Оперативний контроль передбачає постійний контроль параметрів оптичного кабелю і стану лінійних споруджень по сигналах телемеханіки, при необхідності терміновий виїзд на трасу для вживання необхідних заходів по попередженню чи ушкоджень аварійних ситуацій; контрольні огляди і перевірки технічного стану лінійно-кабельних споруджень на трасі.
До планово-профілактичних робіт відносяться:
а) вимір параметрів передачі оптичних кабелів;
б) 1 проведення робіт із захисту лінійно-кабельних споруджень (ЛКС) на трасі від механічних ушкоджень;
в) виготовлення й установка на трасі кабельної лінії попереджувальних знаків, замірних стовпчиків, шлагбаумів і т.д.;
г) обслуговування кабельної каналізації;
д) контроль глибини залягання кабелів і уточнення картограм;
е) обслуговування річкових кабельних переходів, підготовка ЛСК до роботи до зимових умов і в період повеней;
ж) проведення з відповідними організаціями заходів щодо забезпечення схоронності ЛКС;
з) ремонт устаткування, інструментів і засобів механізації.
При проведенні поточних робіт на ЛКС зв'язку виконується нагляд за трасами кабельних ліній і проведення робіт чи поблизу в охоронних зонах кабелю, а також усунення виявлених дефектів. Періодичність і маршрути оглядів трас кабельних ліній у залежності від призначення, конкретних умов проходження, сезону року, наявності грабарств визначаються виробничими підприємствами зв'язку. У випадку проведення грабарств в охоронній зоні кабелю виїзд на трасу здійснюється в залежності від умов і характеру вироблених робіт. З метою зменшення пробігу автотранспорту, підвищення продуктивності праці і зменшення витрат, огляд трас повинний бути:
а) максимально об'єднаний із планово-профілактичними роботами;
б) роз'яснювальна робота на підприємствах, організаціях, відомствах, що проводять земляні роботи, а також серед землекористувачів і місцевого населення;
в) виправлення що нахилилися, заміна несправних чи установка нових знаків позначення траси;
г) установка попереджувальних знаків у місцях проведення робіт на трасах кабельних ліній;
д) забезпечення захисту ЛКС від механічних ушкоджень у місцях проведення розкопок;
е) усунення наслідків ушкоджень і аварій ЛКС;
ж) підтримка в працездатному стані аварійного запасу кабелі приладів, інструментів, засобів механізації;
з) внесення змін у паспорти трас після ремонтних робіт.
Охоронно-попереджувальна робота проводиться з метою інформування керівників підприємств, організацій, установ і населення про:
а) наявності в районах їхнього проживання і виробничої діяльності підземних кабельних ліній зв'язку;
б) вимоги "Правил охорони ліній зв'язку" і "Умов проведення робіт у межах охоронних зон і просік на трасах ліній зв'язку";
в) порядок узгодження проведення робіт в охоронній золі кабельної лінії;
г) відповідальність за порушення вимог "Правил охорони ліній зв'язку" згідно діючого законодавства.
Ремонт лінійно-кабельних споруджень проводити з метою підтримки і поновлення їхніх первинних експлуатаційних характеристик. Відповідно до призначення, характером і обсягами робіт ремонт розділяється на поточний і капітальний.
Поточний ремонт лінійно-кабельних споруджень ВОЛС проводиться технічним персоналом експлуатуючого підрозділу щорічно. До складу робіт поточного ремонту лінійно-кабельних споруджень ВОЛС входять:
а) вирівнювання і підсипання ґрунту в місцях підняття кабелю на трасі;
б) зміцнення верхнього покриву ґрунту;
в) обстеження кабельних переходів, частковий винос і заглиблення підводних кабелів без використання водолазів спеціальної землерийної техніки;
г) ремонт і устаткування переїздів через кабельну трасу;
д) зміцнення і заміна опор інформаційних знаків, сигнальних ліхтарів і інші роботи на переходах через водяні перешкоди;
е) розчищення траси від кущів і поростили;
ж) монтажні роботи зі зменшення кількості муфт на лінії, як наслідків аварійно-відбудовних робіт і приведення до норми оптичних характеристик кабелю;
з) заміна будівельної довжини кабелю, не відповідним установленим нормам;
и) ремонт устаткування захисту кабелів від електромагнітного впливу і корозії.
Капітальний ремонт проводиться періодично, у залежності від технічного стану лінійно-кабельних споруджень і планується в кожнім конкретному випадку на основі контрольних технічних оглядів періодичних перевірок і дефектних відомостей на лінійно-кабельні спорудження. До складу робіт капітального ремонту входять:
а) заміна будівельних довжин кабелю (більш 25% довжини лінії), що не відповідають технічним вимогам і нормам;
б) значні обсяги робіт підсипання ґрунту в місцях підняття кабелю, вимагають використання землерийної техніки і механізації;
в) підводні берегозакріплюючі і земляні роботи на річкових переходах;
г) підводно-технічні роботи але обслуговуванню і ремонту кабельних річкових переходів:
д) під час проведення капітального ремонту одночасно виконуються всі роботи поточного ремонту.
