· Google – 73.7%
· Яндекс – 18.7%
· Search. Mail.ru – 2.3%
· Ukr.net – 1.9%
· Bigmir.net – 1.1%
· Meta.ua – 1.1%
Якщо підсумувати аудиторію Яндекса, Search. Mail.ru, Bigmir.net і Ukr.net, ми одержимо 24% ринку пошукових запитів. А загальна аудиторія Google становить 73,7%. Очевидно, що незважаючи на постійне створення нових сервісів, поки що Яндексу не вдається відвоювати український ринок (тому використання контекстної реклами Яндекс виправдано в проектах з таргетінгом на Росію, де Яндекс – лідер пошуку). А контекстна реклама Рамблер і Бігун в Україні малоефективна, тому що ринкова частка цих сервісів надзвичайно мала.
2) За даними LiveInternet за листопад 2009 року статистика переходів з пошукових систем у Росії виглядає в такий спосіб (Лідер Яндекс):
· Яндекс – 50.5%
· Google – 32.0%
· Search. Mail.ru – 9.0%
· Rambler – 3.2%
На Search. Mail.ru працює програмне забезпечення пошуку Яндекса, а значить до останнього можна додати 9.0% пошукового ринку. У порівнянні з результатами статистики за жовтень 2009 року, популярність Яндекса зменшилася на 0.2%. Google додав собі 0.5% пошукового ринку Росії, а Rambler втратив 0.3%.
Сервіс статистики Bigmir.net представляє максимально точну (серед безкоштовних джерел) інформацію для огляду популярності пошукових систем в Україні за листопад 2009. Ринок пошукових запитів поділений у такий спосіб:
· Google – 75.0%
· Яндекс – 18.2%
· Search. Mail.ru – 1.8%
· Ukr.net – 2.1%
· Bigmir.net – 0.7%
· Meta.ua – 0.8%
Якщо підсумувати аудиторію Яндекса, Search. Mail.ru і Ukr.net (за замовчуванням там обраний Яндекс), ми одержимо 22,1% ринку пошукових запитів. А загальна аудиторія Google і Bigmir.net складе 75,7%. У порівнянні із прошлим місяцем, Google втратив 0.3% популярності, але всі одно залишається безумовним лідером в Україні. Популярність Яндекса зменшилася на 0.2% через зниження популярності Search. Mail.ru і Ukr.net.
В 2008 році ринок інтернет-реклами в Україні знову показав позитивну динаміку, склавши у підсумку $20 млн. проти 12 млн. в 2007 році. При цьому обсяг ринку контекстної реклами подвоївся й досяг $6 млн.
Таблиця 2.3. Зведена таблиця обсягів комерційної медиа реклами в 2007–2008 рр. [3]
Це цілком пояснено з кількох причин:
a) Для початку, ці інструменти перевірені: банерна реклама відмінно підходить для створення впізнаваємості бренда, контекстна реклама моментально збільшує продажі при правильному використанні, просування в пошукових системах теж збільшує продажі, але не моментально, на відміну від контекстної реклами. Всім інструментам уже багато років, і вони не раз доводили свою ефективність.
b) Другою важливою причиною є гроші. Ці 3 інструменти по бюджетах самі більші в долі видатків клієнтів на Інтернет, а агентство, як відомо, має прибуток пропорційно бюджетам клієнтів: чим більше бюджет клієнта – тим більше дохід агентства.
c) Третьою причиною є високий попит на послуги інтернет-маркетингу: галузь росте величезними темпами, до кризи вона збільшувалася на 100% у рік і більше, зараз, у той час як скрізь іде спад, отут усе ще триває стрімке зростання. Фахівців мало, а клієнтів багато: агентство вибирає з ким працювати, а кому відмовити.
Тепер більш докладно по пропозиціям кожного інструменту ринка:
1. Контекстна реклама. Із цим проблем в інтернет-агентствах немає. Інструмент простій, є багато допоміжних програм і сервісів, які допоможуть підібрати самі популярні ключові слова, автоматично порахують місячний бюджет, покажуть статистичні дані (яка кількість запитів по обраних ключових словах, скільки кликів очікується в день, яка вартість за день по кожному слову й т.д.). Ці ж інструменти автоматизують ведення рекламної компанії: треба тільки настроїти один раз за пару годин і щодня приділяти небагато часу для контролю.
В пропозиціях по контекстній рекламі ринок пропонує чотири системи: насамперед Google AdWords і Яндекс. Директ, рідше пропонували Бігун і Мета – Контекст.
Ціни на контекстну рекламу будуються в такий спосіб: бюджет + комісія агентства (від 5 до 25% залежно від системи контекстної реклами й агентства). Так, Google не дає знижки рекламним агентствам, тому на цю систему звичайно сама більша комісія, Яндекс дає агентству знижку 10%, але часто агентство бере ще зверху біля 5–10%, Бігун дає 10–30% знижки (знижка залежить від обсягів агентства в цілому).
