Після завершення підготовки до установки Delphi на екрані з'являється діалогове вікно Welcome (Початок), у якому для продовження установки потрібно натиснути кнопку Next (Далі). У результаті відкривається діалогове вікно Password Dialog, у якому в полі Serial Number і Authorization Key треба ввести серійний номер і код Вашого комплекту Delphi. Якщо дані введені правильно, то після клацання по кнопці Next з'являється діалогове вікно Software License Agreement (Ліцензійна угода). Прочитавши текст у цьому вікні, натисніть кнопку Yes (Так).
Наступне діалогове вікно, що відкривається в процесі установки Delphi, — це вікно Setup Туре (Варіант установки). У цьому вікні можна вибрати один із пропонованих програмою варіантів установки Delphi: Typical (Звичайна), Compact (Компактна) чи Custom (Вибіркова). Звичайний варіант установки припускає, що CD-ROM на жорсткий диск комп'ютера будуть скопійовані усі компоненти Delphi 5. При компактній установці на жорсткий диск комп'ютера копіюються тільки самі необхідні компоненти Delphi. У порівнянні з іншими варіантами установки компактний варіант вимагає найменшої кількісті вільного дискового простору. Однак у цьому випадку деякі можливості Delphi будуть недоступні. Вибірковий варіант установки дозволяє програмісту вибрати необхідні для роботи компоненти Delphi. Звичайно його використовують досвідчені програмісти.
Звичайний (повний) варіант установки вимагає порядку 100 Мб дискової пам'яті, однак якщо на твердому диску комп'ютера досить вільного місця, то краще вибрати цей варіант установки. Вибравши варіант установки, натисніть кнопку Next. Якщо була обрана часткова (вибіркова) установка, то відкривається діалогове вікно Select Components (Вибір компонентів), у якому вибираються потрібні компоненти Delphi.
Чергове клацання по кнопці Next відкриває діалогове вікно Select Component Directories (Вибір каталогів для компонентів). У цьому вікні міститься інформація про необхідний для установки дисковий простір (Space Required) і вільному дисковому просторі (Space Available). Крім цієї інформації зазначені каталоги, у які програма установки буде копіювати файли Delphi. Якщо даних каталогів на диску немає, то програма установки створить їх сама. При першій установці Delphi краще погодитися з іменами каталогів, пропонованими програмою установки.
Чергове клацання по кнопці Next відкриває діалогове вікно Select Program Folder (Вибір програмної папки). У списку Existing Folders (Існуючі папки) зазначені існуючі в комп'ютері програмні папки, а в поле Program Folders (Програмні папки) знаходиться ім'я папки, у яку програма установки пропонує помістити значки компонентів Delphi. Якщо папки Borland Delphi 5 на робочому столі комп'ютера немає, то програма установки створить її.
На цьому закінчується підготовчий етап установки. Клацання по кнопці Next відкриває діалогове вікно Start Copying Files (Початок копіювання файлів). У цьому вікні в списку Current Settings (Поточні установки) зазначена інформація про обраний варіант установки: тип установки, імена каталогів, куди будуть копіюватися файли Delphi, і ім'я програмної папки, переглядом спису Current Settings (Поточні установки), варто перевірити параметри, що будуть використовуватися під час безпосередньої установки Delphi.
Якщо всі параметри установки задані правильно, необхідно натиснути кнопку Install (Інсталювати). Після цього починається процес копіювання файлів Delphi з CD-ROM на жорсткий диск комп'ютера.
Після копіювання всіх необхідних файлів відкривається діалогове вікно Readme Information (Інформація). Натискання кнопки Next у цьому вікні відкриває останнє діалогове вікно програми установки — Setup Complete (Установка завершена).
У цьому вікні шляхом установки перемикача в одне з двох можливих положень вибирається варіант завершення роботи програми установки Delphi.
Варіантом завершення, що рекомендується, програми установки є перезапуск комп'ютера.
Після натискання кнопки Finish виконується перезавантаження Windows (якщо обраний варіант перезапуску комп'ютера). На цьому установка Delphi завершується.
Запуск Delphi
Delphi, як і будь-яка програма Windows, може бути запущена двома способами: вибором команди головного меню Windows чи клацанням на ярлику, що ідентифікує Delphi і розташовується, як правило, на робочому столі.
Основні вікна Delphi
Вид екрана після запуску Delphi трохи незвичайний. Замість одного вікна на екрані з'являються чотири: головне вікно Delphi 5, вікно форми Form1, вікно інспектора об'єктів Object Inspector і вікно редактора коду Unitl.pas, що майже цілком закрито вікном форми.
У головному вікні Delphi 5 знаходиться меню команд Delphi, панель інструментів і палітра компонентів.
Вікно форми Form1 являє собою заготовку (макет) вікна розроблювального додатка.
Вікно інспектора об'єктів Object Inspector дозволяє змінювати властивості (характеристики) об'єктів: форми, командних кнопок, полів введення і т.д. Після запуску Delphi у діалоговому вікні Object Inspector (Інспектор об'єктів) знаходяться властивості форми Form1.
У термінології візуального проектування об'єктами проекту є діалогові вікна і елементи керування, що знаходяться в діалогових вікнах (командні кнопки, поля введення текстової інформації, перемикачі і т.д.).
