Згідно пункту 7 ДСТУ 3414-96 підприємство до початку атестації повинно мати документи підприємства, в яких наводяться відомості щодо:
- організації контролю якості;
- організації контролю за випуском продукції:
- структури відповідальності виробничого персоналу перед вищим рівнем керівництва за якість виготовлення продукції та виконання робіт;
- системи контролю якості в ході технологічного процесу, включаючи контроль матеріалів та виробів;
- системи контролю за внесенням змін до технічної документації на продукцію;
- засобів вимірювальної техніки, контролю та випробувального обладнання, що використовуються під час виробництва продукції;
- про системи повірки засобів вимірювальної техніки, контролю та випробувального обладнання;
- порядку формування та позначення партій продукції, що випускається, порядку формування та позначення виборок з них для випробувань або контролю;
- порядку реєстрації результатів контролю та випробувань, складання, затвердження та зберігання протоколів випробувань;
- порядку, що забезпечує випуск тільки тих партій продукції, які відповідають вимогам нормативної документації.
Порядок здійснення робіт з атестації виробництва в загальному викладку передбачає виконання таких етапів:
- подання заявки (якщо атестація запроваджується за ініціативою підприємства);
- попередня оцінка;
- складання програми та методики атестації;
- перевірка виробництва і атестація його технічних можливостей;
- технічний нагляд за атестованим виробництвом.
У випадку, коли атестація виробництва запроваджується за ініціативою підприємства, воно складає заявку за формою, наведеною в додаткуВ, яку направляє до органу з сертифікації продукції разом з двома примірниками інструкції з атестації технічних можливостей та відомостями про виробництво відповідно до додаткуГ.
Якщо атестація виробництва запроваджується за вимогою органу з сертифікації продукції, два примірники інструкції з атестації технічних можливостей та відомості про виробництво надаються до органу з сертифікації на його запит.
Попередня оцінка виконується комісією експертів органу з сертифікації продукції в погоджені терміни. Склад комісії експертів затверджується керівником органу з сертифікації продукції [9,10,11].
Попередня оцінка включає:
- експертизу вихідних матеріалів, наданих підприємством;
- складання висновку щодо готовності підприємства до проведення атестації виробництва.
За результатами попередньої оцінки складається висновок, у якому показуються готовність підприємства до атестації виробництва та доцільність проведення подальших етапів робіт. Висновок підписує керівник комісії експертів.
Програма та методика атестації розробляються комісією експертів, що виконували попередню оцінку. Програма та методика атестації затверджуються керівником органу з сертифікації продукції.
Програма та методика атестації повинні вміщати об’єкти перевірки, процедури перевірки та правила прийняття рішень. У програмі та методиці атестації допускаються посилання на інструкцію з атестації технічних можливостей.
Основним завданням перевірки виробництва є оцінка відповідності інформації, що наведена у вихідних матеріалах, фактичному стану безпосередньо на підприємстві, а також проведення необхідних випробувань для атестації технічних можливостей виробництва.
Перевірка здійснюється комісією експертів, яка призначається керівником органу з сертифікації продукції. До неї входять експерти, що виконували попередню оцінку, та фахівець, компетентний в оцінці відповідної технології.
Перевірка виконується відповідно до затвердженої програми та методики атестації.
За результатами перевірки комісія протягом місяця складає звіт, який містить аналіз результатів перевірки та обгрунтовані висновки.
Звіт підписують усі члени комісії і затверджує керівник органу з сертифікації.
На підставі позитивних висновків комісії орган з сертифікації оформлює атестат виробництва, та реєструє його в Реєстрі Системи і видає підприємству.
Керівник органу з сертифікації затверджує інструкцію з атестації технічних можливостей і передає один примірник підприємству. Другий примірник інструкції зберігається в органі з сертифікації.
Термін дії атестату встановлюється органом з сертифікації залежно від результатів перевірки, але не більше, як два роки.
Термін дії атестату виробництва не продовжується. Для отримання атестату на новий термін підприємство не пізніше, як за три місяці до закінчення дії атестату направляє до органу з сертифікації матеріали. Далі виконуються роботита оцінюється необхідність виконання подальших етапів з урахуванням результатів технічного нагляду за період дії атестату виробництва. Форма атестату наведена в додатку Д.