По ефективності для України на першому місці Google AdWords, хоча б тому, що Google сама популярна пошукова система в нашій країні, за ним іде Яндекс. Директ, а всі інші системи сильно відстають по цьому важливому показнику.
2. Банерна реклама. Із пропозиціями цього інструменту справи дещо гірше, ніж з контекстною рекламою, але особливих проблем немає. Головне: правильно підібрати площадки, формати для реклами й пам'ятати про мету клієнта. Але, на жаль, не всі інтернет-агентства пам'ятають про мету клієнта й про його цільову аудиторію: були пропозиції, далекі від мети рекламодавця, але при цьому з більшим бюджетом на сайтах, які дають агентствам гарні знижки.
Ціни на банерну рекламу будуються в такий спосіб: приходить клієнт, під нього підбираються рекламні площадки, потім агентство дзвонить, домовляється із цією площадкою про ціну й знижки для себе (які звичайно становлять від 10 до 50% від прайсовой вартості) і після пропонує клієнтові вартість розміщення, звичайно залишаючи собі від 10 до 20% вартості. Схема стандартна в рекламному бізнесі й дуже схожа на рекламу в інших медіа.
Всі агентства пропонують розробку банерів під рекламу, але ціни на них дуже не маленькі, імовірно, багато хто їх перезамовляє у дизайн-студіях.
3. Просування в пошукових системах (SEO). Отут все печально. Значна частка ринку в цій області належить інтернет-агентствам, але при цьому вони не мають власних фахівців і перекуповують послуги або в спеціалізованих компаній, або у фрілансеров. Все це часто приводить до: непрофесійного консультування клієнта й уводить його в оману, значному (іноді багаторазовому) збільшенню реальної вартості послуги, відсутності яких-небудь гарантій і т.д.
2.3 Конкурентоспроможність послуги «Контекстна Інтернет-реклама»
Конкурентоспроможність послуги «Контекстна Інтернет-реклама» визначається 3-ма параметрами [41]:
- вартістю рекламної компанії;
- кількістю залучених споживачів реклами;
- тривалістю ефективної дії рекламної компанії
1) Фактори формування вартості контекстної реклами
Розміри бюджету, необхідного для початку рекламної кампанії коштами контекстної реклами, часом порівнянні з вартістю друкування декількох сотень листівок.
У теж час існують понадконкурентні тематики, де вартість «клику» на топових позиціях досягає просто фантастичних значень в 50 $, а щомісячні бюджети обчислюються десятками, а те й сотнями тисяч $.
Існує кілька основних факторів, аналіз яких дозволяє оцінити необхідний розмір бюджету рекламної кампанії.
· Популярність тематики рекламованих товарів або послуг і поводження конкурентного оточення. Скільки у Вас конкурентів? Скільки вони готові витрачати на залучення потенційних клієнтів? Від цього може залежати середня вартість переходів у Вашій тематиці.
· Мета й завдання рекламної кампанії. Ви хочете підвищити продажу на 10%? А може на 20%? Або все-таки на 30%?
· Необхідний таргетінг (цілеспрямованість). Ви працюєте в регіоні або хочете продавати свій товар по усьому світі?
Замовляючи контекстну рекламу, Ви стаєте учасником аукціонних торгів у сервісах контекстної реклами, де предметом аукціону є позиції рекламних оголошень по обраних ключових словах.
Як правило Вище коштують оголошення тих рекламодавців, які готові платити більше за перехід на їхні сайти по обраних ключових словах, чим їхні конкуренти.
Таким чином, вартість контекстної реклами не є величиною фіксованою й залежить від цілей рекламної кампанії, а також активності існуючих конкуренттів.
Чому ж більшість рекламодавців так намагаються наблизитися до першого місця?
Відповідь на це питання дуже проста: чим вище позиція Вашого рекламного оголошення, тим більше шансів, що потенційний клієнт його помітить і перейде на Ваш сайт (рис. 2.9).
Рис. 2.9. Рахунок статистики «кликів» в системах Яндекс і Бігун [40]
Оскільки розміри аудиторії Ваших потенційних клієнтів не безмежні, багато рекламодавців намагаються «відірвати» собі як можна більший шматок. Для цього їм доводиться підвищувати ставки, обганяючи інших претендентів на Топові позиції оголошень. На щастя, розмір ставки не є єдиним чинником, що впливає на позицію оголошення. Немаловажну роль грає втримування оголошення і його популярність. Тому професійні навички ведення кампанії можуть істотно знизити вартість залучення потенційних клієнтів.
Google – це пошукова система номер один як у світі, так і в Україні. При чому порядку 70% всіх українських користувачів Інтернет користуються пошуковою системою Google.
Google AdWords – це сервіс розміщення контекстної реклами від компанії Google, що дозволяє показувати рекламні оголошення на сторінках результатів пошуку Google, а також на змістовних і пошукових сайтах постійно зростаючої мережі Google.
Показ рекламних оголошень можна здійснювати як у результатах пошуку Google і партнерських пошукових систем, так і в рекламній мережі Google.