Погруддя П.Ф.Батицького (територія школи №31)
Встановлене в 1991 р. Павло Федорович Батицький (1910-1984) – Маршал Радянського Союзу. Народився в Харкові, росіянин.
У боях за Черкаси командував 73-м стрілецьким корпусом 52-ї армії Другого Українського фронту, брав участь у Корсунь-Шевченківській операції і визволенні Умані. Учасник Берлінської і Празької операцій. За уміле командування військами, особисту мужність і героїзм удостоєний звання Героя Радянського Союзу. Похований у Москві.
Бронзове погруддя П.Ф.Батицького встановлене на гранітному постаменті з написом "Маршал Советского Союза, почётный гражданин г.Черкассы Павел Фёдорович Батицкий".
Автор – скульптор А.І.Кравченко.
2.2 ПАМ’ЯТНІ ЗНАКИ
Пам’ятний знак на честь 8-ї гвардійської авіа дивізії (парк Перемоги)
Установлений в 1980 році.
8-а гвардійська бомбардувальна авіаційна дивізія прославилася бойовими подвигами при форсуванні Дніпра і визволенні Черкас від німецько-фашистських загарбників у 1943 році. Дивізія нагороджена орденами Суворова другого ступеня і Червоного Прапора. Присвоєне найменування "Черкаської".
На постаменті встановлено спрямований в небо літак СУ-7Б. Біля постаменту – стела з написом "Подвигу 8-й Черкасскойгвардейской бомбардировочной дивизии, освобождавший Черкассы, посвящается. 14 декабря 1943 г."
Автори проекту – В.Пронін, А.Подкальзін, В.Бут, Я.Барик.
Пам’ятний знак на місці розташування командного пункту 73-го стрілецького корпусу (мікрорайон "Соснівка")
Встановлений у 1973 році.
73-й стрілецький корпус під командуванням генерал-майора П.Ф.Батицького у складі 52-ї армії форсував Дніпро двічі – у вересні в районі с.Хрещатик і у листопаді 1943 року північніше Черкас. За мужність і героїзм, проявлені при форсуванні Дніпра і визволенні Черкас 26 воїнам корпусу присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
Пам’ятний знак має форму двоспупінчатої стели (вис. – 2,1м) із сірого граніту, яка встановлена на залізобетонному стилобаті у формі покладеної набік зрізаної піраміди. У верхній частині стели висічено напис "Здесь располагался КП 73-го корпуса, принимавшего участие в освобождении Черкасс от гитлеровских захватчиков 14.Х11.1943 г."
Пам’ятний знак на честь 30-річчя визволення міста від гітлерівців (площа Слави)
Встановлений в 1973 році.
Пам’ятний знак має форму гранітного обеліска, на двох шліфованих гранях якого написи: "Из приказа Верховного Главнокомандующего генералу армии Коневу. Войска Второго Украинского фронта, продолжая успешное наступление, сегодня, 14 декабря 1943 года, в результате напряжённых боев, овладели крупным экономическим центром Украины – г.Черкассы.
За отличные боевые действия объявляю благодарность всем руководимым Вами войскам, участвовавшим в боях за освобождение г.Черкассы.
Вечная слава героям, павшим в борьбе за свободу и независимость нашей Родины!
В ознаменовании одержанной победы, соединениям и частям, отличившимся в боях за освобождение города Черкассы, присвоить наименование "Черкасских"
254-й стрелковой дивизии
294-й стрелковой дивизии
7-й гвардейской воздушно-десантной дивизии
293-й бомбардировочной авиационной дивизии
304-й истребительной авиационной дивизии
38-й зенитной артиллерийской дивизии
173-й танковой бригаде
33-й истребительной противотанковой артиллерийской бригаде
1817-му самоходному артиллерийскому полку
568-му пушечному артиллерийскому полку
438-му истребительно-противотанковому полку
1322-му истребительно-противотанковому артиллерийскому полку
17-му гвардейскому минометному полку
490-му минометному полку
259-му отдельному танковому полку
804-му ближе-бомбардировочному авиационному полку
21-му гвардейскому истребительному авиационному полку
992-му ночному легко- бомбардировочному авиационному полку
556-й отдельной авиационной эскадрилье
336-му инженерному батальону
136-му отдельному инженерно-саперному батальону
133-му отдельному инженерно-саперному батальону".
Автор проекту – С.М.Фурсенко.
Пам’ятний знак "Понтон"
мікрорайон "Соснівка", біля мосту через Дніпро)
Встановлений у 1991 році.
Виконаний у формі понтону.
Висічено напис: "На відзнаку 15-го окремого залізничного батальйону 27-ї бригади та інших військових частин, які при участі населення м.Черкаси та Золотоніського району взимку 1943-1944 років за 37 діб побудували залізничний тимчасовий міст через Дніпро довжиною 1275 метрів, чим зробили значний внесок в розгром німецько-фашистських загарбників у Великій Вітчизняній війні".
Споруджений на кошти ветеранів війни.
Пам’ятний знак на честь 25-річчя визволення міста від гітлерівців (на розі вулиць Вернигори і Смілянської)
Встановлений в 1968 році.
Пам’ятний знак – гармата калібру 45 мм, встановлена на двоярусному постаменті. На верхньому ярусі, виконаному з гранітних блоків, викарбувано написи: "14 грудня, рік 1943", "Ця гармата встановлена на честь 25-річчя визволення міста Черкаси від німецько-фашистських загарбників військами 2-го Українського фронту як символ героїзму, проявленого воїнами доблесної Радянської Армії".
