Міністерство освіти і науки України
Чернігівський державний інститут економіки і управління
Кафедра економіки сільського господарства та аграрного менеджменту
Дипломна робота
на тему: "Економічна ефективність виробництва картоплі та шляхи її підвищення на прикладі ТОВ "Прогрес" с.Авдіївка, Сосницького району"
Чернігів 2009 р
Реферат
Дипломна робота на тему: "Економічна ефективність виробництва картоплі та шляхи її підвищення на прикладі ТОВ "Прогрес" с.Авдіївка, Сосницького району"
Дипломна робота написана на ___ сторінках машинописного тексту, вміщує 18 таблиць, 4 малюнків, 56 джерел літератури.
Об’єктом дослідження є ТОВ "Прогрес" Сосницького району.
Мета роботи – пошук, аналіз, запровадження шляхів підвищення економічної ефективності вирощування картоплі.
Методи дослідження - індексний, факторний, нормативний, графічний, порівняльний.
Розроблені, запропоновані і економічно обґрунтовані агрозаходи по організації та підвищенню економічної ефективності вирощуванням картоплі у ТОВ "Прогрес" , а саме:
- вплив ефективності попередника на урожайність картоплі та родючість грунтів;
- вапнування кислих грунтів;
- сортононовлення;
- застосування мінеральних добрив.
Здійснення вказаних агрозаходів при вирощувані картоплі дасть змогу підвищити прибуток на 17377,3 грн. на гектар, на всю площу 121641,1 грн. Рівень рентабельності при цьому зросте на 292%
Вступ
Розділ 1. Народногосподарське значення, розміщення та стан виробництва картоплі в Україні
1.1 Народногосподарське значення картоплі
1.2 Сучасний стан розвитку картоплярства
1.3 Суть категорії собівартість та її визначення для виробництва картоплі
Розділ 2. Стан сільськогосподарського виробництва в ТОВ "Прогрес"
2.1 Природнокліматичні умови та розміщення підприємства
2.2 Забезпеченість основними виробничими ресурсами та рівень їх використання
2.3. Економічна ефективність сільськогосподарського виробництва
2.4 Економічна характеристика виробництва картоплі в господарстві
Розділ 3.Шляхи підвищення економічної ефективності вирощування картоплі
3.1 Вплив попередника на урожай картоплі та родючість грунту
3.2 Удосконалення агротехнічних заходів вирощуваня картоплі та показники їх ефективності
3.3 Значення сорту в підвищені продуктивності рослин картоплі
3.4 Загальна економічна ефективність від запропонованих заходів при вирощуванні картоплі
Висновки і пропозиції
Список використаної літератури
народногосподарський картопля агротехнічний вирощування
Однією з провідних у сільськогосподарському виробництві є галузь картоплярство. Адже недарма в народі картоплярство називають другим хлібом. Вуглеводи картоплі є істотним джерелом енергії для людського організму; білок за своїми якостями еквівалентний білку молока, яєць та яловичини і перевищує якість його у хлібних злаків, сої, бобів. Картопля – своєрідний регулятор травлення, що поліпшує засвоєння та підвищує біологічну цінність інших продуктів. Її споживання зумовлене не лише смаковими якостями бульб, а й народними традиціями. Подібно до хліба картопля ніколи не приїдається. В Україні з неї готують понад 500 страв. Вона також широко використовується в дієтичному харчуванні.
Серед сільськогосподарських культур важко знайти таку , яка могла б зрівнятись з картоплею за універсальністю використання. Окрім харчових цілей вона використовується для виробництва крохмалю, спирту. Науковообгрунтована норма споживання картоплі встановлена-135 кг однією людиною в рік,а реальне споживання населенням України становить 116-130 кг. Сучасні обсяги виробництва картоплі в Україні протягом останніх п’яти років коливаються в межах 17-18 млн. тонн на рік, що при нинішній структурі споживання цілком достатньо для задоволення внутрішнього попиту.
Протягом останніх років роль картоплі у задоволенні харчових потреб значно зросла. Картоплю можна вирощувати в будь-яких грунтово-кліматичних зонах України - від Полісся до Степу.
Картоплярство - традиційна галузь сільськогосподарського виробництва Чернігівщини. Питома вага області у виробництві і реалізації картоплі в Україні складає 25-30%.
Особисті підсобні господарства значно краще використовують надані їм землі. Нині господарства громадян стали основними виробниками картоплі, овочів, та іншої продукції. Суттєвий недолік полягає у тому, що, не дозволяє розширити при необхідності посівні площі, та виконати окремі технологічні операції. Крім того, в них не ведуть облік виробничих витрат і невизначають собівартість, в наслідок чого відсутня база формування ціни і досить часто картоплю реалізують за ціною, яка не забезпечує навіть простого відтворення виробництва і робочої сили.
Метою даної дипломної роботи є проведення аналізу ефективності виробництва картоплі та шляхи її підвищення.
