Смекни!
smekni.com

Розробка зачіски на основі фольклору народів Африки (стр. 3 из 5)

2. Людям маленького зросту підходять високі зачіски. При цьому вони не повинні бути великого об'єму, інакше голова здаватиметься непропорційною стосовно інших частин тіла.

3. Повним не рекомендуються зачіски з гладко зачесаним назад волоссям, вигляд маленької голови збільшує обсяг тіла.

4. Великим і високим жінкам не рекомендуються високі зачіски, які візуально витягають постать. Довжина волосся повинна бути середньої довжини, приблизно до мочки вуха. Основний об'єм волосся краще перенести на скроневу частину.

5. Маленьким і повним підходять легкі кучері, хвилясті волосся, що йдуть у тім'яну зону. Рекомендуються пучки і вузлики.

6. Малим і худеньким рекомендується «каре» коротке і подовжене. Віддайте перевагу середній довжині волосся. Бажано об'єм волосся перенести на області біля вух і скронь.

7. При короткій шиї рекомендуються зачіски з вимощеними вгору волоссям. Вони допомагають оптично зробити шию довше. При цьому важливо, щоб зачіска мала вертикальні лінії, це теж візуально збільшить довжину шиї. Уникати слід дуже коротких стрижок та зачісок з великим об'ємом на рівні шиї. У цій зоні волосся краще підстригти у формі подовженого мису. Коротку і худорляву довгу шию рекомендується прикривати легкими локонами або спадаючими на шию волоссям.

8. Довгу шию можна візуально зробити коротше з допомогою великих локонів. У цьому випадку ідеальна стрижка «каре» середньої довжини (до підборіддя) з підкрученими всередину кінцями. Наявність чубчика в даному випадку не грає принципової ролі. Не рекомендуються будь-які зачіски, що відкривають довгу шию. Худу довгу шию можна прикрити пишною зачіскою до рівня плечей.

9. Стисла форма голови вимагає зачіски з довжиною волосся до підборіддя. Об'єм при цьому треба розташувати на рівні вух, які краще прикрити. До підборіддя обсяг необхідно зменшити, філірувані кінчики волосся треба зачесати на вилиці. Найважливіше форма зачіски повинна бути овальною з бічних сторін. Можливо скрасити недолік за рахунок виконання зачіски з цікавими деталями на потилиці. Вертикальні лінії при такій формі голови слід уникати.

10. Приплющену форму голови можна візуально поліпшити з допомогою високої зачіски з чубчиком. Саму об'ємну частину чубчика розташуйте на рівні лінії розрізу очей. Вуха можна прикрити волоссям чи цілком залишити відкритими. Небажані зачіски без чубчика. Довге волосся не рекомендуються. Прямих ліній і проборів слід уникати, інакше недолік форми голови лише збільшиться.

11. Профіль з видатним підборіддям вимагає зачіски з більшим об’ємом у верхній частині голови. Це може бути густий чубчик, покладений на лобі у вигляді хвилі. Таким чином верхня частина голови буде врівноважена з видатною нижньою частиною. Волосся бічних зон зачешіть за вуха. Уникайте зачісок з гладко зачесаним назад волоссям.

12. Профіль з утисненим лобом робить обличчя різко непропорційним. Основна частина обличчя контрастує з вдавленням лобу, тому лобову область потрібно візуально збільшити. Цього можна домогтися за допомогою об'ємного чубчика. Довжина волосся не грає в цьому випадку важливу роль, тому вона може бути будь-яка.

13. Прямий профіль ідеальний, тому при його наявності можна носити будь-яку зачіску.

14. Великі відстовбурчені вуха не фарбують обличчя, а навпаки сильно псують, тому їх обов'язково треба закривати волоссям. Можна підібрати зачіску, яка буде врівноважувати їх обсяг. Для цього підійде такий фасон, при якому вуха не будуть виступати за основний контур зачіски. Цілком неприпустимі зачіски з гладко зачесаним назад волоссям, асиметричними лініями. Уникайте зачісок, лінії яких повторюють форму вух.