Вікно редактора коду, яке можна побачити, відсунувши убік вікно чи форми натиснувши клавішу <F12>, містить сформований Delphi шаблон тексту (коду) програми.
Для демонстрації можливостей Delphi і технології візуального проектування займемося розробкою програми перерахування ваги з фунтів у кілограми.
Робота над новим проектом, так у Delphi називається розроблювальний додаток, починається зі створення стартової форми — вікна, що з'являється при запуску додатка.
Стартова форма створюється шляхом зміни властивостей (характеристик) форми Form1. Властивості форми визначають її зовнішній вигляд: розмір, положення на екрані, текст заголовка, вид рамки. Властивості перераховані на вкладці Properties (Властивості) діалогового вікна Object Inspector (Інспектор об'єктів). У лівому стовпчику знаходяться імена властивостей, а в правій — їхні значення. При створенні форми в першу чергу потрібно змінити значення властивості caption (Заголовок). У нашому прикладі треба замінити Form1 на Фунти - кілограми. Аналогічним образом можна установити значення властивостей Height і Width, що визначають висоту і ширину форми. Цим властивостям треба привласнити значення 185 і 290.
Розмір форми і її положення на екрані, а також розмір і положення елементів керування на поверхні форми задаються в пікселах, тобто крапках екрана.
Розмір форми можна змінити так само, як і розмір будь-якого іншого вікна Windows, тобто захопленням і переміщенням (за допомогою миші) границі вікна. По закінченні переміщення границь автоматично зміняться значення властивостей Height і Width. Вони будуть відповідати встановленому розміру форми.
При виборі деяких властивостей, наприклад, властивості Color (Колір), що визначає колір фону форми, праворуч від значення властивості виводиться значок (стрілка), що вказує на наявність списку, що розкривається. Клацання на стрільці розкриває список припустимих значень властивості, з якого можна вибрати потрібне значення.
Об'єкти, у тому числі і форми, крім звичайних властивостей можуть мати і складні властивості. Перед ім'ям складної властивості розташований значок "плюс". При подвійному щиглику на імені складної властивості розкривається список уточнюючих властивостей, а значок "плюс" міняється на "мінус". У поле значення складної властивості Font розташована командна кнопка з трьома крапками, при натисканні якої з'являється стандартне діалогове вікно Windows, що дозволяє вибрати шрифт і задати його параметри.
Більшість властивостей визначають зовнішній вигляд форми. Властивість Name, що визначає ім'я форми, використовується в програмі для керування формою.
З використанням засобів візуального програмування розробити програму для автоматичного розрахунку значень складної функції:
Приклад файлу форми Delphi6 для табулювання функції:
unit Func_tab;
interface
uses
Windows, Messages, SysUtils, Variants, Classes, Graphics, Controls, Forms,
Dialogs, StdCtrls, Buttons, Grids, Menus;
type
TForm1 = class(TForm)
Label1: TLabel;
Edit1: TEdit;
Label2: TLabel;
Edit2: TEdit;
Label3: TLabel;
Edit3: TEdit;
StringGrid1: TStringGrid;
BitBtn1: TBitBtn;
Label4: TLabel;
ListBox1: TListBox;
Memo1: TMemo;
BitBtn2: TBitBtn;
Label5: TLabel;
Label6: TLabel;
Label7: TLabel;
MainMenu1: TMainMenu;
N1: TMenuItem;
N2: TMenuItem;
N4: TMenuItem;
N5: TMenuItem;
N3: TMenuItem;
N7: TMenuItem;
N8: TMenuItem;
N9: TMenuItem;
BitBtn3: TBitBtn;
Procedure BitBtn1Click (Sender: TObject);
procedure Edit1KeyPress(Sender: TObject; var Key: Char);
procedure Edit2KeyPress(Sender: TObject; var Key: Char);
procedure Edit3KeyPress(Sender: TObject; var Key: Char);
procedure Edit1Exit(Sender: TObject);
procedure Edit2Exit(Sender: TObject);
procedure Edit3Exit(Sender: TObject);
procedure BitBtn2Click(Sender: TObject);
procedure N4Click(Sender: TObject);
procedure N3Click(Sender: TObject);
procedure FormActivate(Sender: TObject);
procedure BitBtn3Click(Sender: TObject);
procedure N5Click(Sender: TObject);
procedure N7Click(Sender: TObject);
procedure N8Click(Sender: TObject);
procedure N9Click(Sender: TObject);
private
{ Private declarations }
public
{ Public declarations }
end;
var
Form1: TForm1;
X,Xn,Xk,H:real;//Параметритабулювання
fname:String[25];//
f:textfile;
implementation
{$R *.dfm}
Повідомлення про помилку у завданні інтервалів табулювання
procedure P1;
begin
MessageDlg ('"Xп" неможебутибільшимніж "Хк".' +#13
+'Введітьзначенняправильно.', mtWarning, [mbCancel], 0);
Form1.Edit1.Text:='';
Form1.Edit2.Text:='';
end;
//Повідомлення про помилку у значенні кроку табулювання по відношенню до
// меж табулювання
procedure P2;
begin
MessageDlg ('Крок табулювання "H" не може приймати таких значень.' +#13
+'Введітьзначенняправильно.', mtWarning, [mbCancel], 0);
Form1.Edit3.Text:='';
end;
//Повідомлення про помилку перевищення допустимої розмірності даних
procedure P3;
begin