Принцип самостійної діяльності також здійснюється в процесі індивідуальної роботи учнів за комп'ютером. Прагнення до прояву самостійності в процесі гри виявляється у молодших школярів із збільшеною активністю, яку необхідно всіляко підтримувати в процесі всієї навчальної діяльності, що впливає на активність, ініціативність у засвоєнні системи знань, умінь, навичок. Здійснення диференційованого підходу при виборі навчальних завдань сприяє вихованню індивідуальної самостійності.
Принцип моделювання реалізується в оптимальному використанні можливостей комп'ютера при побудові різноманітних програм. Моделювання в дидактичному аспекті дає змогу значно підвищити наочність навчання, зв'язати його із конкретними уявленнями, а також здійснювати зміни в ході експериментального дослідження.
Дидактичний принцип доступності випливає з відповідності організації і застосування практикуму віковим особливостям учнів, рівню їхнього розвитку. Практична реалізація принципу доступності базується на таких засадах:
· учні молодшого шкільного віку порівняно легко засвоюють найпростіші уміння і навички роботи з комп'ютером, виявляючи підвищений інтерес;
· вибір програм комп'ютерного заняття здійснюється учителем відповідно до навчальної програми;
· до кожного заняття учню складається індивідуальна програма згідно з досягнутим ним рівнем знань;
· заняття проводиться в індивідуальному режимі, кожен учень працює в обраному ним темпі;
· проведення занять здійснюється під контролем учителя й комп'ютера;
· завдання, що-містяться в комп'ютерній програмі, подано в доступній, лаконічній формі;
· під час проведення заняття прогнозується варіативність використання різноманітних програм; переключення уваги і паузи між ними рятують процес проведення від монотонності, і, таким чином, сприяють його інтенсифікації й усталеності інтересу;
· реакція комп'ютера у вигляді мультиплікаційних музичних ефектів створює сприятливий емоційний клімат протягом усього заняття.
Комп'ютерне музичне навчання, здійснене на базі розроблених програм, передбачало важливі аспекти музичного розвитку молодших школярів: ознайомлення з традицією функціонування музичних інструментів у художньо-мистецькому просторі й новим їх „озвученням” в електронній площині. У ході дослідження визначено такі спеціальні педагогічні умови:
· активізація особистісного пізнання музики молодшими школярами при використанні персональних комп'ютерів;
· спонукання учнів на продуктивне спілкування з комп'ютером;
· забезпечення емоційної та комунікативної комфортності у співробітництві молодших школярів з комп'ютером.
Проведене дослідження дало змогу вирішити проблемні питання, що виникли в процесі експериментальної роботи, а саме:
· обґрунтування терміну набуття первинних умінь роботи з персональним комп'ютером (технічний фактор);
· визначення поетапного переходу на кожній грані набутих учнями музично-художніх знань (часовий фактор);
· дотримання оптимальних параметрів обладнання персональними комп'ютерами навчального процесу в музичному класі (статистичний фактор);
· позитивне ставлення учнів до опанування творів музичного мистецтва (мотиваційний фактор).
Дослідженням доведено, що застосування комп'ютера з визначеним програмним забезпеченням, а також з використанням допоміжного інструментарію сприяло підвищенню ефективності набутих музично-художніх знань учнів на початковому етапі музичного навчання.
Визначені педагогічні лови у поєднанні з комп'ютеризацію процесу музично-художньої підготовки молодших школярів становлять основу розробленої та експериментальне апробованої методики, де комп'ютер продуктивно використано у навчанні основам музики.
Комп'ютеризація системи музичної освіти надає можливість учням:
· набувати нову музичну інформацію;
· створювати музичні композиції;
· здійснювати інструментально-тембральне озвучення музичних фрагментів, композиційних мініатюр;
· зберігати інформацію для подальшої музично-навчальної діяльності.
У результаті дослідження доведено, що застосування комп'ютерних технологій у музичному навчанні є перспективним напрямом художньо-мистецького розвитку молодших школярів. Комп'ютерні технології, порівняно з традиційними, є найбільш продуктивними й мобільними.
Впровадження комп'ютерних технологій у навчальний процес дасть змогу значно підвищити якість музично-художніх знань молодших школярів на основі індивідуально-диференційованого підходу.
Ефективність функціонування комп'ютерних технологій в системі музичної освіти залежить від розробки, апробації та застосування на практиці широкого спектру нових музичних програм, наукового обґрунтування теоретико-художнього й технічно-інформаційного аспектів у процесі музичного навчання та виховання молодших школярів.
