Інтерфейс програми дуже схожий з Microsoft Word. Після запуску програми екран Excel містить шість областей (по порядку зверху вниз):
рядок заголовка
рядок меню;
панелі інструментів;
рядок формул;
вікно книги;
рядок стану.
Основною відмінністю від Word є присутність замість вікна документа, так званого вікна книги, іншими словами електронної таблиці.
Книга Excel розбита на декілька листів (таблиць). Листи можна видаляти або додавати нові. Як і всяка таблиця, лист Excel складається з рядків і стовпців, перетини яких утворюють комірки.
Рис 35. вікно програми Microsoft Excel
У нижній частині вікна книги знаходиться декілька кнопок, за допомогою яких можна переходити від одного листа до іншого. Якщо видно не всі ярлички листів, то для проглядання змісту книги можна використовувати чотири кнопки, розташовані в нижньому лівому кутку вікна.
Комірки Excel є основними будівельними одиницями робочого листа. Кожна комірка має свої певні координати, або адресу комірки, де можна зберігати і відображати інформацію. Комірка, яка знаходиться на перетині стовпця А і рядка 1 має адресу А1.
Часто межі даних таблиці виходять за межі екрану монітора. В цьому випадку для проглядання вмісту листа треба використовувати смуги прокрутки, розташовані уздовж правої і нижньої сторін вікна книги.
У верхній частині робочої області Excel розташовані рядок заголовка і рядок меню. Нижче знаходяться панелі інструментів з кнопками, що виконують найбільш часто використовувані функції. Робота з цією частиною робочої області Excel аналогічна як загалом, в будь-яких програмах редакторах, так і, зокрема, в програмі Word.
Нижче за панель інструментів розташований рядок формул.
Вміст активної (виділеної в даний момент) комірки Excel завжди з'являється в рядку формул. В процесі введення або редагування даних в комірку, в рядку формул з'являються три кнопки:
кнопка відміни (червоний хрестик);
кнопка введення (зелена галочка);
кнопка зміни формули (знак функції).
Інформацію можна вводити як безпосередньо в комірку, так і в рядок формул.
У самому низу вікна робочої області знаходиться рядок стану, що показує режим роботи програми.
Щоб проводити які-небудь дії з коміркамиExcel їх треба виділити. При виділенні одної комірки її адреса з'являється в полі імені в рядку формул.
Виділення за допомогою миші
Найпростіший і поширеніший спосіб виділення одної комірки - клацання лівою кнопкою миші. Потрібно підвести курсор до потрібної комірки Excel і натиснути ліву кнопку миші. При цьому навколо комірки з'явиться рамка, яка говорить про те, що дана комірка є активною, тобто в неї можна вводити або редагувати дані.
Для прискорення виконання операцій часто буває необхідним виділення групи комірок або діапазону. Щоб виділити діапазон треба встановити курсор на ліву верхню комірку діапазону, що виділяється, натиснути ліву кнопку миші і, не відпускаючи кнопку, "тягнути" мишу до правої нижньої комірки. Досягши потрібної комірки кнопку миші треба відпустити. При цьому виділений діапазон підсвічуватиметься іншим кольором.
Для виділення великого діапазону комірок Excel можна скористатися прийомом розширення виділення. Для цього треба виділити ліву верхню комірку діапазону, потім, утримуючи клавішу Shift, клацнути на праву нижньою комірку, якщо комірку не видно, то можна скористатися смугами прокрутки. Якщо відомі координати комірок, то можна зробити наступне: виділити ліву верхню комірку, потім в полі імені в рядку формул, через двокрапку ввести координати правої нижньої комірки і натиснути клавішу Enter.
Для зменшення/збільшення масштабу зображення можна скористатися командою "Масштаб" меню "Вигляд".
Якщо необхідно виділити групу діапазонів комірок, то для цієї мети треба скористатися клавішею Ctrl.
Якщо необхідно виділити стовпець або рядок цілком, треба клацнути на заголовку рядка або стовпця.
Робота з блоком комірок
Блок - це діапазон комірок Excel, оточений з усіх боків порожніми комірками або заголовками стовпців і рядків.
Активна область - це прямокутник, який вкладає в себе всі стовпці і рядки листа, що містять непорожні комірки. [6, с.112].
Рис 36. Вікно із блоком комірок
На малюнку представлено три блоки комірок: A3: E8, A10: E10, G3: G8. Активна область - A3: G10. Якщо встановити покажчик миші на нижній межі активної комірки і двічі клацнути лівою кнопкою миші, то буде виділений нижня комірка блоку. Якщо активною є сама нижня комірка блоку, то подвійне клацання на нижній межі комірки приведе до виділення комірки, розташованої нижче за блок. Аналогічним чином виділяються комірки при клацанні на правій, лівій або верхній межі активної комірки. Якщо двічі клацнути на межі комірки при натиснутій клавіші Shift, то будуть виділені всі комірки, починаючи з поточної до краю блоку.
