Тяжіння Меріме до народного образу, майстерня розробка його, глибокий Інтерес списателя до слов'янської темі - ось те, що так привернуло Пушкіна в збірнику Меріме.
Пушкін перевів наступні балади Меріме: "Бачення короля", "Янко Марновіч", "Битва біля Зіниці-Великої", "Федір і Олена", Влах у Венеції "" Гайдук Хрізіч "," Похоронна пісня "," Марко Якубович "," Бонапарт і чорногорці "," Вурдолак "," Кінь".
Пушкін дає балад віршований переклад, тоді в Меріме всі вони були написані прозою. Завдяки цьому балади абсолютно перетворюються. Ось два уривки з "похоронні пісні" Меріме і Пушкіна, Меріме пише: "Прощай, прощай, добрий шлях!".
Пушкін переводить так:
З Богом у далеку дорогу!
Шлях знайдеш ти слава Богу,
Світить місяць, ніч ясна;
Чаша випита до дна.
Особливо яскравим прикладом творчої роботи Пушкіна над матеріалом узятим в Меріме, служить переклад балади "Вурдалак" (в Меріме "Ваня").
Переклад Пушкіна - це по суті, новий твір, незрівнянно більш близьке до народної творчості.
Пушкін додасть баладі гумористичний характер, більш близький народної поезії. Всі будуватися на контрасті між тим, чого очікує Ваня, і що виявляється в дійсності.
Образи балади Пушкіна бачиш: вони живуть, рухаються, діють. Меріме розповідав про страх Вані, Пушкін показує його.
Пушкін різко змінює кінцівку, вносячи в неї більше реалізму і справді гумору.
Пушкін на основі матеріалу, взятого в Меріме, створив високохудожні твори, які далеко перевершили оригінал. Він проник у народний образ з більшою силою і глибиною, ніж це зміг зробити Меріме.
Знайомство з російськими починається в Меріме в кінці 90-х років. Серед його російських знайомих слід вказати А.І. і І.С. Тургенєва, Соболевського, Герцена та інших.
З російською літературою і насамперед з Пушкіним, Меріме познайомив друг Пушкіна Соболевський.
Меріме береться за вивчення російської мови. До кінця 40-х років він опанує їм настільки, що вже може перекладати з нього на французьку мову.
Чим більше дізнавався Меріме російську мову, тим більше захоплювався ним "Російська мова, - писав він, - найбагатший, наскільки можу судити, з усіх європейських мов. Він начебто створений для вираження найтонших відтінків. При його незвичайній стислості і разом з тим ясності йому досить одного слова для з'єднання багатьох думок, які на інших мовах зажадали б цілих фраз". "Російська мова безперечно краще європейських, - говорить він в іншому місці, - не виключаючи грецького. Він незмірно перевершує німецький своєю ясністю. По-німецьки можна знати всі слова фрази, безуспішно добираючись до її змісту. З російською мовою нічого подібного трапитися не може".
Першим художнім перекладом Меріме з російської була "Пікова дама", а пізніше їм переведено "Цигани" і "Гусар" Пушкіна, ряд уривків з Гоголя і оповідань Тургенєва.
У 50-х і 60-х роках Меріме випускає ряд робот про російських письменників - "Микола Гоголь" (1851), Передмова до французького перекладу "Батьків і дітей" (1863), "Олександр Пушкін" та Іван Тургенєв (1869).
Велике захоплення Меріме викликали "Цигани" Пушкіна. Про цю поемі він відгукувався як: "Не одного вірша, не одного слова не можна було забрати, кожна на своєму місці, у кожного своє призначення. А тим часом по зовнішності це все дуже просто, природно, і мистецтво виявляє себе тільки повною відсутністю будь-яких зайвих прикрас".
Пушкіна Меріме цінував в першу чергу за те, що він зумів у своїх творах дати позитивний образ. Порівнюючи Пушкіна з Гоголем він віддає перевагу Пушкіну саме тому, що Пушкін у своїй творчості зумів знайти цей образ. Меріме писав про Пушкіна: "Після того як він тривалий час знаходив в людському серці всі пороки, всі ницості, щоб їх бичувати і висміювати, він раптом помітив, що поряд з цим ганебним злиденністю є піднесені риси. Він став поетом великого і прекрасного, як тільки він його відкрив". Меріме завжди дуже цікавився історією, він залишив ряд історичний праць, в числі яких роботи з російської та української історії. У 1951 році він намагається створити драму про самозванця. Це драма ("Перші кроки авантюриста") задумана, безперечно, під впливом "Бориса Годунова", але самозванцем в ній виступає козак Юрій, Отреп'єв ж - тільки агент цього самозванця. У художньому ставлення драма не витримує порівняння з кращими творами Меріме. Вона залишилася не закінченою.
Меріме був одним з найбільших реалістів французької літератури XIX століття. Відзначаючи його значення, треба особливо вказати на ту величезну роль, яку зіграв Меріме як перший захоплений цінитель і пропагандист російської літератури у Франції.
"Ваша поезія, - говорив Меріме Тургенєву, - шукає перш за все правду, а краса є потім сама собою".
У некролозі на смерть Меріме Тургенєв писав про нього: "Ми, росіяни, зобов'язані вшанувати в ньому людину, яка катував щиру і сердечну прихильність до нашого народу, до нашої мови, до нашого побуті, - до людини який позитивно боявсь перед Пушкіним і глибоко і вірно розумів і цінував краси його поезії". Доводячи це, Гете виходив з таких міркувань, склад слова Gazul той же, що і Guzla.
