Антибактеріальні властивості пива
20.03.2006
Пиво проти отруєння
Цю властивість цілющого золотистого напою якнайповніше використовують у країнах зі спекотним кліматом. Продукти за сильної спеки мають одну не дуже гарну властивість - псуватися. Особливо це стосується рибних страв, яким віддають перевагу на узбережжі. Тому у Венесуелі, Бразилії, Гватемалі перед споживанням їжі в будь-якому кафе або ресторанчику вам обов'язково принесуть або чарку пальмової горілки, або келих темного пива з прянощами. Вартість цих напоїв вже входить у вартість страв.
Отже, випита перед споживанням їжі склянка пива вбереже вас від отруєння. Існує багато способів посилити цей ефект. Так, у Гватемалі роблять цілий пивний коктейль із різними ароматичними травами і прянощами, причому в кожному ресторанчику - свій рецепт.
Пиво вбиває віруси
Пригадайте, хто останній в родині захворює на грип. Напевно, це батько або дідусь, тобто людина, яка беззастережно любить пиво. Справді, в пиві є речовини, здатні вбити віруси, і в цьому воно мало поступається всім відомим "кіллерам" - цибулі й часнику. Ось тільки, не всі його люблять. Проте завжди можна вибирати, чим рятуватися від грипу: часником або пивом. При появі грипу в домі, особливо якщо вже хворі діти і дуже небажано самим захворіти і залишити їх без догляду, потрібно подбати про антивірусну кампанію. Для цього в склянку світлого пива (воно більш активне) видавити часточку лимона, випити і заїсти скориночкою чорного хліба з зубцем розтертого часнику з сіллю. Цей нехитрий засіб допоможе вам не захворіти.
Пиво і вітамін С
Ослаблений організм, особливо після довгої і важкої хвороби, наситити вітаміном С вкрай складно. Він просто розучився засвоювати його, тому робити вітамінні ін'єкції на цьому етапі не тільки марно, але і небезпечно - це додаткове навантаження на організм, який, не засвоївши, тут же прагне вивести його з організму з сечею і потом. Іде колосальне навантаження на нирки і на всю систему виділення. Найбільш розумно вводити вітамін С природним шляхом - через фрукти й овочі. Але і тут засвоєння вітаміну С відбувається тільки не більше чверті. Щоб затримати вітамін С в організмі, виявилося достатньо в день випивати 20-30 грамів темного пива. До речі, збільшення кількості пива не утримає більше вітаміну С, ніж зазначена доза.
Алкоголь і цироз печінки
02.03.2006
Здавна прийнято пов'язувати таке страшне захворювання, як цироз печінки, з вживанням алкоголю. Це стверджували медики, а слідом за ними і всі інші. І що цікаво, мало кого турбували факти, що спростовували цей згубний вплив алкоголю на печінку людини. Наприклад, незрозуміло було, чому при дослідах на тваринах чистим алкоголем викликати цироз печінки було практично неможливо. Або те, що цирозом печінки особливо часто (в порівнянні з іншими категоріями населення) страждають немовлята. Цікавими були і результати всеосяжного дослідження, проведеного в Китаї у 1990 році під керівництвом відомого вченого Чен Юнши. У мешканців Піднебесної не було знайдено навіть натяку на руйнівну для печінки дію алкоголю.
"Підлили олії у вогонь" і патологоанатоми низки європейських країн, які повідомили, що посмертний діагноз "цироз печінки" став рідкістю для людей, які страждали на хронічний алкоголізм.
Якщо причина розвитку цирозу печінки - не алкоголь, то що ж? Вчені виявили загальну закономірність при цирозі: як у алкоголіків, так і у непитущих в печінці знаходиться надмірно високий вміст міді.
Юрій Скороходов, автор статті "Вогонь, вода і мідні труби..." ("АіФ Здоров'я"), пише: "Необхідно зазначити, що сам по собі цей метал не є якимось породженням пекла. Більше того, в помірних дозах він життєво важливий для організму. І для здорової дорослої людини навіть підвищене надходження міді в організм звичайно не має негативних наслідків, оскільки її засвоюваність обмежена.
Проблема для хронічних алкоголіків полягає в тому, що особливості фізіології їхнього організму змінюються дуже істотно - він починає посилено засвоювати мідь. Якщо надходження міді в організм знаходиться в межах норми, то особливої біди в цьому немає. Але коли той, хто "зловживає алкоголем", переходить на неякісні напої "підпільного" виробництва, то канали надходження міді в організм розширюються.
Ще в 1911 році швейцарський професор Гартвіх коротко і ясно пояснив, чому це відбувається: "Під час бродіння разом із спиртом завжди утворюється певна кількість оцтової кислоти, яка в процесі дистиляції розчиняє частину міді з мідних труб, що звичайно використовуються для охолоджування". На щастя алкоголіків, у більшості розвинених країн на заводах, що легально випускають напої, труби охолоджування ("змійовики"), що виготовлялися раніше з міді або латуні (сплав із вмістом 50% міді), замінені на труби з високоякісної нержавіючої сталі.
На мідь як основну причину цирозу печінки у немовлят вказують і результати проведених в 1986 році досліджень німецьких педіатрів, а також той факт, що в Індії багато немовлят, яких годують сумішами, хворіють на цироз печінки, оскільки ці суміші готують у традиційному мідному посуді.
