Смекни!
smekni.com

Творчість Олександра Довженка (стр. 4 из 4)

За цей час Довженко стикається з проблемою зйомок задуманого фільму "Прощавай, Америко!", виробництво якого припинили без пояснень. У 1951-му заблоковано зйомки "Відкриття Антарктиди", одісеї російських моряків у південних морях. Довженко думає ставити іншу картину, до якої готувався п’ять років — "Поема про море" (останнім фільмом задуманої трилогії "Нащадки запорожців", "Повість полум'яних літ", "Поема про море"). Після відкидання "Відкриття Антарктиди" Довженко їде до України, щоб вникнути в хід будівництва Каховської ГЕС. Щоліта до 1956 року він приїздив на будову, жив серед робітників. Під час обдумування сценарію Довженко починає розуміти, що він має зафіксувати цінний природний та історичний ландшафт, адже після спорудження греблі будуть залиті історичні місця Запорізької Січі й, зокрема, Великий Луг. "Наше нове море — наше нове горе. Так народ говоре про море", — записує Довженко у щоденнику,— "[…] майже всі проти мене", кошторис фільму свідомо занижений чиновниками з міністерства. Довженко хотів знімати фільм не тільки в Україні, але й з Київською кіностудією, але "добро" він не отримав. Та й фільм не зняв. Після смерті режисера його зніме Юлія Солнцева, дружина і соратник.

У 1954 році Довженко робить начерки сценарію "У глибинах космосу", фільму-фантазії про трьох радянських інженерів, що 8 років блукають зоряним всесвітом. Але сценарій буде холодно сприйнятий художньою радою.

У 1954–1955 режисер закінчує роботу над кіноповістю "Зачарована Десна", розпочату ще 1942 року, де він згадує своє дитинство. Її надрукують у журналі "Дніпро", але сценарію з неї Довженко не створить. У квітні 1956-го разом з іншими режисерами Довженко пише листа до міністра культури СРСР про нагальну необхідність технічного переоснащення кіностудій. Але вже її не дочекається. Він ще встигне повернутися до Каховки, щоб бути присутнім при затопленні земель і почати перші проби. А 25 листопада того ж року помирає на дачі під Москвою.

"Поему про море" (1956), "Повість полумяних літ" (1961) і "Зачаровану Десну" (1964) поставить вже Юлія Солнцева. Крім того, вона зніме "Незабутнє" (1968) та "Золоті ворота" (1969) на основі літературних творів режисера. Фільми вважаються загалом суперечливими, тільки "Поема пр море" виражатиме думку метра й розкриє головні теми: перетворення людини революцією та перетворення природи людиною. "Повість полум’яних літ" потерпатиме від різниці в часі між задумом сценарію у 40-і роки та його реалізацією. "Зачарована Десна" взагалі вважається пародією на задум Довженка. Похований Довженко на Ново-Дівичому цвинтарі у Москві. Ховали за державний кошт, оскільки грошей на його рахунку в ощадбанку було тільки 32 рублі. Траурна церемонія відбулася у Будинку літераторів. Співав друг небіжчика Іван Козловський, грав на скрипці Леонід Коган. З України приїхала делегація, проте не було колишніх друзів, наприклад Бажана. Привезли сніп жита, землю та яблука. Грудочку рідної землі вкинули до могили зі словами "Земля, по якій твої ноги ходили, нині теплом тебе приймає". На могилі написано по-російськи: "Умер в воскресенье". Більшість людей, які приходять до нього, читають останнє слово як "воскресіння".

Сам Довженко весь час тужив за Україною і у останні роки свого життя записав у щоденнику: "Я вмру в Москві, так і не побачивши України! Перед смертю попрошу Сталіна, аби, перед тим, як спалити мене в крематорії, з грудей моїх вийняли серце і закопали його в рідну землю, у Києві, десь над Дніпром, на горі".

У 2006 році громадські кола України нарешті підняли питання перед владою про перенесення праху О.П.Довженка та його дружини в Україну, про можливість повернення архівів режисера (зокрема щоденники мистця за волею його дружини закриті в архівах ще до 2009 року) та увічнення його пам’яті у державах, де він проживав. Питання наразі не вирішено і як висловився Ярослав Проць, член Спілки журналістів України, "хресна дорога Довженка до своєї Землі ще не закінчилась".

Вшанування пам’яті

Вшанування пам’яті геніального митця Олександра Довженко в Україні є на вкрай низькому рівні. Те, що було зроблене, в основному було зроблене за часів СРСР та радянської влади: з 1957 року Київська кіностудія носить ім’я Довженка, у 1972-му було затверджено Золоту медаль ім. Довженка "За найкращий військово-патріотичний фільм", у 1960 році створено музей Довженка у батьківській хаті, попри те, що в Україні Довженко був персона нон-грата. Ще за два роки скульптор Анатолій Фуженко змушений був подарувати садибі пам’ятник (художня рада боялася Довженка навіть у бронзі, тому офіційно скульптуру не затвердила), отже існує лише один пам’ятник, та й то не офіційний.

