Смекни!
smekni.com

Клеопатра 2 (стр. 2 из 3)

До введення християнства жінки користалися практично рівними сексуальними правами з чоловіками. Але саме жінки не виявилися осторонь при поширенні християнства, що знищило як велелюбних античних богів, так і особисте право жінок на самовизначення.

Можливо, усі так і відбувалося, як пише Пушкін у "Єгипетських ночах", і після ночі любові цариця Клеопатра, верховна жриця богині Ізіди, покровительки любові і сексуальних насолод, дійсно страчувала своїх коханців. Так вимагав культ богині Ізіди. Боги не можуть без жертв.

Існують слухи, що сексуальне життя Клеопатра вела з дванадцяти років. Навіть якщо так і було, ніхто в ту екзотичну епоху не здивувався і не засудив.

Але хоч і були вільні погляди на секс у ту епоху, Клеопатру ще при житті вважали гулящої, як у Греції, так і в Римі. Справа в політиці. Грецьким патріотам не подобалося, що своїх коханців Клеопатра знаходить винятково в Римі - яке зрадництво! Римський же плебс не любив царицю за те, що самозванка родила сина від самого Гая Юлія Цезаря і посмітила назвати його Цезаріоном. У Цезаря не було спадкоємців, а виходить, єгипетський вилупок міг стати наступним правителем Рима! Коли ж Цезаря, як худобу, закололи змовники, Клеопатру зненавиділи ще більше: вона заманила до себе в постіль спадкоємця Цезаря, Марка Антонія, і той подарував їй завойовані Римом царства. Ненависть юрби до Клеопатри допомогла Октавіану знищити свого єдиного суперника Антонія, стати одноособовим правителем і тепер уже назавжди заткнути рот римській голоті з її республіканської демократії.

Клеопатра і Цезар

Головну славу Клеопатрі принесли три коханці - усі могутні політичні діячі Рима: Гней Помпей, прозваний Великим, слідом його суперник у боротьбі за владу - сам Гай Юлій Цезар, і завершує список спадкоємець Цезаря на вершині влади Марк Антоній. Але, як не дивно це звучить, Клеопатра не вибирала коханців, доля взагалі не надавала їй вибору, крім одного - між життям і смертю.

Смерть завжди, немов жалобний шлейф, який би чарівне убрання ні надягла Клеопатра, тяглася за нею по п'ятах. Після пишного похорону Авлета, по його заповіті, Клеопатра стала дружиною малолітнього брата Діониса, що був оголошений царем Птолемеем XІІ, а вона - царівною Єгипту Клеопатрою VІІ. Ніяких інтимних відношенні з ним у неї, звичайно, бути не могло: що за чоловік з десятилітнього хлопчиська? А от як цар, їй здавалося, він був ідеальний: правити Єгиптом Клеопатра бажала самоособисто.

Клеопатрі йшов вісімнадцятий рік - увесь світ лежав у її ніг, і увесь світ був проти її. Не устигла вона примірити корону зі змійкою, як смерть у принизливому обличчі євнуха безшумною тінню лягла в неї за спиною. Євнух Потін, наставник братика Діоніса, проводир палацевої опозиції, тихої сапой правил країною від імені сопливого хлопчиська. Заодно з євнухом був і командуючий єгипетської армії Ахілл. А в арсеналі Клеопатри мався лише один засіб - жіноча зваба. Але на євнухів цей засіб не діє.

Вона звернулася по допомогу до Помпею Великого. Завдяки римській протекції, тільки і залишилася в живих. Тепер, якби змовники її убили, вони б дали Помпею привід увести свої легіони, перетворивши Єгипет у римську провінцію. В палаці Птолемеїв між Потином і Клеопатрою установилося що вимотує, напружене, три роки триваюче вижидання: кому першому випаде шанс знищити суперника? Шанс випав євнуху - але Клеопатрі удалося його переграти.

Вона угадала перемогу Цезаря над її заступником Помпеем, таємно бігла з палацу в розташування частин єгипетської армії, що стояли в границі із Сирією, і - утрачати їй уже було чогось - оголосила війну брату Діонісу. Помпей біг в Олександрію, але не встиг зійти з корабля, як його відразу, на очах у дружини і дітей, що стояли на палубі, заколов кинджалом один з легіонерів Ахілла. Від імені пануючого Птолемея XІІ забальзамована голова Помпея на блюді була піднесена Цезарю, що приплив слідом. Цезар з відразою відвернувся.

Зовсім не загорненої, немов подарунок, у розкішний перський килим, як про тім говорить легенда, з'явилася молода цариця до Цезаря. Не сюрприз і не сексуальну розвагу замислила Клеопатра - попросту рятувала своє життя. З'явися вона відкрито в місті, Клеопатру б відразу убили. А упакування, у якій уночі її доставили Цезарю, було звичайним грубим мішком.

Не варто перебільшувати, вважаючи, начебто вона піймала Цезаря на гачок. Не через пристрасть до Клеопатри Цезар вплутався в Олександрійську війну, у якій ледве було сам не програв. Інтриган і хитрун, Цезар узяв сторону Клеопатри, тому що йому був потрібний надійний союзник у його війні з римським сенатом. А союз із Клеопатрою, законною царицею, усе-таки був надійніше, ніж з підлим властолюбним євнухом. Що до Клеопатри, то життя і зараз пропонувала їй тільки один вибір - Цезаря. І вона, не барячись, його зробила.

