МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
КУРСОВА РОБОТА
З ДИСЦИПЛІНИ "ІНЖЕНЕРНА І КОМП'ЮТЕРНА ГРАФІКА"
НА ТЕМУ "КОМП’ЮТЕРНА ТЕХНОЛОГІЯ ГРАФОГЕОМЕТРИЧНОГО МОДЕЛЮВАННЯ. ВЗАЄМОЗВЯЗОК 2D 3D КОМ’ПЮТЕРНОЇ ГРАФІКИ"
Зміст
Вступ
Запуск системи AutoCAD
Команди редактора AutoCAD
Структура запитів команд в залежності від ключів
Команди управління екраном
Введення координат
Прив’язка координат
Координатні фільтри і відслідковування
Вирахування точок і значень
Графічні примітиви в AutoCAD і команди їх задання
Зміна елементів креслення
Використання кольору і типів ліній
Висновки
Список використаної літератури
Вступ
AutoCAD - універсальна система автоматизованого проектування (САПР) фірми Autodesk (США), що завоювала найбільшу популярність у всьому світі - 76% користувачів працюють в середовищі AutoCAD. Навики роботи в середовищі AutoCAD необхідні для кожного інженера, оскільки саме ця система використовується на багатьох підприємствах.
Існує ряд версій AutoCAD під DOS і Windows, а також національні (російські, французькі, німецькі...) підверсії. Слід ясно розуміти, що отрисовка креслень за допомогою графічного редактора - важливий, але не основний режим роботи AutoCAD. Він застосовується при розробці принципово нових виробів і не дає великих переваг в продуктивності праці в порівнянні з традиційним кресленням на папері, хоча автоматизація простановки розмірів, штрихування,
копіювання елементів креслення, отрисовки рамки і основного напису помітно полегшує роботу. Зростання продуктивності в 15..20 раз забезпечується створенням на базі AutoCAD спеціалізованих САПР за допомогою вбудованої мови програмування Автолісп.AutoCAD (а також CorelDRAW, Visio і ін.) відноситься до програм векторної графіки: зображення зберігається як набір координат базових крапок, задаючих положення відрізків і дуг. Існує ще і растрова графіка (Adobe Photoshop, Paint), коли зображення розбивається на безліч точок-пікселів і запам'ятовується колір кожного пікселя. Векторну графіку, на відміну від растрової, можна масштабувати без втрати якості і легко змінювати. Тому у всіх САПР застосовується тільки векторна графіка. Крім того, при необхідності векторне зображення без проблем переводиться в растрове, ось зворотний перехід фактично неможливий.
Мета роботи: Розповісти про комп'ютерну технологію графогеометричного моделювання. Показати взаємозв'язок 2D 3D графіки.
Запуск системи AutoCAD
Для запуску AutoCAD під ОС Windows 95/98/NT/2000/XP в панелі задач натисніть Пуск (Start), виберіть пункт Программы (Programs) і потім здійсніть запуск з випадаючого меню AutoCAD; після запуску AutoCAD виводиться діалогове вікно створення нового креслення Create New Drawing (Создание нового рисунка).
Для встановлення параметрів нового креслення можна скористатися наступними можливостями:
• Use a Wizard (Вызвать Мастер): в області Select a Wizard (Выберите Мастер) вибрати опції Quick
Setup (Быстрой подготовки) або Advanced Setup (Детальной подготовки). Діалогове вікно Quick
Setup дозволяє вибрати одиниці вимірювання довжини (Units (Единицы)) і визначити границі області креслення (Area (Область)). Діалогове вікно Advanced Setup (Детальная подготовка) крім цього дозволяє визначити одиниці вимірювання кута (Angle (Углы)), задати початок (Angle Measure (Отсчет угла)) і напрям зміни кута (Angle Direction (Направление отсчета углов)), і вибрати формат (Формат (Title Block)).
• Use a Template (По шаблону) – в області Select a template (Выберите шаблон) вибрати шаблон, з необхідними установками креслення.
• Start from Scratch (Без шаблона) – в області Select Default Settings (Выберите единицы) вибрати одну з двох систем вимірювання: англійську або метричну.
• Open a Drawing – відкрити збережений файл креслення.
Команди редактора AutoCAD
Ввід команд можна здійснювати наступними способами: набрати на клавіатурі, вибрати з меню або натиснути відповідну піктограму на панелі інструментів. Команда може бути введена тільки в той момент, коли в вікні командних рядків висвічується Command: (Команда:). Для введення команди з клавіатури після імені команди необхідно натиснути клавішу <Enter> або Пробел.
Для зупинки виконання команди служить клавіша <Esc>. Після введення команди AutoCAD видає запити, в відповідь на котрі необхідно ввести додаткову інформацію: числове значення (наприклад, ширину, кут і т.д.), ключове слово або точку; або викликає діалогове вікно.
Структура запитів команд в залежності від ключів
В якості приклада розглянемо команду формування кола. Для її створення використовується команда CIRCLE (КРУГ).
Запит: 3P/2P/TTR/<Center point>:(ЗТ/2Т/ККР/<Центр>:)
По замовчуванню коло будується по точці центра і точці на колі або радіусу. На початку запита через символ "/" перераховуються ключі, котрі дозволять вибрати спосіб побудови кола, відмінний від прийнятого по замовчуванню: 2P (2Т) – побудова кола за двома точками та діаметром;
3P (3Т) – побудова кола за трьома точками, що лежать на колі;
TTR (ККР) – побудова кола за двома дотичними і радіусу.
