Смекни!
smekni.com

Клеопатра 2 (стр. 1 из 3)

Реферат на тему:

“Клеопатра”

План:

1. Введення

2. Таємниця Великої Клеопатри

2.2. Зовнішність Клеопатри

2.2. Родина Клеопатри

2.3. Особисте життя Клеопатри

2.4 Клеопатра і Цезар

2.5. Антоній і Клеопатра

2.6. Смерть Клеопатри

2. Висновок

3. Список використаної літератури

Введення

Клеопатра - велика цариця Стародавності. Про неї було сказано дуже багато і ще не менше буде сказано. Особистість досить спірна і разноплановая. У моєму рефераті я постаралася відобразити найбільш цікаві факти з життя цариці.

Моя робота складається із шести частин. У першій частині, що я назвала "Зовнішність Клеопатри", розповідається про те, як виглядала Клеопатра, що вона носила, як вона поводилася з людьми.

Другий розділ мого реферату, що названий "Родина Клеопатри", розповідається про відносини в родині Птолемеев. У Клеопатри були дуже складні відносини з усіма членами родини, адже вона була безжаліслива до тих, хто заважав їй на шляху до трону. Вона займалася самоосвітою, щоб бути здатної і гідної царської корони. Благо для цього в неї була маса можливостей, адже в родини була сама величезна бібліотека на світі, про долю якої я теж розповідаю в цій частині.

Третя частина зветься "Особисте життя Клеопатри". Існує думка, що Клеопатра була жінкою легкого поводження. Вона дуже любила чоловіків, але іноді жорстоко розправлялася з неугодними. До того ж, вона дозволила собі родити сина від самого Гаю Юлія Цезаря. Про те, як сприйняли це в Римі і Греції, я і розповідаю в цій частині.

"Клеопатра і Цезар" - це назва четвертого розділу мого реферату. За назвою можна зрозуміти, що в цій частині мова йтиме про відносини Клеопатри і Цезаря, результатом чого стало народження сина Цезариона. Зв'язком у їхньому союзі була не любов, а звичайний розрахунок. Що з цього вийшло і розповідає четверта частина.

П'ята частина названа мною "Антоній і Клеопатра". Після смерті Цезаря Клеопатра стала коханкою римського диктатора Марка Антонія. Їхній союз згодом теж ставав банальним розрахунком. За допомогою Антонія Клеопатра врятувала і себе і Єгипет. Від чого і чому, розповідається в цій частині.

Заключна глава моєї роботи зветься "Смерть Клеопатри". Не важко догадатися, що мова в ній піде про останні події в житті цариці і про те, як вона загинула. Цариця убиває себе, тому що не може перенести втрата коханої людини, Марка Антонія. Та й відношення жителів Рима до неї було далеке не дружнім. Клеопатра зважується на запеклий крок і убиває себе.

Мій реферат містить висновок, у якому я роблю загальний висновок по даній темі. Крім того, у висновку я виражаю свою думку з питань, розкритим у моєму рефераті.

Реферат постачений списком літератури, якою я користалася при написанні цього реферату.

Чудо світла - Олександрійський маяк на Фаросі усе ще світил. Видний на сто миль у відкритому морі, він начебто мару притягав у порт Евнос чужоземні кораблі – усі різномовні торговці збиралися тут. У придворній академії Мусейон на царській платні діяли славнозвісні вчені і поети світу.

Тут жила Клеопатра, обраниця богів. Принаймні, такий себе вважала: їй призначено бути над людьми з їх дрібними мерзенностями і радостями. Вона належить богині Ізіді, Клеопатра - її ока і її тіло на землі. Але боги не мають право на слабості, їхнє призначення - панувати і карати. Цьому Клеопатру учила вся історія її сімейства Птолемеїв, греків з Македонії, яким з волі випадка дісталася корона фараонів.

Кожна цариця в династії Птолемеїв звалася, так що скоріше це навіть не ім'я, а титул. І кожна Клеопатра була замужем за власним братом і правила з ним спільно - так веліла традиція фараонів, перейнята Птолемеями. Сама богиня Ізіда була одружена з братом, богом Озирисом. Вона і благословила кровозмішення царів.

Хоча і колишніх царицях були досить славні - наприклад, Клеопатра ІІ нещадною війною проти чоловіка-брата Птолемея VІІІ, а Клеопатра ІІІ - проти власних синів Птолемея ІX і Птолемея X, - але в історію вони не ввійшли, тому як занадто повсякденні були їхнього діяння по тим запеклим часам.

Слава Клеопатри VІІ не тільки перевершила батьківську, але і всіх інших Птолемеїв, включаючи Птолемея Сотера І, що вицарапали Єгипет при поділі завоювань Олександра Македонського і, що присовокупили до украденої країни величезні території, силою відняті в таких же греків-вояків, як і він, що начепили на себе африканські корони. На той час, коли єгипетська корона дісталася Клеопатрі, Птолемеї устигли втратити майже всі завойовані землі. Клеопатра усе поверне назад. Не силоміць зброї. Утрачені землі широким жестом подарує їй улюблений римський диктатор Антоній. Завдяки зусиллям Клеопатри Єгипет довше всіх грецьких царств на півночі Африки залишиться самостійним.

А в підсумку вона втратить усі - і Єгипет, і життя в додачу. Смерть Клеопатри, падіння Єгипту, кінець Римської республіки і початок Римської імперії - усі збіглося. Учені вважають це історичною закономірністю. Уся кипуча діяльність Клеопатри по порятунку Єгипту був даремною.