Корисні властивості пива
Панує думка, що любителі пива рано чи пізно "обростають" "пивним мозолем", тобто солідних розмірів животом. Здавалося б, немає жодних сумнівів, що існує пряма залежність між збільшенням ваги і вживанням пива. Проте знайшлися вчені, які взяли це під сумнів. Не так давно на щорічному з'їзді американських дієтологів науковці з університету штату Індіана розвінчали міф про "пивний мозоль".
Отже, на їхню думку, що базується на проведеному дослідженні, щоденне помірне вживання пива (як і інших алкогольних напоїв) не спричиняє збільшення ваги. Більше того, виявляється, що, замінивши у своєму раціоні вуглеводи алкоголем, можна навіть схуднути.
Але чому ж все-таки більшість любителів пива не вирізняються особливою стрункістю? Вся справа в закусці! Адже для неї використовуються зазвичай висококалорійні продукти: піца, хот-доги, горішки, хрустка картопля і т.п.
До речі, не так давно журнал "Modern Medicine" опублікував майже сенсаційні результати одного дослідження вчених. Виявляється, вживання пива є стійким захистом проти утворення ниркового каміння. Правда, пояснити, в чому ж полягає профілактична дія пива, вчені так і не змогли. З цією метою будуть проводитись додаткові дослідження.
І ще трохи про пиво. Якщо вживати його помірно, то це не так вже й шкідливо. В пиві високий вміст вітамінів В1, В2, PP. Пиво - єдиний алкогольний напій, що містить хмільну гіркоту, яка стимулює виділення шлункового соку і пригнічує небажані ефекти від вживання алкоголю. Екстрактивні речовини хмелю мають заспокійливу, знеболювальну і навіть дезинфікуючу дію. Як показали дослідження чеських і німецьких лікарів, помірне споживання пива (близько 500 мл на день) зменшує ризик серцево-судинних захворювань, позитивно впливає на нирки, запобігаючи утворенню каміння, а також впливає на відновлення слизової оболонки при таких захворюваннях шлунку, як гастрит і виразка.
А австрійські лікарі вважають, що випити кухоль прохолодного пива, особливо у спеку, - не тільки приємно, але й корисно. Випитий із задоволенням кухоль пінного напою позитивно впливає на стан шкіри і волосся, стимулює апетит, є ідеальним продуктом за вмістом вітамінів. Деякі дослідники навіть стверджують, що такий кухоль пива допомагає запобігти інфаркту і крововиливу в мозок.
Але ті ж австрійські лікарі зазначають, що у вживанні пива повинна бути міра. Варто переступити якусь межу, як відбувається зворотний процес: погіршення стану організму, руйнування практично будь-якого органу, особливо серця та печінки. Де знайти межу між користю та шкодою? На думку вчених, таку межу не переступають ті, хто випиває не більше півлітрового кухля на день.
Гарні новини для любителів пива і в австралійських лікарів-кардіологів із Сіднея. Їм вдалося встановити, що ризик передчасної смерті від серцево-судинних захворювань значно скорочується при помірному вживанні пива.
Професор Леон Саймоне з університету Нового Південного Уельсу, який працює в шпиталі Сент-Вінсент, зазначає, що за 10 років досліджень встановлено, що чоловіки і жінки, які випивають 1-2 кухля пива на день, живуть довше, ніж ті, які його не п'ють. Ще один австралійський вчений Іан Падді з Перта встановив також, що помірне споживання пива зменшує згортуваність крові та знижує рівень холестерину.
І ще про одну помилкову думку, пов'язану з пивом. Часто можна почути, що пиво викликає молочницю статевих органів. Насправді ж це не зовсім так. Молочниця (грибкове захворювання, що передається статевим і нестатевим шляхом) завжди розвивається на фоні зниженого імунітету організму. Як відомо, до чинників, що знижують імунітет, відносяться: прийом антибіотиків, запальний процес, стрес, зловживання алкоголем та ін. Звичайно, якщо зловживати пивом, то це може призвести до зниження імунітету і викликати молочницю. Але чи винне в цьому тільки пиво?
І насамкінець, цікава інформація. Бенедиктинський монастир Андекс (Німеччина), заснований у 1455 році, прославився безліччю чудових зцілень. Тільки з 1624 по 1657 рік було зцілено 355 паралітиків, 188 епілептиків, 237 глухих, 860 сліпих, 221 божевільних. Які ж чудодійні ліки використовували ченці з Андекса? Звичайно ж, пиво.
Пиво благотворно впливає на судинну систему і лікує від застуди
23.03.2006
Чи пити пиво гіпертонікам?
Пиво запобігає спазмам судин, розширює їх, полегшує процес кровообігу. Воно нормалізує кров'яний тиск (проте людям із дуже високим тиском рекомендується пити безалкогольне пиво). Тобто діє так само, як коньяк, але дещо м'якше. Отже, якщо ви відчуваєте, що вам недобре - замиготіло перед очима, заламало в скронях, затіпало серце, перед прийомом валокордину або корвалолу спробуйте в склянку пива (краще світлого) видавити сік із половинки лимона і випити ковтками. Ця процедура зніме біль у серці.