Запит закінчується текстом в кутових дужках <Center point> (<Центр>), що означає, що AutoCAD по замовчуванню очікує введення координат центра кола. Описана структура запиту команди CIRCLE (КРУГ) прийнята для всіх команд AutoCAD: на початку запиту перераховуються ключі команди, розділені похилою рискою а текст в кутових дужках відповідає очікуваній по замовчуванню відповіді на запит.
Після введення координат центра видається запит:
Diameter/<Radius>: (Диаметр/<Радиус>:), де <Radius> (<Радиус>) – очікуване по замовчуванню значення радіуса або точка на колі, а Diameter (Диаметр) – ключ зміни способа задання кола, при виборі котрого видається запит Diameter: (Диаметр) для введення значення діаметра. Ключове слово вводиться точно так, як і будь яка інша команда. Ключове слово можна скорочувати (скорочення виділяється в запитах великими буквами).
При інших способах задання кола змінюються і запити:
для ключа 2P (2Т):
First point on diameter: (Первая точка на диаметре:)
Second point on diameter: (Вторая точка на диаметре:)
для ключа 3P (3Т):
First point: (Перша точка:)
Second point: (Друга точка:)
Third point: (Третя точка:)
для ключа TTR (ККР):
Enter Tangent spec: (Напрям дотичної:)
Enter second Tangent spec: (Напрям другоїдотичної:)
Radius: (Радіус:)
Команди управління екраном
Команда REDRAW (ОСВЕЖИ) освіжає поточний видовий екран, видаляючи маркери і перемальовуючи об’єкти. Знаходиться в меню View (Вид).
Команда REGEN (РЕГЕН) забезпечує регенерацію всього малюнка перемалювання поточного видового екрана. Знаходиться в меню View (Вид).
Команда ZOOM (ПОКАЖИ) використовується для зміни розміру і місця видимої на екрані частини креслення. Вибрати різноманітні варіанти виконання команди можна з повторного меню Zoom (Покажи) меню View (Вид), стандартної панелі інструментів і панелі інструментів Zoom (Покажи).
В команді Zoom (Покажи) використовуються ключі:
• All (Все) – відображення всієї області креслення або області всередині границь ( якщо вони задані);
• Center (Центр) – задання області зображення шляхом введення точки центра і висоти вікна в одиницях малюнка.
Запити:
Center point: (Центральная точка:)
Magnification or Height: (Увеличение или Высота:)
Для задання висоти вводиться число. При цьому зміна відбувається відносно повного виду.
Для зміни масштабу відносно поточного виду за числом треба ввести латинську букву ‘X’.
• Dynamic (Динамика) – динамічне задання області відображення;
• Extents (Границы) – відображення області, що включає всі примітиви креслення;
• Previous (Предыдущий) – використання попереднього виду марунка;
• Window (Рамка) –задання області відображення з використанням рамки;
• Scale (Масштаб) – задання масштабного коефіцієнта (якщо за числом латинська буква ‘X’ – то збільшення відбувається відносно поточного виду, якщо ‘X’ відсутній – відносно повного виду);
• Realtime (Реальное время) – режим реального часу дозволяє збільшувати/зменшувати зображення в інтерактивному режимі. Збільшення/зменшення забезпечується переміщенням курсора вертикально відповідно вверх або вниз.
Введення координат
Введення координат в AutoCAD здійснюється двома способами:
1. Безпосередньо з клавіатури, шляхом задання числових значень;
2. З використанням графічного маркера (курсора), котрий управляється за допомогою миші. Введення координати здійснюється при натисканні лівої кнопки миші.
Для зручності введення можна використовувати:
1. Орто-режим, коли зміна координат відбувається тільки по осям Х або У ( клавіша <F8> – перемикач режима). Орто-режиму відповідає кнопка ORTHO (ОРТО) в інформаційному рядку;
2. прив’язку до вузлів невидимої сітки, визначеної з деяким кроком по Х і У (клавіша <F9> – перемикач режима, кнопка SNAP (ШАГ) інформаційному рядку).
В двовимірному просторі точка визначається в площині ХУ. Введення координат з клавіатури можливий в вигляді абсолютних і відносних координат. Відносні координати задають зміщення від останньої введеної точки. Формат абсолютних координат:
1. Прямокутні (декартові) координати: Х, У.
2. Полярні координати: r < A, де r – радіус; A – кут від попередньої точки. Кут вимірюється проти годинникової стрілки. Значення 0 співпадає з віссю ОХ.
Формат відносних координат:
1. Прямокутні (декартові) координати: @dx, dy.
2. полярні координати: @r < A.
Приклад: Намалювати прямокутник (рис.1) з використанням абсолютних і відносних координат (для малювання примінити команду LINE (ОТРЕЗОК)).
З використанням абсолютних координат:
Command: LINE
FROM POINT: 0,0
To point: 100,0
To point: 100,50
To point: 0,50
To point: 0,0 (або Close)
З використанням відносних координат:
Command: LINE
FROM POINT: 0,0
To point: @100,0
To point: @0,50
To point: @-100,0
To point: @0,-50 (або Close)