Смекни!
smekni.com

Інформаційні технології багатокритеріального експертного оцінювання альтернатив у соціальних системах (стр. 5 из 6)

Система відрізняється: гнучкістю – забезпечується здатність системи як до розвитку, так і до адаптації до різних предметних областей; модульністю – забезпечується можливість автономної роботи для окремих частин системи, які є взаємозв'язаними; інтеграцією – експорт у форматі XLS, експорт і імпорт в текстовому форматі дозволяє організувати взаємодію з іншими джерелами даних.

Четвертий розділ містить опис формування експертної групи за допомогою ІАС ФОРЕГ, опис розробки комплексної технології проведення експертизи й аналізу її результатів та перевірки правильності роботи інформаційної технології КМЕОА на базі ІАС ФОРЕГ.

У розділі наведені результати роботи ІАС ФОРЕГ. У результаті роботи ІАС отримано 31 матрицю розміром 30

26, 1 матрицю розміром (30
30), 30 матриць розміром (11
30), 31 матрицю розміром (5
30). Після обробки цієї інформації сформована експертна група. Представлені таблиці демонструють проміжні та підсумкові результати опитувань шістьма методами.

Розроблено комплексну технологію проведення експертизи й аналізу її результатів. У комплексній технології вихідними даними є експертні оцінки. Як результат необхідно одержати статистичний аналіз думок респондентів та порівняльний аналіз думок експертів вибраних в групу і тих, хто не увійшов до неї. В технології в комплексі використовуються 5 експертних методів і 6 статистичних показників. В результаті опитування отримуємо матрицю 30

50, де маємо 30 експертів та 50 питань. Таких матриць буде стільки, скільки турів в опитуванні. Для інформаційної підтримки технології розроблено програмний інформаційно-аналітичний комплекс "Тестування експертів".

Для апробації розробленої комплексної технології проведення експертизи й аналізу її результатів виконано соціолого-експертне дослідження проблем впровадження Болонської конвенції (БК) в Україні. Респондентами є відібрані у фахову групу експерти. 30 респондентів відповідали на 50 питань розробленої анкети. Опитування експертів проводилося за трьома блоками, що містять від 2 до 33 питань кожний. Робота виконана згідно проекту Центру соціальних експертиз Інституту соціології Національної академії наук України. Науковий керівник роботи – д.е.н., професор Ю.І. Саєнко.

У розділі наведено таблиці й результати розрахунків соціолого-експертного дослідження. Результати використані для перевірки правильності роботи запропонованої інформаційної технології КМЕОА на базі ІАС ФОРЕГ і як результат – перевірка релевантностіформування експертної групи. Результати аналізу соціолого-експертного дослідження стану проблем впровадження Болонської конвенції в Україні показали, що вибрані експерти надали відповіді найбільш близькі до загальної ідеї всіх опитаних. Отже, їх можна використовувати як носіїв загальної думки запрошених експертів.

Щодо оцінки стану проблем впровадження Болонської конвенції в Україні експерти висловили такі думки: на підтримку ідей БК висловилися 3 експерти (10%), "проти" – висловилися 14 експертів (47%), 13 експертів (43%) вибрали – "важко сказати". Простежується така тенденція: викладачі висловлюються майже одноголосно проти впровадження ідей БК, студенти – сумніваються, працівники управлінського апарату – або підтримують БК, або сумніваються.

У заключному розділі також проведено аналіз економічної та соціальної ефективності використання результатів дисертаційної роботи. У результаті повномасштабного впровадження розробленої інформаційної технології і ІАС ФОРЕГ можна отримати для науково-технічної та інноваційної експертизи річну економію близько 8 500 000 грн., для соціальної експертизи – близько 110 000 грн. на рік.

Додатки містять ілюстрований і пояснювальний матеріал до тексту дисертації. У них наведена довідкова інформація, результати практичних досліджень, а також представлені акти впровадження результатів дисертаційної роботи. Вони містять алгоритми, масиви, візуальне відображення даних, анкети, результати опитування, результати аналізу.

ВИСНОВКИ

У дисертації зроблено теоретичне узагальнення і подано нове рішення актуальної наукової задачі, що полягає в багатокритеріальному експертному оцінюванні альтернатив в процесі формування експертної групи для дослідження складних соціальних систем. В межах дисертаційної роботи виконано аналітично-експериментальне обґрунтування та запропоновано практичне розв'язання актуального науково-дослідного завдання з метою підвищення ефективності соціальної експертизи складних систем і ситуацій.

