Смекни!
smekni.com

Історія театрів Санкт-Петербурга (стр. 3 из 3)

На початку 20 століття репертуар театру був насичений видатними творами вітчизняних і європейських композиторів. Серед російських творів "Кам'яний гість" і "Русалка" А. Даргомижского, "Юдіфь", "Рогнеда" і "Вража сила" А. Серова, "Псковитянка", "Оповідь про невидимий град Кітежі" і інші твори Н. Римского-Корсакова, "Борис Годунов" і" Хованщина" М. Мусоргського, "Князь Ігор" А. Бородина, "Демон" А. Рубінштейна, усі опери П. Чайковського (на прем'єрі "Чародійки" в 1887 диригував сам автор). З європейських композиторів: "Пророк" Дж.Мейербера, "Кармен" Ж. Бизе, "Ромео і Джульєта" Ш. Гуно, "Мефистофель" А. Бойто, "Манон" Ж. Массне, декілька опер Дж.Верди, опери Р. Вагнера, серед яких виділяється постановка усієї тетралогії "Кільце нібелунга".

Перші експерименти в режисурі опери почав проводити О. Палечек. На початку 20 століття геніальні новаторські спектаклі поставив Всеволод Мейерхольд - "Тристан і Ізольда" Р. Вагнера, "Орфей" і "Евридика" К.В.Глюка, "Борис Годунов" М. Мусоргського, "Електра" Р. Штрауса, "Кам'яний гість" А. Даргомижского, "Снігуронька" Н. Римского-Корсакова, "Соловей" И.Стравинского.

У кінці 19 початку 20 віків блищить балетна трупа театру, якою керував видатний постановник М. Петипа. Його приголомшливі балети, особливо на музику П. Чайковського і А. Глазунова, розкрили дарування багатьох танцівниць різних поколінь. На початку 20 століття в трупі танцювали такі зірки балету світової величини як А. Павлова, М. Кшесинская, О. Преображенская, Т. Карсавина, О. Спесивцева, А. Ваганова, В. Нижинский, Н. і С. Легато.

Нове слово в театральному живописі сказали геніальні художники Олександр Бенуа, Костянтин Коровин, Олександр Головин, Валентин Серов.

По ескізах Олександра Головина, в 1914 році, створена завіса, що стала емблемою Мариинки. У 1952 році, художник С. Вирсаладзе змінив темно-червону гамму завіси на синьо-блакитну, в тон обробки залу для глядачів.

Разом з революцією в театр прийшли важкі часи. Маріїнський театр переданий у відомство народного комісаріату по освіті, в 1919 році названий академічним, а в 1920 перейменований в Державний театр опери і балету.

З приходом радянської влади з театру йдуть майже усі провідні артисти балету, але все-таки вдається зберегти класичний репертуар. Театр піддається більшовистським рейдам, інструкціям і циркулярам, артистам урізаються норми продовольства і тому подібні лиха.

У оперній трупі в якійсь мірі положення врятував Федір Шаляпин, який повернувся в театр в 1918 році і став його художнім керівником. Він притягнув в творчий колектив театру талановиту молодь, зумів зберегти костюми і реквізит театру, які більшовики збиралися роздати незаможним селянам. Шаляпин відновив декілька росіян і європейських класичних опер, багато виступав сам. У 1922 році Шаляпин емігрував з Росії, залишивши в Маріїнському театрі сильний колектив артистів і диригентів.

У 1922 році балетну трупу очолив Ф. Лопухів, який зумів відродити багато класичних балетних спектаклів і створити нові. З 1917 року в хореографічному училищі викладає А. Ваганова, чиї талановиті учні поповнюють колектив театру. Багато хто з них здобув всесвітню популярність - О. Іордану, Т. Вечеслова, Г. Уланова, Н. Дудинская, Ф. Балабина, А. Шелест, В. Чабукиани, А. Ермолаев, К. Сергеев, Н.Зубковский.

Дуже плідною виявилася співпраця театру з композитором Б.Асафьевим.

У 1934 році театру присвоєно ім'я С. М. Кирова.

Під час Великої Вітчизняної війни, театр евакуювали в Перм, де він продовжував працювати і випускати нові спектаклі. Частина артистів залишилася в Ленінграді і працювала в концертних бригадах. Під час блокади Ленінграда в будівлю Маріїнського театру потрапило більше двадцяти снарядів, але до осені 1944 року воно вже було відновлене.

