Цей стандарт охоплює технічні вимоги для узкополосной передачі голосового чи виклику передачі аудио і відеоданих, включаючи:
· Відео кодер-декодеры;
· Звукові кодер-декодеры;
· Загальнодоступні додатки (T.120);
· Керування викликами;
· Керування системи.
Стандарти на відео кодер-декодеры і загальнодоступні додатки не вимагаються для звукових телефонних дзвоників, але існують усередині тієї ж самої рамки стандартів.
H.323 був спочатку розроблений для локальних обчислювальних мереж, так що перемінна ширина смуги частот і час затримки Internet зменшують корисність деяких елементів H.323. За замовчуванням звуковим кодер-декодером H.323, наприклад, є G.711. Однак, ширина смуги частот у 64 kbps, необхідна в G.711, неприйнятна при використанні в Internet, тому що більшість користувачів Internet мають канал свідомо меншої ширини. Але, навіть у цьому випадку, багато чого зі стандарту корисно. Тим більше, що сам стандарт розуміється більш широко.
Крім G.711 H.323 визначає звукові кодер-декодеры G.722, G.723, G.723.1, MPEG1, G.728, і G.729. Кодери з низькою шириною смуги частот - G.729 у 8 kbps і G.723 у 5.3/6.3 kbps - цілком підходять для використання в Internet. Зокрема, G.723 є одним з декількох "стандартних" кодеров для Internet-телефонії, особливо після того, як Intel, Microsoft і Netscape оголосили про підтримку цього кодера. Основний недолік G.723 полягає в тому, що він дуже складний. Intel визначає 100 MHz Pentium-процесор як мінімальний для використання в Internet-телефонії.
Internet забезпечує зручний спосіб контролювати і керувати звертаннями по телефоні. Звичайні телефони - надзвичайно корисні пристрої - дешеві, дуже розповсюджені, легені у використанні і рухливі. Але телефони німі. Вони мають тільки 12 керуючих клавіш (маються на увазі телефони з можливістю тонального набору). Було зроблено багато спроб зробити телефони інтелектуальними: спочатку на робочому столі, потім в офісі. Але жодного разу не було скільки-небудь серйозних спроб, щоб автоматизувати телефони будинку.
З використанням Internet таке положення речей буде змінено. Тому що Internet глобальний, це може використовуватися, щоб додати інтелект до існуючого глобальній мережі телефонів. Тим більше, що передумова для використання телефону як кінцевий пристрій при передачі голосу через Internet, у виді всіляких програм для Internet-телефонії, існує вже досить давно. Залишилося зробити тільки один крок. І він був зроблений.
У березні 1996 було оголошено про спільну програму VocalTec і найбільшого виробника устаткування для комп'ютерної телефонії - корпорації Dialogic ( www.dialogic.com). Ціль програми: створення програмно-апаратного комплексу для Internet-телефонії з можливістю використання звичайного телефону. Проект одержав назву Internet Telephony Gateway.
У результаті була випущена в комерційний продаж програма VocalTec Telephony Gateway (VTG), що у своїй роботі використовує голосові плати Dialogic як інтерфейс зі звичайними телефонними лініями. При цьому, з огляду на, що самі голосові плати многоканальные, одна система VTG може підтримувати до 8-ми телефонних розмов через Internet, що проходять одночасно і незалежно друг від друга.
Крім всіх інших достоїнств VTG також переборює ще одну проблему Internet-телефонії - адресацію. Раніш, щоб подзвонити вилученому користувачу, потрібно було знати його IP-адресу. Тепер же, щоб викликати вилученого користувача, потрібно знати только номер телефону користувача, все інше VTG візьме на себе.
· VTG з'єднаний з телефонною мережею. Це дає можливість зв'язатися з будь-яким телефоном у світі.
· VTG також з'єднаний з Internet. Це дає можливість зв'язатися з будь-яким комп'ютером у світі. Ширина каналу для передачі голосу, узагалі говорячи, повинна бути не дуже велика. Для розмови одного користувача досить 11 kbps.
· VTG приймає стандартний телефонний виклик, отцифровывает і істотно стискає мова абонента (при цьому значно використовуються можливості голосової плати Dialogic), розбиває отриманий файл на пакети для Internet і відправляє ці пакети, використовуючи IP-протокол, до адресата через Internet.
· VTG, що знаходиться в тім же районі, де знаходиться викликуваний абонент, проробляє зворотну операцію для пакетів, що приходять з мережі, і видає їх у місцеву телефонну лінію.
· Операції передачі голосу (вихідний голосовий потік і потік, що йде до телефонної мережі) відбуваються одночасно, що дозволяє вести полнодуплексный діалог.
