Де ------------- затрати праці на виробництво 1 ц продукції в господарстві, взятому за базу порівняння, і в господарстві, яке порівнюється.
Загальний індекс продуктивності праці визначають за такою формулою:-------------
Де ------ обсяг окремих видів продукції в господарстві, яке порівнюється.
Якщо порівнювані сукупності мають розбіжності в структурі виробництва, складі працівників, то територіальні індекси обчислюють за стандартною (частіше середньою для таких сукупностей) структурою. Наприклад, для того щоб мати порівнянні дані про молочну продуктивність двох стад корів, які різняться віковою структурою, визначають продуктивність кожного стада за однаковою середньою структурою.
Розділ 2
Урожай і урожайність – найважливіші результативні показники землеробства і сільськогосподарського виробництва в цілому. Рівень урожайності відображує вплив економічних і природних умов, а також якість організаційно-господарської діяльності сільськогосподарських підприємств і господарств.
Урожайність – це середній обсяг продукції з одиниці посівної площі. Для культур, що вирощуються у відкритому грунті, урожайність визначають з розрахунку на 1 га, а у закритому грунті – на 1 кв.м.
У процесі аналізу даних про урожай і урожайність досліджують динаміку урожайності, а також визначають вплив природно-кліматичних і економічних факторів на її рівень для виявлення резервів підвищення урожайності і збільшення виробництва продукції рослинництва.
За вихідними даними дослідимо динаміку урожайності окремих культур за допомогою індивідуальних індексів урожайності:
Де У0 і У1 – урожайність базового і звітного років відповідно.
Різниця між чисельником і знаменником індивідуального індексу урожайності показує абсолютний приріст (зниження) урожайності окремих культур.
=У1-У0, де У0 і У1 – урожайність базового і звітного років відповідно.
Індивідуальні індекси урожайності і відповідні їм абсолютні прирости, наведені в табл. 1 показують, що в звітному році порівняно з базовим урожайність озимої пшениці збільшилася на 33.3% або у абсолютному виразі на 14 ц/га; урожайність кукрудзи – на 42.1% або на 16 ц/га; урожайність озимого ячменю – на 76.9% або на 20 ц/га; урожайність гороху – на 30.7% або на 8 ц/га.
Важливим завданням індексного аналізу є оцінка впливу структурних зрушень на зміну загальних обсягів явищ і середніх рівнів показників. Для цього аналізують явища, що складаються з відносно однорідних елементів, які можна підсумувати. Прикладом таких явищ може бути валовий збір і середня урожайність зернових, овочевих, і кормових культур.
Середня урожайність зернових і зернобобових культур дорівнює:
У базовому році ----------------
У звітному році---------------
Загальний індекс середньої урожайності дорівнює:
------------------
Абсолютний приріст середньої урожайності становить
------------------
Індекс середньої урожайності відображує одночасний вплив на зміну валового збору двох факторів: урожайності окремих культур і структури площі.Індекси змінного складу можна розкласти на індекси постійного складу. Розкладання індексів змінного складу на індекси постійного складу становить суть індексного методу аналізу.
За допомогою індексного методу аналізу оцінюють вплив окремих факторів на зміну результативного показника у відносному і абсолютному виразі. Для індексного аналізу факторів використовують лише ті індекси, які економічно пов’язані.
На зміну середнього рівня якісного показника впливає як зміна розміру ознаки окремих одиниць, так і зміна структури сукупності досліджуваного явища. В зв’язку з цим індекс середнього рівня якісного показника розкладається на індекс якісного показника фіксованого складу і індекс структури:
І серед.рівня якісн.показн. = І якісн.показн.пост.скл. *І стр.
Тобто на зміну середньої урожайності впливають два фактори: урожайність окремих культур і структура площі. Структура посівної площі наведена в табл. 3.
Індекс середньої урожайності розкладається на індекс урожайності постійного складу та індекс структури посівної площі:
І серед.урож. = І пост.скл.* Істр.
Індекс постійного складу становить:
-------------------
Абсолютний приріст постійного складу дорівнює:
--------------------
Індекс структури посівної площі становить:
-------------------
Абсолютний приріст структури посівної площі дорівнює:
-------------------
Із взаємозв’язку індексів і абсолютних приростів:
І пост.скл. * І стр. = І серед.урож.
1.363*1.019=1.389
Δпост.скл.+ Δcтр. = Δсеред.урож.