Автор проекту – С.М.Фурсенко.
Пам’ятник "Боян" (площа 700-річчя міста)
Встановлено в 1986 році на честь 700-річчя Черкас.
Бронзова скульптура Бояна (вис. – 4,5 м) символізує образ воїна, трудівника і співця. З-під його ніг б’є струмінь води, який каскадом падає донизу. Скульптура встановлена на гранітному постаменті. Поруч зі скульптурою – три стели, на яких зображено герб міста і прапор з цифрою "700".
Автори: скульптор А.В.Кущ, архітектор О.К.Стукало.
Пам’ятний знак на місці поховань жертв політичних репресій (на розі бульвару Шевченка і вулиці Пролетарської)
Встановлений в 1989 році.
Співробітники управління органів безпеки (КДБ, СБУ) провели роботу по реабілітації 11602 чоловік, репресованих в 30-х, 40-х і на початку 50-х років, 7139 з яких були засуджені. За свідченням очевидців, розстріляних хоронили на кладовищі по бульвару Шевченка.
На місці поховань встановлено обеліск (вис. – 1,9 м) з лабрадориту. На ньому напис: "Жертвам репресій 30-х, 40-х і на початку 50-х років".
Пам’ятний знак на честь загиблих воїнів-учасників війни в Афганістані
(на розі бульвару Шевченка і вулиці Кірова)
Встановлений у 1989 році.
У 1979-1989 рр. в бойових діях на території Афганістану брали участь 1453 уродженці Черкаської області, 98 з них загинули, виконуючи свій військовий обов'язок. 429 черкащан нагороджені орденами і медалями.
В основу композиції пам'ятного знака покладено символічне зображення вибуху, воронка від якого утворює заглиблення круглої форми (діаметр - 6 м) з гранітними східцями на схилах. З тильної сторони воронки - задернований земляний насип. На схилі з боку насипу - гранітні брили з металевими пластинами, на яких висічені прізвища загиблих воїнів. В центрі воронки встановлено монумент із двох брил червоного граніту (висота З м) з розширеною верхньою частиною. В щілині між брилами – виковані з міді квіти і пробита кулею солдатська фляга, з якої витікає вода у невеликий басейн. На одній мармурова дошка з написом:
"І якщо впадеш ти на чужому полі,
Прийдуть з України верби і тополі,
Стануть над тобою, листям затріпочуть,
Тугою прощання душу залоскочуть".
Автори: архітектор А.Д.Петренко, художник І.Й.Лавріненко.
Пам’ятний знак на місці замку, з якого Б.Хмельницький надіслав у 1648 р. листа російському царю (сквер Богдана Хмельницького)
Відкритий в 1979 році.
Пам’ятний знак має форму гранітної стели, на фасадній частині якої викарбуване портретне зображення Богдана Хмельницького з булавою та емблема з фамільним гетьманським гербом. На боковій стороні стели напис: "на цьому місці стояв замок, з якого Богдан Хмельницький 8 червня 1648 року надіслав у Москву листа з проханням про возз’єднання України з Росією".
Автори: архітектор С.К.Рець, художник Д.Г.Нарбут, О.Ю.Студені.
Пам’ятний знак на честь спорудження газопроводу "Союз" (вулиця 30-річчя Перемоги)
Встановлений в 1978 році.
У другій половині 70-х за участю будівельників семи країн (СРСР, Польща, Чехословаччина, Болгарія, Угорщина, Румунія і НДР) споруджувався магістральний газопровід "Союз" (Оренбург – Західний кордон СРСР), частина якого проходила територією Черкаської області. В Черкасах знаходився штаб ділянки, на якій працювали будівельники з НДР.
Пам’ятний знак має форму стели, на якій зображено схематичну карту газопроводу, сім символічних знаків з прапорами країн-учасниць будівництва, труба з відгалуженнями.
Автор – В.Пронін.
Пам’ятний знак на честь загиблих чекістів та працівників міліції (при вході в Першотравневий парк)
Встановлений в 1980 році.
Гранітний обеліск має форму стилізованого щита (4,2м), на тлі якого – меч і п’ятикутна зірка. Поруч – гранітна стела з написом "Памяти павших набоевом посту чекистов и работников милиции. 1917-1977".
Автор – архітектор С.Рець.
2.3 МЕМОРІАЛЬНІ ПАМ’ЯТНИКИ
Братська могила учасників громадянської війни (кладовище по вул. Ватутіна)
Поховані бійці Червоної армії і партизани. які загинули у 1918-1920 рр. у Черкасах на повіті. Кількість і прізвища похованих невідомі.
В Черкасах 16 січня 1918 року було встановлено Радянську владу, а 15 березня місто окупували німецькі війська, при підтримці яких влада перебувала в руках гетьманського режиму. Восени 1918 року влада в місті перейшла до Директорії. У січні 1919 року солдати корсунського і Черкаського полків підняли повстання проти Директорії і у місті було відновлено Радянську владу. В травні Черкаси кілька днів перебували у руках загонів отамана Григор’єва. 19 серпня містом оволоділи денікінські війська. 31 грудня 1919 року Червона Армія при підтримці мошенських партизан звільнила Черкаси від денікінців.