Смекни!
smekni.com

Роль мови у формуванні культури (стр. 1 из 3)

Зміст

Введення

Ранні етапи формування культури

Уявлення про мову в культурах стародавнього Близького Сходу

Антропогенез і передумови розвитку культури

Висновок

Введення

Звертаючись до вивчення світової культури, необхідно, перш за все, задатися питанням: коли, на якому етапі людської історії вона з'являється. Культура - специфіка людської діяльності, тобто те, що характеризує людину як вид. Пошуки культури до людини, а людини зовні культури не мають значення. Першим історичним типом культури можна, видно, рахувати первісну культуру. Вона приходить на зміну культурній організації живих істот.

В даній роботі піде мова про становлення культури, а головним чином про першорядну роль спілкування, адже без однаково зрозумілої мови не може бути міжособового спілкування, знання не можуть бути ніяк зафіксований, а, отже, передані майбутнім поколінням або іншим народам, без спілкування людина не може розвиватися як особа, та і взагалі спірно, що буде людиною в загальновизнаному значенні цього слова.

Основна мета - довести і розказати, наскільки важливою ланкою з'явилася мова і інші способи комунікації, розібратися, звідки потрібно вести відлік явищу "культура", зрозуміти, коли у людини виникла необхідність створювати речі і явища, що є культурно-історичною спадщиною.

Ранні етапи формування культури

Для того, що б провести аналіз ролі мови у формуванні культури, нам необхідно докладніше вивчити деякі історичні аспекти. Ми не станемо заглиблюватися і розглядати історію становлення добре відомим нам стародавніх цивілізацій, а зупинимося лише на найранішому етапі, коли сама людська цивілізація була ще в самому початку свого шляху.

Найстародавніші свідоцтва існування людської культури знайдені в Східній Африці, їх вік - 3-3,5 млн. літ. [1] Це примітивні знаряддя, виготовлені з кременя. З появою людини і перших створених їм предметів - артефактів, починається, як ми знаємо, найтриваліший період історії - кам'яне століття. Він, у свою чергу, ділиться на палеоліт (стародавнє кам'яне століття), мезоліт (середнє кам'яне століття) і неоліт (нове кам'яне століття).

В епоху палеоліту людина оволоділа вогнем, навчився виготовляти десятки типів кам'яних, кістяних і дерев'яних знарядь, будувати штучні житла, став прикривати тіло шкурами тварин - з'явився примітивний одяг.

В кінці періоду, близько 40 тис. років тому, з'явилися вкладиші з кременевих пластинок, прикраси з кістки і рогу. Був винайдений сметальний наряд, риболовецький гачок, гарпун, голка, ніж і жировий світильник з гнітом. Люди навчилися споруджувати досить складні житла - обтягувати шкурами дерев'яний каркас, як будівельний матеріал використовували також кістки крупних тварин, наприклад, мамонтів. Шили хутряний одяг.

Мезоліт характерний головним чином для Північної і Середньої Європи (10-6-е тис. до н. е). В цей період людина почала шліфувати і свердлити каміння, виготовляти сокири з рукояткою, однополозні сани, човен і весло, лук і стріли. Для наконечників стріл став використовувати мініатюрні кам'яні пластини. Винахід човна, а також сітей різко підвищило роль рибальства.

На Близькому Сході близько 9000 р. до н. е. починається перехід до господарства, що проводить, - землеробству і тваринництву ("неолітична революція"). На європейському континенті перші сліди економіки, що проводить, відносяться до рубежу 7-6-го тис. до н. е. (на півдні Балканського півострова). В Європі в цілому неоліт датується 5-3-м тис. до н. е. [4] Цій епосі належить цілий ряд культурних інновацій, серед яких посуд з обпаленої глини (кераміка), прядіння і ткацтво (за допомогою найпростішого ткацького верстата) з шерсті, конопель, кропиви, льону. Одяг з шкур став відходити в минуле. З'явилися кремнієдобувні шахти, що свідчить про початок гірської справи. Значні зміни відбулися в будівництві. Стіна і будинок, винайдений ще в період мезоліту на Близькому Сході, з'явилися і в інших районах миру. Будівельними матеріалами служили цегла-сирець, глина для обмазки, дерево (жердини і цілі стовбури); з'явилися землянки.

Одним з найбільших культурних досягнень людства з'явилася металургія, що зародилася на Близькому Сході близько 6000 років до н. е. Людина почала проводити дрібні вироби (знаряддя праці, зброя, прикраси) з саморідної міді і інших металів, оброблених методом холодного кування. Наступало міднокам'яне століття - особлива проміжна епоха, пов'язана з формуванням передумов цивілізації. Ця стадія відзначена винаходом колеса, вітрила, гончарного круга, кінської збруї. В Північній Європі мідь з'явилася тільки біля 3000-го року до н. е. Проте скрізь переважали ще неметалічні знаряддя. [5]

Залізні знаряддя отримали широке розповсюдження на початку 1-го тис. до н. е. І лише в 1-м тис. н. е. на базі розвинутої чорної металургії в Центральній і Північній Європі склалися держави і цивілізації. Якщо судити по ролі заліза і сталі в світовій економіці, залізне століття у відомому значенні продовжується дотепер.

Соціальна і сімейна організація людей (неандертальців), співпадали - плем'я складав один рід з неврегульованими статевими відносинами (проміскуїтет). Така форма суспільства була прогресивною в порівнянні з ієрархічною праобщиною, що нагадує стадо: рівність всіх чоловіків і жінок в статевих відносинах вела до усунення конфліктів, до об'єднання суспільства. Проте при невеликих розмірах первинних пологів і відсутності контактів між ними протягом великих проміжків часу всі члени їх ставали близькими родичами. Кровозмішення вело до біологічної звироднілості і зникнення вигляду. Іншим недоліком проміскуїтету була культурна замкнутість племені: поряд протягом тисяч літ співіснували стоянки людей, що належать до різних археологічних культур.

На цьому рівні розвитку у людини і суспільства вже виявилася культова свідомість. Найстародавніша його форма - фетишизм, поклоніння предметам праці, рослинам, тваринним, камінню, вогню, яке грало важливу роль в первісній життєдіяльності. Становлення первинного племені-роду, усвідомлення своєї єдності через кровну спорідненість послужило перетворенню фетишів в тотеми, які первісні люди сприймали як своїх першопредків, прародителів.

Стародавня людина була упевнена в успіху лише тієї справи, за яку приносив найцінніший дар - людське життя. Наприклад, без людської жертви не можна було побудувати будинок.

Сучасна людина з'явилася в результаті переходу від комунальної праобщини до дуальної організації: племені з двох пологів, в якому чоловіки одного племені беруть в дружини жінок з іншого. Ця зміна була пов'язана із забороною на статеві відносини усередині праобщини в період полювання, польових робіт і т.п. для підвищення працездатності. Число заборон з часом зростало, але вони не торкалися представників інших общин. Відносини між членами сусідніх общин еволюціонували: від викрадення жінок (наречених) і зустрічей в священних гаях, де парам не загрожувало переслідування, до "узаконених відносин" між жінками і чоловіками різних племен. Дуальній організації племені відповідає виникнення парної сім'ї - украй нестійкої, не локалізованої (без постійного житла).

Подальший розвиток землеробства привів суспільство до неолітичної революції. В 6-3-м тис. до н. е. привласнююче господарство змінилося тим, що проводять, намітився перший розподіл праці на землеробство і скотарство. Підвищення значущості праці чоловіка і перехід до патріархального роду відобразилися на змісті обрядів. Так, з'явився обряд, що нагадує весілля. В ході ритуалу висміювалися неодружені чоловіки, символічно ховали жіноче божество.

Звироднілість міфів кожного попереднього ступеня соціального розвитку привела до появи різних літературних жанрів (фольклору), зокрема, казок, в яких міститься не тільки моральна оцінка окремого тотема, але і всього минулого стану суспільства як аморального (з позицій людини більш пізньої культури).

Первісна культура має синкретичний характер, тобто функції окремих форм суспільної свідомості не спеціалізовані, та і самі функції виділяються вельми умовно. Майстерне виконання наскального живопису (мал.4) указує на їх естетичне призначення, але безперечна і їх культова, магічна роль. Малюнки тварин, рослин, змій - це тотемні зображення. Поранені тварини, уражені намальованими і реальними списами (про що говорять подряпини на них - сліди попадань) малювалися з явною метою забезпечити вдале полювання і т.п.

Людина вчилася виміряти простір і час, що створило передумови до виникнення наукового знання. Вимірювання часу (пізніше) було нерозривний пов'язано з конкретними трудовими процесами і важливими для їх виконання явищами природи.

Ми з Вами можемо переконатися, що не так якось просто знайти точку відліку початку культурного розвитку людства, але, судячи з усього, саме на цьому етапі можна говорити про те, що відбувається становлення культури, не в тому розумінні, можливо, яке існує зараз, зовсім неосмислене, і зовсім не для особового розвитку, а для виживання, але це і є становлення і формування культури.

Уявлення про мову в культурах стародавнього Близького Сходу

А як же виникла мова, мова, те, що тепер ми називаємо комунікацією? Коли? Чи можемо ми встановити це хоч в якому-небудь наближенні або буду вимушений задовольнятися гіпотезами і припущеннями? Давайте спробуємо знайти відповідь.

Про те, що таке мова, як він виник, як з'явився лист, люди замислювалися вже у далекому минулому. Численні свідоцтва цьому ми знаходимо і в міфології багатьох народів стародавнього Близького Сходу, в тих, що дійшли до нас шумерських, аккадських, єгипетських, хеттських переказах, в яких знаходила вираз віра в створення мови і листа богами - як правило, покровителями відповідних міст-держав, а також віра в наявність у богів своєї мови, відмінної від людської мови.