Канцелярські товари
Канцелярські товари поділяють на металеві, дерев'яні, пластмасові, склокерамічні, мастичні та обчислювальна техніка. Вони згруповані за однією ознакою - сировиною, тому що велике (до 1000 артикулів) розмаїття обмежує іншу класифікацію.
Асортимент. До металевих канцтоварів відносяться: скріпки, шпильки, кліпси, діркопробивачі, машинки-зшивачі і скоби до них (стиплери), ножиці, лінійки і т.п.
До дерев'яних і пластмасових відносять: лінійки канцелярські, келихи, підставки під перекидні календарі чи для письмового приладу, ножі для різання паперів тощо.
Склокераміка в основному використовується для скульптурно-художнього оформлення письмових приладів та ін.
До мастичних виробів відносять: клей, сургуч, фарби штемпельні і ротаторні. Сургуч складається з каніфолі, воску і крейди. Штемпельна фарба - це водний розчин барвника, декстрину, гліцерину й антисептиків.
Обчислювальна техніка представлена розмаїтістю калькуляторів - переносних і стаціонарних.
До засобів для письма відносять: ручки, олівці, фломастери, пера, чорнило, туш тощо. Усі вони відповідають вимогам
ТУ і стандартам, мають привласнені їм марки й індекси. Новинка - АNОТОРЕN - електронна ручка. Наприклад, олівці призначені для писання, креслення, малювання.
За конструкцією розрізняють звичайні (у дерев'яній оболонці) чорнографітні, кольорові, копіювальні, спеціальні, механічні з графітним стрижнем; фломастери.
Залежно від ступеня твердості стрижня розрізняють 15 різновидів олівців. Ступінь твердості позначається буквами і цифрами: Т - тверді, М - м'які, ТМ і СТ - середньої твердості, 6М - найм'якіші, 7Т - найтвердіші. Діаметр стрижня - від 8,8 до 1,7 мм, діаметр олівця - від 5,0 до 8,2 мм.
За раніше діючою класифікацією в окрему групу виділяли шкільно-письмові предмети, які впритул перетинаються з канцтоварами, а в основі їх отримання лежить уся паперова продукція.
До паперово-чистових товарів відносять вироби, виготовлені з паперу і картону, призначені для письма, креслення, малювання й інших робіт. Особливе місце займають вироби санітарно-гігієнічного призначення.
Папір одержують з деревної маси (стирання деревини на спеціальних машинах - дефібрерах), целюлози, макулатури та ганчіркової напівмаси.
Якість паперу і картону характеризується споживчими властивостями, основними з який є: волокнистий склад, маса 1 м2, об'ємна маса, ступінь проклейки, білизна, гладкість, міцність на розрив, подовження при розтягуванні, сортність.
Для додання паперу водовідштовхувальних властивостей у паперової масу вводять речовини, що проклеюють (рослинні і тваринні клеї, рідке скло й ін.). Ступінь проклейки має значення для паперу, призначеного для письма чорнилом, креслення тушшю, малювання фарбами. Виражається вона шириною штриха в міліметрах, при нанесенні якого водяні барвні складові не розпливаються і не переходять на зворотну сторону паперу. Білизна - характеризує оптичні властивості паперу. Чим вища білизна, тим легше читається текст. Досягається це введенням до паперової маси наповнювачів: каоліну, тальку, гіпсу, крейди тощо.
Гладкість характеризує стан поверхні листа паперу. Чим вища гладкість паперу, тим рівномірніше на ньому лягають чорнило, фарби, друкування. Гладкість виражається в секундах. Наприклад, гладкість паперів для письма дорівнює 100-150 с, крейдованих - 400-600 с.
Маса 1 м2характеризує щільність паперу, вид наявних у її складі волокон, пористість. Асортимент паперу і картону налічує більше як 600 видів. Виробляють їх у бобінах, рулонах, аркушах.
Транспортні засоби
До засобів пересування сухопутного транспорту відносяться: легкові автомобілі, мотоцикли, моторолери, мопеди, мотовелосипеди, велосипеди.
Легкові автомобілі за типом двигуна поділяють на карбюраторні і дизельні; за призначенням: загального призначення і спеціальні.
Водний транспорт особистого користування: катери, моточовни, гребні човни і човнові мотори. Супутні товари: прилади для заряджання акумулятора, транзисторне запалювання, лебідки, ніжні насоси, пристосування для демонтажу автопокришок, пристрої проти викрадення. Додаткові предмети: каністри, шланги, чохли для кермового колеса, вентилятори, багажники, чохли для сидіння тощо.
Для відпочинку до автомашин додаються такі товари: автопричепи, намети, спальні мішки, портативні плити, набори меблів, посуду, холодильники тощо.
Спортивні товари
Спортивні товари слід розглядати разом з туристичними. До них відносяться: інвентар і устаткування для гімнастики, важкої та легкої атлетики, спортивних ігор, ковзанярського, лижного і водного спорту. Усі ці товари потрібні для фізичного розвитку людини. Інвентар для гімнастики групують за видами гімнастичних вправ: стройові, порядкові, загальнорозвиваючі, вільні, на снарядах, стрибки й акробатичні.
