Смекни!
smekni.com

Робота довідково-бібліографічного відділу бібліотеки Національного університету водного господарства і природокористування (стр. 7 из 8)

Теми і зміст практичних занять.

Тема 1. Пошук, збір і обробка інформації за допомогою традиційного ДБА бібліотеки

Мета:

- вивчення алгоритму пошуку по ДБА;

- оволодіння навичками пошуку;

- закріплення придбаних навичок.

Забезпечення: каталоги, картотеки, інформаційні і бібліографічні

видання.

Практичні заняття:

- пошук документів в АК книг;

- пошук документів в АС картотеці;

- пошук і визначення індексу ББК і УДК по темі;

- тематичний пошук;

- пошук за допомогою інформаційних і бібліографічних видань;

- оформлення БО.

Тема 2. Оформлення наукових праць

Мета:

- придбання навички складання БО різних документів;

- оволодіння технологією оформлення рефератів, контрольних, курсових і дипломних робіт.

Забезпечення: зразки різних документів, схеми складання БО на різні види документів.

Практичні заняття:

- складання різних видів БО;

- оформлення різних видів бібліографічних посилань;

- оформлення бібліографічних списків літератури.

Висновки

Довідково-бібліографічний відділ здійснює інформаційне і довідково-бібліографічне забезпечення навчально-виховного процесу, науково-педагогічної та науково-дослідницької діяльності вищого навчального закладу. Відділ проводить формування фонду відділу, ведення довідково-бібліографічного апарату. Важливою ланкою в роботі відділу є бібліографічне навчання користувачів бібліотеки даного закладу. Одне з чільних місць посідає бібліографічне інформування споживачів та довідково-бібліографічне обслуговування.

Система каталогів і картотек складає ядро будь-якої бібліотеки. І будь-яка бібліотека не може існувати без цього ядра, надто вузівська бібліотека. Система каталогів і картотек – це складний організм, який потребує постійного розвитку. Каталоги і картотеки вузівської бібліотеки відіграють чи не найважливішу роль у навчанні студентів. Вони здійснюють освітню і пошукову функції.

ДБА відображає весь стан фонду бібліотеки.

Систематичний каталог є найголовнішим каталогом у вузівській бібліотеці. Галузі знання розташовані у логічній послідовності, це створює зручності студентам для пошуку необхідних видань. Тематика систематичного каталогу універсальна. Це означає, що систематизовано всі галузі знання і студенти стовідсотково здобувають знання саме у бібліотеці свого вузу. Це спричинено специфікою навчання та навчальної літератури, яка видається на абонементах і у читальному залі.

Алфавітний каталог є важливим довідково-пошуковим апаратом бібліотеки, оскільки групування матеріалу відбувається за алфавітом прізвищ авторів і назв творів, що і дало назву каталогу. У вузівській бібліотеці НУВГП є два алфавітних каталоги: службовий і читацький.

Алфавітний каталог представляє найбільший інтерес для студентів-першокурсників, які ще не володіють потрібними знаннями для користування систематичним каталогом. Тому алфавітний каталог для них є зручним і оперативним.

Систематична картотека журнальних статей найоперативніше відображає новітню інформацію з будь-якої галузі, розвиток науки чи техніки. Якщо інформація у підручниках та посібниках здатна швидко втрачати свою актуальність, то інформація у періодичних виданнях завжди залишається новою, свіжою і оперативною.

Найсуттєвішу допомогу у пошуку видань надає алфавітно-предметний покажчик. Він є обов’язковим доповненням до систематичного каталогу і систематичної картотеки журнальних статей. АПП це алфавітний перелік всіх понять, про які збирається література у систематичному каталозі. Алфавітно-предметний покажчик повністю охоплює всі питання, предмети і явища, про які йдеться у виданнях, представлених у фонді вузівської бібліотеки. Отже АПП адекватно і всебічно відображає зміст систематичного каталогу.

В наш час інформації та новітніх технологій, коли користувач бібліотеки вже не може справитись з лавиною інформджерел, віднайти в цьому стрімкому потоці потрібну інформацію. А надто в технічному вузі, галузі знання, що тут вивчаються найшвидше розвиваються. На допомогу цьому приходить електронний каталог бібліотечної програми „УФД-бібліотека”. Зручність полягає в тому, що пошук в цьому універсальному каталозі здійснюється за будь-якими параметрами. Наприклад за галуззю знання, прізвищем автора, ключовим словом, бібліотечним шифром т.п..

На сьогоднішній день гостро стоїть проблема залучення студентів не тільки до роботи з підручниками, а й до широкого використання наукової літератури, як обов’язкової умови для навчального і наукового процесу.

Один з найважливіших напрямків у діяльності вузівської бібліотеки-робота на допомогу бібліотечно-бібліографічній орієнтації студентів, виховання в них культури читання, навичок бібліографічного пошуку. Бібліографічному навчанню користувачів в бібліотеці НУВГП приділяється дуже багато уваги. Працівниками бібліографічного відділу створили спеціальну програму „Основи інформаційної культури”, щоб студенти могли самостійно здійснювати бібліографічний пошук у каталогах і картотеках, для семінарів, рефератів, курсових та дипломних робіт.

Невід’ємною частиною роботи ДБВ є довідково-бібліографічне обслуговування користувачів бібліотеки вузу. Воно полягає, насамперед, у виконанні бібліографічних довідок, що дуже допомагає у пошуку відповідей на найскладніші питання.

