Найбільші були розповсюдженні кваси і узвари (хлібні,фруктові,ягідні,буряковий квас,квас з соків дерев)Традиційними вважались наливки та настоянки. Українці здавна замість чаю заварювали листя суниць,цвіт липи та звіробою,пелюстки шипшини,та троянд,гілки сливи,смородини,тощо.
2.6 Національна кухня різних країн світу у Львівські ресторанах
-«Європа»- європейська кухня,українська кухня,французька хухня.
Адреса:пр.Шевченка 14.
-«Бухара»- узбецька кухня,шашлик.
Адреса:вул.. Фурманська 6
-«Гридниця»- українська кухня
Адреса: Олеський замок
-«Гуцульська Граджа»- українська кухня
Адреса:Вул. Володимира Великого 2а
-«Кавказ»- кавказька кухня
Адреса: вул. Шота Руставелі 4
-«Караван»- узбецька кухня,європейська кухня.
Адреса:Вул.Липинського 36
-«Краківська Брама»- вірменська кухня
Адреса: вул.. Краківська 5
-Острів суші «Япі»- сашимі,суші,східна кухня.
Адреса:пр.Свободи 6
-«Пан Тао»- суші,східна кухня.
Адреса:вул.. Кримська 28
Декілька наведених прикладів наших ресторанчиків
Атмосфера
По меню. Вибір закусок здався занадто вичурним, вибір десертів – за скупим (тірамісу, чізкейк, штрудель). Присутні швидше класичні салати, цікавенький набір перших страв (чурек, суп з вугра, крем суп з броколі та шпинату), оригінальні з натяком на італійськість другі страви (курячі рулетики з сиром та фенхелем, тальятеллі з лисичками, мафалдіні з сьомгою, гусяча грудинка з овочевим жюльєном ). А чого не бракує в карті пропозицій, так це коктейлів – і загальновідомих, і авторських. Подача страв-напоїв та чеку видалась дещо спрощено-демократичною, ну але спишемо це на відповідний формат.
Coffee-IN Leopolis
Та від лірики духу до прози цін. Кава направду того вартує щоб її покуштувати, кавові напої (рекомендують фірмовий з плавленим сирком), кальян, сандвічі, морозиво-тірамісу-сирник-шарлотка, шутери, Шеріданс, великий різновид чаювання.
Кнайпа Гасова лампа
Закуски (бринза, вушка, крильця, домашня ковбаска) коштуватимуть, вареники, гуска чи кролик, курка , качка, овочі на грилі, сирник-торт-штрудель, пиво як і кава. Рекомендую місцеві настоянки з хімічними назвами, які насправді настоювались не на нафті, а на – березовому, яблучному та гранатовому соці. Щодо подачі страв – не дивуйтесь, якщо печеню Вам принесуть у пательні, а нарізку – на дощечці – так тут прийнято. І майже до кожної страви, майте на увазі, вже включено гарнір – як, наприклад, до свинячих вушок – яєчня, а до м'яса – смажена картопля. Ситно, по-домашньому. Хоч і не дуже «моторно» все готується.
Ресторан-пивоварня Кумпель
Пригощатись нас припрошують в меню закладу шніцелями, оригінальними салатиками, язиком, крильцями, голонкою, домашніми ковбасами, сирними асорті, королівськими креветками, своїм іменним пивом, Льоффе-пивом, гарячим пивом і навіть льодами з пива. Проте вибір алкоголю пивом далеко не обмежується, а стосовно віскі, то він є навіть кращим за більшість пропонованих львівських карт напоїв. До речі, а Ви знали що розведення віскі джерельною водою, дозволяє розкрити його аромати й смакові якості? Буде тема для розмов. ;) Окрема подяка кухарям за різноманіття соусів до кожної страви. Як прояв гарного смаку і якісне звучання такої ж якісної музичної підбірки «для фону».
Кав'ярня На бамбетлі
Одним воно видається найвдалішим варіантом для кавувань за десертом чи сухофруктами (вершки - кава-чай, мартіні), комусь – для смакування живого пива з бастурмою (Микулинське), місцина за різноманітністю глінтвейну, яких тут – до кольору, до вибору.
Французький ресторан Delice
перші страви (раджу – суп з трюфелями); салати (раджу «По-болівійськи»); стейки з гарніром, з баранини, з мармурового м’яса, не забудьте спробувати фуа-гру, мідії, равлики, коктейлі. І звичайно багата карта вин та пристойний вибір віскі. Також пропонують кальяни у традиційні для Львова. Бізнес-ланчі. Основні претензії – до тартару із цибулею, навіть побажання забрати цю не надто вдалу страву з переліку закусок ресторану, від гріха подалі.
Кав’ярня Під клепсидрою / в народі – Дзиґа
Зате відрадно, що з меню тут добряче «побавилися». Є навіть його другий різновид "для дітей" – з віршиками та фотозображеннями, стилізованих під казкову тему страв. Дорослі ж, приміром, під пиво, можуть обирати з переліку м’ясних-овочевих-морських хрустиків. На обід – від різноманітної печені у горщиках та налисників з лососем до медальйонів, качиної грудки під журавлиним соусом, та стейків. А під імпрези замовляти і кролика, і поросятко, і шоколадний фонтан, і фондю. До речі, з досвіду участі у влаштованих тут святкуваннях – адміністрація має достатньо навиків у проведенні їх на кращому рівні. Цьому сприяє і пристойний вибір небанальних добротних настоянок – морав’янки, зубрівки, калганівки, тминівки, медівки.