Проспер Меріме пише статті про російську літературу і російської історії XVII століття, вивчає повстання Степана Разіна і Пугачова.
Ця діяльність Меріме відіграла визначну роль розвитку російсько-французьких культурних зв'язків. (С.Р. Брахман)
Познайомившись з Меріме І.С. Тургенєв відзначав: "Схожий на свої твори: холодний, тонкий, витончений, з сильно розвиненим почуттям краси і міри з досконалим відсутністю не тільки який-небудь віри, але навіть ентузіазму. І в цей момент саме російська література ставати для Меріме рятівним засобом у його розладі з собою, бо вона пройнята тією особливою гармонією, моральною висотою і реалізмом, яких жадав і не знаходив навколо себе письменник. Меріме перевів на французьку мову повісті А.С. Пушкіна "Пікова дама" (1849), "Постріл" (1856), написав захоплену статтю про Пушкіна (1868), публікує статтю "Література в Росії: М. Гоголь (1851) і переклад "Ревізора" (1853, під назвою "Генеральний інспектор"), пише передмову до перекладу роману І.С. Тургенєва "Батьки і діти" (1863), редагує переклад роману "Дим" (1867), переводить повісті "Привиди" (1866), "Дивна історія" (1870), випускає разом з Тургенєвим збірка перекладів його творів "Московські новели" (1869), пише про нього розгорнуті статті "Література і рабство в Росії. Записки російського мисливця Івана Тургенєва " (1854)," Іван Тургенєв " (1868), залишає зауваження про багатьох російських поетів і письменників. Не всі Меріме, вірно, сприйняв в російській літературі. Так, він абсолютно не оцінив перші твори Льва Толстого, а в Гоголя побачив тільки сатирика, багато що запозичили у Стерна, Скотта, Шаміссо і Гофмана. Проте воно суті, не знав у Європі різних за глибиною і грунтовності розуміння російської літератури та історичної ролі російської та інших слов'янських народів (Меріме був автором історичних праць про епоху Бориса Годунова, про Б. Хмельницького, про Разіна, про історію козаків, про Петра I, в 1853 р. він написав історичну драму "Перші кроки авантюристів", де виклав свою гіпотезу появи на Русі фігури Лжедмитра, він у величезній мірі сприяв початку світового визнання російської літератури.
А.С. Пушкін дав вільний переклад віршами 11 пісень "Гюзли", включивши їх у "Пісні західних слов'ян". Він повністю змінила послідовність у порівнянні з розташуванням пісень в Меріме, що було продиктовано задачею Пушкіна збагатити фольклорними елементами російську поезію, дати читачеві на збірник народних пісень, а продуманий художній цикл. Завдання Меріме були іншими. У поданій ним мозаїці виявляється прагнення до "жанрової гри", іронія над романтичної фрагментарністю. Але є в композиції "Гюзли" і прихована спрямованість: від вільної фантазії в відкриває книгу історії життя ніколи не існувало співака до близької фольклорному першоджерела пісні "Кінь Фоми II" (у Пушкіна "Кінь", "Що ти іржеш, мій кінь запопадливий" і т.д.) і включених пізніше дійсним перекладом сербських пісень, тобто від містифікації, ігри через іронію стосовно романтикам які шукають у фольклорі або "невигадливості", або цитати про вампірів і т.д., до справжнім народним джерелом. І тоді стає очевидною щирість інтересу Меріме до дикуватою манері виконання іллірійських пісень ("Замітка про І. Маглановіче"), та історії слов'ян (Смерть Фоми II, короля Боснії "), їх звичаєм і повір'ями (" Похоронна пісня "," Красуня Олена "), їх волелюбності ("Чорногорці") письменник хотів проникнути в національну свідомість та психологію, у спосіб життя іншого народу і наблизити його своєрідний і зовсім не примітивну культуру до читача.
МЕРІМЕ В РОСІЇ. У Росії поява нового французького письменника було відмічено відразу ж, як був опублікований "Театр Клари Гасуль", але вельми своєрідно: книга була заборонена цензурою. Зате коли Меріме видав другу книгу - "Гюзла", відгук у Росії з'явився через кілька місяців: у журналі "Син по батькові" спочатку з'явилася замітка "Нові французькі книги" (1828,4.118. № 5), а потім відкликання з додатком перекладу трьох балад (1828, 4.120, № 14). Авторів нотаток і перекладу ми не знаємо, як, втім, і вони не знали, що "Гюзла" - твір Меріме встановлено, що в тому ж 1828 р.А.С. Пушкін, полонений книгою, почав створювати свої "Пісні західних слов'ян". Питання про те, якою мірою Пушкін вірив у справжність пісень "Гюзлі" залишається неясним, але правий був В.Г. Бєлінський, який писав у статті "Вірші А.С. Пушкіна. Частина четверта " (1836): " Пушкін вмів надати цим пісням колорит слов'янський, так що якщо б його помилка не була відкрита, ніхто не подумав би, що ці пісні підроблені". Сам Пушкін у передмові до "Пісням зап. сл." (1835) назвав Меріме гострим і оригінальним письменником, автором творів" надзвичайно чудових у глибокому і жалюгідному занепаді нинішньої французької літератури".