Індійські майстри імітують старовинні меблі так, що навіть око професіонала не завжди зможе відрізнити оригінал від копії. Крім того, вони можуть відновити цілий меблевий гарнітур лише за одним фрагментом орнаменту чи різьблення.[5,C.34]
Зазвичай індійські меблі виготовляються з наступних матеріалів: тик, рожеве дерево, горіх, тросник, бамбук, а також метал і скло. На півдні країни розвинуте виготовлення плетених меблів із природних рослин.
Різноманітність індійських меблів пояснюється тим, що жителі кожного штату мають свої стильові і колірні переваги. Природа сама дала майстрам широкий вибір відтінків матеріалу – від ніжних і світлих до найтемніших. Маємо також вільний вибір стилю – від примітивного до вишуканого. Більшість робіт досі виготовляється руками, тому вміння і талант є дуже цінними, адже так створюються унікальні за стилем і формою речі. Не випадково зразки індійських меблів дуже популярні в Європі та Америці, крім того, вони дешевші за вироби багатьох сучасних дизайнерів.[4,C.217]
Колоніальний стиль – це класика євро дизайну. він є своєрідним синтезом культур – західної цивілізації і східної екзотики. Такий інтер'єр комфортний, функціональний, але при цьому багато деталей в ньому слугують для краси.
Масивні дивани, шафи, ліжка з балдахіном, столи, обтягнуті натуральною шкірою, мармурові статуетки – все виготовлено руками. Для створення інтер'єру в колоніальному стилі, необхідно враховувати такі правила: по-перше – потрібен великий простір і багато світла – за нагромадженням меблів часто втрачаються деякі деталі, що задають ритм всьому інтер'єру. При недостачі освітлення темні масивні меблі мають пригнічений вигляд. По-друге, для стін бажано використовувати світлий тон, їх в свою чергу можна прикрасити картинами, різьбою по дереву чи будь-яким іншим декором в індійському стилі.
Існують два напрями в колоніальному стилі. Перший – оригінальні антикварні речі є головними і підпорядковують собі весь інтер'єр. Другий – предмети, що імітують етнічні, вони дають більше свободи для творчості.
Тик - найбільш поширений матеріал з якого виготовляються індійські колоніальні меблі – твердий, міцний і тяжкий маслянистий матеріал. Тик не любить сухого повітря (вологість приміщення має бути не менше 50 %), щодо іншого тик не вибагливий і не потребує особливого догляду. Використовуються також різноманітні породи дерева: тюльпанне, каучукове, і червоне китайське дерево, тис, азіатські види горіху. Легкі і міцні плетені меблі виготовляють із ліан, ротангової пальми, водяного гіацинту (на основі тику). Меблі з ротанга досить міцні і водночас легкі, структура ротанга не боїться перепадів вологості і температури, саме ці якості дозволяють застосовувати такі меблі в басейнах і саунах (інколи їх потрібно обробляти воском чи каніфоллю).
В колоніальному стилі допустимі поєднання ротанга з тиком, натуральною шкірою, прикрасами з бронзи та латуні. Досить велику популярність мають етнічні предмети інтер'єру, виготовлені із бамбуку (часто в поєднанні із шкірою чи ротангом), особливо з плямистих сортів даної тропічної рослини.
Індійський колоніальний інтер'єр стриманий і в той же час затишний. Меблі позбавлені зайвого декору, їх поверхня відшліфована і вкрита лаком. Такий класичний підхід характерний для англійців. Індійці схильні до більшого різноманіття і прикрашають колоніальні меблі традиційними різьбленими решітками з дерева чи металу – джалі. Розкішний вигляд мають меблі в раджастанському стилі – пофарбовані в чорний колір і відполіровані, прикрашені яскравим ручним розписом.
РОЗДІЛ II
Відтворення індійського стилю в сучасних меблях
2.1 Форма меблів, матеріали та зручність застосування
Індійські меблі, як старі так і сучасні, в більшості грубуваті та міцні, але старанно прикрашені. Спинки і сидіння стільців затягнуті золотистим шовком, а різьблені деталі пофарбовані в перлинно-білий колір з накладанням відтінкового кольору для підсилення рельєфу. Також гарні індійські стільці: прості неполіровані з решіткою на спинці, з прямим ніжками і простим твердим дерев'яним сидінням, або в англо-індійському стилі – з шовковим сидінням і спинкою, обрамленою багатим різьбленням.
Індійські меблі екологічно чисті: всі морилки і барвники виготовлені на рослинній основі, для полірування і покриття використовується натуральний віск.
Ще в XIX столітті європейці помітили, що східні елементи гармонійно вписуються в будь-який стиль, надають особливого шарму, можуть оновити чи зробити інтер'єр комфортним.
Багатство матеріалів дозволяє експериментувати, розробляти різноманітні варіанти їх поєднань. Наприклад, сьогодні модно поєднувати дерево і скло, камінь і скло, бронзу і скло, а також все разом.