Таверна Пафос / Шматочок Греції
По наповненню меню – годі й говорити. Гортати доведеться його досить довго, дещо з «фешенебельних» страв – салат з лосося з пекінською капустою, мусака (телятина + баранина + баклажани), лангуст, кремовий суп, сувлакі з осетрини , «грецькі» равлики, жаб’ячі лапки, а також гуси фаршировані, ягнята тощо. Знаються в ресторанчику і на національних грецьких стравах. Наприклад - меззе (в перекладі – щось, щоб погризти) представляє собою набір кількох страв на кілька персон з особливими автентичними соусами. Приміром рибне меззе в «Пафосі» важитиме понад кілограм. При цьому компанія матиме нагоду за один присіст спробувати і смажену осетрину, і кальмари, і шашлик з лосося, і філе окуня та горбуші, і креветки, і овочі-гриль. Власне протестовані страви були філігранно приготовані-подані, а ще дійсно свіжі та «легкі» (навіть картопляні крокети). Мабуть, секретів навчалися у кулінарних школах.
Кафе У Кіма / Східна оєвропеізована кухня
Кафе заховалось у провулку з Пекарської, та розташувалось біля самої Комерційної Академії. Може тому вдень там завжди багатолюдно та гамірно. Думаю найбільше сюди приваблюють по-домашньому приготовані страви. У меню знайдете дуже багато страв з риби, а також і курку, і телятину, і свинину. З-поміж звиклих для нас страв, в закладі пропонують корейські-японські-китайські смаколики. Тут є сиромариновані овочі, м’ясо чи морепродукти, національна корейська лапша, телятина по пусанськи, суші. І при цьому в закладі провадиться політика низьких цін на гарніри.
В самому закладі приємно посидіти – сервіровані (по-нашенському) столи, висока стеля і відчуття нормального простору довкола, великі вікна, три зали на вибір. У інтер’єрі спостерігається необхідний мінімалізм, а це означає, що якогось шику тут шукати не варто. У вечірній час, до речі, застали «У Кіма» повну відсутність відвідувачів. І як першопричина чи то наслідок – вже з пів на десяту кухня не працювала. Залишилось хіба пити Оболонь та Стеллу Артуа.:) А для пивопиття, як Вам мабуть, відомо у цьому місті є вже більш ніж достатньо підходящих пабів.
Порохова Вежа / історична пам'ятка зсередини
Кухня смачна українська та готують повільно. Дійсно, вихід страв не вказується у меню – всі ціни вказані за 100 гр. Салати, овочеве асорті, кров’янка, бастурма, страви на вогні (форель, полядвиця з ребром), десерти, мартіні . З пива - є тільки «Оболонь». Цю місцину наразі не можуть поділити між собою відвідувачі панство «за 40» та студентські компанії.:)
Бар Рафаель / ми не італійці, ми – ліванці:)
У ліванському барі, неподалік від центру, над-яскравих страв цієї національності помічено не було. Але й з того, що представлено в меню зрозуміло, що кухня ця досить міцна – часом треба холодненьким запивати. З усього видно також, що соуси – найулюбленіша забавка кухарів. От соус у страві Фаті, яким вона рясно полита (рублене м’ясо зі смаженим лавашем на кшталт чіпсів, що подається у глибокій мисці), дуже схожий на майонез і сприймається клієнтами двояко. Фаті маленьке , Фаті велике. Без соусів подають м’ясо у так званих стравах «меню». Наприклад, Меню-Філадельфія включає в себе, м’ясо, гарнір (рис. картопля), салат, сир. Дуже ситно, і аж такі великі порції не кожен здатен подужати. До речі, м’ясо в вище перерахованих стравах мілко рублене і добре промариноване у спеціях. Інакше, замовляйте стейки. Салати (обирати з п’яти)– в основному це набір рублених овочів, без сюрпризів. Досить популярні і національні сендвічі (таук, чайніз, шукаф).
Не ображайтеся, хлопці, але рівень закладу тепер не тягне на VIP-івський, хоча, саме так він позиціонував себе у перші роки існування. Власне, і до убранства закладу підійшли дещо по-аматорськи. Зала з арковою стелею на 7 столиків прикрашена копіями картин видатного художника, китицями, екстер’єрними ліхтарями у важкій ковці, скульптурами. І тут, треба згадати скатертини.., які потребують більшої прискіпливості адміністрації.
Ресторан Динамо-блюз
Знатно пригощають в закладі власне стейками – знавці-гурмани оцінять можливість обирати м'ясо для них за спеціальною схемою. Ціни – звичайні ресторанні - стейки, форель, креветки , лазанья, ягня. Бізнес-ланчі (акція - кожен восьмий - безкоштовно). Порції маленькі, але пробачаємо таку скупість, бо телячі бургери дійсно смачні.:) З десертів не пошкодуєте якщо замовите теплий американський пиріг або полуничну зупу. До переваг закладу також відноситься кейтерінг (якість обслуговування при середній по місту ціні була на рівні). Але особлива родзинка закладу для мене - сервіс, він завжди тут непомітний та швидкий. Дякую Вам. Місцевий контингент – з тих що “перебірливі”. Ви тільки погляньте на автопарк при ресторані.:)