Розділ 2. Аналіз комп’ютерних програм для навчання музики
2.1Програми для DOS
У цьому розділі ми розглянемо програми, які можуть бути використані в операційній системі МS-DOS.Вони призначені для запису і відтворення звукових файлів. В таблиці 1 наведений перелік програм, які працюють з файлами відрахунків.
Програма | Опис |
VPLAYWPLAYVRECWRECREADDRVVOCHDRJOINTVOCVOC2WAVVOCO2NVOCN2O | Відтворює звуковий сигнал, записаний у VOC-форматіВідтворює звуковий сигнал, записаний у WAV-форматіЗаписує звуковий сигнал у VOC-форматіЗаписує звуковий сигнал у WAV-форматіПовідомляє номер версії драйвера, базову адресу порту введення/виведення, номери перерви і каналів DMA звукової платиДобавляє Header (заголовок) в первинний звуковий файл (RawDateSoundFile)Об’єднує дані різних звукових файлівКонвертує відрахунки з VOC-формату в WAV-форматКонвертує VOC-файли версії 1.10 в файли версії 1.20Конвертує VOC-файли версії 1.20 в файли версії 1.10 |
Перед тим, як записати чи відтворити сигнал, необхідно виконати деякі вказівки. Для джерела сигналу потрібно встановити рівень гучності, рівні відтворення високих і низьких частот, включити або відключити лівий чи правий канали і т.д. Вказівки виконуються з допомогою програм мишкерів (SBP-SET, SBP-MIX для звукової плати SoundBlasterPro чи SB16SET, SB16MIX для звукової плати SoundBlaster 16). Різні програми мишкерів для звукових плат SoundBlaster маєть незначні відмінності і виконують однакові функції.
Програми мишкерування звуку для аудіоплати SoundBlasterPro
Програми SBP-SET і SBP-MIX виконують різноманітні вказівки для запису і відтворення сигналів. Програма SBP-MIX є резидентною в пам’яті. Це означає, що після завершення взаємодії з нею вона продовжує працювати у фрновому режимі займає деякий об’єм оперативної пам’яті. Програма SBP-SET завершує роботу після виконання вказівок і звільнює пам’ять.
Програма FM-орган (на вінчестері зберігається у файлі під іменем PRO-ORG. EXE) працює із синтезатором звукової плати SoundBlasterPrо. Хоча при першому знайомстві ця праграма здається лише забавкою, вона все ж має цікаві можливості для створення мелодій. Програма FM-орган дозволяє зберігати зіграні мелодії у файлах на диску і використовувати їх повторно. Для створення мелодії можна використати зовнішню клавіатуру електронного музичного інструменту, підключеного до звукової плати через MIDI-інтерфейс. Нижче будуть описані можливості даної програми.
Гра
Клавіатура комп’ютера може бути використана в якості клавіатури синтезатора звукової плати SoundBlasterPrо.
Для початку роботи необхідно перейти в каталог PRO-ORG і запустити програму FM-орган командою PRO-ORG. Після запуску програми на екрані відтвориться її вікно, в нижній частині якого знаходиться головне меню.
Для початку гри на FM-органі потрібно натиснути клавішу [F2]. Головне меню замінюється іншим. Це меню вибору музичного інструменту, супроводу і задання темпу.
Програма FM-орган моделює музичну клавіатуру для семи октав. Клавіші для п’ятьох октав відображені на екрані. Клавіші октав, на котрих можна грати в даний момент, використовуючи чотири ряди клавіатури комп’ютера, помічені з обох сторін смужками. Смужки можна переміщувати з допомогою клавіш переміщення курсору, змінюючи доступні октави.
Автоматичний супровід
На багатьох електронних клавішних інструментах є можливість вибору автоматичного супроводу ритмом (бас чи ударні). Цей режим реалізований і в програмі FM-орган.
Послідовність використання даної можливості:
1. Клавішами від [F5] до [F8] необхідно вибрати відповідний ритм. При кожному нитисканні на клавішу включається новий ритм. В загальному можна вибрати один із 20-ти ритмів. У лівому нижньому куті екрану відтворені значення темпу і тактового розміру.
2. Натиснувши клавішу [пробіл], автоматичний супровід буде грати в тон ноті останньої татиснутої клавіші.
3. Натиснути на одну з нотних клавіш. Тон супроводу підбирається автоматично. Для відключення автоматичного супроводу знов необхідно натиснути клавішу [пробіл]. Таким способом можна створити акомпонемент для мелодії.
Програма FM-орган може сама створювати музичні імпровізації.
Відтворення і вивчення мелодій