Перші значні кроки по збереженню і вшануванню пам’яті видатного українця були зроблені із здобуттям незалежності України, проте і досі цього вкрай мало, а його співітчизники не мають вільної можливості побачити фільми Довженка. 10 вересня — день народження Олександра Довженка — святкується в Україні як День кіно. В цей же день з 1994 року за указом Президента України вручається державна премія в галузі кінематографа імені О.Довженка. У 1996 році було створено "Національний центр Олександра Довженка", робота якого зосереджена на двох основних напрямках: збирання та збереження фільмів (передусім національного кіно) та поширення кінострічок (в першу чергу українських), їхня популяризація серед населення. У 2006 році центр завершив роботу над виданням фільмів Довженка у форматі DVD, але унікальне видання розповсюджене лише в консульствах та посольствах як подарунок. В той же час, за кордоном, фільми Довженка на DVD вже давно в вільному продажу.

З 5 липня 2004 року Національний банк України ввів у обіг ювілейну монету у 2 гривні, присвячену 110-річчю від дня народження Довженка. Один з банків у м. Києві планує відкрити пам’ятник Довженку до наступного ювілею. Нарешті у листопаді 2006 року указом Президента України започатковано програму дій щодо вшанування пам’яті Олександра Довженка.

Мистецька та літературна спадщина

Твори

- Воля до життя

- Зачарована Десна (кіноповість)

- Земля (сценарій втрачено, спогади про сценарій і фільм)

- Мати

- Ніч перед боєм

- Повість полум’яних літ

- Нащадки запорожців (драматична поема)

- Україна в огні (кіноповість)

- Поема про море (кіноповість)

- Антарктида (кіноповість)

- Життя в цвіту (п’єса)

- Щоденник 1941–56

Фільмографія

-1926 Вася-реформатор (співрежисер, сценарист, фільм втрачено)

-1926 Ягідка кохання (режисер, сценарист)

-1927 Сумка дипкур’єра (режисер, переробка сценарію, актор)

-1927 Звенигора (режисер, переробка сценарію)

-1929 Арсенал (режисер, сценарист)

-1930 Земля (режисер, сценарист)

-1932 Іван (режисер, сценарист)

-1935 Аероград (режисер, сценарист)

-1939 Щорс (режисер, сценарист)

-1939 Буковина, земля українська (режисер)

-1940 Визволення (режисер)

-1943 Битва за нашу Радянську Україну (режисер, у співавторстві з Ю. Солнцевою та Я. Авдєєнко)

-1945 Перемога на Правобережній Україні (режисер, у співавторстві з Ю. Солнцевою)

-1945 Рідна країна (художній керівник)

-1948 Мічурін (режисер, сценарист)

-1951 Прощавай, Америко! (режисер, незакінчений, змонтовано лише 6 частин)

-1959 Поема про море (режисер)

Нереалізовані сценарії

-1926—1929 Цар, Батьківщина, Загублений Чаплін, Згода (Повстання мертвих)

-1934 Загублений і віднайдений рай

-1941 Тарас Бульба

-1943 Україна в огні

-1951 Відкриття Антарктиди

-1954 У глибинах космосу

Нагороди та премії

-1934 МКФ у Венеції (Приз, фільм "Іван")

-1941 Сталінська премія (I ступеню, фільм "Щорс")

-1949 МКФ в м. Готвальдові (Премія праці, фільм "Мічурін")

-1949 МКФ в Маріанських Лазнях (Премія за кращий кольорвий фільм, фільм "Мічурін")

-1949 Сталінська премія (II ступеню, фільм "Мічурін")

-1959 ВКФ (Перша премія автору сценарію (посмертно), фільм "Поема про море")

-1959 Ленінська премія (посмертно, фільм "Поема про море").


Список використаної літератури

1. Брюховецька Л.І. До і после "Звенигори" // Довженко і кіно ХХ століття: Зб. ст. / Мін- во культури і мистецтв України. НаУКМА; Спілка кінематографістів України. Ред. жарн. "Кіно- Театр". - К.: Вид-во Поліграфцентр "ТАТ", 2004. - С. 153-163

2. Брюховецька Л. Кіно як світогляд: Довженко і Параджанов // Кіно Театр. - 2004. - № 3. - C. 24-29

3. Довженко і світ: Творчість О.П.Довженка в контексті світ. культури: Статті. Есе. Рецензії. Спогади. Доповіді. Відгуки. Листи. Телеграми /Упоряд. С.П.Плачинда; Передм. О.Гончара.- К.: Рад. письм., 1984

- Амангаль Б. "Трагічна ода робітникам "Арсеналу";

- Барбюс А. "Прекрасний український фільм "Арсенал";

- Кучера Я. "Співець революції";

- Лейда Дж. "Потік ідей та почуттів";

- Манетті Р. "Самобутній майстер";

- Найт А. "Особливий символізм";

- Немешкютрі І. "Крок уперед";

- Рошаль Г. "Арсенал" - класика світового кіно";

- Шпітцер Ж. "Поетичний всесвіт Довженка";

4. Довженко Олександр Петрович // Шаров І. 100 видатних імен України.- К.: Вид. дім "Альтернатива", 1999.- С.127-131

5. Новиченко Л. Естетичні уроки Довженка / Л.Новиченко // Життя як діяння: Вибрані статті. - К., 1974

6. Пашкова О. Мистецтво Олександра Довженка в контексті української народної культури: До 100-річчя від дня народж. митця // Нар. творчість та етнографія.- 1994.- № 5-6.- С.17-22

7. Степанишин Б. Дивосвіт Олександра Довженка: До 100-річчя від дня народж.: Літ.-крит. нарис.- К.: Всеукр. т-во "Просвіта", 1994