Основні наукові та практичні результати роботи:

1. Проаналізовано особливості та доведено актуальність проведення експертизи для дослідження соціальних систем. Запропоновано класифікацію форм експертного опитування, що вирізняється від традиційної комбінованими формами та використанням технічних засобів. Встановлено, що рівень використання інформаційних систем в соціологічних дослідженнях досить низький – 0,4% з трьохсот досліджених ІС.

2. Розроблено методологію формування експертних груп, що базується на багатокритеріальному експертному виборі альтернатив.Створено концепцію та математичну модель системи багатокритеріального експертного оцінювання альтернатив в складних соціальних системах. Для побудови комбінованої методології використано 30 базових методів, 6 основних методик та 3 психологічні тести.

3. Вперше розроблено і апробовано інформаційну технологію комбінованого багатокритеріального експертного оцінювання альтернатив і ІАСФОРЕГ. Створено

експертну групу для проведення соціального дослідження.

4. Вперше розроблено технологію проведення комплексного експертного опитування, обробки й аналізу отриманих результатів експертизи. Технологія використовує в комбінації 5 експертних методів і 6 статистичних показників. Для її реалізації створено програмний інформаційно-аналітичний комплекс "Тестування експертів".

5. Проведено аналіз результатів соціолого-експертного дослідження проблем впровадженняБолонської конвенції в Україні, що виконано за розробленою інформаційною технологією. Аналіз показав, що запропонована методологія є ефективною та практично придатною для використання в процесі формування експертної групи для проведення соціальних досліджень.

6. Розраховано ефективність використання розробленої інформаційної технології. В результаті повномасштабного впровадження інформаційної технології і ІАС ФОРЕГ можна отримати для науково-технічної і інноваційної експертизи річну економію близько 8 500 000 грн., для соціальної експертизи – близько 110 000 грн.

7. Одержано 4 акти впровадження розробленої інформаційної технології і ІАСФОРЕГ.

Для продовження наукової розробки даної проблеми, необхідно досліджувати такі питання:

a) для подальшого розвитку соціальної експертизи необхідне створення разом з банками даних експертів, напрямами експертизи, експертними групами, ще й банків стандартних методик для проведення експертизи й аналізу результатів, апробованих у низці методичних експериментів;

b) для ефективного формування експертної групи необхідно створити і підтримувати у моніторинговому режимі базу даних результатів роботи експертних груп; накопичувати результати оцінок і прогнозів, підтверджених або спростованих часом;

c) розробляти інтелектуальні інформаційні системи, насамперед для імітаційного моделювання соціальних процесів, які на цей час практично не розроблялися.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

1. Вдовиченко И.Н. Использование экспертных систем для анализа социальных ситуаций // Материалы научно–практической конференции "Информационные технологии и информационная безопасность в науке, технике и образовании" «Инфотекс-2002». - Севастополь, 2002.-С.69-71.

2. Вдовиченко И.Н. Процедуры ранжирования в экспертной оценке // Математичні машини і системи. - 2003. - № 1. - С. 106 - 118.

3. Вдовиченко И.Н. Научное прогнозирование как инструмент принятия решений // Збірник наукових праць ІІІ Всеукраїнської конференції "Сучасні технології в науці та освіті". - Кривий Ріг, 2003. -Т.3. - С. 13-15.

4. Вдовиченко И.Н. Необходимость и правомерность экспертных методов в социологии // Научно–технический сборник "Разработка рудных месторождений". - Кривой Рог, 2003. – Вып. 82. – С. 99 - 103.

5. Вдовиченко І.Н., Косолапов В.Л. Загальні тенденції розвитку експертних технологій для дослідження складних систем // Науково–практичний інформаційний журнал "Науково–технічна інформація".- 2004. - №3.- С. 17-20.

6. Вдовиченко І.Н. Методи обробки інформації, отриманої в результаті експертної оцінки // НАН України. Физико–механічний інститут ім. Г.В. Карпенко. Міжвідомчий збірник наукових праць "Відбір і обробка інформації". – Львів, 2006. - Вип. 24(100). - С. 56 - 58.

7. Вдовиченко И.Н. Построение информационных систем для оценки относительной компетенции экспертов при принятии групповых решений // Матеріали IX міжнародної науково–практичної конференції "Наука та освіта-2006".-Дніпропетровськ, 2006. -Т. 18. - С. 75-78.

8. Вдовиченко И.Н., Рева Ю.П. Применение комбинированного метода для мультикритериального выбора альтернатив // Збірник наукових праць VI Всеукраїнської конференції "Теорія та методика навчання фундаментальних дисциплін у вищій школі". - Кривий Ріг, 2006. – С. 146 - 148.

9. Вдовиченко И.Н. Алгоритмы и модели формирования экспертной группы // Научно–технический сборник "Разработка рудных месторождений". - Кривой Рог, 2006. -Вып. 1 (90). - С.197-200.