Ця соціальна і політична пасивність, в широких масштабах що виявилася після закінчення громадянської війни, давала про себе знати (хоча і не в такому ступені) і в ході війни. В тилу Півночі разом з десятками тисяч добровольців, що рвалися на фронт, були і десятки тисяч осіб, саботуючих в армію, безпринципно міняючих партійні прихильності, а на фронті не було рідкістю дезертирство. На Півдні ці явища були поширені менше, оскільки перевага Півночі в матеріальних і людських ресурсах наочно показувала більшості південців згубність такого роду “вільностей”.
У зв'язку з цим відзначимо і те, що в цілому в громадянській війні в США був відсутній дух непримиренності, крайнього озлоблення, пекучої ненависті до супротивника, іншими словами - всього того, що неминуче супроводило і супроводить безлічі інших воєн. Ще не один раз наголошувалося, що солдати Півночі і Півдня в перервах між боями часто обмінювалися продуктами, одягом, газетами, просили переслати листи, просто розмовляли, як за мирних діб. В рівній мірі це торкалося і офіцерів. Наприклад, молодий генерал-мешканець Півночі Дж. Кастер, війська якого полонили його давнього друга - Дж. Вашингтона, не забув сфотографуватися з південцем в обнімку. При цьому біля їх ніг, як песик, сидів хлопчик-раб Вашингтона, що добровільно відправився в полон прислужувати “господарю”. А генерал-південець Дж. Джонстон зразу ж після закінчення війни так подружився з У. Шерманом (нагадаємо, що саме їх армії протистояли один одному під час настання Шермана на Атланту і пізніше), що багато років опісля, у віці 84 років, приїхав на похорони друга-супротивника і через лічені дні помер сам, простудившись на лютневому вітру. Схожих прикладів можна б було привести сотні, і їх, звичайно, не можна трактувати як виняток [1, c.123].
Суперечливі підсумки громадянської війни в США сталі свого роду спадком як для сучасної історії цієї країни, так і для історії багатьох капіталістичних держав. Теорії “соціальної гармонії”, “безкласового суспільства”, “класового братства”, такі модні зараз на Заході, йдуть своїм корінням в події нового часу, часто - в соціальні катаклізми, яким з'явилася для США громадянська війна. Взаємозв'язана найскладніших проблем сучасної Америки зі всієї неї більш ніж двовіковою історією, центральне місце в якій займає війна Півночі і Півдня, очевидна. І кінцево, ці питання заслуговують глибокого, пильного вивчення
Таким чином, громадянська війна внесла певні корективи в погляди на внутрішню політику президента Лінкольна. Попри те, незаперечним буде той факт, що його нововведення відіграли неоціненну роль в подальшій історії США. США стали країною з новим обличчям.
Висновки
Oтже, можна зробити загальні висновки по даній темі, що Лінкольн розумів і любив свій народ, і американські громадяни відповіли йому загальною підтримкою. 8 листопада 1864 р. на чергових виборах він був обраний президентом на другий термін. 9 квітня 1865 р. війська жителів півдня під командуванням генерала Чи Роберта капітулювали. Громадянська війна в США закінчилася, але президент став однієї з останніх жертв цієї кровопролитної війни. 14 квітня 1865 р., коли країна святкувала перемогу, у Вашингтоні, у театрі Форда, Авраам Лінкольн був убитий пострілом у голову. Зробивши злодіяння, убивця, актор Джон Бутс, фанатичний прихильник жителів півдня, вискочив на сцену і викрикнув: «Так гинуть тирани. Південь відомщений!».
Смерть Авраама Лінкольна буквально потрясла увесь світ. Нескінченним потоком йшли люди в Білий дім, щоб попрощатися з людиною, яка вивела країну з найтяжкої кризи, згуртувавши прихильників єдності країни і знищення рабства. Тільки зберігши єдину державу, США змогли згодом стати ведучою державою світу. Оцінюючи заслуги Лінкольна, великий російський письменник Л. Н. Толстой сказав так: «Він був тим, чим Бетховен був у музиці, Данте в поезії, Рафаель у живописі, Христос у філософії життя».