ВИПУСКНА БАКАЛАВРСЬКА РОБОТА
05.02.05. – БР. 538 «С» 2008 03 20. 046. ПЗ
СИДОРЕНКА ВОЛОДИМИРА МИКОЛАЙОВИЧА
2008
НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Економічний факультет
Спеціальність 6.050.100 – «Економіка підприємства»
ДОПУСКАЄТЬСЯ ДО ЗАХИСТУ
Завідувач кафедри статистики та економічного аналізу, д. ек. н.,
професор __________(Савчук В. К.)
«___» __________________ 2008 р.
Аналіз стану молочного скотарства та перспективи його розвитку
Пояснювальна записка до випускної роботи
05.02.05. – БР. 538 «С» 2008 03 20. 046. ПЗ
Студент-випускник ___________________________ (В. М. Сидоренко)
Керівник випускної роботи
к. ек. н., доц. _________________________________ (О. Ф. Кирилюк)
2008
НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Економічний факультет
Спеціальність 6.050.100 – «Економіка підприємства»
ЗАТВЕРДЖУЮ
Завідувач кафедри статистики та економічного аналізу, д. ек. н.,
професор __________(Савчук В. К.)
«___» __________________ 2008 р.
ЗАВДАННЯ
до випускної бакалаврської роботи
студенту Сидоренку Володимиру Миколайовичу
Тема роботи: Аналіз стану молочного скотарства та перспективи його розвитку на прикладі СТОВ «ім. Гагаріна» Богуславського району Київської області
Затверджено наказом ректора від 20.03.2008 р. № 538 «С»
2. Термін здачі студентом завершеної роботи на кафедру 15.05.2008 р.
3. Вихідні дані до роботи – законодавчі та нормативні акти України, праці вітчизняних та зарубіжних вчених, дані первинних та зведених документів, регістрів бухгалтерського обліку та фінансової звітності, а також бізнес план
4. Зміст пояснювальної записки (перелік питань, що розробляються в роботі):
а) теоретичні основи виробництва продукції молочного скотарства
б) аналіз виробництва продукції молочного скотарства та його конкурентоспроможність
в) обґрунтування розвитку молочного скотарства
Керівник випускної роботи
к. ек. н., доц. ________________________________ (О. Ф. Кирилюк)
Завдання прийняв до виконання ________________ (В. М. Сидоренко)
Дата отримання завдання 22.11.2007 р.
Реферат
На випускну бакалаврську роботу «Аналіз стану молочного скотарства та перспективи його розвитку»
У роботі відображені сучасні тенденції розвитку світового ринку молока та молочної продукції, наведені методологічні аспекти аналізу ефективності функціонування молокопродуктового під комплексу. Обґрунтоване завдання та методика аналізу виробництва продукції молочного скотарства, а також наведена система показників, за якими оцінюють виробництво продукції молочного скотарства.
На фактичних даних СТОВ ім. «Гагаріна» Богуславського району Київської області викладена методика економічного аналізу виробництва продукції молочного скотарства, визначено основні резерви збільшення прибутку та зниження собівартості. Наведено дані, які характеризують конкурентоздатність молока українського виробництва.
Також значну роль відведено обґрунтуванню розвитку молочного скотарства на основі інтенсифікації і використання новітньої техніки та технологій. На практичних даних підприємства наведено теоретичну основу та методологічні підходи щодо обґрунтування виробничої програми в молочному скотарстві, організація і планування кормової бази та трудових ресурсів, планування собівартості та реалізації молока, обґрунтування перспектив розвитку молочного скотарства на підприємстві.
У висновках роботи зроблені пропозиції та наведені рекомендації щодо підвищення ефективності та перспективного розвитку молочного скотарства на підприємстві.
Ключові слова: виробництво, витрати, ефективність, конкурентоздатність, валове виробництво, прибуток, собівартість, планування.
План
1. Теоретичні основи виробництва продукції молочного скотарства
1.1. Виробництво продукції, як об’єкт аналізу
1.2. Система показників, за якими оцінюють виробництво продукції молочного скотарства
1.3. Оцінка природно-економічного та соціального потенціалу в СТОВ «ім. Гагаріна»
2. Аналіз виробництва продукції молочного скотарства
2.1. Завдання і методика аналізу виробництва продукції молочного скотарства
2.2. Аналіз валового виробництва і факторів, що зумовлюють його зміну
2.3. Аналіз витрат і собівартості продукції молочного скотарства
2.4. Конкурентоспроможність молока українського виробництва
3. Обґрунтування розвитку молочного скотарства в СТОВ «ім. Гагаріна»
3.1. Обґрунтування виробної програми в молочному скотарстві
3.2. Організація і планування кормової бази
3.3. Планування собівартості та реалізації продукції молочного скотарства
3.4. Обґрунтування перспективи розвитку молочного скотарства
Вступ
Актуальність теми. З розвитком міжнародної торгівлі та входженням України в СОТ, значення сільського господарства в країні зростає.