Ах, любов спізніла - пояснюють літописці дивне поводження Цезаря, що віддається бенкетам, у той час як його війна з Римом ще не кінчена. Він не залишає Клеопатру не тому, що їй так хочеться. Такий розрахунок Цезаря. Що чекає його в Римі? Боягузлива ненависть сенату і кинджали змовників? Поки ще Рим не дозрів для Цезаря. Коли ж його година проб'є, його відпочилі в Єгипті і легіони, що рвуться в бій, з легкістю добудуть перемогу. Заодно, як жирну кісту, він кинув юрбі завойоване їм Боспоро-Понтийское царство. А Марк Антоній, народний трибун у Римі (поки і не думає про те, що незабаром випадок перетворить його, далеко не першої людини, у спадкоємця Цезаря, як у Римі, так і на царственому ложі Клеопатри), подбає, щоб фраза Цезаря: "Прийшов, побачив, переміг" облетіла усіх. І на плечах захопленого плебсу Цезар в'їде в Рим.

Ставши повновладним правителем, Цезар офіційно оголосив Клеопатру "іншому римського народу". У ті часи замість орденів удостоювали статуями і погруддями, і Цезар повелів - проігнорувавши невдоволення сенаторів, - установити позолочене погруддя Клеопатри в храмі Венери. Як це ні дивно, він зберігся до наших днів: очевидно, настільки некрасива Клеопатра у своїй скульптурній копії, що римляне вирішили залишити її для нащадків - як глузування.

Клеопатра з'явилася в Рим, вразивши зевак пишністю звиті, оселилася в кращому палаці в аристократичному районі Сади Цезаря, улаштовувала царські прийоми, зводячи з розуму вигадливими убраннями римських модниць. Вона привезла із собою не тільки фальшивого чоловіка Птолемея, але і сина Цезаріона, що було сприйнято сенатом як принизливий ляпас. Натяк читався ясно: Клеопатра мріяла, що коли-небудь її син стане першою людиною Рима. Але не пройшло і року, як Цезар був убитий сенаторами, а з ним загинула і мрія.

Антоній і Клеопатра

У 1892 році в Олександрії археологи знайшли уламок колосальної подвійної статуї, створеної майже дві тисячі років тому. Відновити її не удалося: бог відає, куди поділися інші частини скульптури? Зважаючи на все, монумент зруйнували люди і розкидали камені, де потрапило; залишилася тільки ця величезна кам'яна брила. Учені змогли лише визначити, що статуя зображувала єгипетську царицю Клеопатру і її коханця, римського диктатора Марка Антонія. Обоє покінчили із собою під час захоплення Олександрії римськими легіонерами Октавіана. Упустивши можливість їх страчувати, переможці страчували статую. Вільям Шекспір побудує в їхню честь куди більш міцний пам'ятник - поетичну драму "Антоній і Клеопатра".

Що б не говорили вчені про історичну неминучість падіння Єгипту, усе-таки прав був Шекспіре, що вважав, що провиною усьому була любов. Царі не мають права любити. Вони правлять, покуда залишаються бездушними знаряддями влади в руках богів. Але ледь допускають до себе любов, як перетворюються в простих смертних - утрачають влада, і валяться їхні царства.

Перша зустріч Клеопатри з Антонієм відбулася не по її волі. Улюбленець юрби, бражник і забіяка Антоній, якого по помилці не убили змовники заодно з Цезарем (вояк, а не політик; від Антонія не буде шкоди, раз його хазяїн Цезар умер), зненацька для сенату улаштував таку смуту, що вбивцям Цезаря довелося рятуватися з Рима втечею. Сімдесят сенаторів були страчені, у їхньому числі знаменитий Цицерон. Брут і Кассій, що очолили змову, покінчили із собою, кинувшись на свої мечі, коли їхні армії були розбиті Антонієм. Тепер Антоній вершив суд над царями і правителями, що допомагали змовникам. Клеопатра виявилася в чорному списку і була викликана на розправу в Клікію, де засідав Антоній.

Клеопатра майстерно відрежисувала зустріч -виставу соблазну Антонія (далеко не святого, а, навпроти, великого любителя жінок) був приречений на успіх. "Клеопатра поплила нагору по Кідну на турі з визолоченою кормою, пурпурними вітрилами і посрібленими веслами, що рухалися під наспів флейти, що струнко сполучався зі свистом сопілок і брязканням кіфар. Цариця спочивала під розшитим золотим покровом в уборі Афродіти, якою її зображують живописці, а по обох сторони ложа стояли хлопчики з опахалами, начебто ероти на картинках. Подібним же чином і найкрасивіші рабині були переодягнені нереїдами і харитами і стояли хто в кормових весел, хто в канатів. Чудові пахощі восходили з незліченних купальниц і розтікалися по берегах. Юрби людей проводжали туру по обох сторони ріки", - описує прибуття Клеопатри Плутарх. Юрба з ринкової площі, де на троні чекав обвинувачену Антоній, кинулася до ріки на пристань подивитися на царицю. Клеопатра ж, не сходя на берег, відправила Антонію запрошення на бенкет у його честь. Антоній не міг відмовити.

Клеопатра святкувала перемогу: вона врятувала і себе і Єгипет. А Антоній святкував перемогу над жінкою - і якою жінкою, царицею! Обоє вважали себе переможцями друг над іншому, і свято продовжувалося: Антонію кинулися слідом за Клеопатрою в Олександрію - а там небачені бенкети і забави. Часто по ночах, переодягши простолюдинами, Антоній і Клеопатра валандалися по вулицях Олександрії, пристаючи до перехожих і турбуючи сон обивателів. Бувало, Антонія міцно били. Але незабаром александрійці розкрили інкогніто царствених ледарів, і веселий безтурботний римлянин навіть придбав популярність.