При натисканні комбінації клавішAlt+F10на екрані зображується дерево папок на диску. Клавішами керування курсором варто виділити потрібну папку і натиснутиEnter. Farвиведе на поточній панелі вміст вибраної папки. Крім переходу у вибрану папку, можливе видалення, перейменування і створення папок на диску.
Для того щоб у панелі Far вивести вміст іншого диска, слід натиснути Alt+F1 – для лівої панелі, Alt+F2 – для правої. На екрані буде виведено список доступних дисків. Вибір певного диска потрібно підтвердити клавішеюEnter.
Far дозволяє швидко порівняти вміст папок, відображених на його панелях. Для цього необхідно вибрати з меню Commandsпункт Comparefolders.
Після цьогоFar відзначить у кожній з панелей:
· файли, що відсутні в каталозі, зображеному на іншій панелі;
· файли, що мають пізнішу дату створення або останньої модифікації, порівнюючи з таким же файлом в папці, зображеному на іншій панелі.
1.4.10 Настройка інтерфейсу Far
Для настроювання інтерфейсу Far потрібно вибрати з меню Optionsкоманду Interfacesettingsпісля чого буде відображене однойменне вікно.
Розглянемо команди, які застосовуються найчастіше:
· Clock– відображає в правому верхньому куті екрана поточний час;
· Mouse– дозволяє використовувати мишу;
· Showkeybar– відображає внизу екрана підказки для функціональних клавіш (регулюється також комбінацією Ctrl+B);
· Alwaysshowmenubar– уверхній частині екранаFar завжди відображається рядок меню.
2. Практичне використання методів та способів описаних в теоретичній частині
файловий менеджер можливість
Під час проходження практики в Перемильській сільській раді поряд з роботою в програмних продуктах, а саме: MSWord, MSExcel, СУБД MSAccess та інші, я працювала із завданням, що пов’язане з темою моєї дипломної роботи – Файлові менеджери. За допомогою яких я копіювала, переміщувала дані з однієї папки в іншу, створювала нові папки та файли, видаляла зайві папки, архівувала дані з великим об’ємом пам’яті та ін. Виконувати всі ці операції мені було найзручніше у файловому менеджері TotalCommander, раніше відомий як WindowsCommander, розроблений Крістіаном Гіслером (ChristianGhisler), має всі функції професійного файлового менеджера.
Дещо з історії виникненняTotalCommander
З 1993 році було розроблено кілька версій програми WindowsCommander. Оскільки у 2003 році фірма Microsoft заявила протест проти використання слова Windowsу назві цього програмного продукту, мотивуючи його авторським правом, наступні версії програми називаються TotalCommander. Однією з останіх є TotalCommander.
2.1 Інтерфейс програми
Після того, як я завантажила TotalCommander, з’явиться вікно програми (рис. 2.1).
Рис. 2.1 Інтерфейс програми TotalCommander
У заголовку вікна вказане ім’я програми і її розробника. Основними елементами вікна є ліва і права панелі, в яких відображається вміст двох вибраних папок. Роботу в TotalCommanderменіполегшують підказки щодо дій і призначення кнопок, які з’являються при підведенні курсору миші до панелі інструментів.
Панелі TotalCommander призначені для відображення файлів і каталогів на диску, а також для виконання різних операцій над ними (копіювання, переміщення, видалення). При цьому назви каталогів взяті у квадратні дужки і мають відповідний значок.
У свою чергу, поруч з кожним файлом відображається значок обробного додатка, зокрема:
• з файлами *.doc– значокMicrosoftWord;
• з файлами *.xls – значок MicrosoftExcel.
Щоб відкрити в кореневому каталозі диска С: каталог першого рівня, наприклад ProgramFiles, я за допомогою клавіш керування курсором встановлювала курсор на папку і натискала клавішу Enter. У результаті відкриється каталог ProgramFiles.
2.1.1 Панель інструментів
На панелі інструментів TotalCommander представлені основні операції, які я найбільш часто використовувала в програмі (таб. 2.1).
