Культури створювалися комбінованим способом. Дуб вводився посівом по три жолуді в кожну лунку, а липа – посадкою сіянців. Потрібно відразу відмітити, що в 1998 році на ділянці пройшла низова пожежа. При цьому дуб постраждав набагато менше, ніж липа. Липа утворила зі сплячих бруньок багато пагонів і зараз досить важко виділити серед них лідерний.
Збереженість культур на даний час становить 95% у дуба і 86% у липи. Стан культур як дуба так і липи добрий. За минулий рік більшість (біля 90%) обстежених екземплярів дуба дали по два прирости. У липи хоча спостерігається по одному приросту, та все ж він досить значний. Це свідчить про те, що липа добре відновилася, незважаючи на перенесену пожежу. На даний час культури повністю зімкнулися в рядах.
Якщо розглядати середні показники цих культур (табл. 4.1), то видно, що середня висота дуба складає 2,46 м, а приріст за останній рік – 54 см; у липи – 1,85 м і 50 см відповідно.
Пробна площа 2.
Пробна площа розташована в кв. 33 в. 1,2 Сквирського лісництва ДП „Білоцерківське лісове господарство”. Площа виділу 4,4 га.
По умовах місцезростання ділянка відноситься до свіжих дібров (Д2). ґрунт темно-сірий лісовий, середньо суглинистий. Рельєф рівнинний. Трав’яний покрив представлений переважно злаковою рослинністю, але на ділянці присутня також суниця лісова, переліска багаторічна, зірочник.
Пробна площа закладена в чистих культурах дуба звичайного. Облік проводився по рядах. Під час обстеження культур було обміряно 100 сіянців дуба. Результати переліку сіянців наведені в додатку.
При створенні лісових культур була передбачена схема змішування 1рДз та розміщення посадкових місць 4,0х0,5 м. Дана схема розміщення садивних місць обумовлена тим, що на ділянці є природне поновлення ясена, береста, груші, липи висотою 0,5-1,0 м.
На час обстеження вік культур складає 2 роки.
Культури створювалися посівом жолудя на постійне місце. На даний час збереженість культур на даний час становить 94%. Стан 75% сіянців дуба добрий, у них закладена верхівкова брунька, мають гарний приріст у висоту, відсутні ознаки ураження хворобами. Частина сіянців у зимовий період була пошкоджена зайцем. Середня висота сіянців складає 25 см, а приріст за останній рік – 15,3 см.
Для вивчення розповсюдження кореневих систем сіянців дуба в культурах, що створені посівом, було розкопано кореневу систему сіянця наземна частина якого мала висоту 40 см. Довжина кореневої системи склала 115 см (не виключно, що частина кореня все таки залишилась в ґрунті). Починаючи з 20 см стрижневого кореня починають розвиватися бокові корінці в загальній кількості 6 шт. По всій довжині стрижневого і бокових корінців ідуть всисні корінці. Така потужна коренева система двохрічного сіянцю свідчить про здатність забезпечити інтенсивний ріст молодої рослини поживними речовинами і вологою, а в майбутньому – біологічно стійку рослину.
Пробна площа 3.
Пробна площа розташована в кв. 33 в. 14 Сквирського лісництва ДП „Білоцерківське лісове господарство”. Площа виділу 2,0 га.
По умовах місцезростання ділянка відноситься до свіжих дібров (Д2). ґрунт темно-сірий лісовий, середньо суглинистий. Рельєф рівнинний. Трав’яний покрив представлений переважно злаковою рослинністю, бур’янами, присутня також суниця лісова, зірочник.
Пробна площа закладена в культурах дуба звичайного з горіхом чорним. Облік проводився по рядах. Під час обстеження культур було обміряно 100 сіянців дуба. Результати переліку сіянців наведені в додатку.
При створенні лісових культур була передбачена схема змішування 5рДз3рГч та розміщення посадкових місць 3,0х0,5 м.
На час обстеження вік культур складає 1 рік.
Культури створювалися посадкою самосіву дуба на постійне місце. Самосів брався з найближчого насадження і вік його складав 1-2 (дуже рідко 3) роки. Горіх чорний вводився посівом на постійне місце горіхів. На даний час збереженість культур на даний час становить 86%. Стан 55% сіянців дуба добрий, у них закладена верхівкова брунька, мають гарний приріст у висоту, відсутні ознаки ураження хворобами. Інша частина сіянців у зимовий період була пошкоджена зайцем, має всохлу вершинку. Середня висота сіянців складає 34 см, а приріст за останній рік – 12,4 см.
Для вивчення розповсюдження кореневих систем сіянців дуба в культурах, що створені посадкою, було розкопано кореневу систему чотирьох сіянців. У першого сіянця присутній тільки один боковий корінець на місці зрізу стрижневого кореня і загальний стан його поганий. У другого викопаного сіянця бокових коренів на місці зрізу взагалі не утворилося і на нашу думку він взагалі загине в цьому вегетаційному періоді. Два інші сіянці мали по 6 і 8 бокових корінці на місці зрізу, які були вкриті кореневим волосками. Їхні кореневі системи ідуть в шарі ґрунту до 25 см. Загальний стан даних сіянців задовільний. Порівняння кореневих систем викопаних сіянців з пробної площі 2 і 3 зображена на рис. 4,3. Наочно видно, що сіянець отриманий шляхом посіву жолудя на постійне місце має значні переваги над рослинами висадженими в культури.
Пробна площа 4.
Пробна площа розташована в кв. 34 в. 1 Сквирського лісництва ДП „Білоцерківське лісове господарство”. Площа виділу 5,0 га.