Переміщатися по сусідніх комірках можна за допомогою клавіш управління курсором. Для переміщення до краю блоку комірок використовуються клавіші із стрілками при натиснутій клавіші Ctrl.
Для переміщення по листу Excel і виділення комірок зручно користуватися клавішами Home, End
Home Переміщення до першої комірки поточного рядка
Ctrl+Home Перемістити до комірки A1
Ctrl+End Переміщення до останньої комірки останнього стовпця активної області
End Включення/Виключення режиму End
Scroll Lock+Home Переміщення до першої комірки поточного вікна
Scroll Lock+End Переміщення до останньої комірки поточного вікна
Для швидкого переміщення і виділення комірки або діапазону можна користуватися командою "Правка"-"перейти" (F5)
Перейти до режиму редагування вмісту комірки в програмі MS Excel можна двома простими способами:
для цього потрібно два рази швидко клікнути на вибраній комірці, ввести текст та натиснути кнопку підтверждення
один раз клікнути на комірку, яку необхідно редагувати, після чого перейти на панель інструментів там де розташований редактор формул і провести редагування. Для підтвердження редагування натиснути клавішу підтвердження або скористатися трьома кнопками підтвердження
кнопка відміни (червоний хрестик);
кнопка введення (зелена галочка);
кнопка зміни формули (знак функції) [4, с.811].
Для того щоб у програмі MS Excel виконати автоматичне заповнення комірок необхідно вибрати комірку, з якої буде розпочато автоматичне заповнення, клікнути один раз на цій комірці, після чого навести на маленький чорний прямокутничок. Затиснути ЛКМ і розтягнути до необхідної комірки. Усі поля будуть автоматично заповнені послідовністю чисел як зображено на рисунку.
Рис 37. Вікно із блоком комірок
Рис 38. Вікно із блоком комірок
Якщо при цьому натиснути клавішу Ctrl, то в результаті заповнення, в кожну нову комірку буде автоматично вставлено наступне число.
Рис 39. Вікно із блоком комірок
Для того щоб у програмі MS Excel підрахувати середнє значення масиву чисел необхідно
створити масив чисел, по яких буде проводитись підрахунок середнього арифметичного.
Один раз клікнути лівою клавішею миші на комірку, в яку будуть записуватися кінцеві результати, в нашому випадку середнє арифметичне значення
Клікнути на значок із буквою φ, яка знаходиться зліва від стрічки редактора формул
Рис 40. Вікно для вибору функції підрахунку середнього арифметичного
У вікні яке з’явиться вибрати необхідну вбудовану функцію, в нашому випадку функцію підрахунку середнього арифметичного після цього на екрані комп’ютера з’явиться вікно із полями для задання параметрів формули; виділити діапазон комірок, по яких необхідно провести підрахунки натиснути кнопку підтвердження свого вибору [4, с.917-920].
1. Билл Джелен, Трейси Сирстад. VBA и макросы в Microsoft Office Excel 2007. - С-П., 2008. - 440 с.
2. Волков А., Печников В., Word, Excel и электронная почта с нуля! - С. - П.: "Лучшие книги", 2008. - 320 с.
3. Джеффри Шапиро, Джим Бойс. Microsoft Windows. Библия пользователя. - С. - П.:, Диалектика., 2005. - 1216 с.
4. Дэвид М. Левин, Дэвид Стефан, Тимоти С. Кребиль, М. Статистика для менеджеров с использованием Microsoft Excel. - С. - П., 2005. - 1312 с.
5. Курбатова Е.А. Microsoft Excel 2003. Стислий курс. - К., 2002. - 240 с.
6. Курбатова Е.А. Microsoft Office Excel 2007. Самоучитель. - С. - П.: Диалектика. - 384 с.
7. Леонтьев В. Самоучитель Word и Excel. Все версии. - С. - П.: ОЛМА Медиа Групп., 2008. - 256 с.
8. Меженный О.А. Microsoft Office Word 2007. Краткое руководство. - С. - П.: Диалектика, 2008. - 272 с.
9. Microsoft Windows XP Professional. Учебный курс Microsoft (+CD).3-е изд. - С-П.: ПИТЕР, 2008, - 704 с.
10. Рудикова Л.В., Microsoft Word для студента. - С. - П.: Издательство: БХВ-Петербург, 2006 г. - 400 с.
11. Свиридова М. Текстовый редактор Word. - С. - П.: Академия", 2007. -176с.
12. Столлингс Вильям. Операционные системы, 4-е издание. - С. - П.: Вильямс, 2005. - 848с.
13. Столяров А., Столярова Е. Уроки по Microsoft Word для менеджера и не только. - С. - П.: издательство "НТ Пресс", 2007. - 224 с.
14. http://uslugy. kiev.ua/Excel/lekciya1. htm
15. http://www.piter.com/attachment. php? barcode=978591180206&at=exc&n=0
16. http://www.piter.com/book. phtml? 978538800725