Для бібліографічного інформування читачів працівниками відділу щорічно проводяться виставки-перегляди, бібліографічні огляди з певних актуальних тем та про видатних людей.

Щорічно виходить бібліографічний „Покажчик періодичних видань, передплачених бібліотекою НУВГП на ___ рік.” До друку готуються анотований бібліографічний покажчик „Наркоманія і алкоголізм у молодіжному середовищі” та бібліографічний покажчик про вищу освіту.

Для покращення роботи ДБВ бібліотеки НУВГП було б доцільним створити в бібліотечній програмі ”УФД-бібліотека” повнотекстові бази даних, та створити безпосередній доступ студентам до електронного каталогу, що полегшить їх самостійну роботу. Ввести навчальний курс „Основи інформаційної культури” як обов’язковий предмет в навчальну програму вузу для покращення бібліографічних знань студентів, що є важливим у навчальній та науково-дослідницькій роботі.

Список використаної літератури та неопублікованих документів

1. Балла Е., Швалб М. Удосконалення діяльності бібліотек вузів в умовах перебудови вищої освіти в країні //Бібліотекознавство і бібліографія. - 1998. -Вип. 28.-С. 12-18.

2. Божко М., Гордій М. Книгозбірні Львівського університету – 385 // Бібліотечний вісник. - 1994. - №2. - С. 22-26.

3. Боровик Р. Науково-технічній бібліотеці Державного університету "Львівська політехніка" -150 років // Бібліотечний вісник. - 1994. - №5-6. -С. 34-35.

4. Булатецький М.О. Інформаційно-бібліотечне забезпечення спеціалістів Харківського державного політехнічного університету /Бібліотека у демократичному суспільстві: 36. матеріалів міжнародної наукової конференції, 21-23 листопада 1995 р. /КДІК, Укр. бібл. асоц.; редкол.: B.C. Бабич та ін. - К., 1995. - С. 136-137.

5. Бургер И.П. Современная библиотека вуза: состояние и проблемы //НТБ. -1994.-№3.-С. 52-55.

6. Васильєв О. Міжнародна конференція: вузівські бібліотеки на порозі XXI століття: Впровадження нових технологій //Вісник Книжної палати. 1998. - №5.-С. 32.

7. Грушенька Л. Від нагромадження інформації до її оцінки: інтелектуальні комп'ютерні системи в бібліотеці //Вузівська бібліотека. Історія. Теорія. Досвід роботи. /Наукова б-ка Львів, держ. ун-ту ім. І. Франка. - Львів, 1994.-Вип. З.-С. 26-31.

8. Гудімова Н., Нікіфоренко Л. Матеріали до огляду науково-методичної діяльності державних бібліотек України за 1998-1999 роки //Бібліотечна планета. - 2000. - №4. - С. 1-8.

9. Дворкина М.Я. О коммуникационных и информационных потребностях //НТВ. - 1999. - №3. - С. 102.

10. Дідик М. Дослідження ефективності та якості алфавітних каталогів у ЛНБ ім. В. Стефаника //Бібліотечний вісник. - 1998. - №3. - С. 19-31.

11. Доля Ж., Федорова І. Свято вузівських бібліотек: [На відзначення Всеукраїнського дня бібліотек] //Вісник Книжної палати. - 1998. - №9. - С. 12.

12. Еременко Т.В. Вузовская библиотека России в едином информационном пространстве: [Региональный аспект] //НТБ. - 1998. - №2. - С. 67-70.

13. Зверевич В.В., Кармишенская Г.Д. Типологическая модель современной университетской библиотеки и ее реализация в Европейском университете в Санкт-Петербурге // НТБ. - 1998. - №2. - С. 36-40.

14. Карпенко І. УФД / Бібліотека – система управління інформаційно-бібліотечним ресурсом// Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2004.- №1.-С.62-73.

15. Каспарова H.H. Правила каталогизации: Настоящее и будущее (по материалам Международной конференции ИФЛА в Москве) //НТБ. - 2000. - №6.-С. 71-77.

16. Кензина В.Л., Татур И.В. Координация справочно-библиографического обслуживания в вузовской библиотеке //НТБ СССР. - 1987. - №8. - С.11-13.

17. Киселева Т. Вступая в новое тысячелетие: О подготовке специалистов в МГУКИ //Библиотековедение. - 2000. - №1. - С. 8-14.

18. Клим И. Каталогизация на пороге третьего тысячелетия //НТВ. - 1999. - №4. - С. 54-57.

19. Костенко Л. Програмні системи для автоматизації бібліотек: проблема вибору //Бібліотечний вісник. - 1996. - №3. - С. 11-14.

20. Либе В.Ю., Иофина И.А. Стандартизация как средство совершенствования библиотечного и справочно-информационного обслуживания //НТБ СССР. - 1986. - №9. - С. 17-20.

21. Лучинина А.Я. Библиотека вуза - модель городского медиа-центра //НТБ. -2000. - №4.-С. 63-65.

22. Медведева С. Концептуальна модель інформаційного навчання користувачів //Бібліотечний вісник. - 1997. - №2. - С. 4-7.

23. Моргенштерн И.Г. Картотеки в системе библиографических ресурсов научной библиотеки //Наукова бібліотека в сучасному соціокультурному контексті. - К., 1993. - Ч. 2. - С. 170-171.

24. Нарада-семінар "Бібліотеки вузівка межі століть: перспективи розвитку та реальні можливості" //Вісник Книжної палати. - 2000. - №5. - С. 13.