Основними джерелами маркетингової інформації є:
1) друковані видання;
2) спеціальні дослідження;
3) спеціальні довідки від офіційних організацій, фінансових експертів; 4) балансові звіти, каталоги фірм;
5) виставки, ярмарки, конференції;
Під час отримання маркетингової інформації підприємства поділяють за рівнем проінформованості:
1) Об’єктивні (кількість, повнота, надійність, змістовність, точність, зрозумілість, актуальність, пристосованість до мети маркетингового дослідження).
2) Суб’єктивні (ризикованість інформації, мотивованість).
3) Економічні (витрати при зборі маркетингової інформації)
4) Критерії, пов’язані з існуючими обмеженнями (захищеність інформації, допуситимість інформаційних контактів та засобів зв’язку).
Основними концепціями збору інформації на нинішній час являються -опитування та інтерв’ю з респондентом особисто абоза телефоном чи поштою за допомогою опитувального листа. Спостереження - вивчення і дослідженя поведінки суб’єктів. Експеримент - застосування одночасно кількох елементів, проводиться в штучних умовах. Імітація - відтворення різних маркетинг факторів на папері за допомогою матеріальних моделей. Панельні дослідження - неодноразове опитування однієї групи споживачів через рівні проміжки часу за допомогою груп показників.
На мою думку кориситуючись цією інформацією та стабільно використовуючи її на підприємстві у кожної фірми є шанс стати сильним конкурентом та забезпечити стабільний дохід своїї організації.
Але нажаль головною помилкою, яку в наш час роблять багато підприємств є якраз невилика зацікавленість в цих дослідженнях, або малий відсоток вкладених коштів в маркетингову інформацію.Багато з яких після цього зазнають краху своєї фірми на самому початку її заснування.
1.4 Стратегії маркетингової діяльності торговельних підприємств.
Нормативи конкурентоспроможності товарів і фірми розробляються або прогнозуються до формування бізнес-плану. На стадіях підготовки виробництва нового товару і організації процесів по його виробництву здійснюється матеріалізація згаданих ідей маркетингу. Три розглянуті елементи складають суть поняття "маркетинг": маркетинг - по-перше, концепція орієнтації будь-якої діяльності на споживача, по-друге, згідно міжнародним стандартам ІСО серії 9000, перша стадія життєвого циклу об'єкту, і, по-третє, перша функція функціональної підсистеми системи менеджменту.
Перший з трьох елементів, що характеризує суть маркетингу як концепцію орієнтації будь-якої діяльності на споживача, реалізується, по-перше, при стратегічному плануванні, по-друге, при розробці положень про відділи підприємства і, по-третє, при рішенні комплексу питань по реалізації виготовленого товару. Останньому аспекту третього елементу складної методології маркетингу присвячується матеріал, що розглядається нижче.
Як відзначає один з відомих фахівців з маркетингу Ф. Котлер, в системі маркетингу перед покупцем, продавцем і працівником муніципалітету (законодавцем) виникають наступні проблеми .
Покупець шукає відповідь на наступні 5 питань:
чи досить широкий вибір марок товару?
чи володіє яка-небудь з цих марок потрібними покупцю характеристиками?
чи прийнятна ціна товару?
чи виглядає продавець, що прагне допомогти, що викликає прихильність до себе і чесним?
чи є гарантія і чи існує добре налагоджена система післягарантійного обслуговування?
Щоб добре і успішно працювати, продавцю потрібно вирішити декілька проблем:
яких характеристик чекають споживачі товару?
які групи споживачів і які саме потреби фірмі слід прагнути задовольнити?
якими повинні бути дизайн і ціна товару?
яку гарантію і який сервіс слід запропонувати покупцю?
послугами яких оптових і роздрібних торговців слід скористатися?
які заходи у області реклами, особистого продажу, стимулювання збуту і пропаганди могли б сприяти продажу товару?
Працівника муніципалітету як законодавця, що представляє інтереси громадян і суспільства в цілому, хвилюють наступні проблеми:
чи безпечні і чи надійні пропоновані виробником товари?
чи точно описують виробники свої товари в рекламних оголошеннях і на упаковці?
чи існує в межах ринку конкуренція, завдяки якій є вибір товарів за якістю і цінам?
чи справедливо поводяться з покупцями продавці і працівники сервісу?
чи не наносить дана діяльність шкоди навколишньому середовищу?
Виходячи із запропонованої концепції маркетингу фірми, пропонуються наступні функції і завдання служби маркетингу (табл.1).
Чисельність служби маркетингу визначається такими чинниками, як розмір чистого доходу фірми, об'єм і складність товарів, що випускаються, кількість ринків. Завдання, що стоять перед службою маркетингу, дуже складні, і на цьому не можна економити.