Для вправ - гімнастичні стінки, ослони, набивні м'ячі (медицинбол), ціпки, шпильки, обручі, жердини і канати для лазіння, гімнастичні сходи і канати для перетягування.
Для вільних вправ - м'ячі, скакалки, стрічки, вимпели, шарфи та ін.
Для вправ на снарядах - поперечини, бруси, кільця, кінь, колода.
Для важкої атлетики - штанги атлетичні, гирі, гантелі, еспандери, напульсники, бандаж і пояс для штангістів.
Для боксу - боксерські рукавиці (бойові., тренувальні і снарядні), захисні речі і снаряди (груші, м'ячі, мішки і лапи).
Для боротьби - борцовські мати, опудала і мішки.
Для фехтування: зброя - рапіра, шабля, шпага; захисні пристосування фехтувальника: маски, нагрудники, налокітники, рукавиці.
Для легкої атлетики - для метання і штовхання (диски, списи, молоти, гранати, ядра).
Для стрибків і бігу (стійки і планки, тичини, естафетні палички, стартові верстати, пістолет і лопаточка).
Для спортивних ігор (футбол, волейбол, баскетбол, гандбол, регбі і водне поло) - відповідні м'ячі, сітки, захисні речі.
Для гри в бадмінтон і теніс - ракетки, м'ячі, сітки.
Для гри в хокей - клюшки, м'ячі чи шайби, хокейні сітки для воріт і захисні засоби для хокеїстів.
Для гри в шахи: комплект фігур - 32 шт., дошка і годинник; шашки - російські (для гри на дошках з 64 квадратами) і міжнародні (стокліткові).
Для гри в більярд - стіл, 16 куль, 6 київ і трикутник.
Для ковзанярського і лижного спорту - лижі (лісові, туристичні, спортивно-бігові, гоночні і стрибкові), лижні кріплення, лижні ціпки і лижні мазі.
Для водного спорту і підводного плавання - лижі, дихальні трубки, ласти, гідрокостюми, окуляри для плавання, рушниці для підводного полювання.
Для пішохідного туризму й альпінізму - рюкзаки, спальні мішки, похідні намети, мотузки, пояси для страхування, альпіністські окуляри, надувні матраци і подушки, компаси, фляги, посуд, льодоруби, кішки і молотки.
Друкована продукція
Видання - це твір друку, поліграфічно самостійно оформлений, який пройшов редакційно-видавниче оброблення, має вихідні дані та призначений для передачі інформації, що міститься в ньому. Якщо видання не має вихідних даних, воно вважається анонімним.
Видання належать до того чи іншого типу літератури. Розрізняють такі види видань:
• за матеріальною конструкцією: книжки, журнали, аркушове, газетне, плакат, буклет, карткове, комплектне;
• за знаковою природою й інформацією: текстове, нотне, картографічне, книжково-видавниче;
• за періодичністю: неперіодичне, періодичне, триваюче;
• за структурою: книга, брошура, листівка, збірник, одно - чи багатотомне видання, зібрання творів, вибрані праці, журнал, газета, бюлетень, листок, серія, тощо;
• за цільовим призначенням і характером: інформаційно-офіційне, наукове (монографія, збірник наукових праць тощо), науково-популярне, масово-політичне, навчальне (підручник, навчально-методичний посібник тощо), виробниче (стандарт, ТУ тощо), довідкове (словник, енциклопедія, довідник), рекламне, інформаційне (оглядове, бібліографічне, реферативне), літературно-художнє.
Інформаційні видання можна класифікувати:
• за способом розповсюдження: замовне, передплатне, мікровидання ;
• за поліграфічним виконанням: мініатюрне, мікровидання тощо;
• стосовно події: ювілейне, меморіальне тощо.
Книга - це неперіодичне видання, обсягом більше 3-х друкованих аркушів, тобто не менше 48 сторінок. Історія книги тісно пов'язана з писемністю і друкарством. І хоча графічні смислові знаки були 15 тисяч років тому, перші книги з'явилися значно пізніше.
Журнал - періодичне друковане видання, що виходить щотижня, щодекади, щомісяця, один раз за 2 місяці, один раз за квартал і рідше. За характером і напрямком журнали поділяються на політичні, літературні, наукові і галузеві, для жінок, чоловіків, молоді, дітей; ілюстровані та неілюстровані.
Товари для відпочинку
Товари для відпочинку класифікують залежно від його активності й пасивності. До активного відпочинку відносять: полювання, рибну ловлю, спорт (крім професійного) і туризм.
Товари для активного відпочинку: інвентар для рибної ловлі; інвентар для полювання: мисливські рушниці і речі для догляду за ними; набої, прилади і пристосування для спорядження, мисливські товари;
Мисливські рушниці за призначенням поділяють на три групи: для мисливського промислу, спортивного полювання і спортивної стрільби;
• за застосовуваним снарядом: дробові, кульові, напівдробові;
•за числом стволів: одно -, дво-, три - і чотириствольні;
•за числом наявних напоготові пострілів: однозарядні, багатозарядні (магазинні) і самозарядні (автоматичні).
Товари для особистого спорядження спортсменів і туристів розглянуті в групі "спортивні товари", вони ж використовуються для активного відпочинку.
Товари для пасивного відпочинку: настільні ігри, лото, карти, доміно, шахи, шашки.