Протягом терміну дії атестату орган з сертифікації здійснює нагляд за стабільністю якості виготовлення продукції. Процедури технічного нагляду обираються відповідно до методів атестації виробництва, регламентуються програмою технічного нагляду за атестованим виробництвом, яка затверджується керівником органу з сертифікації. В програмі викладається методика проведення кожної процедури, періодичність, виконавці та правила прийняття рішень за кожною процедурою.
До технічного нагляду на підставах угод можуть залучатися територіальні центри стандартизації, метрології і сертифікації.
За результатами технічного нагляду орган з сертифікації може припинити або зупинити дію атестату виробництва. Звіт з технічного нагляду наведено в додатку Є.
У випадку, якщо дію атестату зупинено, поновлення дії атестату здійснюється за рішенням органу з сертифікації після проведення підприємством заходів коригувального впливу для усунення причин виявлених невідповідностей [9,10,11].
3.4 Порядок проведення сертифікації
Згідно пункту 6 ДСТУ 3413-96 для проведення сертифікації продукції в Системі ЗАТ «Віккі-Плюс» подає до акредитованого органу з сертифікації продукції заявку.
У разі відсутності на час подання заявки акредитованого в Системі органу з сертифікації продукції заявка подається до Держстандарту України, який розглядає її і не пізніше одного місяця з дня подання сповіщає заявника про своє рішення. Копія рішення направляється організації, що визначена Держстандартом для проведення робіт з сертифікації [12].
Якщо є декілька акредитованих органів з сертифікації конкретного виду продукції, заявник має право подати заявку до будь-якого з них.
Орган з сертифікації розглядає заявку і не пізніше одного місяця після її подання сповіщає заявника про своє рішення, яке повинно вміщати основні умови сертифікації.
Копії рішення направляються:
- до випробувальної лабораторії, що буде проводити випробування;
- до органу, що здійснюватиме технічний нагляд;
- до територіального центру стандартизації, метрології та сертифікації за місцем розташування заявника.
Аналіз документації проводиться з метою перевірки її відповідності встановленим вимогам.
Під час аналізу наданої документації перевіряється:
- наявність нормативних документів на продукцію;
- наявність документа, що підтверджує походження продукції;
- наявність документа виробника про гарантії та відповідність продукції чинним вимогам;
- наявність документа, що підтверджує розміри партії і дату випуску продукції;
- наявність (за необхідності) заключення відповідних контролювальних організацій (Міністерства охорони здоров’я, Державної інспекції ветеринарної медицини чи карантину рослин, Держнаглядохоронпраці та ін.);
- достовірність, правильність заповнення та термін дії документації;
- достатність вимог щодо маркування та етикетування продукції.
Негативні результати аналізу документації оформляються висновком, який передається заявнику для усунення недоліків. Позитивні результати використовуються для підготовки і оформлення сертифікатів відповідності.
Випробування продукції з метою сертифікації проводяться випробувальною лабораторією (центром), що акредитована в Системі на право проведення видів випробувань, які передбачені нормативними документами на продукцію, або на право проведення випробувань цієї продукції.
Заявник надає зразки (проби) продукції для випробувань та технічну документацію на них. Склад технічної документації встановлюється органом з сертифікації.
Кількість зразків для випробувань та правила їх відбирання встановлюються органом з сертифікації. Форма акту відбору наведена в додатку Ж.
За позитивних результатів протоколи випробувань передаються органу з сертифікації продукції і в копії - заявнику. Форма акту ідентифікації наведена в додатку З.
У разі отримання негативних результатів хоча б по одному з показників випробування з метою сертифікації припиняються, інформація про негативні результати подається заявнику та органу з сертифікації продукції, який скасовує заявку.
Повторні випробування можуть бути проведені тільки після подання нової заявки та надання органу з сертифікації продукції переконливих доказів проведення підприємством коригувальних заходів щодо усунення причин, що викликали невідповідність [12].
Зразки продукції, що пройшли випробування з метою сертифікації, в тому числі руйнівні, залишаються власністю заявника. Порядок списання, утилізації і повернення зразків та зберігання зразків-свідків повинен бути регламентований документацією органу.
За наявності протоколів з позитивними результатами випробувань атестата виробництва орган з сертифікації продукції оформляє сертифікат відповідності, реєструє його в Реєстрі Системи згідно з ДСТУ 3415 та видає заявнику.