Потім, підключивши генератор НЧ до виводу 5 DD1, перевіряємо працездатність мікросхеми KP1006ВИ1 та зібраний на ньому одновібратор, обертом движка змінного резистора R7 отримують максимальну амплітуду струму стабілізації в колі емітера транзистора VT1.
Після цього перевіряємо лічильник DD3 та RS– тригер , шо разом створюють генератор генератор імпульсів з періодом повторення вдесятеро більшим від періоду повторення імпульсів одновібратора. Для цього до входу DD3 підключаємо генератор прямокутнх імпульсів з невеликою амплітудою та періодом від 10 мс до 1 секунди. А на виході DD1.4 ми маємо отримати імпульси вдесятеро меншим періодом.
Далі, підключивши мультиметр до блоку живлення перевіряємо працездатність його, а саме напругу живлення для радіоприймача;на виході стабілізатора вона повинна мати величину 12,5 В.
Налагоджування таймера-регулятора потужності закінчується перевіркою роботи схеми з блоком живлення на 12,5 В.
7.2 Організації робочого місця з обслуговування та ремонта таймера-регулятора потужності
Для визначення технічного стану радіоелектронній апаратурі використовують два способи: 1 дія тестовими сигналами на вхідні та проміжні точки апаратури і аналіз відгуку на них; 2 аналіз за допомогою контрольних вимірів апаратури (КВА) проміжних та вихідних сигналів в реальних умовах роботи апаратури. Обидва способи можливо представити у вигляді алгоритму діагностики стану побутової радіоелектронної апаратури.
Робочі місця для пошуку несправностей, регулювання і налаштування пристрою
повинні відповідати нормам безпеки роботи для робочого персоналу, а саме мати відповідне заземлення для електронних вимірювальних пристроїв безпечні джерела електроживлення.
Несправності РЕА усуваються в результаті проведення електромонтажних, механічних, настроювальних і регулювальних операцій. Вони відрізняються один від одного прийомами виконання, вживаним інструментом, ремонтними матеріалами, вимогами до безпеки проведення робіт.
Більшість використовуваних транзисторів, діодів, інтегральних мікросхем чутлива до статичної електрики. Тому паяльник рекомендується заземляти, оскільки заряд статичної електрики або напруга живлення паяльника при пробої його ізоляції може необоротно пошкодити активні радіоелементи. Слід уникати надмірного перегріву виводів активних і пасивних елементів. Для тепловідводу звичайно використовується пінцет.
При заміні резисторів і конденсаторів необхідно дотримуватися прийнятого способу установки деталей. Заміна потужних активних елементів, встановлених на тепло відводах і радіаторах, проводиться так, щоб зменшити тепловий опір переходу корпусу елементу і радіатора
Приміщення повинне мати природне і штучне освітлення відповідно СНІП 11-4-79. Природне освітлення повинне забезпечувати коефіцієнт природного освітлення не нижче 1,5%, розрахунок коефіцієнта природного освітлення проводиться відповідно СНІП 11-4-79. Вікна приміщень повинні мати регулювальні пристосування для відкриття, а також жалюзі, штори і так далі.
Штучне освітлення приміщення з робітниками місцями повинно бути оснащено системою спільного рівномірного освітлення. Для спільного освітлення необхідно використовувати світильники з розсіювачами і дзеркальними екранними сітками.
Рівень освітлення на робочому столі в зоні розміщення документів має бути в межах 300 — 500 лк, освітлення екрану не повинне перевищувати рівень в 300 лк. Необхідно передбачити обмеження відстані від джерела природного або штучного освітлення, при цьому яскравість поверхні, що світяться і прибувають в полі зору, має бути не більше 200 кд / м2. Яскравість відблисків на екрані не повинна перевищувати 40 кд / м2. Необхідно використовувати систему вимикачів, що дозволяли б регулювати інтенсивність штучного освітлення залежно від інтенсивності природного.
Для визначення технічного стану радіоелектронної апаратури застосовуються прилади і засоби вимірювання, реалізовуючи алгоритм діагностики апаратури по стану. Сукупність вхідних і вихідних параметрів апаратури, технічні вимоги по її настройці і регулюванню, вибір способу діагностики пошуку несправності обумовлюють склад контрольних пристроїв.
Відповідно завданню до дипломного проекту я розробив та склав алгоритм пошуку несправностей та задачі ремонту, що значно покращать експлуатацію пристрою, забезпечать надійну роботу та його технічне обслуговування.
Для цього розглянемо наступні пункти:
1 Ознайомлення із структурною та електричною схемами.
2. Вивчення принципу роботи пристрою.
3. Вивчення елементної бази.
4. Складання алгоритмів пошуку несправностей в пристрої.
5. По алгоритмах пошуку несправності необхідний підбір апаратного парку приладів вимірювання.
