Висновки
У дисертації подано теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає у розробці механізмів застосування контролю матеріально-технічного постачання та збуту виготовленої продукції в управлінні сільськогосподарським підприємством з метою підвищення ефективності цих процесів. Для вирішення поставленої проблеми проведено комплексне дослідження, що дозволило автору зробити висновки теоретико-методичного змісту та науково-практичного спрямування:
1. Ґрунтовний підхід до вивчення теоретичних засад матеріально-технічного постачання дає підстави виділити нові моменти у розумінні цього поняття, зокрема залежність постачання від програм виробництва та збуту. Критерієм результативності матеріально-технічного постачання виступає оптимальне задоволення потреб виробництва у матеріальних ресурсах (за кількістю, якістю, строками та ін.) за мінімальних затрат.
2. Для підвищення ефективності процесів постачання та збуту на підприємстві необхідно здійснювати облік і контроль витрат на ці види діяльності. Метою обліку й управління постачальницько-збутовими витратами підприємства є економічно обґрунтоване визначення обсягу витрат, необхідних у плановому періоді для забезпечення виробництва і реалізації продукції, визначення потреби в оборотних коштах, планування прибутків і формування вартості постачальницько-збутових послуг.
3. Труднощі в управлінні постачальницько-збутовими витратами насамперед полягають в недостатньому обліку і в проблемі виділення логістичних витрат із загальних витрат, логістичних видів діяльності – із загальної діяльності підприємства, тому особливе місце в системі управління постачальницько-збутовими витратами має відокремлення їх з операційних витрат, оскільки не можна говорити про підвищення ефективності постачання чи збуту, якщо на підприємстві не опрацьовані принципи обліку витрат на ці види діяльності.
4. Впровадження методів управління постачальницько-збутовою діяльністю підприємства і на цій основі підвищення її ефективності потребує розробки методики розрахунку та обліку витрат, пов’язаних із матеріально-технічним постачанням виробництва й збутом виготовленої продукції. Запропонована автором система показників кількісного та якісного вираження ефективності функціонування системи постачання та збуту є засобом діагностування можливих проблем, розпізнання позитивних і негативних тенденцій розвитку.
5. Характерною негативною ознакою динаміки матеріально-технічної бази стала тенденція до її значного зменшення, погіршення органічного складу основних засобів. Позитивними тенденціями, однак, є зростання коефіцієнта оновлення основних засобів і зменшення коефіцієнта ліквідації основних засобів протягом періоду 2000-2006 рр. У сукупних витратах підприємств скорочується частка витрат на запчастини та ремонтні матеріали, пальне та мастильні матеріали. Зростає внесення мінеральних добрив на одиницю площі, внесення органічних добрив зменшується.
6. Протягом 2000-2006 рр. зростає обсяг реалізації продукції рослинництва. В основному зростання відбувається за рахунок збільшення реалізації зернових культур і цукрових буряків, помітним також є незначне зростання реалізації олійних культур та овочів. У тваринництві зростає реалізація худоби й птиці в живій вазі та яєць. Більш як на половину зменшується реалізація молока та молокопродуктів.
7. Ефективність системи постачання-збут на сільськогосподарських підприємствах Львівщини ще дуже далека від задовільної. У 2000-2006 рр. коефіцієнт окупності постачальницько-збутової системи жодного разу не наблизився до одиниці, що свідчить про те, що витрати такої системи на підприємствах не окуповуються і взагалі є малоефективними, оскільки значення показників здебільшого наближуються до нуля, а в окремі роки взагалі були від’ємними. Аналіз коефіцієнта рентабельності постачальницько-збутової системи також засвідчує низьку ефективність витрат на постачання та збут.
Низьку ефективність постачальницько-збутової системи підтверджує також показник доцільності зміни постачальницько-збутових витрат. Від’ємне значення показника свідчить про те, що усі зміни постачальницько-збутових витрат протягом 2000-2006 рр. були неефективними, оскільки в даний період мало місце зменшення прибутковості сільськогосподарського виробництва.
8. Передумовою підвищення ефективності постачальницько-збутової діяльності є насамперед, створення відповідного підрозділу на підприємстві для управління логістичними процесами. Новостворений відділ повинен виконувати такі функції: визначення потреб виробництва у матеріальних ресурсах і контроль за їх своєчасним постачанням; контроль постачальницько-збутових витрат; комплексне дослідження, аналіз та прогнозування ринкової кон’юнктури; формування програми маркетингу (планування обсягів реалізації, комунікаційної політики та програми збуту); здійснення всіх операцій з навантаження, транспортування, складування та обслуговування, що стосуються безпосередньо матеріально-технічного постачання та збуту; реалізація продукції; контролювання результатів збутової діяльності за відповідний період.
