Смекни!
smekni.com

Культура стародавньої Русі (стр. 3 из 3)

3.4 Писемність, література, освіта

60е роки IX століття - час створення Руської писемності, вважається, що її творцями були Моравські брати (Кирило і Мефодій) 2. Першим етапом руської літератури був переклад Святого Письма, тлумачень до нього, а також житія святих та іншої церковної літератури. Пізніше з'явилися і нові жанри, такі як: літопис, житіє, повчання повість. Давайте коротко розглянемо деякі з них. Літопис - епічне оповідання, що розповідає про якийсь історичному періоді. Але треба відзначити, що в російських літописах були деякі особливості: по-перше літописні оповіді про події минулих до XI століття грунтуються лише на фольклорному матеріалі; у других висвітлення подій викликає сумнів, оскільки будь-який літописець висвітлював події в кращому світлі для свого князя, і, нарешті, в третіх - літопису часто піддавалися корекції з приходом нового правителя. Житіє - жанр, що описує життя святих людей. У цих творах добре проглядається життя простих ченців і простих людей взагалі 3. Велике місце займала повчально - побутова література така, як притчі й інші повчання. Але були також і наукові праці, так у XIIв (1136г) був написаний працю, що містить обчислення всіх високосних років, пасок, церковних свят і т.д. називався він "Вчення ним же ведаті людині числа всіх років" . Але незважаючи на таке розмаїття "давньоруську літературу можна розглядати, як літературу однієї теми і одного сюжету. Цей сюжет - світова історія, ця тема - сенс людського життя "(1,70). Подібну спрямованість основних жанрів (головна спрямованість - епос) можна пояснити тим, що в Київській Русі основними замовниками книг залишалися Князі.

Освіта на Русі в той час мало те саме коріння, що і література. Школи влаштовувалися при монастирях, вчителями були представники нижчого духовенства (диякони, дяки). Також існують свідчення про те, що в 1086 році сестра Мономаха влаштувала у Києві школу і для дівчат при одному з монастирів. Про те, що викладали в таких школах, ми можемо судити з зошитів новгородських учнів, що потрапили до рук археологів. Ці зошити датовані 1263 роком. Отже, учні XIII століття проходили комерційну кореспонденцію, цифри, вчили основні молитви. Вищим навчальним закладом того часу вважався Києво-Печерський монастир. З цього монастиря виходили церковні ієрархи (ігумени монастирів, єпископи, митрополити), які повинні були пройти курс богослов'я, вивчити грецьку мову, знати церковну літературу, навчитися красномовству. Уявлення про тодішньому рівні знань можуть дати енциклопедії XI століття - Ізборники 1073 та 1076 років, в яких вміщено статті з граматики, філософії та інших дисциплін. Можливо навіть, що деякі російські люди вчилися в закордонних університетах 5.

3.5 Зодчество і архітектура в Київській Русі

Архітектура часів Київської Русі мала ряд особливостей пов'язаних в основному з соціальним ладом. Давайте у загальних рисах розглянемо планування стародавнього Києва: на вершині пагорба стояв кам'яний княжий будинок, біля нього містилися в основному дерев'яні будинки чиновників, купців та інших багатих людей, нижче ж містилися будинки решти населення в основному землянки. Чи треба говорити, що в останніх була відсутня архітектура як така. Справжніми носіями кращих традицій архітектури і зодчества на Русі завжди були храми. Давайте ж на них і зупинимо наш погляд.

Не дивлячись на те, що разом з християнством на Русь повинні був прийти і церковні будівлі, в образі руського храму "втрачено всяку подобу грецького архітектурного стилю: весь вигляд храму - чисто руський, зокрема, його загострені голови, - все завершення фасаду прийняло визначено цибулину форму "(4). На Русі було досить багато різних архітектурних стилів використовуються при будівництві храмів. Основним був хрестово-купольний стиль, давайте детальніше зупинимося на ньому. хрестово-купольний храм прямокутної форми, чотирма або більше стовпами його інтер'єр ділитися на поздовжні (схід - захід) частини - нефи (3, 5 або більше). Чотири центральних стовпа з'єднувалися арками, що підтримують через вітрила барабан купола. Всі центральний простір храму, при вигляді зверху утворює хрест (звідси й назва). У східній частині інтер'єру розміщуються вівтарні приміщення (піднесений жертівника) - аспіди, півколами виступаючі на зовнішній стороні. Тут відбувається богослужіння, і перебувати головна святиня - престол, на якому, як вважають віруючі, присутній сам господь. Пізніше, в кінці XII століття стали з'являтися башнеподібні храми (Спаська церква ефрасінського монастиря в Полоцьку). Як ми бачимо "відмінною рисою мистецтва домонгольської Русі є монументальність форм" (1,4).

Висновок (Русь та інші країни)

Починаючи з найдавніших часів слов'янські народи шукали шляхи до об'єднання. Кілька разів їх культурний рівень піднімався до створення єдиної держави, і кожного разу нашестя кочових племен відкидали їх на віки у своєму розвитку. Нарешті в VI столітті їм вдалося об'єднатися в єдину Руську державу. Вже тоді Русь була досить розвиненою країною, вже були міста, ремесло активно розвивалася, купці з товаром ходили в далекі країни, і судячи з розмірів схованок з грецькими та візантійськими монетами знайдених на території стародавньої Русі, торгівля йшла досить жваво. Новий крок у своєму культурному розвитку Русь робить в кінці X, на початку XI століть. З'являється спільна релігія, писемність, з'являються школи, вводитися єдине право. Уже в цей час Русь не відстає від інших країн. Відбувається розквіт культури і мистецтва. Змусивши рахуватися з собою навіть могутню Візантію, Київська Русь стає однією з провідних країн тогочасного світу. Але це положення порушують міжусобиці між руськими князями. І, врешті-решт, це призводить до занепаду та подальшого татаро-монгольського ярма.


Список використовуваної літератури

1.Історія культури Русі. Курс лекцій для негуманітарних спеціальностей. -К. "Знання" 2003р.

2.Рибаков Б.А. Світ Історії. Початкові століття російської історії. -К. "Молода гвардія". 2007р.

3.Запровадження християнства на Русі / Ін-т філософії. -К. "Думка". 2007р.

4.Князь Трубецькой Євген Три нариси про російську ікону. Новосибірськ "Сибір XXI століття". 2008р.