1 data: ця таблиця містить інформацію необхідну для реалізації багато сторінкового сайту на базі запитів, вона містить також HTML код
2 guest: ця таблиця містить данні для організації гостьової книги
3 menu: ця таблиця містить для організації пунктів меню для зручності навігації
4 source: ця таблиця містить данні необхідні для оздоблення головної та інших сторінок.
Таким чином при проектуванні бази даних були вирішені питання про найбільш ефективну структуру даних. При цьому було забезпечено наступні функції:
- швидкий доступ до даних;
- виключення зайвого дублювання даних, яке може бути причиною помилок при вводі та нераціональному використання дискового простору комп’ютера;
- забезпечення цілісності даних таким чином, щоб при зміні одних об’єктів автоматично виконувалась відповідна зміна пов’язаних з ним об’єктів.
- забезпечення швидкості та зручності оновлення інформації
Для забезпечення надійності функціонування системи БД в додатку постійно проводиться перевірка на результати запросів, щоб користувач був впевнений, в тому що система функціонує вірно.
Система БД, як для сайту Національного оператора енергоринку так і для системи адміністрування єдина. Зміни в системі адмістрування в базі даних призводять для змін в кінцевому веб документі.
3.6.3 Структура об’єктів доступу до даних
Для доступу до даних використовувались команди мови програмування PHP які дозволяли призводити SQL запити та оброблять результати. SQL запити забезпечують реляційний доступ до даних, який є найбільш ефективним при використанні мереженої бази даних. При цьому зменшується навантаження на мережу за рахунок того, що ми робимо запити лише на необхідну кількість полів таблиці.
3.7 Проектування системи керування та актуалізації інформації
Система адміністрування сайту Національного оператора енергоринку проектувалася з розрахунку мінімальних знань кінцевого користувача та забезпечення найбільшої ефективності його роботи.
Система адміністрування складається з:
- форма авторизації;
- головне меню;
- набір підменю відповідаючи критеріям головного меню;
- система додавання, редагування та видалення інформації з відповідними органами управління;
Форма авторизації:
Проектувалася з метою захисту нашого додатку від несанкціонованого доступу, редагування та інших дій з метою знищення чи приведення сайту в неробочий стан. Форма авторизації має лаконічний вигляд складається з заголовку, двох полів введення Логін та пароль з відповідними підписами та органів керування у вигляді трьох кнопочок «Вхід», «Очистити» та «Повернутись».
«Вхід» - кнопочка запускає алгоритм перевірки достовірності введеної авторизаційної інформації звіряючи її з тою що збережена в налаштуванні, якщо все вірно то користувач отримує доступ до системи адміністрування сайту оператора енергоринку в іншому випадку система запрошує у користувача повторно ввести авторизаційну інформацію, щоб запобігти вірогідність помилки при наборі логіну та паролю.
«Очистити»- кнопочка при натиску якої очищуються поля логін та пароль для заощадження часу користувача, якщо він вважає, що десь допустив помилку.
«Повернутись» - кнопочка при кліку на котру виконується перехід на основну сторінку веб-сайту Національного оператора енергоринку.
Головне меню користувача:
Після вдалої авторизації користувач може перейти до виконання задач з редагування, оновлення та знищення певної інформації.
Вся інформація яку можна змінювати згрупована в певні групи яким відповідають назви пунктів головного меню.
Головне меню складається з заголовку та пунктів меню:
- Редагування пунктів головного меню;
- Додавання нового пункту до головного меню;
- Редагування пунктів з підменю;
- Додавання нового пункту до підменю;
- Редагування вихідного коду з головного меню;
- Редагування вихідного коду з підменю;
- Індексуючий скрипт;
- Налаштування системи;
- Вихід;
Редагування пунктів головного меню.
При переході по цьому пункту меню користувачеві надається можливість змінювати структуру та зміст головного меню. Першим кроком для цього є вибір певного пункту головного меню, який користувач вважає за необхідне змінити. Без втручання користувача першочергово головне меню складається з таких пунктів:
Новини
Держенергонагляд
Держінспекція
Робота ОЕС України
Кадрова політика
Тендери
Корисні посилання
Міжнародна діяльність
Про підприємство та енергетику
Контакти
Нормативна база
Гостьова книга
Архів
Реєстрація
Користувачеві надається можливість змінити кожен з цих пунктів головного меню. Для цього необхідно клікнути на одному з цих пунктів котрий підлягає редагуванню. З’явиться вікно, що складається з заголовку, опису, номеру обраного пункту головного меню, поля вводу що містить назву цього меню на початок редагування та органів управління у складі двох кнопочок «Оновити» та «Відміна».