13.769+0.708=14.477
Загальне зростання середньої урожайності на 38.9% зумовлене підвищенням урожайності окремих культур (на 36.3%) і удосконаленням структури посівної площі (на 1.9%). Удосконалення структури посівної площі зумовлене підвищенням питомої ваги більш продуктивної кукурудзи (з 12.40% до 16.67%) і зменшенням питомої ваги менш урожайного гороху (з 19.83% до 15.38%).
Розділ 3
Під валовим збором (або урожаєм) у статистиці розуміють загальний обсяг продукції, зібраної з усієї площі посіву окремих сільськогосподарських культур або їх груп. Урожай є результатом складного процесу вирощування сільськогосподарських культур, в якому переплітаються економічний, біологічний та природний процеси відтворення. Для його характеристики використовують такі показники: видовий урожай, урожай на пні перед початком своєчасного збирання (біологічний) і фактичний урожай.
Видовий урожай – це очікувані розміри валового збору в певний період вегетації рослин. Визначають його спеціалісти агрономічного профілю на око залежно від стану посівів: густоти сходів, ступеня розвитку рослин тощо. Видовий урожай можна встановити також методом кореляції із застосуванням показників стану рослин і грунту.
Під урожаєм на пні перед початком своєчасного збирання розуміють весь вирощений урожай без урахування втрат. Урожай на пні визначають:
1) На око, оглядаючи посіви перед збиранням урожаю (суб’єктивний метод);
2) Вибірковим накладанням метрівок пкркд початком збирання врожаю (об’єктивний метод).
Фактичний (амбарний) урожай – це кількість фактично зібраної і оприбуткованої продукції окремих сільськогосподарських культур. Від урожаю на пні він відрізняється на величину втрат під час збирання і транспортування продукції.
На валовий збір окремої культури впливають два фактори: посівна площа і урожайність.
Розглянемо динаміку валового збору окремих культур за допомогою індивідуальних індексів:
-----------------------
Абсолютний приріст валового збору становить:
ΔУП= У1П1-У0П0
де У0П0 і У1П1 – валовий збір в базовому і звітному році відповідно.
--------------------------
3.2 На валовій збір по групі однорідних культур впливають три фактори: урожайність, розмір посівних площ і структура посівів. Загальний агрегатний індекс валового збору має вигляд:
-------------------------
Індекс валового збору по групі культур відображує одночасний вплив на зміну загального виходу продукції трьох факторів. Індекси змінного складу можна розкласти на індекси постійного складу. Розкладання індексів змінного складу на індекси постійного складу становить суть індексного методу аналізу.
Розкладемо загальний індекс валового збору на три складові:
І вал.зб. = І пос.пл. * І урож. * І стр.
Індекс розміру посівної площі розраховується:
----------------
Індекс урожайності постійного складу обчислюється:
--------------------
Індекс структури площі розраховується:
------------
Розглянемо співвідношення вищеобрахованих індексів і відповідних абсолютних приростів:
І вал.зб. = І пос.пл. * І урож.пост.скл.* І стр.
-------------
Δ вал.зб. = Δ пос.пл. + Δ урож.пост.скл. + Δ стр.
-----------------
Аналіз даних свідчить, що валовий збір у звітному році порівняно з базовим підвищився на 34.3% (або на 15450 ц у абсолютному значенні), у тому числі за рахунок урожайності зернових і зернобобових культур на 36.3% (або на 16110 ц) і структури посівних площ на 1.9% (або на 828.26 ц).
Розділ 4
4.2 Динаміка вартісного обсягу реалізованої продукції в фактичних цінах зумовлена взаємною зміною кількості реалізованої продукції і цін на неї. Тому індекси фізичного обсягу реалізованої продукції і індекси цін є вимірниками впливу цих факторів у загальній динаміці обсягу реалізованої продукції. Математично цю систему взаємопов’язаних індексів можна записати так:
І qp = Iq * Ip -------------------
Отже, індекс обсягу реалізованої продукції дорівнює добутку індексу фізичного обсягу реалізованої продукції на індекс цін.
Індекс фізичного обсягу реалізованоі продукції становить 1.292, а індекс цін – 1.045. Добуток цих індексів (1.3507) дорівнює індексу обсягу реалізованої продукції в фактичних цінах реалізації.
--------------
Звідси у звітному році обсяг товарообороту збільшився порівняно з базисним роком на 35.07% у тому числі за рахунок зростання фізичного обсягу проданої продукції – на 29.2%, а за рахунок підвищення цін реалізації – на 4.5%.
В абсолютних величинах загальний обсяг реалізованої продукції у звітному періоді збільшився на 354660 грн., у тому числі за рахунок збільшення фізичного обсягу реалізованої продукції в незмінних цінах на 295560 грн.. а за рахунок підвищення цін реалізації – на 59100 грн.