Аварійно-відбудовний ремонт здійснюється при повному припиненні роботи лінійного тракту однієї і більш системи зв'язку. Аварійно-відновлювальні ремонти здійснюються в терміни й в обсягах, згідно основних положень по організації аварійно-відбудовних робіт і інструкцій Комітету зв'язку й інформатизації України.
9.ВИМІРУ ПАРАМЕТРІВ ЛІНІЙНОГО ТРАКТУ ВОЛС
Основними параметрами підметами виміру під час прийомо-здавальних іспитів і експлуатації ВОЛС є загасання оптичного випромінювання в оптичних трактах, коефіцієнт помилок ЦСП, а також середня потужність випромінювання.
Перелік вимірювальних приладів і технологічного устаткування, що рекомендуються до використання при технічній експлуатації ВОЛС:
1. Тестер оптичний OTS Loss Test Sets (Wаvеtек)
Призначений для виміру величини загасання оптичного випромінювання в оптичних трактах ВОЛС (метод внесених утрат), а також для виміру середньої потужності випромінювання в трактах оптичних систем. Прилад дозволяє здійснення двостороннього зв'язку по досліджуваних волокнах.
2. Генератор оптичних і електричних імпульсів комбінований ОГ5-87 Призначений для забезпечення вимірів параметрів оптичних систем зв'язку і ЦСП. Прилад забезпечує установку як трьох фіксованих значень тактової частоти – 2,048; 8,448 і 34,3б8 Мгц, так і дискретно регулюється при внутрішньому запуску в діапазоні частот 0.01...50Мгц.
3. Вимірник коефіцієнта помилок ИКО-832
Призначений для виміру коефіцієнта помилок ЦСП, виявлення несправностей у ЦСП при експлуатації, пусконалагоджувальних, ремонтних, іспитових роботах. Прилад забезпечує вимір коефіцієнта помилок у діапазоні від 3,9-10-12 до 9,9-10-3, проводить рахунок кількості помилок за дискретний інтервал часу 1; 10; 100; 1000 с, і за довільний час.
4. Генератор імпульсів Г5-91
Призначений для іспитів ЦСП, пристроїв обчислювальної й електронної техніки, пусконалагоджувальних і ремонтних роботах.
5. Джерело оптичних імпульсів ОИ9.
Призначений для перетворення електричних імпульсів в оптичні, для забезпечення виміру параметрів ВОЛС і ЦСП. Прилад випромінює кодові послідовності оптичних імпульсів, що відповідають за структурою кодовим послідовностям електричних імпульсів, що запускаються.
6.Зварювальний апарат для зрощування оптичних волокон FSM-15S-A.
Призначений для зрощування 0М и ММ волоконних світловодів шляхом зварювання їх у дузі електричного розряду. Використовується, як у лабораторних, так і в польових умовах.
10. ОХОРОНА ПРАЦІ І ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ
1.При виконанні робіт необхідно керуватися „правилами техніки безпеки при роботах на кабельних лініях зв'язку", Москва, Зв'язок, 1979р.
2.Усі робочі зайняті на будівництві ВОЛС повинні пройти медогляд і навчання безпечним методам проведення робіт, а також відповідним вимогам правил дорожнього руху.
3.Керівники робіт - керівники структурних підрозділів, а також інженери, виконроби, чи майстри досвідчені робітники, призначені наказом адміністрації підприємства зобов'язані особисто бути присутнім, керувати проведення робіт і забезпечити строге виконання вимог правил техніки безпеки на особливо небезпечних ділянках:
- при навантаженні і розвантаженні барабанів з кабелем вагою більш 0,5т;
- при розробці траншей і котлованів у безпосередній близькості від місця проходження силових кабелів, газопроводів, теплових трас і інших підземних комунікацій;
- при виконанні робіт на перетині залізничного полотна, трамвайних ліній і при роботі на відстані до 1,5м від них;
- при роботі в колекторах і тунелях;
- при роботі будівельних механізмів у безпосередній близькості від ліній електропередачі;
- при роботі в колодязях глибокої закладки (більше 2.5м),
Перед початком роботи на особливо небезпечних ділянках керівник робіт зобов'язаний провести з усіма робітниками інструктаж з безпечних методів ведення робіт. Проведенням інструктажу повинне фіксуватися в журналі з обов'язковим підписом особи, що отримала інструктаж, і особи, яка проводила інструктаж.
4.Відповідальність за стан техніки безпеки і, за знання і дотримання інженерно-технічними працівниками, робітниками та службовцями правил і інструкцій з техніки безпеки відповідно до виконуваної ними роботою несуть керівники підприємства (фірми).
5.Особа, що не досягли 18-літнього віку, не можуть допускатися до робіт по будівництву кабельних ліній зв'язку.
6. При обробленні кінців кабелю необхідно уникати влучення гідрофобного заповнювача на слизувату оболонку тіла. Після виконання робіт необхідно руки протерти чистим бензином марки Б-70 і ретельно вимити з милом теплою водою.