«Оновити» - при кліку на цю кнопочку завантажується алгоритм оновлення даного пункту меню. Операція буде успішною тільки у випадку, якщо нова назва відрізняється від старої і в поле вводу введена хоча б один символ. В іншому випадку ніяких змін до БД зроблено не буде.
«Відмінна»- користувач натискає цю кнопочку, якщо він не бажає змінювати цей пункт головного меню і його повертають до головного меню системи адміністрування.
Додавання нового пункту до головного меню.
При переході по цьому пункту меню користувачеві надається можливість додавати нові пукти меню до головного меню. В формі «додавання нового пункту до головного меню» розміщенні такі елементи: заголовок, описання, поле вводу та елементи управління.
В поле вводу вводитися бажане ім’я нового пункту головного меню.
До елементів управління відноситься дві кнопочки «Додати» та «Відмінна».
«Додати»- призначена для запуску алгоритму додавання нового пункту головного меню з перевіркою, що введена назва не порожня.
«Відмінна»- користувач натискає цю кнопочку, якщо він бажає залишити структуру головного меню без змін.
Редагування пунктів з підменю.
При переході по цьому пункту меню користувачеві надається можливість редагувати назви елементів підменю головно меню сторінки національного оператору енергоринку. При проектуванні цього пункту меню використано правило наслідування, тобто цей розділ схожий візуально на той, що описувався раніше (Редагування пунктів головного меню.), що заощаджує час на пристосування користувачеві. В результаті переходу генерується список наявних пунктів підменю де користувач може обрати один з них та провести редагування назви на свій розсуд. До втручання користувача стандартний набір пунктів підменю складається з:
Новини
Оголошення
Тендерна документація
Результати проведення тендерів
Форма редагування ідентична з тою, що описувалась вище, а відрізняється лише трохи графічно і функціонально. Зміст форми, розміщення поля вводу та елементів керування ідентичне розділу «Редагування пунктів головного меню» з поправкою на редагування пунктів підменю.
Додавання нового пункту до підменю.
Цей розділ призначений для додавання нового елементу до списку пунктів підменю головного меню. Цей пункт схожий візуально з пунктом «Додавання нового пункту до головного меню» і оформлений ідентично. Складається з: Заголовку, опису, поля введення назви нового пункту підменю та елементів керування. В результаті виконання запиту додається новий пункт до підменю головного меню.
Редагування вихідного коду з головного меню.
Цей пункт меню системи адміністрування призначений для надання можливості користувачеві відредагувати зміст певної сторінки що викликається з головного меню сторінки сайту Національного оператору енергоринку.
Перш за все генерується список елементів(пунктів), що входять до складу головного меню, щоб користувач обрав один з них перейшов до безпосереднього процесу редагування. До втручання користувача стандартний набір головного меню описаний вище. Після того, як користувач обере певний пункт головного меню виконується запит до БД з метою отримання вхідного HTML коду котрий використовується для відображення веб-сторінок у браузері для подальшої обробки та передачі на віртуальний JAVA-HTML редактор, що дозволяє без певних знань в області HTML розмітки та синтаксису редагувати веб-сторінки інструментарієм схожий на MS Word.
Для передачі інформації з Бази даних MySQL використовується тимчасовий файл, що створюється в тому ж каталозі де знаходиться система адміністрування.
JAVA-HTML редактор складається з панелі інструментів вікна редагування та перемикача режимів перегляду інформації: Стандартний та HTML. Та кнопочки що виконує запит до БД з метою оновлення інформації.
Панель інструментів розбита на такі групи по функціональності:
Робота з файлами:
- відкрити (забезпечує можливість редагування зовнішніх файлів);
- зберегти (забезпечує можливість збереження результатів редагування на будь-які носії інформації).
Робота з буфером обміну:
- вирізати (вирізає виділений текст та переміщує його у буфер обміну);
- копіювати (копіює виділений фрагмент до буферу);
- вставити (вставляє в виділене місце текст з буферу);
- Відкриття вікна попереднього перегляду;
Історія дій
- відміна дії (відміна останньої дії);
- повтор дії (повтор останньої дії);