Мал.1. Зразкова структура служби маркетингу крупного підприємства
1.5 Коротка характеристика організаційноправової діяльності ТОВ універмаг „Добробут”
Магазин знаходиться в центрі міста Черкаси, за адресою вул. Гоголя 274, за спеціалізацією - це магазин непродовольчих товарів. В кожній секції магазину є касовий апарат ЕККА mini 600, в секції будівельних матеріалів є ваговимірювальне обладнання РН-10Ц13У.
Магазин поділений на 9 секцій, а саме :
- Будівельні матеріали
- Електротовари
- Парфумерно-косметичні вироби
- Посуд
- Галантерейні товари
- Господарчі товари
- Одяг
- Текстильні товари
- Трикотажні вироби
Магазин оснащений касовим терміналом в кожній секції за допомогою якого контролюється облік грошей , здійснюється розрахунок з покупцями, ведеться кількісний облік товарів. Універмаг обладнаний острівними й пристінними гірками, які слугують найкращому обслуговуванню покупців, а також для підбору й формуванню торговельного асортименту і можливості його оперативної зміни відповідно до зміни попиту населення. Є різний торгівельний інвентар для продажу й підготовки товарів, підставки, кронштейни, інші санітарно-гігієнічний, протипожежний інвентар. Весь інвентар й устаткування є зручними в експлуатації. Створено привабливий інтер'єр магазину, шляхом оснащення торговельним устаткуванням, інвентарем. У магазині установлена сигналізація.
Планування торговельного залу універмагу забезпечує легкість і простоту здійснення покупок, створює добру видимістьвикладених товарів, забезпечує видимість асортименту, оптимально використається торговельна площа, створені необхідні умови роботи магазину для раціональної організації оперативних процесів.
Але все ж таки планування магазину не є досконалим і деякі недоліки перешкоджають повному задоволенню потреб і вимог покупців. Продаж товарів в магазині «Добробут» здійснюється традиційною формою продажу. Хоча планування і забезпечує легкість і простоту здійснення покупок, але воно не створює для покупців умови безперешкодного вибору товарів у мінімально короткий строк.
Є різний торговельний інвентар для продажу й підготовки товарів, санітарно-гігієнічний, протипожежний інвентар, технічний інвентар.
Всі товари різних фірм виготовлення. Магазин веде роботу з багатьма фірмами-виробниками. Надходження товарів від постачальників здійснюється на підставі укладених між постачальниками й даним підприємством договорів. У договорах, що заключаються між постачальниками й покупцями, обговорюється: види товарів, що поставляють, комерційні умови поставки, кількісні й вартісні показники товарів, строки виконання договорів, порядок розрахунків, а також відповідальність сторін за неналежне виконання договору.
Завезення товарів у магазин здійснюється складською формою руху товарів, тобто надходження товарів у магазин з оптового складу, приймаючи великі партії товарів від постачальників, виконують всі необхідні операції (розпакування, перевірка якості й тощо) по підготовці товарів до їхнього подальшого просування в роздрібну торговельну мережу. Основними документами, на підставі яких надходять товари, є рахунки-фактури, товарно-транспортна накладна й торгово-закупівельні акти. Товарно-транспортні накладні виписуються при поставці товарів автомобільним транспортом.
Всі товари мають сертифікат відповідності, що підтверджує якість, надійність, функціональні й естетичні властивості продукції.
Виставлені в торговельному залі зразки товарів мають чітко оформлені ярлики, у яких зазначені найменування товару, артикул, код даного товару, ціна.
При купівлі товару в касовий апарат вноситься код товару і тоді касовий апарат видає чек з інформацією про даний товар.
Економічні показники:
Аналіз економічних показників за 2007 рік:
Товарообіг – 3 млн. 384.тис.грн.
ПДВ - -574,6 тис. грн.
Собівартість реалізованих товарів – 2 млн. 165 тис.грн.
Реалізована націнка – 748,6 тис.грн.
Витрати всього – 903,3 тис.грн.
Дохід від торгівлі – 192,2 тис.грн.
Витрати:
Зарплати – 560,2 тис.грн.
Утримання приміщень – 168,4 тис.грн.
Загальне утримання приміщень – 105,8 тис.грн.
Податки – 10,9 тис.грн.
Банківське обслуговування – 24,4 тис.грн.
Товарообіг по секції :
готовий одяг – 149,4 тис.грн.
білизна – 213 тис.грн.
тканини – 368,2 тис.грн.
галантерея – 431,6 тис.грн.
парфуми – 426,8 тис.грн.
електротовари – 195,3 тис.грн.
посуд – 636,5 тис.грн.
господарчі товари – 375,5 тис.грн.
будівельні матеріали – 349,6 тис.грн.
Перерахування – 214,3 тис.грн.
Економічні показники
Товарообіг – 1 млн. 64,8 тис.грн.
ПДВ – 174,8 тис.грн.
Собівартість – 638,6 тис.грн.
Націнка – 218,8 тис.грн.