Складання алгоритму пошуку несправностей радіотехнічних пристроїв починаю із симптомів (Симптом - поведінка радіотехнічного пристрою у своїй роботі повторює неполадку при ввімкненні пристроїв живлення) При такій поведінці необхідно зробити логічний аналіз схеми роботи пристрою, знайти необхідний блок, який вийшов з ладу.
Далі треба зробити логічний аналіз по роботі блок-схеми, на основі цього аналізу провести детальну перевірку елементів несправної схеми пристрою.
Перевірку елементів необхідно провести у вигляді алгоритму пошуку несправності, який починається із симптому неполадки. Логічний аналіз причин виходу з ладу елементів і є послідовністю перевірки елементів схеми.
Перевірку елементів необхідно проводити за допомогою вимірювальних пристроїв: лабораторного блока живлення, цифрового вольтметра, або застосувати універсальний пристрій замірів електричних параметрів, що мають декілька функцій, таких як: тестер або мультиметри.
1. Мультиметри. Технічні характеристики: верхня межа діапазону вимірюваних величин:
Постійного і змінного струму, мА................... 20 і 2000
Опір, кОм..............................................................20 і 2000
постійної напруги, В........................................... 20 і 2000
змінної напруги, В................................................20 і 350
частоти, кГц...........................................................100 і 1000
коефіцієнта h21e.......................................................1000
Молодший розряд вимірюваної величини, мВ, Ом, мкА, Гц.... 10
Погрішність змін , %:
постійної напруги і опорів.....................................0,2
постійних струмів....................................................0,3
змінної напруги і струмів........................................0,5
Для приведення параметрів відремонтованих пристроїв відповідно до необхідних допусків після ремонту або тривалого терміну експлуатації використовуються операції налаштування та регулювання. Ці операції виконуються за допомогою контрольних вимірів апаратури
Відремонтована апаратура повинна пройти після ремонтний контроль і випробовування на відповідність параметрів технічним умовам і вимогам.
7.3 Алгоритм пошуку несправностей та регулювання
Згідно до мого дипломного завдання симптомом буде відсутність напруги (12,5 В.) на виході стабілізатора це точки - 3 та 4, на рисунку 1. Напруга на вході стабілізатора поміж, точками 1 та 2 існує.
Рисунок 7.1 - Схема електрична принципова випрямляча з фільтром та стабілізатора на трьох транзисторах
Можливі несправності:
1. Перевірка пристрою при вимкненому живлені:
1. Вихід із ладу VT5.
2. Вихід із ладу VT4.
3. Вихід із ладу резистора R13.
4. Вихід із ладу резистора R14.
5. Вихід із ладу резистора R15.
6. Вихід із ладу VT6.
7. Вихід із ладу VD5.
8. Вихід із ладу резистора R19.
9. Вихід із ладу резистора R20.
10. Вихід із ладу резистора R21.
11. Перевірка базового ланцюга VT5-VT4.
2. Перевірка пристрою при увімкненому живлені:
1. Перевірити напругу 220В на вході трансформатора.
2. Перевірити напругу на виході трансформатора.
3. Перевірити напругу на конденсаторі С10.
4. Перевірити напругу на стабілітроні VD5.
5. Перевірити напругу на виході стабілізатору 12,5 В.
6. Резистор R20 відрегулювати до потрібної напруги 12,5 В.
Вимірювання параметрів схеми необхідно проводити згідно кіл схеми і номіналу елементів схеми.
Перевірку елементів схеми необхідно проводити при вимкненому живленні мережі 220 В. При виконанні певного пункту необхідно переходити до наступного пункту алгоритму пошуку несправності. Після перевірки всіх елементів схеми при вимкненому живленні необхідно перейти до алгоритму при ввімкненому живленні мережі.
Розглянемо алгоритм пошуку несправностей для стабілізатора таймера-регулятора потужності.
8 ЕКОНОМІЧНА ЧАСТИНА
Економічній частині дипломного проекту здійснюється розробка і розрахунок основних розділів бізнес-плану, у якому передбачається: здійснення маркетингових досліджень ринку для визначення обсягів випуску розробленої конструкції; розрахунок оптової ціни; визначення беззбитковості виробництва; розрахунок витрат на рекламу, розрахунок заробітної плати.
На підставі проведених розрахунків робиться висновок про доцільність проектування і впровадження нової конструкції у виробництво.
Початкові дані для розрахунку взяті з виробничих умов:
- розмір плати з креслення складального
- кількість отворів з друкованої плати
- час складання пристрою з маршрутного листа
- кількість та назва елементів з переліку елементів
Розрахунок складаеться з трьох основних етапів
1) Розрахунок витрат на матеріали
2) Розрахунок заробітної плати
3) Розрахунок оптової ціни
Розрахунок оптової ціни є кінцевим етапом економічної частини
8.1 Розрахунок оптової відпускної ціни
Розрахунок оптової відпускної ціни здійснюється на підставі калькуляції собівартості продукції на всіх етапах її виготовлення. Розрахунок цехової собівартості здійснюється по формулі: