Смекни!
smekni.com

Хвороби кролів, спричинювані найпростішими з неясним систематичним положенням. Нематодози (стр. 2 из 3)

Клінічна і патологоанатомічна діагностика також має лише допоміжне значення. Найбільш вірогідними є лабораторні методи діагностики. Тепер їх поділяють на дві групи: прямі, або паразитологічні, і посередні, або імунологічні.

До паразитологічних методів належать пряме мікроскопування і__ виділення токсоплазм за допомогою біологічної проби (біопробою на білих мишах). Негативний результат мікроскопії не дає права вважати тварину вільною від токсоплазм. Метод біологічної проби полягає в тому, що досліджуваним матеріалом (від хворої тварини або трупа) заражують білих мишей, курячі ембріони, щоб розмножити токсоплазми, які є в незначній кількості у вихідному матеріалі, і тим самим зробити можливим їх найшвидше виявлення.

Вирішальне значення для виявлення токсоплазмозу мають так звані посередні, або серологічні, методи діагностики для виявлення специфічних імунологічних зрушень в організмі зараженої тварини.

Внаслідок контакту хворої тварини із збудником токсоплазмозу в її крові вже на першому тижні з'являються антитіла, які можна виявити, використовуючи специфічний токсоплазмозний антиген, за допомогою реакції зв'язування комплементу (РЗК), реакції з барвником (РС-Ф) і реакції пасивної гемаглютинації (РПГ).

Лікування не розроблене.

Профілактика та заходи боротьби. В основу всіх профілактичних заходів повинна бути покладена, як і при будь-якому іншому захворюванні, особиста і громадська профілактика як щодо окремих осіб, так і до колективу людей.

Виявлені хворі тварини повинні бути ізольовані і знищені. Забій проводять з додержанням усіх санітарно-гігієнічних вимог особистої профілактики.

НЕМАТОДОЗИ

Нематодозами називають гельмінтозні захворювання, збудниками яких є паразитичні черви, що належать до класу круглих червів (Nematoda). Звичайно у кролів нематоди паразитують у травному тракті.

Пасалуроз дуже поширене нематодозне захворювання серед кролів.

Особливо часто пасалуроз спостерігають в тих господарствах, де кролів утримують у незадовільних зоогігієнічних умовах.

Етіологія. Збудником пасалурозу кролів є нематоди виду Passalu-rusambiguus. Це дрібні, веретеноподібної форми гельмінти з стоншеними хвостовими кінцями. Довжина самки 8—12 мм, довжина тіла самця 4—5 мм. Для паразита характерна наявність стравоходу з бульбоподібним розширенням (рис. 26).

Епізоотологія.

Пасалуроз споостерігають всюди. Зараження пасалурозом настає при проковтуванні кролем разом із кормом або водою інвазійних яєць паразита. У травному тракті кролів з яєць виходять личинки, які потім перетворюються в дорослих паразитів; дорослі форми паразита оселяються у сліпій і товстій кишках.

Клінічна картина. При інтенсивному зараженні, під час пересування самок паразита, в ділянці прямої кишки і анального отвору у кролів спостерігається сильний свербіж, внаслідок якого хворі розчухують собі ділянку заду і корінь хвоста; у цих місцях спостерігається почервоніння і припухання. Відмічається розлад травлення: втрата апетиту, пронос і схуднення. Перехворювання молодняка супроводжується затримкою росту і розвитку.

При розтині загиблих від пасалурозу кролів спостерігають їх схуднення. Брижові лімфатичні залози соковиті, набряклі, збільшені у 2—3 рази. У товстому відділі кишечника відмічають рідкий вміст. Слизова оболонка сліпої кишки набрякла, часто в крапкових або смугастих крововиливах; кишечник заповнений паразитами. На анусі і вульві виявляють травматичні ушкодження різної інтенсивності.

Діагноз. Захворювання встановлюють за клінічними і пато-логоанатомічними ознаками. Проте найточнішим методом діагностики є метод мікроскопічного дослідження. Для цього за допомогою ватного тампона, змоченого у 50-процентному гліцерині, беруть з скрібки з параанальної ділянки. При мікроскопії з скрібків виявляють яйця паразита, які мають видовжено-овальну форму і злегка асиметричні.

Лікування. Добрий лікувальний ефект при пасалурозі дає піперазину сульфат у дозі 1,5 г на 1 кг живої ваги тварини. Дрібно потертий піперазину сульфат зміщують з кормом і після 12—15-го-динної голодної дієти дають кролям.

Для дегельмінтизації кролів при пасалурозі груповим методом рекомендується піперазину адипінат у дозі 0,5 г на 1 кг живої ваги тварини з кормом у співвідношенні 1 : 20—30.

При пасалурозі може бути рекомендований фенотіазин у дозі 1 г на 1 кг ваги тварин протягом двох днів.

Профілактика та заходи боротьби. Основним профілактичним заходом при пасалурозі кролів є суворе додержання загальних санітарно-гігієнічних правил догляду і годівлі тварин.

У неблагополучних господарствах потрібно періодично виявляти хворих кролів, ізолювати їх і лікувати.

Для профілактики пасалурозу призначають солі піперазину (адипінат, фосфат, сульфат), які дорослим кролям вводять один раз у дозі 1 або 0,5 г на 1 кг ваги протягом двох днів, а молодняку — два рази по 0,75 г на 1 кг ваги протягом двох днів.