Для виконання цих функцій розроблено методику управління та обліку витрат на постачання і збут.
9. Розв’язання економіко-математичної моделі оптимізації логістичних витрат підприємства, створеної на основі запропонованої методики обліку постачальницько-збутових витрат, дозволяє дати відповідь на такі питання: яким повинен бути план виробництва, на яких площах вирощувати культури в розрізі культурозмін закритого ґрунту і у відкритому ґрунті, яка потреба під кожну культуру в органічних і мінеральних добривах, які затрати праці, вартість товарної продукції та прибуток за мінімальних логістичних витрат.
10. Одним з основних способів підвищення ефективності постачальницько-збутової діяльності є застосування нових форм організації процесів постачання й збуту та розвиток елементів ринкової інфраструктури, задіяної при здійсненні матеріально-технічного постачання та при реалізації виготовленої продукції.
Список опублікованих праць за темою дисертації
У фахових наукових виданнях:
1. Андрушко А.М. Вдосконалення форм організації матеріально-технічного постачання та збуту продукції сільськогосподарських підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Вип. 231. Т.7. – Дніпропетровськ, 2007. – С. 1324-1331. – 0,51 друк. арк.
2. Андрушко А.М. Проблеми формування інфраструктури постачальницько-збутової діяльності сільськогосподарських підприємств // Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК – 2007. – №14 (1) – С. 727-734. – 0,32 друк. арк.
3. Андрушко А.М. Роль українського кооперативного руху в розвитку маркетингу // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Вип. 212. – Т.1 – Дніпропетровськ, 2006. – С. 11-17. – 0,44 друк. арк.
4. Андрушко А.М. Товаропросування та канали збуту продукції аграрного виробництва у Львівській області // Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК – 2006. – №13. – С. 727-734. – 0,42 друк. арк.
В інших виданнях:
1. Андрушко А.М. Вдосконалення внутрігосподарського економічного механізму обслуговуючих аграрних кооперативів // Актуальні проблеми сучасних наук: теорія та практика: Міжнар. наук.-практ. конф., Дніпропетровськ 1-8 червня 2005 р. – Дніпропетровськ, 2005. – Т. 1. - С. 38-41.
2. Андрушко А.М. Вплив матеріально-технічного забезпечення аграрного виробництва на соціальний розвиток села // Теорія і практика розвитку АПК: Міжнар. наук.-практ. форум, Львів 19-20 вересня 2006 р. – Львів, 2006. – Т.1 - С. 366-372.
3. Андрушко А.М. Специфіка функціонування елементів постачальницько-збутової інфраструктури у сфері АПК // Вісник степу: Науковий збірник: Матер. ІІІ Всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених і спеціалістів «Агропромислове виробництво України – стан та перспективи розвитку», 14-16 березня 2007 р. – Вип. 4 – Кіровоград, 2007. – С. 185-188.
Анотація
Андрушко А.М. Ефективність постачальницько-збутової діяльності сільськогосподарських підприємств. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Львівський державний аграрний університет, Львів, 2008.
Дисертацію присвячено обґрунтуванню теоретико-методичних і практичних аспектів організації постачальницько-збутової діяльності у сільськогосподарських підприємствах.
Досліджено взаємозв’язок процесів матеріально-технічного постачання й збуту виготовленої продукції та їх функції в організації виробництва. Розроблено авторську методику визначення ефективності постачальницько-збутової діяльності з метою з’ясування впливу процесів постачання та збуту на діяльність підприємства загалом.
Визначено особливості управління постачальницько-збутовими витратами підприємства та запропоновано методику обліку таких витрат у розрізі логістичних підсистем – постачання та збут. На основі запропонованої методики обліку постачальницько-збутових витрат створено економіко-математичну модель оптимізації логістичних витрат підприємства. Розв’язання моделі задачі на ПК дозволяє дати відповідь на питання щодо того, яким повинен бути план виробництва, яка потреба в матеріально-технічних ресурсах та затратах праці, щодо вартості товарної продукції та обсягу прибутку за мінімальних логістичних витрат.