д) визначення порядку приймання і відвантаження експонатів;
е) забезпечення розміщення експонатів на стендах та їх схоронності;
ж)інші функції.
Якщо дирекцію чи директора не засновано, їх функції виконує ярмарком на чолі з головою.
Робочу групу формують одночасно зі створенням комітету. Вона потрібна лише на попередньому етапі організації ярмарку, до створення структурних підрозділів (служб). Робоча група розробляє положення про проведення ярмарку і розсилає листи потенційним учасникам з повною інформацією про умови участі у ярмарку. Вона готує й інші рекламні матеріали: запрошення, буклети, картки гостей, анкети опитування відвідувачів та учасників ярмарку тощо.
Про умови участі у ярмарку видається рекламна брошура, яка містить докладну інформація для учасників про:
1) вартість участі без експонатів;
2) ціни оренди виставкових площ;
3) ціни на додаткові послуги;
4) вартість заочної участі з використання експонатів і рекламних матеріалів та інше.
На попередньому етапі збирають відомості про учасників, підписують договори на участь, проводять організаційно-технічні заходи у приміщенні виставки і за її межами (бронюють квитки на зворотній проїзд учасників і місця в готелях, укладають договори на транспортне, екскурсійне і ресторанне обслуговування та ін.), публікують рекламний каталог учасників ярмарку.
На оптових ярмарках, де здійснюється укладення договорів на постачання (купівлю-продаж) товарів, ярмарком створює арбітраж.
Арбітраж виконує такі функції:
а) забезпечує правове обслуговування ярмарку;
б) консультує учасників ярмарку з правових питань;
в) розглядає переддоговірні суперечки.
Організаційний етап включає створення й організацію роботи функціональних підрозділів (служб), а саме:
· транспортної;
· рекламно-інформаційної;
· дизайнерської;
· служби безпеки;
· технічної;
· юридичної;
· медичної;
· фінансової та ін.
Наявність служб залежить від масштабів ярмарку, її спеціалізації та комплексу послуг, що надаються на виставці.
На організаційному етапі здійснюється вся оперативна робота – починаючи від заїзду учасників кінчаючи демонтажем ярмаркового устаткування.
Заключний етап – це підведення підсумків з визначенням позитивних і негативних сторін у роботі ярмарку. Для цього члени ярмаркому складають звіт: розраховують прибуток та ефективність ярмарку, визначають ступінь досягнення поставленої мети, розробляють рекомендації на майбутнє, щоб не припускати організаційних і фінансових помилок.
Візитною карткою комерційного підприємства на будь-якому ярмарку є виставковий стенд. Він є місцем комерційних переговорів і укладання угод і повинен за розмірами та обстановкою відповідати представленим товарам. З погляду технічного виконання стенд повинен бути бездоганним і відповідати конкретним стандартам. На першому плані стоїть завдання презентації товарів-експонатів, орієнтованої на клієнта. Виставковий стенд повинен бути приємним для зору та слуху, викликати позитивні емоції відвідувача.
Виставковий стенд повинен справляти враження, але не показне; здаватися скромним, але не виглядати бідно/ скупо; бути інтригуючим, але не нав'язливим; здаватися строгим, але не відштовхувати; ставати шоу, але не балаганом.
Оформлення стенду повинно бути виконане так, щоб надати йому характерний для фірми і неповторний зовнішній вигляд, основним є презентація товарів. Розміщення та освітлення предметів повинне бути оптимальним. Не товарна маса, а демонстрація кращого - основна мета учасника ярмарку. Головне - показати очевидну користь цього товару для споживача.
Для презентації товарів експонатів спочатку потрібно вияснити такі питання:
1) Чи достатньо привабливий їх зовнішній вигляд експонатів (дизайн, колір, пакування)?
2) Чи може зорове враження від товару-експонату бути підсиленим за рахунок кольорового чи світлового ефекту?