Клітки і годівниці слід періодично дезинфікувати окропом або вогнем паяльної лампи.

Трихоцефальоз. Це нематодозне захворювання кролів, збудник якого паразитує в товстому відділі кишечника.

Етіологія. Збудником трихоцефальозу є нематода виду Trichocephalusleporis. Тіло паразита має характерну форму — воно поділено на дві частини: передню — дуже довгу, тонку, волосоподібну і задню — коротку і потовщену. Середня довжина тіла паразита 5—8 см. Хвостовий кінець у самців нерідко згорнутий кільцем у півтора оберта і більше на вентральний бік. Самки більші за самців. Хвостовий кінець їх не згорнутий в кільце. Паразит виділяє яйця лимоноподібної форми, з «пробочками» на полюсах, вкритих товстою жовто-коричневого кольору шкаралупою.

Епізоотологія. Трихоцефальоз серед кролів спостерігають скрізь. При сприятливих умовах зовнішнього середовища яйця волосоголовців досягають інвазійної стадії не раніше як через 3—4 тижні. Інвазійні яйця дуже стійкі проти несприятливих факторів.

Тварини заражуються аліментарно. У товстому відділі кишечника з яєць вилуплюються личинки, які спочатку мігрують у товщу слизової оболонки кишечника, тут линяють, після чого знову проникають у просвіт кишечника, заглиблюються з головним кінцем у його слизову оболонку, ростуть і через 1,5 місяця перетворюються на статевозрілих самців і самок. У кишечнику тварин волосоголовці здатні паразитувати до 8 місяців, після чого мимовільно відчіпляються від слизової оболонки кишечника і виділяються з екскрементами тварин у зовнішнє середовище. Захворювання передається через грунт, воду і корм, забруднені інвазійними яйцями.

Патогенез. Трихоцефали виділяють токсини, проте їх дія на організм кроля не вивчена. У патогенезі трихоцефальозної інвазії певне значення має механічна дія трихоцефалів на слизову оболонку товстого відділу кишечника, оскільки паразити фіксуються тонким головним кінцем, прошиваючи поверхневі шари кишкової стінки.

Клінічна картина. Хворі кролі втрачають апетит, з'являється стійкий пронос з великою кількістю слизу, іноді з домішкою крові. Розвивається різка анемія, внаслідок чого видимі слизові оболонки стають блідими. Кролі пригнічені, шерстний покрив їх тьмяніє і стає скуйовдженим. При тяжкій формі, особливо у кроленят, спостерігають епілептичні припадки. Тварини швидко худнуть, а молодняк незадовільно росте і розвивається.

При розтині на слизових оболонках сліпої і ободової кишок виявляють різну кількість (іноді сотні екземплярів) заглиблених в їх товщу самців і самок волосоголовців. Відмічається катаральне запалення кишечника; слизова оболонка його потовщена, набрякла, вкрита крапковими крововиливами.

Діагноз. Для точного встановлення діагнозу користуються гельмінтокопрологічним дослідженням методом флотації за допомогою насиченого розчину кухонної солі. При мікроскопії можна виявити яйця трихоцефалюсів.

При діагностиці враховують патологоанатомічну картину.

Лікування. Для лікування кролів при трихоцефальозі можна застосовувати фтористий натрій у дозі 0,01—0,02 г на 1 кг ваги тварини або кремнефтористий натрій у дозі 0,02—0,04 г на 1 кг ваги тварини 2 рази на день протягом 4—5 днів з сухим кормом.

Профілактика та заходи боротьби. Хворих на трихоцефальоз кролів виділяють в окрему групу і лікують. Потрібно регулярно очищати клітки і не рідше одного разу на місяць обробляти їх вогнем паяльної лампи або ошпарювати окропом; додержувати зоотехнічних правил годівлі та утримання кролів.

Трихостронгілідози — захворювання, пов'язані з паразитуванням гельмінтів у шлунку і тонкому відділі кишечника.

Етіологія. Збудником трихостронгілідозів є три види гельмінтів з роду Trichostrongylus. Це дрібні волосоподібні нематоди.

Паразити характеризуються стоншеним головним кінцем. Довжина самця 4—7, самки 5,8—8 мм.

Рот оточений трьома невеликими губами. Ротова порожнина виражена слабо. Кутикула поперечно і вподовж покреслена. Бурса трилопатева з дуже маленькою дорзальною лопаттю. У самців є одна пара масивних спікул, жовто-бурого кольору, з тригранним виростом на кінці.

Вульва у вигляді подовжньої щілини розміщена в задній частині тіла.

З відкладених самками яєць у зовнішньому середовищі при сприятливих умовах уже через добу розвиваються личинки першої стадії; через 1—2 доби вони перетворюються у другу стадію, потім вдруге линяють і стають інвазійними. У кишечнику кроля інвазійні личинки скидають чохлик, заглиблюються в товщу слизової оболонки кишечника і через 3—4 тижні перетворюються на дорослих самців і самок.

Епізоотологія. Захворювання спостерігають скрізь і особливо у теплу пору року. Кролі заражуються при поїданні трави і питті води, забруднених інвазійними личинками.