки Украины, Донецкий нац. ун-т; ред. Ю.Г. Лысенко. - Донецк: Юго-Восток, 2004. - 377 с.
6. Інформаційні системи в менеджменті [Text]: підручник / В.О. Новак, Ю.Г. Симоненко, В.П. Бондар, В.В. Матвєєв. - К.: Каравела: Піча Ю.В., 2008. - 616 с.
7. Писаревська Т.А. Інформаційні системи в управлінні персоналом та економіки праці [Текст]: навчально-методичний посібник для самост. вивч. дисц. / Т.А. Писаревська, О.В. Городній; Мін-во освіти і науки України, Київський нац. економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. - К.: КНЕУ, 2006. - 284 с.
8. Пономаренко Л.А. Електронна комерція [Текст]: підручник / Л.А. Пономаренко, В.О. Філатов; Мін-во освіти і науки України, Київський нац. торговельно-економ. ун-т. - К.: Київський нац. торг. - економ. ун-т, 2002. - 443 с.
9. Татарчук М.І. Корпоративні інформаційні системи [Текст]: навчальний посібник / М.І. Татарчук; Мін-во освіти і науки України, Київський нац. економічний ун-т. - К.: КНЕУ, 2005. - 291 с.