15. Великі риси обличчя вимагають спокійні зачіски. У ньому не має бути різких переходів, всі елементи повинні плавно переходити одне в одного. Обличчя можна повністю залишити відкритим, зосередивши основні деталі зачіски подалі від нього. Віддайте перевагу зачісці з недовгим напівпрямим чубчиком.

16. Дрібним рисами обличчя чудово підійдуть маленькі завитки. Вони додадуть особі витонченості. Будь-яка деталь зачіски має відповідати рисам обличчя. Тільки тоді зачіска і обличчя будуть гармоніювати один з одним. Залиште трохи відкритими мочки вух, це дасть вам можливість виглядати ефектніше. При правильних пропорціях тіла можна віддати перевагу пишним зачіскам невеликої довжини.

17. Низький лоб можна візуально збільшити з допомогою високого начосу у верхній частині голови чи приховати об'ємної чубчиком середньої довжини. Вуха залиште відкритими. Основні деталі перенесіть на тім'яної ділянку голови. Можливі каблучки і локони, вони зроблять зачіску повітряною. Не рекомендуються зачіски без чубчика і з гладко зачесаним назад волоссям.

18. Високий лоб можна залишити відкритим лише в тому випадку, якщо він прикрашає обличчя (в епоху Ренесансу багато хто навіть збривали волосся на лобі, щоб оптично зробити його більш високим). Коли ж високе чоло швидше псує, ніж прикрашає обличчя, його можна прикрити довгою чубчиком.

Не рекомендуються в цьому випадку лише дуже короткі стрижки та зачіски з рівно обстриженим волоссям на рівні шиї.

19. Широко розставлені очі візуально роблять обличчя більше. Віддайте перевагу зачіскам з косими проділами. Чубчик найкраще укласти на одну сторону.

20. Близько посаджені очі витягають обличчя і роблять його більш вузьким. Скрасити цей недолік вам допоможуть високі зачіски з відкритим чолом.

21. Довгий ніс маленький недолік, який доставляє великі незручності своїм власникам. Його довжину дуже просто візуально зменшити за допомогою правильно підібраною зачіски. У першу чергу уникайте будь-які симетрії, вони лише підкреслять цей недолік. Проділи, чубчика й інші деталі повинні бути неодмінно косими. Віддайте перевагу пишним зачіскам з чубчиком. Кінчики волосся укладіть на обличчя, це відверне увагу від довгого носа. Не рекомендуються зачіски з гладко зачесаним назад волоссям чи велику кількість локонів.

22. Широкий плоский ніс можна візуально зменшити високою зачіскою. Таким чином, великі риси обличчя будуть виглядати більш вузькими і здаватися менше.

23. Кирпатий маленький носик вимагає такої ж відповідності і в зачісці. Для цього внесіть до неї дрібні елементи, наприклад локони і чубчик. Основний об'єм волосся зачешіть назад. Таким чином людина буде більш відкритою, що візуально збільшить його риси. Прекрасно підходять людині подібного типу дуже короткі стрижки. Не рекомендуються зачіски з великими хвилями і дуже об'ємним чубчиком.

24. Маленьке обличчя з високим чолом можна врівноважити з допомогою зачіски з чубчиком. Вуха залиште прикритими наполовину. Уникайте стрижок з відкритим чолом і повністю закритими вухами.

Крім обличчя і постаті, одним з найважливіших критеріїв при виборі правильного фасону зачіски є тип волосся. У силу характерних особливостей кожного з них існує цілий ряд різного роду рекомендацій з приводу того, яка зачіска підходить тому чи іншому типу.

Для отримання позитивних результатів при моделюванні зачіски необхідно керуватись принципами сучасної моди у зачісках і макіяжі, а також ураховувати недоліки та позитивні риси обличчя клієнта.

Перед тим, як почати роботу над зачіскою потрібно визначити початкові дані моделі.

Моя модель має овальне обличчя. Волосся в неї густе, жорстке та ледве хвилясте. Потилиця пласка. Кольоровий тип моделі – зима. Вікова група – молодіжна. Фігура трохи повна.