По умовах місцезростання ділянка відноситься до свіжих дібров (Д2). Грунт темно-сірий лісовий, середньо суглинистий. Рельєф рівнинний. Трав’яний покрив представлений переважно злаковою рослинністю, але на ділянці присутня також суниця лісова, переліска багаторічна, зірочник.
Пробна площа закладена в чистих культурах дуба звичайного. Облік проводився по рядах. Під час обстеження культур було обміряно 60 сіянців дуба. Результати переліку сіянців наведені в додатку.
При створенні лісових культур була передбачена схема змішування 1рДз та розміщення посадкових місць 2,5х0,5 м. На ділянці є природне поновлення клена, ясена, береста, верби, липи висотою близько 1 м.
На час обстеження вік культур складає 4 роки.
Культури створювалися посівом жолудя на постійне місце. На даний час збереженість культур на даний час становить 96%. Стан сіянців дуба добрий, у них закладена верхівкова брунька, мають гарний приріст у висоту, відсутні ознаки ураження хворобами. Середня висота дуба складає 67 см, а приріст за останній рік – 23 см.
Для вивчення розповсюдження кореневих систем сіянців дуба в культурах, що створені посівом, було розкопано кореневу систему двох рослин. Наземна частина обох екземплярів мала висоту 45-50 см. Довжина кореневої системи склала більше 1,60 м (частина кореня все таки залишилась в ґрунті). По всій довжині стрижневого кореня ідуть бокові корінці, на яких розміщена велика кількість всисних корінців. Потужна коренева система свідчить про здатність забезпечити інтенсивний ріст молодої рослини поживними речовинами і вологою, а в майбутньому – біологічно стійку рослину. Отже вже в 4-річному віці культури створені посівом жолудя на постійне місце опановують двохметровий горизонт ґрунту. Це дозволяє їм бути конкурентоздатними з трав’янистою рослинністю, супутніми породами, бути стійкими до хвороб і несприятливих факторів середовища.
Характеризуючи культури дуба створені посівом і посадкою можна зробити такі висновки:
- культури створені посівом, навіть у 9-річному віці, мають більшу збереженість у порівнянні з культурами, що створені посадкою;
- загальний стан культур створених посівом кращий у порівнянні з висадженими рослинами;
- приріст у висоту культур створених посівом більший у порівнянні з культурами створеними посадкою;
- кореневі системи висіяних культур уже в 2-річному віці опановують значну глибину ґрунту, що значно підвищує їх біологічну стійкість.
Пробна площа №5
Розташована в кварталі 36 виділ 12 Сквирського лісництва ДП „Білоцерківське лісове господарство”. Площа ділянки – 1,4 га. Площа пробної площі -0,18 га. Рельєф ділянки - хвилястий.
Категорія лісокультурної площі - зруб. Кількість пнів на 1 га. до 450 шт.
Тип ґрунтів – темно-сірі опідзолені на лесі. Тип умов місцезростання – Д2.
Трав'янистий покрив рідкий, розташований по ділянці куртинами. Серед злаків переважає м’ялиця лісова, поодиноко зустрічається копитень європейський та маренка запашна. В підліску переважають ліщина звичайна та бузина чорна висотою до 4,0 м. Серед підросту переважають граб звичайний, клен гостролистий та липа дрібнолиста, зрідка зустрічається ясен звичайний. Розташовані по площі куртинами середньої гущини, висотою до 4 м.
Суцільні культури дуба було створено посівом жолудя навесні 1967 року. Відстань між рядами – 3,0 м, крок у ряду – 0,7 м. Обробіток ґрунту - частковий, смугами. Агротехнічні догляди за ґрунтом полягали в прополюванні бур'янів та розпушуванні ґрунту сапками упродовж 4 років. Всього на ділянці було проведено 14 доглядів.
У 39-річному віці насадження зростає за І бонітетом та має такі середні таксаційні показники: по дубу звичайному висота 15,2 м, діаметр 16,5 см, повнота 0,75, кількість дерев на 1 га – 969 шт., запас стовбурної деревини на 1 га – 150 м3. Склад деревостану - 10Дз.
Пробна площа №6
Розташована в кварталі 5 виділ 10 Сквирського лісництва ДП „Білоцерківське лісове господарство”.
Площа ділянки 4,1 га. Площа пробної площі 0,168 га. Рельєф ділянки - хвилястий.
Категорія лісокультурної площі – зруб, кількість пнів на 1 га. – 370 шт. Тип ґрунтів – темно-сірі опідзолені на лесі.
Тип умов місцезростання – свіжа діброва.
Трав'янистий покрив на ділянці рідкий, розташований на площі нерівномірно. У трав'янистому покрові переважають злаки – грястиця збірна, костир м'який та собача кропива, які зростають куртинами. Підлісок рідкий, із ліщини звичайної та бузини чорної. Його висота до 3,0 м. Серед підросту переважають граб звичайний, клен гостролистий та липа дрібнолиста, їхня висота сягає 5 м. Підріст, розташований по ділянці рідкими куртинами.
Часткові культури дуба на цій ділянці було створено стандартними сіянцями навесні 1967 року. Відстань між рядами – 4,0 м. Крок садіння у ряду – 0,7 м. Обробіток ґрунту – частковий, смугами на глибину 18 см. Садіння вручну під меч Колєсова. Агротехнічні догляди за ґрунтом полягали в прополюванні бур'янів та розпушуванні ґрунту сапками упродовж 4 років. Всього на ділянці було проведено 14 доглядів.