Розробляються і впроваджуються поточні лінії для миття та очищення овочів, смажених виробів у фритюрі, виробництва млинців, вареників, пиріжків. Для приготування холодних страв використовують яйцерізки, овочерізки, дозатори для вершкового масла тощо.
При організації обслуговування іноземних туристів метрдотель повинен знати склад груп, клас туристичних документів, по яким вони будуть харчуватися, режим харчування.
Розділ 2. Характерні відмінності в приготуванні страв національних кухонь
Приймаючи іноземних гостей, працівники підприємства громадського харчування зобов’язані приділити максимальну увагу до обслуговуємих з урахуванням їх національних традицій, особливостей і режиму харчування.
Організовуючи харчування інтуристів, необхідно враховувати, що в кожній країні, у людей різних національностей є властиві їм смаки у виборі продуктів харчування, приготуванні страв, особливості в режимі харчування, які характеризуються застосуванням різноманітних способів теплової обробки продуктів, технологічних прийомів, використанням спецій і приправ.
Національні традиції в харчуванні в більшості визначаються географічним положенням країни. В омиваємих морями і океанами країнах в раціоні харчування мають перевагу продукти моря, а народи лісостеп них районів віддають перевагу продуктам тваринного походження.
Багато смаків, традицій і особливостей харчування визначаються віросповіданням народу, при цьому з раціону харчування можуть повністю або частково виключатися продукти тваринного походження, а прийоми їжі проводяться у визначений час. В процесі історичного розвитку країн, розширення економічних, торгівельних і культурних зв’язків традиції в харчуванні частково можуть мінятися, але основні їх особливості, які є характерними для даного народу, залишаються постійними.
2.1 Кухня країн Європи
Страви польської кухні за технологією приготування і набору продуктів схожі з блюдами української і російської. Страви здебільшого варять,тушкують та запікають. Для приготування страв використовують овочі, рибні продукти, валове і свине м’ясо, птицю, дичину, субпродукти, гриби, риба, овочі, молочні продукти (творіг, кисляк, кефір), ягоди т.д. Салати зі свіжих овочів рекомендовано заправляти майонезом, олією з лимонним соком. Не слід включати в раціони харчування блюда з баранини. З гарячих напоїв популярні чорна кава або кава з молоком
Дуже багато в польській кухні перших блюд. Серед них різні бульйони, крупники, супи, борщі, щі. Особливо варто виділити такі традиційні страви, як борщок буряковий з вушками (вид пельменів з начинкою з м'яса та грибів), жур з ковбасою або грудинкою (складовою частиною цього блюда є жур – житнє борошно, залите водою і заквашене на протязі двох днів) та ін. До одних перших страв у Польщі прийнято подавати замість хліба картоплю, до інших - галушки, пиріжки, каші, грінки і т.д. Так, до журу подають картоплю, политу розтопленим свинячим жиром, до грибного супу - перлову кашу. Рідко пропонують соуси до других страв з мяса. Багато споживають сметани та вершкового м’яса.
Улюбленими у поляків є фляки - блюда з рубців, Бігос (Капуста квашена - 750 г, капуста свіжа - 750 г, свинина - 400 г, телятина без кісток - 200 г, ковбаса копчена - 200 г, шпик - 50 г, гриби сушені - 30 г, Сушені гриби промивають теплою водою, кладуть в посуд, заливають холодною водою і залишають на 2 години для набухання,томат-пюре - 60 г, одна цибуля, 2 лаврових листа, соль, перець, 2 ст. ложки сливового повидла, склянки сухого червоного вина.), відбивні котлети зі свинини і телятини, відбивні зрази. Квашену капусту мілко рублять і припускають в невеликій кількості води до м ' якості. Потім варять до готовності разом з грибами. Свіжу капусту ріжуть квадратиками, ставлять в жаровню і прогрівають до м'якості, а потім тушать разом з телятиною під кришкою, солять і змішують з квашеною капустою. Потім додають жарені шпик та свинину, копчену ковбасу або грудинку, нарізані кубиками, пасеровані томат-пюре и ріпчату цибулю, сливове повидло, перець, сіль. Все перемішують і ставлять тушити на слабкому вогні до готовності. Блюдо не має бути занадто рідким, тому потрібно дати випаруватися зайвій рідині. Знявши з вогню, в бігос потрібно додати вина і все добре перемішати.
В бігос можна класти шматочки будь-якого м ' яса: птиці, дичини, яловичини (чим більше сортів м ' яса буде використано при приготуванні бігоса, тим він буде смачнішим). Для покращення смаку в бігос можна додати також червоне сухе вино (50 грам на порцію), чорнослив, тмин і майоран. Бігос можна приготувати і з однієї квашеної капусти.
Польська кухня славиться и своїми борошняними виробами: пирогами, млинцями, лозанками, олад'ями,популярні пиріжки,кулебяки,налисниками. Дуже смачна кондитерська випічка:торти,тістечка,печиво. Зі солодких блюд популярні різні киселі, фруктові салати, желе, муси, морозиво.
У поляків характерний режим харчування: багатий сніданок, щільний обід и відносно легка вечеря.
Російська кухня
ЯБЛУЧНИЙ ПИРІГ
200 гр. кислуватою сметани,150 гр. масла або маргарину, 3 ст. муки, щіпку соли і соди, 5 - 6 яблук,1/2 ст цукру.
У сметану додати соду і розмішати до утворення піни. Масло порубати з мукою і додати соли. Потім все змішати і поставити в холод на 30 мин. Тісто розділити на 2 частини і розкотити завтовшки 0,4 мм. Сформувати пиріг, начинивши його яблуками посипаними цукром. Верхній шар тесту наколоти вилкою. Випікати близько 45 хвилин. Коли пиріг остигне, розрізати його на шматочки.