Тепер я можу приступати до створення зачіски.

3. Розробка технологічної послідовності виконання зачіски

Після того, як було визначено дані моделі можна починати створення зачіски:

1) Миємо волосся моделі;

2) Потім висушуємо феном та щітками;

3) Волосяний покрив голови розділяємо на зони від вуха до вуха через маківку;

4) Тім'яну та скроневі зони розділяємо радіальними проділами та плетемо косички, які підкреслять гарні риси обличчя;

5) Волосся на потилиці легко тупіруємо;

6) Опрацьовуємо волосся щипцями «гофре» та розчісуємо, що візуально придає об'єм маківці

7) Волосся на потилиці збираємо в тугий хвіст, при чому залишаємо не багато волосся на маківці, щоб потім прикрити зайве;

8) Викладаємо волосся в потрібну форму;

9) Волосся, яке залишилося після плетіння косичок накручуємо на тонку шпицю та розчісуємо;

10) Викладаємо волосся в потрібну форму;

11) Фіксуємо лаком зачіску.

Доповнюємо образ макіяжем та одягом.

4. Характеристика та обґрунтування інструментів та обладнання

необхідних для виконання зачіски

Під час надання перукарських послуг для здійснення операцій з волоссям користуються різноманітними інструментами, які умовно поділяють на групи:

– для розчісування волосся;

– ріжучі інструменти для стрижки волосся;

– для укладання волосся;

– для завивки волосся.

Інструменти – це знаряддя праці перукаря, які застосовуються для виконання різноманітних операцій з волоссям.

Професійний інструмент виготовляється зі спеціальних і натуральних матеріалів за технологіями, які забезпечують міцність, пружність і гладкість поверхні інструмента, стійкість проти взаємодії з хімічними препаратами га проти підвищених температур, запобігають намагнічуванню та електризації.

Пристосування відіграють допоміжну роль, забезпечуючи якісне виконання перукарем своєї роботи.


Група інструментів Призначення та застосування Технічні характеристики Примітка
1 Для розчісування волосся 1) Гребінці.Залежно від призначення гребінці розподіляють на 4 основні групи:- комбіновані (рідкі та часті зубці);- однорідні (зубцірівномірні);- з гострою ручкою (хвостиком);- зі звичайною ручкою.Комбіновані гребінці поєднують на робочій поверхні ділянки густих і рідких зубців. Застосовуються в жіночих і чоловічих залах.В однорідних гребінцях по всій поверхні частота розміщення зубців однакова. Використовуються для розчісування, укладання та стрижки.

Гребінцями з гострою ручкою «хвостиком» зручно розподіляти волосся на пасма, ними працюють під час накручування на бігуді, коклюшки. Звичайна ручка гребінця може бути заокруглена або у вигляді «вилочки». Першим гребінцем користуються при фарбуванні волосся, другим – при укладанні. Функціональністю гребінців обумовлені їх нові розробки:

Складаються з обушка та зубців, розрізняються за довжиною, шириною, частотою та розміром зубців.Гребінці бувають:- металеві – алюмінієві, дюралеві;- неметалеві – з пластмаси, капрону, ебоніту, кістки, целулоїду, При роботі з хімічними препаратами застосовують тільки неметалеві гребінці. Через ушкодження лусок небажано працювати металевим гребінцем з вологим волоссям.Гребінець з гострою ручкою (хвостиком) використовувався при створенні зачіски тому, що ним було дуже зручно ділити на зони волосяний покрив голови. Гребінець з ручкою у вигляді «вилочки» використовувався для зачісування та вичісування волосся.
- гребінці з гачками для мелірування;- фігурні гребінці для створення рельєфних ліній укладки;- гребінці зі спеціальними насадками «страйпер», гребінці-щіточки для фарбування;- гребінці «арфа» – для кучерявого волосся;

- гребінці з «рівнем» для контролю нахилу інструмента відносно поверхні підлоги, для стрижок із платформою «флатопер»

