“Портрет невідомого".
Але не його картини прикрашали пишний іспанський двір. Серед художників, що працювали при дворі Філіпа II, були
1. Франческо Сурбаран (1598-1664) - “Отроцтво Богоматері", “Немовля Христос". Головне в його картинах - відчуття святості, чистоти; просте композиційне рішення, плавність ліній, щільне колірне рішення, матеріальність, багатство колориту, величавість, стриманість, реальність життя, сполучене з містичністю віри, високою духовністю, емоційною напруженістю.
2. Хусепе Ріберо (1591-1652). Основні сюжети його картин - мучення святих, портрети людей, що прожили довге життя. Але його роботи не сентиментальні. Він більш за все не хотів, щоб його моделі викликали жалість. У них - істинно іспанська народна гордість. Наприклад, “Хромоножка", “Свята Інесса", “Апостол Яків-старший".
Здавалося, що іспанський живопис ніколи не вийде з “стін" храмів. Але це зробив Дієго Веласкес (1599-1660) - прекрасний майстер психологічного портрета, живописець характерів. Його картини відрізняються багатофігурню складністю композицій, граничною детализацією, прекрасним володінням кольору. “Сніданок", “Портрет Олівареса “, “Блазень", “Пряхи".
Художником, що завершив “золотий вік" іспанського живопису, був Бартолелло Мурільо. Він, частково, продовжив побутову лінію, намічену Веласкесом. “Дівчинка з фруктами", “Хлопчик з собакою".
Але в зрілі роки творчість все частіше зверталасявиключно до біблійних сюжетів: "Святе сімейство", “Втеча в Єгипет". У цих роботах він виступає як блискучий колорист, майстер композиції. Але як далеко пішов цей живопис від глибоко людських пристрастей кращих іспанських полотен.
2. Музика
Шлях іспанської музикибув своєрідний. У XVII ст. своя оперна школане висунулася , але прагнення до театральної визначеності виявилось досить рано. Крім великих драматичних творів з традиційною участю музики, розвивалися театралізовані пісні (tonas, tonadas), склалася сарсуела - музично-театральний жанр (від назви королівського замку). Музиці додавалася ведуча психологічна роль. У XVIII ст. значення жанру затьмарюється італійською оперою.
Таким чином, будучи в економічному і політичному занепаді, Іспанія переживала свій “золотий вік" в художній культурі.
Мистецтво Німеччини
1. Скульптура
Своє подальше поширення стиль отримав в Німеччині. Особливого розквіту досягла скульптура. У інтер'єрі німецької барокової церкви їй відводиться більша роль, ніж живопису. Найяскравішим майстром бароко був Бальтазар Пермозер (“Палац Цвінтер" (архітектор Пеппельман), “Відчай проклятого", “Святий Амвросий"). Його роботам характерна експресія, що переходить у велику внутрішню силу, унікальність робітдрібної пластики, глобальні філософські проблеми.
2. Живопис
Якщо скульптура і архітектура були міцно пов'язані з німецькою національною традицією, то стан живопису залишився досить складним. Ослаблення національної традиції є трагічною рисою того часу. Закономірним слідством цього була орієнтація живописців на інші європейські школи.
3. Музика
Надзвичайно насиченою була музика Німеччини, надана різноманітними жанрами і що дала світу такого генія, як І.С. Бах.
Серед вокальнихжанрів найбільш великітвір - вокальні ораторії Генріха Шюца - пасіони. Походження форми пов'язанеіз середньовічними традиціями читання певних розділів Євангеліє на страсний тиждень. Поступово пасіони стають витворами композитора. Основні риси:
1) лаконічність і суворість музичної драматургії;
2) декламація залежить від церковної традиції виголошення тексту;
3) вводяться елементи напевности (в кульмінаціях);
4) обрамлення хорами.
Операнайбільш продуктивно розвивалася в Гамбургу. Характерно:
1) духовні, міфологічні, історичні, побутові, злободенні сюжети;
2) комедійне трактування;
3) театральні ефекти;
4) натуралістичні подробиці;
5) груба мова, діалект.
Серед представників: Георг Телеман, Ріхард Кайзер.