Таблиця 2.1. Функціональні клавіші
Назва кнопки | Опис |
RereadSource | Дозволяє перечитати вміст каталогу або диска |
CD tree | Використовується для відображення дерева каталогів. При цьому дерево відкривається в окремому вікні |
Brief | Переключає вибрану панель у скорочений формат відображення даних |
Full | Переключає вибрану панель у повний формат відображення даних |
Tree | Дозволяє вивести дерево каталогів на вибраній панелі |
InvertSelection | Застосовується для інвертування виділених файлів і каталогів |
Back | Використовується для повернення до недавно переглянутих каталогів |
Forward | У випадку використання кнопки Backдозволяє повернутися до останнього переглянутого каталогу |
Pack | Використовується для упакування файлів |
FTP | Дозволяє з’єднатися з FTP-сервером, а також настроїти нове FTP-з’єднання |
URL | Дозволяє підключитися до сервера по вказаному URL |
Notepad | Застосовується для швидкого запуску програми Блокнот |
Word Pad | Використовується для швидкого запуску програми WordPad |
ControlPanel | Призначена для відкриття панелі керування |
2.1.2 Створення каталогів
Для того, щоб створити новий каталог я використовувала клавішу F7. При виконанні цієї команди відобразиться діалогове вікно, у якому потрібно буде ввести назву щойно створеного каталогу (див. рис. 2.2).
Рис. 2.2. Створення каталогу
Наприклад, довідка про доходи, і після цього натискання клавіші ОК призведе до появи нового каталога з відповідною назвою.
Слід відзначити, що каталог створюється в тім каталозі, що є поточним.
2.1.3 Копіювання файлів і папок
Для копіювання файлу або папки на інший носій інформації або в іншу папку я виділяла цей файл на одній з панелей, а на іншій панелі відкривала папку, куди буде здійснюватися копіювання. Потім натискала клавішу F5, при цьому буде відображається вікно, показане на рис. 2.3.
Рис. 2.3. Копіювання файлів і каталогів
Далі я натискала на одну з кнопок, розташованих на панелі внизу вікна:
-OK– починає процедуру копіювання;
-F2 В очередь– розміщує операцію копіювання в черзі, при цьому копіювання буде проходити у фоновому режимі. Слід відзначити, що користувач може працювати з TotalCommander у процесі виконання фонового копіювання;
-Дерево – відкриває дерево каталогів, де можна вибрати цільовий каталог, у який буде здійснюватися копіювання;
-Отмена – скасовує операцію копіювання.
Після того, як я натискала клавішу ОК потрібний файл чи папка переміщалась на те місце, яке я вказала.
2.1.4 Переміщення файлів і каталогів
При переміщенні файлів або папок, як і при копіюванні я виділяла файл / папку і натискала клавшу F6, при цьому буде відкрито вікно (рис. 2.4.).
Рис. 2.4. Переміщення файлів і каталогів
Відмінність операції переміщення від копіювання полягає в тому, що при копіюванні оригінальний файл залишається в папці-джерелі, а також у цільовій папці з’являється копія файлу; при переміщенні ж відбувається операція копіювання файлу, а потім оригінальний файл видаляється.
2.1.5 Видалення файлів і папок
Для видалення файлів або папок я використовувала клавішу F8. При виконанні операції встановлювала курсор на об’єкт, а потім натискала клавішу F8, при цьому буде відображається вікно підтвердження виконання операції (рис. 2.5.).
Рис. 2.5. Видалення файлів і папок
2.1.6 Упаковування файлів
Також TotalCommander має процедуру упаковування файлів, що дозволяє створювати ZIP-архіви. Для упаковування файлу його я виділяла, а потім натискала кнопку Упаковать, або можна скористатися комбінацією клавіш Alt+F5, при цьому відкривається вікно (рис. 2.6.).
Рис. 2.6. Упакування файлів і папок
У вікні Упаковка файловя має можливість установити додаткові параметри упаковування, однак ті, котрі пропонуються за замовчуванням, підходять для більшості задач. Після натискання на клавішу ОК розпочинається упакування вказаного файлу.
Висновки
Говорячи про Total Commander, як про файловий менеджер, слід зазначити, що його використання більш зручне, оскільки при роботі з об'єктами одразу видно в обох панелях (лівій та правій) між якими має бути якась операція: чи то процес копіювання, чи то процес переміщення/перейменування файлів тощо.
Роблячи висновок слід зазначити, що ключовими елементами Total Commander є:
- наявність двохпанельного інтерфейсу;
- двохпанельний інтерфейс вдало суміщається з віконним виглядом всієї програми (в правому верхньому куті файлового менеджера знаходять кнопки управління вікном, стандартні практично для всіх програм, що працюють в середовищі операційних систем сімейства Windows);
- всі меню сформовані з наборами команд, які чітко відповідають їх груповим ознакам;