В світі є багато населення, яке голодує, оскільки не вистачає сільськогосподарських продуктів і його потрібно годувати. Це можливо досягнути спеціалізацією країн з відповідними природно-кліматичними умовами на сільськогосподарському виробництві. Таким країнам буде легше боротися із досить сильною конкуренцією.
Ще фізіократи говорили, що промисловість безплідна, бо з 1 кілограма заліза 1 кілограм цвяхів не зробиш, а от з 1 кілограма насіння виросте стільки гарбузів, що і в підводу не вбереш.
В України є всі можливості для розвитку сільського господарства та виходу на світовий ринок сільськогосподарських товарів. Але, для того щоб можна було експортувати стратегічно важливу сировину за кордон, необхідно спочатку задовольнити власні потреби. Для цього потрібно активно розвивати великі сільськогосподарські підприємства, оскільки тільки вони зможуть ефективно протистояти конкуренції з боку розвинутих країн. Але, нажаль, в нас цей процес відбувається досить повільно та ще й з розпаюванням та розвитком малих фермерських господарств.
Метою написання даної випускної бакалаврської роботи є вивчення та аналіз стану розвитку підприємства загалом та його галузі тваринництва. А також надати рекомендації щодо покращення тої ситуації, яка вже склалася на підприємстві та шляхів подальшого розвитку.
В цій роботі буде викладений перспективний план розвитку молочного скотарства СТОВ ім. «Гагаріна» на основі інтенсифікації і використання новітніх техніки та технологій.
Об’єкт дослідження. СТОВ «ім. Гагаріна», яке розташоване в с. Дмитренки Богуславського району Київської області.
Предмет дослідження. Виробництво продукції молочного скотарства, його аналіз та планування розвитку.
Методи дослідження. Теоретичною базою дослідження є системний підхід до вивчення явищ і процесів господарської діяльності, діалектичний метод наукового пізнання. Методологія роботи ґрунтується на наукових розробках вітчизняних та зарубіжних учених з економічного аналізу та планування сільськогосподарського виробництва.
Розділ 1. Теоретичні основи виробництва продукції молочного скотарства
1.1 Виробництво продукції молочного скотарства, як об’єкт аналізу
При вивченні виробництва продукції молочного скотарства важливу роль займають основні тенденції розвитку світового ринку молока та молочної продукції
Молоко та молочна продукція займають вагоме місце у світових ресурсах продовольчої продукції. Загальний обсяг його виробництва у світі становив у 2005 році 629 млн. т, або збільшився на 15,9% проти 1990 року, а порівняно з 2004 роком – лише на 1%. Найбільшу частку становить коров'яче молоко – 84,2%, досить високу – буйволяче – 12,2, козяче – 2,0, овече – 1,2, верблюже – 0,4%. За 1990 – 2005 роки виробництво коров'ячого молока в світі збільшилося з 479,2 млн. т до 529,7 млн. т, або на 10,5%. Проте щорічний приріст становив лише 0,8%. Отже, для світового ринку молока характерне незначне зростання обсягів його виробництва і така тенденція зберігатиметься в майбутньому (рис. 1.1.1) [38].
Рис. 1.1.1 Виробництво молока у світі
Молоко споживає майже все населення світу, тому його виробляють у 191 країнах. Цікаво, що більшу частина виробленого молока в світі сконцентрована в 11 країнах. Так, у 2005 році ними було вироблено 304,8 млн. т молока, або 57,5% від загального його обсягу. Україна у 1990 році займала досить високі позиції в світі щодо обсягів виробленого Молока, її частка тоді становила – 5,1% від загального обсягу проти 2,5% у 2005 році (рис. 1.1.2) [38].
Рис. 1.1.2 Структура виробництва коров'ячого молока у світі, 2005 р.
Виробництво молока у різних країнах різниться обсягами і темпами навощування (табл. 1.1.1). Наприклад, Індія за останні 15 років наростила виробництво до 38,5 млн. т, або на 73,4%, Бразилія досягла позначки 23,3 млн. т, що становить 56,4% приросту за відповідний період. До країн, які нарощують виробництво молока, належить Китай, .де воно зросло в 5,5 раза. Такі ж тенденції намітилися в країнах Океанії. Маючи експортну орієнтацію в основі своєї стратегії на ринку молока, вонц збільшили його виробництво вдвічі.
Високорозвинуті країни, такі як Франція, Німеччина, Італія й інші члени ЄС, що досягли достатнього рівня виробництва і споживання молочної продукції останніми роками, як правило, стали на шлях стабілізації виробництва або навіть деякого скорочення. В цілому ж, для європейського ринку молока характерні високий рівень захисту від зовнішніх поставок, висока інтенсивність регулювання ринку, а також квотування виробництва.