Виходячи з мети,задачами дипломної роботи будуть:
-дослідження теоретичних основ розвитку картоплярства.
-аналіз сучасного стану виробництва картоплі в господарстві,
-шляхи підвищення економічної ефективності виробництва картоплі.
Для виконання поставлених завдань нами були застосовані такі методи дослідження:
1. монографічний – при викладенні першого розділу;
2. абстрактно-логічний – при викладенні всієї дипломної роботи;
3. порівняльний – при порівнянні даних 2008 року з попередніми роками;
4. графічний – при зображенні точки беззбитковості;
5. факторний – для визначення впливу факторів на прибуток.
Теоретично-методологічну основу написання дипломної роботи складають законодавчі та нормативні акти, що стосуються питань виробництва картоплі, підручники, статті вчених-економістів, матеріали періодичного друку, річна звітність господарства та інші джерела інформації.
Дипломна робота складається з трьох розділів, вступу та висновків і пропозицій та переліку використаної літератури.
Розділ 1. Народногосподарське значення, розміщення та стан виробництва картоплі в Україні
Картопля — одна з найважливіших сільськогосподарських культур різноманітного використання. Загальна площа під нею в Україні становить близько 1.5 млн. га.
Картопля — один з основних продуктів харчування, її також широко використовують на корм худобі та в промисловості. Цінність цієї культури визначається змістом у бульбах крохмалю, білка, вітамінів, амінокислот і мінеральних солей.
Значення картоплі як важливої культури у сільськогосподарському виробництві академік Д.М. Прянишников охарактеризував так: "Вирощувати картоплю на полях — це те ж саме, що одержувати три колоси там, де раніше ріс один" [ 10, с. 5 ].
Щодо універсальності використання з картоплею не може зрівнятися жодна інша сільськогосподарська культура.
Бульби, які вирощують для харчових цілей, повинні містити багато крохмалю, білка, а також мати гладеньку, шкірку та неглибокі вічка. Вміст крохмалю в бульбах становить 14—25 %, а в окремих сортів досягає ЗО %. Сирого протеїну міститься в середньому до 2 %.
Кормова картопля, крім високого вмісту крохмалю, має підвищений вміст протеїну. Для технічної переробки використовують лише висококрохмалисті сорти.
Особливе значення у харчуванні людини має білок картоплі. Хоч у формі білка міститься лише 40—60 % загального азоту бульб, поживність їх досить висока. Білок картоплі за біологічною цінністю стоїть значно вище білка інших сільськогосподарських культур, у тому числі й пшениці.
За кількістю поживних речовин, які можна одержати з одиниці площі, серед сільськогосподарських культур, що в нас вирощуються, картоплі належить одне з перших місць. Поживних речовин з 1 га вона дає в 2-4 рази більше, ніж жито або ячмінь. Якщо повноцінність молочного білка прийняти за 100, то білок м’яса становить 90, картоплі-80, пшениці-50 і овочів-25%. Із дев’яти незамінних для людини амінокислот у картоплі виявлено вісім. Крім того, за вмістом метіоніну картопляний білок переважає горох і боби, а за вмістом лізину — зернові культури. [ 6, с. 31-32 ].
Корисні для людини і мінеральні речовини, що містяться у бульбах. Зокрема зола її складається з таких основних елементів: калію (67—70 %), фосфору (7—10), магнію і кальцію (6 %).
Цінність картоплі як продукту харчування визначається також високим вмістом вітамінів, особливо вітаміну С.
При споживанні на добу 300 г картоплі організм людини забезпечується майже на 50 % добової норми у вітаміні С, 10-15 - у вітаміні ВІ (аневрині), 15- РР (ніацині), 56— В2 (рибофлавіні) і 1-2 %- у вітаміні А (каротині). У зварених незабаром після збирання восени бульбах міститься до 16 % вітаміну С. Взимку картопля є одним з основних вітамінних продуктів. У достиглих свіжозібраних бульбах міститься 20—40 г вітаміну С на 100 г сирої речовини.
В картоплі у значних кількостях є також алкалоїд соланін. Сам по собі він отруйний (бульби, які містять близько 20 мг% соланіну, для харчування використовувати не можна), проте надає м'якушу спеціального смаку і при допустимих нормах збуджуюче діє на організм та поліпшує апетит [ 10, с. 6-8].
Дослідники дійшли висновку, що норма споживання картоплі, на одну дорослу людину за рік має становити у середньому 135 кг. У різних природно-економічних зонах цей показник неоднаковий. Реальне споживання в Україні споживання картоплі на душу населення коливається в межах 116-130 кг. Сьогодні помітна тенденція до зниження споживання картоплі в картоплесійних районах і збільшення там, де раніше її вирощували мало. Це пояснюють передусім використанням поливних земель для вирощування картоплі в південних районах, а також поліпшенням постачання її з середньої смуги [ 8, с. 74-75].