Особливість історичного становища полягає в тому, що він був передовим художником свого часу. Трагічне історичний стан Німеччини (селянська війна, тридцятирічна війна, Вестфальський мир, що остаточно закріпив роздробленість країни) дало Баху можливість відчути трагічні протиріччя свого часу. Бах підіймається до високого узагальнення духовного життя, мистецтва на новому історичному етапі в концепціях загальнолюдського значення. Соціальна природа його музики народна, “співак селянських і міських низів" (Розеншильд), церковна. Бах апелює не тільки до емоцій, але і передусім до розуму, інтелекту. Могутній, кришталево ясний інтелектуальний початок - одинзустоїв його мистецтва. Його ідеал - світ світлий і розумний. Для Баха характерна емоційність і трагічність, пафос, вища трагедійна концепція в пасіонах, гранична можливість узагальнення в месах.
Риси стилю:
1) мелодія - опора на риторику, на форми, що склалися, на схеми і символи церковної музики, на народні мелодії;
2) гранична концентрація ;
3) ритм різноманітний. Бах неперевершений майстер різнорідних і в той же час органічних ритмічних сплавів і контрастів, перемикання і зіставлення (“Хроматична фантазія і фуга", “Органна фантазія" ).
Бах працював у всіх жанрах (крім опери) і скрізь досяг небувалих вершин.
Пасіони- піднесено-філософське втілення євангельської теми. Ідея пристрастей трактованагуманістичноі етично. Його герой покірливоі непохитно йде на жертовний подвиг. У Мессе не зафіксовані картини життя, оповідання. Сфера Месси - людські ідеали в їх естетично і етично узагальненому вираженні. Уперше ідея сходження від страждань до радості отримала узагальнену форму. Дві образні сфери - страждання і дія, Це означає, що зміст глибокий і різноманітний, як частина баховської картини світу.
Інструментальна музика
Більшість інструментальноїмузики - твори світські (виключення - музика для органу). У інструментальній музиці протікає процес взаємодії і взаємозбагачення різних областей, жанрів, типів викладу. Центральне місце займає музика для клавіру і органу.
Клавір- творча лабораторія. Бах розсував рамки репертуару, пред'являючи граничні вимоги до інструмента. Клавірний стиль відрізняється енергійним і величавим, стриманим і урівноваженимемоційнимладом, багатством і різноманітністю фактури, насиченістю. Бах ввів нові прийоми гри. Твору: п'єси для початківців (маленькі прелюдії, фугетты), прелюдії і фуга (ХТК), сюїта, концерти (Італійський), токкати, фантазії (вільна імпровізація, патетично підведений тон, віртуозна фактура), “Мистецтво фуги" (створив класичну фугу).
Велика роль в творчості Баха належить органу. Органний стиль наклав відбиток на все інструментальне мислення композитора. Саме органу належить жанр, зв'язуючий інструментальну музику з духовними кантатами і пасіонами - обробки хоралів (більше 150). Органні твори тяжіли до форм, традиційних жанрів, яким Бах дав якісно нову інтерпретацію: прелюдія і фуга (розмежував дві композиційні сфери, удосконалив їх, возз'єднавши в новому синтезі).
Писав Бах і для інших інструментів: віолончельні сюїти, камерні ансамблі, сюїти для оркестру, концерти, що зіграли величезну роль для подальшого музичного розвитку.
Музичне життя Англії
XVII ст. виявилося суперечливим і для музичного мистецтва Англії. Творча спадщина англійської музики була багатою і різноманітною: традиція багатоголосся, розробка поліфонічних форм, розквіт мадригала... Але безпосереднього історичного продовження багато що з раніше досягнутого не отримало. Рух творчої думки гальмувався і уривався внаслідок особливих історичних обставин. У складних умовах висунулася в Англії фігура геніального музиканта Генрі Персела (1658-1695гг.). Ним написані твори в різних жанрах, деякі його пісні стали “народними", він розвинув духовні хоровіспіви (“антеми"). Але головною областю творчості була музика для театру (опера, музика до 152 спектаклів...). Був родоначальником і завершителем національної оперної школи. Характерно:
1) опора на глибинні музичні традиції Відродження;
2) з'єднання сміливої опори на народно-жанрові зразки з вільним виявом авторської індивідуальності;
3) концентрація музичної образності;
4) драматизм і трагізм в світовосприйнятті;
5) принцип одноразового контрасту в образах, інтонаціях, гармонії, ритмах;
6) композиція великого плану з великою цілісністю частин.