Ряд конфігурацій може бути сформований з цих базисних положень. Розмова чи комп'ютер^-комп'ютер телефон^-комп'ютер-телефон, де під комп'ютером розуміється мультимедіа комп'ютер із установленою програмою для Internet-телефонії VocalTec Internet Phone, а також дуже цікава можливість для компаній, що мають власну WEB-сторінку в Internet - "телефонний виклик з WEB" - може відбуватися з одним VTG. Для розмови телефон^-телефон-телефон необхідні два VTG - один з них установлюється там, відкіля відбувається дзвоник, другий - там куди буде переданий телефонний виклик. При цьому з'являється можливість дзвонити з будь-якого телефону в тім районі, де встановлений перший VTG на будь-який телефон у тім районі, де коштує другий VTG. Найбільш ефективне використання VTG для здійснення міжнародних телефонних дзвоників, адже в цьому випадку вартість телефонного дзвоника, скажемо Москв-Нью-Йорк, дорівнює вартості підключення до Internet.
Немає нічого краще, щоб зрозуміти наскільки добре працює VTG, як попрацювати з ним. Для цього досить прийти в CompTek International - ми маємо самий великий досвід роботи з цією програмою в Росії. Однак уже зараз можна зробити деякі загальні зауваження. Маються два основних фактори, що впливають на якість: якість переданого голосу і час чекання (затримки).
Якість переданого голосу значно покращилося в порівнянні з ранніми версій подібних програм, що характеризувалися перекручуваннями і збоями в мові.
Час чекання впливає на темп діалогу. Якщо час чекання перевищує приблизно 250 msec, затримка стає помітною. На сьогоднішній день програми Internet-телефонії перевищують цей час. Але вже сьогодні ці програми дають дуже прийнятний результат. Так, наприклад, час чекання при використанні VTG складає близько 1секунди. Крім того, час чекання буде продовжувати зменшуватися. На зменшення часу чекання впливають три фактори:
· Удосконалення програмного забезпечення.
· Розгортання системи для передачі голосу в приватних мережах. При цьому організації і постачальники послуг можуть керувати використанням ширини смуги частот і, отже, часом чекання.
· Удосконалення Internet. Сьогоднішній Internet не був розроблений для зв'язку в реальному масштабі часу. Зараз розробляються протоколи для Internet, що дозволяють, щоб ширина смуги частот резервувалася. Крім того будуть збільшуватися обчислювальні можливості устаткування, що займається маршрутизацією пакетів.
Безумовно саме цікаве використання VTG - це реальний телефонний дзвоник зі звичайного телефону на звичайний телефон. Тим більше, що VTG може бути підключений не тільки безпосередньо до міських телефонних ліній, але і до однієї з внутрішніх додаткових ліній, що маються в кожнім офісі, що використовує офісні АТС (Private Branch eXchange, PBX). При цьому з'являється можливість дзвонити на кожній із внутрішніх номерів даного офісу. Легко уявити собі, що в якої-небудь транснаціональної корпорації маються офіси по усьому світі. У кожнім з цих офісів маються PBX. Тоді дзвоник, скажемо, з офісу в Бостоні в офіс у Москві, буде мало чим відрізнятися від дзвоника просто усередині офісу в Бостоні. Хіба, що в першому випадку дзвоник піде по Internet, а в другому від не вийде за межі офісу. Таким чином, VTG може бути гарним корпоративне рішенням для фірм, що мають досить великий міжнародний трафік, або багато філій розкиданих по країні. Ця можливість особливо цікава в Росії, де маються основною причиною стримуючою розвиток Internet-телефонії є нерозвиненість самої мережі Internet, хоча якісь зусилля в цьому напрямку зараз додаються. Як приклад можна привести такий факт: на WEB-сервері CompTek International, на сторінці є форма, заповнивши яку, людина заінтересувалася використанням VTG для своїх цілей, одержує можливість спробувати як реально працює телефонний сервер. Ті, хто заповнив цю анкету - 25% це відвідувачі із Сибіру і з Далекого Сходу, де зважаючи на все проблема телекомунікацій вирішена гірше всього.
Проблема відпадає, якщо у фірми є гарне підключення до мережі (це не обов'язково повиннао бути мережа Internet, досить будь-якої мережі підтримуючої протокол TCP/IP). Можна установити VTG в офісі, підключивши його до PBX і до мережі, що зв'язує філії. У підсумку фірма зможе значно скоротити витрати на телефонні переговори. У такий спосіб у Росії VTG - це скоріше корпоративне рішення.
Ще одне можливе застосування VTG - це використання здатності VTG підтримувати телефонні виклики з WEB-сторінки. У результаті фірма може робити, наприклад, чудову технічну підтримку своїх розробок практично не несучи ніяких додаткових витрат. Припустимо, що фірма має свій WEB-сервер у Internet, а клієнти у фірми по усьому світі. У розділі технічної підтримки WEB-сервера вставляється керуюча кнопка "Телефонний виклик" і клієнт, що має комп'ютер, обладнаний засобами мультимедія, одержить можливість запросити підтримку прямо з WEB. При цьому в службі технічної підтримки задзвонить телефон, а вартість відповіді на питання користувача для фірми (утім як і для користувача, що получили відповідь на своє питання) буде дорівнює сумі, що виплачується Internet-провайдеру.
· Дешеві телефонні дзвоники.
· Дані і голос передаються по одній мережі (мережі передачі даних). Таку мережу простіше обслуговувати
· Можливість пересилання факсимільних повідомлень
· Internet-телефонія це специфічний вид передачі даних