Зовнішність Клеопатри

Краса цієї жінки була не тою, що зветься незрівнянної й уражає з першого погляду; зате звертання її відрізнялося непереборною принадністю, і тому її вигляд, що сполучався з рідкою переконливістю мов, з величезною чарівністю, що протягала в кожнім слові, у кожнім русі, накрепко урізався в душу. Самі звуки її голосу пестили і радували слух.

Плутарх: На відміну від легенди про незвичайну красу єгипетської цариці, Клеопатра не мала красиву зовнішність. Клеопатра не комплексувала з приводу надто нежіночого горбатого носа і хижо загостреного підборіддя. Характерні риси свого царственого профілю вона відчеканила на державних монетах. А поводилася з такою природною впевненістю у власні чари, що ніхто з чоловіків уже не змів у них сумніватися. З чоловіками не підлещувалася, але без нестатку не була зарозумілої, з розумним співрозмовником говорила, як з рівним, а дурню не намагалася пояснити, що він дурень.

Її грецькі хітони, пеплоси і гіматії, у які вона вдягалася, начебто б нагадували всі інші на інших жінках, але на Клеопатрі будь-які убрання по привабливості могли суперничати з одіяннями наложниць гарему.

Отут Клеопатра відрізнялася винахідливістю. Додайте сюди вишукані зачіски: складні пучки, переплетені стрічками з золота і парчі і перлових ниток, увінчані діадемою.

А запах! Їй були відомі такі ароматичні мазі і креми, такі неймовірні парфуми, запах яких обволікав свідомість чоловіка не гірше алкоголю. Збірник парфумерних рецептів Клеопатри якимсь дивом дійшов до наших днів. Не інакше як із благословення богині Ізіди.

Родина Клеопатри

Клеопатра була не просто улюбленою дочкою пануючого Птолемея XІ, але що куди важливіше - його старшою дочкою, першою спадкоємицею корони. Правда, існувала й інша, більш старша дочка, теж Клеопатра, але, слава богу, вчасно вмерла - за кілька років до своєї можливої коронації. Одну з дочок, перекірливу Береніку, що вступила в змову проти батька, Птолемею довелося страчувати. Зі стратою Береніки в Клеопатри не залишилося конкуренток, крім останньої сестрички Арсіної. Та помітно програвала Клеопатрі в розумі, що, щоправда, лише збільшувало її амбіції. Щодо Арсіної в Клеопатри не було ілюзій: усадить ніж у спину, аби залізти на трон. Що ж до братів, те Клеопатра не приймала їх у розрахунок: Діонису було десять, а Неотеросу всего дев'ять років.

Батько, Птолемей XІ, за свою любов до гри на флейті презирливо прозваний у народі Авлет ("флейтист"), переживав не кращі часи. Скарбниця була порожня, він заборгував римським менялам і навіть був змушений продати найважливішу посаду скарбника римському лихварю! На правах улюбленої дочки Клеопатра сунула свій зацікавлений горбатий ніс у державні справи, допомагаючи тату рахувати борги, приймати послів і лагодити розправи над негідними підданими єгиптянами, що постійно бунтували, незадоволені тим, що в себе ж на батьківщині виявилися в самому нижчому стані - навіть нижче персів і євреїв. Один раз у самій Олександрії спалахнуло таке повстання, що Авлету довелося рятуватися втечею з країни під захист римських легіонів. Доля і саме життя Клеопатри зависли на тоненькій ниточці: при дворі вистачало претендентів на загублену корону. Врятував Авлета і повернув йому трон молодий командуючий римського легіону Марк Антоній. Той самий Марк Антоній, що стане улюбленим цариці Клеопатри, про їх складуть легенди, і Шекспір увічнить їхню любов. Але поки Антоній не підозрював про існування Клеопатри і зажадав, щоб Авлет за порятунок виплатив Риму величезний гонорар у десять талантів, а таких грошей у царя не було.

Що до Клеопатри, то вона мало думала про любов, більше про корону - усього лише маленький золотий обруч з литою змійкою, а скільки в ньому влади! У цариці Клеопатра готувалася ґрунтовно: читала філософів і літописи воєн. Більше всього її займали іноземні книги. Клеопатра учила мови. Коли прийшла настав час вести переговори з послами і царями, вона вже знала десять мов, у тому числі арабську, яку ніхто не поважав. Колись нікому з Птолемеев у голову б не прийшло говорити мовою чорні! А Клеопатра щебетала, як пташка, чим до сліз розчулювала слуг-єгиптян. По Олександрії пішла поголоска про принцесу, що знає арабський.

Їй повезло з бібліотекою - самої величезної на світі, у сімсот тисяч книг. Єгипет володів абсолютною монополією на виготовлення папірусу, і всі книги, які тільки існували у світі, були зібрані отут - в Олександрійській бібліотеці.

Бібліотека згорить під час так називаної олександрійської війни, ознаменувавши грандіозним пожарищем закінчення мирної теоретичної підготовки цариці і її перехід до нещадної військово-політичної практики.

Особисте життя Клеопатри

Однак в історії вона залишилася не завдяки своїм військово-політичним діянням. Добрі обивателі знають Клеопатру як найбільшу гулящу античних часів. Ефектним ярликом Клеопатра зобов'язана навіть не сучасним шукачам голої правди, а богобоязливим історикам християнського періоду.