БІСКВІТНИЙ ПИРІГ З ЯБЛУКАМИ
500 р. яблук, 3 яйця, 1 тонкий стакан цукру, 1 тонкий стакан муки, 1 столова ложка топленого масла.
Глибоку сковороду змастити маслом, викласти дно і боки одним листом пергаменту, обрізати папір врівні з краями сковороди, змастити папір маслом і покласти на неї інший лист пергаменту і оформити його так само, як і перший, добре змастивши маслом. Приготовану таким чином сковороду поставити в холодильник, щоб масло остигнуло. Яблука дрібно порізати. Яйця з цукром збити в пишну масу. Всипати в неї муку і обережно перемішати. У охолоджену сковороду висипати яблука і залити приготованим тестом. Поставити в нагріту духовку на невеликий вогонь і пекти 45 50 хвилин. Готовий пиріг перевернути на дошку, зняти папір - начинка вийде зверху.
ГРУШЕВИЙ ПИРІГ
Для тесту: 200 р. муки, 100 р. м’якого масла, 2 яйця, 75 р. цукру, 1 щіпка соли. Для покриття: 80 р. масла.. 100 р. цукрової пудри, 1 кг свіжих груш.
З муки, масла, яєць, цукру, і соли вимісити рівне тісто і поставити його на холод приблизно на 1 час. Розігріти духову шафу до 180о. Розтопити у формі для випікання з товстими стінками (або на сковорідці) масло з цукром. Груші очистити від шкірки, розрізати кожну навпіл, видалити серцевини. Нарізувати м’якоть часточками і розкласти у формі для випікання. Ще раз поставити форму на плиту і розігрівати до тих пір, поки цукор не почне загусати. Тоді зняти форму з плити. Тісто розкотити і покласти зверху на груші. Випікати грушевий пиріг в деховом шафі при мірно 30 мин. Після випікання дати пірогу злегка охолодитися і потім викласти його на блюдо грушами вгору. Подавати пиріг теплим.
БАТТЕНБУРГСЬКІЙ ПИРІГ
9 ст ложок вершкового масла, 3/4 стакана цукрового піску, 3 яйця, злегка збитих, 1,5 стакана муки, декілька крапель ванільною або малиновою есенциі. Для прикраси: декілька крапель ванільної есенції, 1 їдальня есенції. Для прикраси: декілька крапель ванільної есенції, 1 столова ложка джему, 230 р. мигдалевої пасти, зацукровані вишні і шматочки ананаса.
Чеська та Словацька кухня мало чим відрізняється від російської. При приготуванні страв використовуються різноманітні спеції і пряності. У ній домінують страви з м’яса свинини та продуктів її перероблення,страви з птиці та овочів,страви з борошна. Блюда з риби річкових порід краще подавати як холодну закуску під майонезом або маринадом. З перших страв рекомендуються прозорі бульйони і пюреобразні супи, подають гарніри з борошняних виробів,зокрема кренделики. Другі страви з м’яса найчастіше гарнірують тушкованою капустою. До найпоширеніших страв належать:смажена свинина з кренделиками та тушкованою капустою,смажений короп,тушковані нирки та печінка,галушки з повидлом, в якості додаткового гарніру можна рекомендувати салати з овочів, які заправляються салатною заправкою. З холодних закусок вирізняють маленькі бутерброди,які мають вигляд тістечок(канапе),їх тут називають помазанками. Великою популярністю користуються солодкі страви. Не рекомендовано включати в раціон для харчування туристів з Чехії блюда з баранини і рубленого м’яса. З прохолоджуючих напоїв люблять мінеральні води та соки,і звичайно пиво,культура споживання якого тут дуже висока. Після прийому їжі обов’язково подають каву.
Угорська кухня різноманітна стравами з яловичини, свинини, телятини, птиці. Традиційні страви-гуляш, перкельт, токаня. Особливістю угорської кухні є її гострота і обширне застосування овочів та прянощів. Паприка,вино Токай і торт «Добоша» характеризують смакові оподобання угорців і є окрасою їх національної кухні. Люблять вживати до страв сметану. Угорці готують всі страви на смальці,бо вважають що він гармоніює з паприкою. Для приготування страв використовують свине сало, червоний солодкий і гіркий перець, ріпчасту цибулю. Страви зі свинини, яловичини, птиці, риби в угорський кухні готують в натуральному вигляді, жареними і тушкованими в соусі; страви з рубленого м’яса менш популярні, а котлетну масу взагалі не використовують. Великою популярністю користуються вироби з борошна рване або нарізане соломкою тісто з домашнім сиром,відварна локшина,посипана дрібно нарізаною шинкою,маком або тертими горіхами, холодні закуски зі свіжих та маринованих овочів. Не рекомендується включати в раціони харчування: із закусок – кетову ікру, кільку, оселедець; з перших страв – борщі, щі (можна раз в тиждень); з других страв – рублену баранину і гарнір з гречаної каші; з солодкого – киселі. Угорці їдять салати з другою стравою окремо подавати їх не треба. Часто використовують рибу зокрема судак та стерлядь. На стіл подають гірчицю,оцет,чорний та червоний перець,різні соуси. Хліб подають до столу тільки білий,З гарячих напоїв найбільше люблять каву,хоча п’ють чай з лимоном. Угорці за їжею споживають багато рідини тому на стіл потрібно ставити глечики з перевареною водою та льодом.