Із старовинних виробів можна запозичити, наприклад, лаву на дві персони – полірована, на тонких ніжках, з решіткою, вмонтованою в спинку.
Цікавими безперечно є плетені крісла та стільці. Вони легкі та зручні.
Індійський стиль прагне до максимальної інтенсивності кольору. Ефектне сяйво золота і срібла створює відчуття розкоші. В індійських інтер'єрах як правило використовується темне дерево з багатим різьбленням. Але це може мати досить масивний вигляд, що не зовсім практично для повсякденного життя, тому краще надати перевагу низькому дивану в мінімалістичному дизайні, бажано з низькою спинкою, без поруччя, але оббивка має бути насичених кольорів (наприклад, кольору червоного вина), її можна збагатити великими подушками, прикрашеними вишивкою, бісером, стразами чи навіть маленькими дзеркальними вставками.[12,C.230]
Отож, справжні індійські меблі великих розмірів з темного дерева, прикрашеного багатим ажурним різьбленням, золотом, сріблом і т.д., безперечно мають шикарний вигляд, але вони навряд вдало підійдуть в інтер'єр звичайної сучасної квартири чи будинку а беручи до уваги сучасні інтереси і вимоги до інтер'єру, то й більшість громадських споруд нададуть перевагу мінімалізму, конструктивізму чи функціоналізму. Поряд з вище названими меблями зустрічаються доволі прості та легкі конструкції стільців, лав, крісел. Доцільно буде взяти саме їх за основу створення власних ескізів, а складні важкі форми спростити.
Індійці люблять, як правило, орнаментоване полотно і яскраві фарби.
Основа вирішення індійського етнічного стилю – це сонячні кольори і багаті відтінки дорогоцінних каменів. Ключові особливості:
1. енергійні кольорові вирішення, де відтінки дорогоцінних каменів контрастують з теракотою чи сліпучо-білим.
2. відверто яскраві тканини в ролі драпіровок
3. вироби з латуні – від маленьких столиків до світильників з ажурним малюнком
4. ковані ширми і ставні із завитками і ефектом ржавого
5. наскрізне різьблення по темному дереву (наприклад, спинка ліжка)
6. прохолодна кахельна підлога чи натуральні покриття, наприклад, з водорослів
7. шовкові килими на підлозі та стінах
В індійському стилі рідко використовується білий колір або нейтральні кольори, для нього характерне зіставлення протилежних відтінків, наприклад: яскраво-рожевий із відверто синім.
2.2 Виконання проекту
Приступаємо до виконання проекту. Спершу натягуємо акварельний папір на два планшети формату А 1. Простим олівцем наносимо проекти меблів в індійському стилі та їх креслення в масштабі за попередньо виконаними ескізами. Коли всі проекти та креслення розміщені на планшетах, легко тонуємо папір акварельною фарбою. Це для того, щоб на фоні меблів сильно не виділявся білий папір, а весь проект мав більш гармонійний вигляд.
Далі виконуємо проект в кольорі. Техніка: акварель, кольорові олівці, пастель, гуаш. Спочатку прокладаємо основний тон і колір акварельними фарбами і даємо висохнути. Потім уточнюємо всі відтінки, світло, тінь; тут вже крім акварелі використовуємо кольорові олівці та пастель.
На проекті представлені меблі для сидіння в індійському стилі. Комплект складається з наступних елементів: двох диванів, крісла, лави, двох стільчиків та подушки у формі сплюснутого шару. Для кращої композиції на проекті ще додаємо різнокольорові подушки та невеликий журнальний столик біля дивану.
Матеріали з яких передбачається виконання даного комплекту меблів – це темне дерево та м'яка оббивка теплих насичених кольорів. З темного дерева зроблені каркаси, ніжки та спинки. Основні форми меблів – це квадрат (прямокутник), коло.
Всі меблі на проекті мають такі спільні елементи як виточені фігурні ніжки, підставка-основа, декор та форми.
Дані меблі створені для готельного комплексу, тому в їх розмірах дотримано всі стандарти та зручності.
Перший диван має квадратну форму. Він має невеликі розміри – 1м * 1м, назначений для сидіння. М'яка частина дивану червоного кольору, для контрасту додаємо в центр квадрату вставку протилежного кольору (оливкового), адже контраст – це одна з характерних рис індійського стилю. Так як багато індійських меблів з низькою спинкою, або зовсім її не мають, чим схожі на подушки, використаємо і цю особливість. Зробимо диван схожий на велику м'яку квадратну подушку. Наступною особливістю є підставка прикрашена різьбленням та золотою фарбою.
Таку ж підставку має наступний диван. На відміну від попереднього він має дерев'яну спинку, а замість поручнів – невеличка площина-столик. Висота його сидіння 40см, що відповідає стандартній висоті дивану, тому він зручний для сидіння. Довжина дивану 2м.