2) Щітки.За призначенням щітки поділяються на:- пласкі для розчісування волосся та масажу голови;- круглі «брашинг» для укладання волосся феном, формування локонів;- пласкі каркасні «бомбаж» для укладання волосся феном;- щітки-шари для укладання феном довгого волосся. Щітки можуть бути пласкими, круглими, з пластмасовими, металевими або щетинистими зубцями силікону. Потрібно дезінфікувати щітки після кожного клієнта, наприкінці робочого дня, мити мильною водою та дезінфікуючим засобом. На ринку перукарського інструменту представлені термощітки, які водночас Іонізують волосся, здійснюючи його оздоровлення.Пласка щітка використовувалась для розчісування волосся після миття. «Бомбаж» та «брашинг» для укладання волосся феном.
2 Ріжучі інструменти для стрижки волосся 1) Ножиці.Прямі ножиці призначені для стрижки, окантування, тушування, філірування волосся, стрижки вусів, борід.Якість стрижки залежить від гостроти ножиць. Перукарські ножиці бувають прямі (прості) та зубчасті - філірувальні, прапорні.Ножиці виготовляють з високоякісної легованої сталі з антикорозійним покриттям із хрому, титану тощо. Сучасні зразки ножиць передбачають антиалергічне покриття.Обидва полотна ножиць прямі і ріжучі. Ножиці бувають з мікронасічкою, алмазним напиленням або без них. Перші – високоточні і не потребують додаткового заточування, другі - періодично заточують. Ножиці можуть мати полотна завдовжки 4,5-6 см, гостру або тупу форму кінців, обмежувач, упор-підсилювач на кільці для мізинця.
2) Філірувальні ножиці.Застосовують для проріджування волосся. Бувають однобічні й двобічні з різною формою та частотою зубців.
3)Прапорні ножиці.Застосовують для одночасної стрижки й філірування волосся. Одне полотно ножиць із фігурною насадкою, а друге може бути як у прямих, філірувальних ножиць або з декількома зубцями. Після стрижки такими ножицями пасма на кінцях мають малюнок, який відповідає формі насадки.Не можна користуватись перукарськими ножицями в побуті. Потрібно зберігати ножиці у футлярі! Стежити за їх чистотою, берегти від ударів, дії вологи, хімікатів, регулярно просушувати, змащувати, заточувати.
4) Бритви.У перукарнях використовують небезпечні та безпечні бритви.Небезпечні бритви застосовують тільки для стрижки, філірування волосся. Гоління небезпечними бритвами відповідно до санітарно-гігієнічних вимог не здійснюється.Звичайні безпечні бритви з відкритим лезом застосовують для стрижки та підбривання пушкового волосся. Безпечні бритви мають змінне лезо.Філірувальними безпечними бритвами, філірувальними ножами із зубчатими насадками працюють при стрижці та філіруванні. У комплект до філірувального ножа входять насадки для різних технік стрижки волосся. Потрібно дезінфікувати бритву після кожного клієнта, щоразу застосовувати індивідуальне лезо.
5) Електричні машинки.Машинкою виконують первинну обробку волосся перед стрижкою ножицями (зведення волосся нанівець), стрижку «наголо» всієї поверхні голови або її окремих зон. Стрижку машинкою здійснюють по сухому волоссю, рухаючись проти росту волосся від крайової лінії росту.Ножі та насадки до машинок нумеруються відповідно до висоти зрізання волосся:1/20 – для зняття пушкового волосся, окантування;1/10 – для окантування;1 мм – перехідний ніж;3 мм – для стрижки.Професійні машинки укомплектовані насадками, які дозволяють стригти волосся на довжину до 9,5 мм і навіть до 15 мм. Бувають трьох видів: вібраційні, роторні, акумуляторні.Машинки працюють від мереж постійного і змінного струму напругою 220В.Вібраційні машинки мають суцільний з ріжучою частиною корпус, електричний вібромотор. За наявності одного незнімного ножа регулювання висоти зрізування волосся проводять за допомогою насадок або спеціальним важелем.Роторні машинки завдяки електричному мотору з черв'ячною передачею працюють без вібрації. Мають чотири види змінних ножів.Акумуляторні машинки працюють як від мережі електропостачання, так і від батарейок, що підвищує їхню практичність. Перед роботою:-перевіряйте справність машинки, цілість шнурів;-не беріть машинку мокрими руками;-не стрижіть мокре волосся;-вмикайте машинку в мережу, не призначену для побутових електроприладів;-працюйте машинкою безперервно не більше ЗО хвилин;-перед заміною ножів вимкніть машинку з мережі;-кожні 3 місяці забезпечуйте огляд технічного стану машинки спеціалістами.