У післявоєнні роки в театрі поставлена безліч чудових опер і балетних спектаклів, виступають талановиті вокалісти, танцівники, режисери, балетмейстери, диригенти, музиканти. Найбільш відомими операми стали "Дуенья" (Заручення в монастирі) С. Прокофьева, "Декабристи" Ю. Шапорина, "Чарівна флейта" В. А. Моцарта, "Пітер Граймс" Б. Бритену; балети "Попелюшка" С. Прокофьева; "Мідний вершник" Р. Глиера, "Бахчисарайський фонтан" Б. Асафьева, "Гаяне" і "Спартак" А. Хачатуряна та ін.

Видатним балетмейстером в 60-70 х роках 20 віків став Ю. Григорович, на сцені блищали артисти балету И. Колпакова, Н. Макарова, А. Осипенко, И. Генслер, А. Сизова, Р. Нуреев, М. Баришників, В. Панів, Ю. Солов'їв та ін.

У 1976-1988 роках головним диригентом був Ю. Темирканов, в колективі працювали вокалісти И. Богачева, Г. Ковалева, Л. Филатова, Б. Штоколов, В. атлантів, Е. Гороховская, Л. Казарновская, Л. Шевченка, К. Плужников, Н. Мисливців, С. Лейферкус, Ю. Марусин та ін.

У 1992 році театр набуває свого колишнього імені - Маріїнський, тепер його повна назва - Маріїнський Державний академічний театр опери і балету.

Новий етап в житті театру почався з приходом в нього Валерія Гергиева. У 1988 році у віці 35 років він обирається художнім керівником оперної трупи, а з 1996 року стає художнім керівником-директором Маріїнського театру.

Валерій Гергієв - один з кращих диригентів у світі, талановитий і енергійний організатор, прагне зробити трупу Маріїнського театру кращою у світі.

Окрім виховання артистів світового рівня, головною заслугою Гергиева є розширення і оновлення репертуару, особливо російських класичних творів. Разом з традиційними спектаклями, він створив нові форми творчих виступів. Це монографічні фестивалі, присвячені творчості М. Мусоргського, С. Прокофьева, Н. Римского-Корсаков. Починаючи з 1993 року, під керівництвом Гергиева, щорічно проходить міжнародний фестиваль" Зірки білих ночей", однією з основних особливостей якого є традиційний показ усіх прем'єр поточного сезону. З 2000 року любителі балету зі всього світу з'їжджаються в Санкт-Петербург на фестиваль балету "Маріїнський".

У 2005 році театр уперше провів фестиваль дротів російської зими "Масниця".

Зараз з Маріїнським театром співробітничають найбільші оперні театри світу : Ковент Гарден, Метрополітен опера, Опера де Бастиль, Ла Скеля, оперні театри Тель-Авіва і Сан-Франциско. Зарубіжні опери стали звучати на мові оригіналу.

З 1998 року, за ініціативою Валерія Гергиева в Маріїнському театрі працює академія молодих співаків. Учні академії беруть участь в оперних спектаклях театру, виконуючи як невеликі, так і провідні ролі.

Незважаючи на численні реконструкції, на початку 21 століття назріла необхідність в перебудові будівлі театру і оновленні технічного оснащення. У 2003 році пройшов міжнародний конкурс на проект нової будівлі, переможцем якого став французький архітектор Домінік Перро. Його проект об'єднав останні досягнення архітектури і класику Санкт-Петербургу.

Цього року Маріїнський театр закрився на реконструкцію, його трупа виступає на інших сценічних майданчиках Санкт-Петербургу.

Список літератури

1. Русский театр. Иллюстрированная история театральной жизни

2. Одесский М.П. Правительственные агитационные модели и ранняя русская драма //Древняя Русь. Вопросы медиевистики. 2006. № 2 (24). С. 30-35.

3. Юрий Москаленко. Кто и когда поставил первую пьесу в России?

4. Куприянов А.И. «Городская культура русской провинции. Конец XVIII — первая половина XIX века». Новый хронограф. М. 2007 стр. 129—132

5. Как возник русский придворный театр? Автор Татьяна Маркинова