3 Для укладання волосся 1)Бігуді.У перукарнях застосовуються такі основні типи бігуді для накручування волосся:- металеві у вигляді порожнистого циліндра з отворам я на поверхні, з притискною планкою і прогумованою тасьмою. Планка утримує кінці волосся;– пластмасові без планки, фіксуються прогумованою тасьлгою або спеціальною шпилькою;– пластмасові липучки із шипами на поверхні заввишки 1-5 мм;– металеві бігуді зі щетинистим «їжаком» усередині;– для вертикального накручування волосся. Для фіксації пасма бігуді мають рівномірно розміщені зубці, спрямовані в один бік.Пропонуються сучасні моделі бігуді без затискачів і резинок – із кулісою, м'які, виготовлені з поролону, гумові бігуді (папільйотки), хвилеподібні перфоровані, спіралеподібні. Потрібно утримувати бігуді у чистоті, мити мильним розчином, дезінфікувати.
2) Термощипці.Сучасні моделі електричних щипців мають різну конфігурацію; їх виготовляють у комплекті з різними насадками: щипці із затискачем трикутної форми (ними формують локони з різкими заломами та прямими кінцями); спіральні щипці; щипці з рельєфними пластинами, щипці-випрямлячі з плоскими пластинами. Електричні щипці складаються з корпусу-стержня діаметром 10-20 мм, важеля з жолобом, який притискає та утримує кінці волосся, ручки зі шнуром та вилки. Не можна накручувати щипцями мокре й брудне волосся.Систематично потрібно знімати з поверхні щипців залишки лаку та бруд.Треба берегти щипці від потрапляння волосся всередину.
3) Термощітки, щітки-щипці.Застосування цих інструментів нового покоління з декількома температурними режимами дозволяє створити локони, хвилі, розгладжувати пасма волосся, надавати йому об'єму.
4) Фени.Сучасні моделі фенів передбачають лікувальну дію на волосся, наприклад, шляхом використання озонових ламп. Професійні фени виготовляють різної конструкції потужністю від 1200 до 1800 Вт.Фен складається з корпусу, в якому розміщені електродвигун, нагрівач у вигляді спіралі, вентилятор, шнур з вилкою. Доповнюються фени спеціальними знімними насадками у вигляді:– гребінця;– щітки;– щипців;– форсунки з повздовжньою щілиною (соплом);– дифузора. Усі види лагодження електроінструменту повинні виконуватись виробниками або кваліфікованими майстрами.
4 Для завивкиволосся Класичні коклюшки – це рівні гладенькі стержні, звужені посередині, з розширенням на кінцях або із хвилястою поверхнею, від завивки на які утворюється завиток природної форми.Видозмінені коклюшки дозволяють отримати завиток оригінальної форми, яка відрізняється від природної.Сучасні технології передбачають застосування спіральних коклюшок для отримання спіральних завитків, шпилькоподібних – для гофрованих завитків. Для отримання об'ємних завитків з легкою зміною структури волосся використовують м'які бігуді – папільйотки. Бувають класичної та видозміненої форми, їх виготовляють із дерева, пластмаси, стійкої проти дії хімічних препаратів. Фіксують коклюшки прогумованою тасьмою.Коклюшки виготовляють завдовжки 6-10 см, діаметром посередині 5-15 мм. Підприємствами – виробниками препаратів для хімічної завивки пропонуються нові методи хімічного процесу із застосуванням спеціальних інструментів – фермерів.

ПРИСТОСУВАННЯ ДЛЯ ПЕРУКАРСЬКИХ РОБІТ