3) Чи можуть товари бути у відкритому доступі, чи потрібно підстрахувати деякі елементи від неправомірних дій (пошкодження, крадіжка тощо)?
4) Наскільки близько до реальної практики можуть бути показані експонати і скільки для цього потрібно місця?
5) Які засоби інформації можуть бути використані (текстові табло, дисплеї)?
6) Як можна продемонструвати послуги?
7) Як можна довести споживачеві корисність товару?
Меблі та інвентар для виставкової та виділеної для переговорів частин стенду повинні підходити одне до одного за формою, кольором та якістю. Це стосується:
а) стендів для інформаційних матеріалів;
б) столів зі стільцями - для бесіди;
в) стійки бару з високими табуретами. Невеликий бар має ту перевагу, що тут можна коротко поговорити (з обслуговуванням), не займаючи приміщення для переговорів;
г) шаф та вітрин.
Крім наочної презентації товару, клієнт розраховує на короткі пояснення з приводу експонатів. Саме такому безпосередньому просторовому розміщенню інформації стосовно експонату відповідає поняття детального розпізнавання. Таким чином, детальне розпізнавання складником як інформації, так і презентації. Тут використовуються такі засоби (частково поєднані між собою):
1) короткі технічні характеристики (текст);
2) графічні зображення;
3) фотографії, діапозитиви (статика/динаміка);
4) кінопроекція;
5) перегляди мультимедіа.
Одним із ключових критеріїв успіху на ярмарку є персонал. Чим ретельніше підібраний персонал, тим більше шансів на високі показники продажу та налагодження нових контактів. Цілеспрямований підбір та інтенсивне навчання співробітників стенду так само важливі, як і ефективна презентація товарів.
До персоналу стенду, сформованому залежно від величини підприємства, належать:
а) представник підприємства (член правління, виконавчий директор);
б) керівництво стенду (відповідає за його роботу);
в) технічний персонал (консультації, демонстрація товарів);
г) референти по країнах (переговори про експорт);
д) перекладач;
е) відповідальний за роботу з пресою;
ж) довідково-інформаційна служба стенду;
з) обслуговуючий персонал (бюро, приймання гостей, сервіс, охорона, прибирання).
На виставці про підприємство судять, як про єдине ціле. Кожен член виставкової команди повинен бути готовий до того, щоб показати себе найкращим чином. Персонал стенду, який правильно підготовлений, у найбільшій мірі сприяє безперебійному та успішному ходу ярмарку.
Часто в підприємців буває мало практичного досвіду у спілкуванні з відвідувачами. Тому ярмаркова команда повинна готуватися та тренуватися для виконання свого завдання, особливо для ведення переговорів, аргументації та техніки опитування. Для цього перед ярмарком існують семінари, друковані видання, навчальні відеоматеріали тощо.
Підприємці, що беруть участь у роботі стенду на ярмарку, повинні знати:
а) як пробудити інтерес відвідувача?
б) як і коли потрібно до нього звернутися (приблизні формулювання)?
в) як дізнатися та зафіксувати його прізвище та адресу (опитування відвідувачів)?
г) як вести себе з випадковими відвідувачами неспеціалістами на спеціалізованих ярмарках?
Таким чином, можна демонструвати відвідувачам готовність піти на контакт. Ярмарки - це живі та динамічні заходи, де втрачений шанс повернути вже неможливо. А це означає втрату потенційного клієнта-споживача.
Потрібно приділяти велику увагу і одягу, і зовнішньому вигляду, і манері поведінки. Єдина форма одягу для персоналу стенду полегшує пошуки співробітників. Потрібні досить великі таблички з прізвищем.
Після того, як відвідувач зайшов до стенду, йому потрібно дати час все оглянути. Співробітник стенду повинен спостерігати, чим відвідувач зацікавиться. При цьому потрібно визначити, коли до нього вперше звернутися. Після привітання співробітник називається і починає роз'яснення стенду, який зацікавив відвідувача. До знайомих відвідувачів потрібно звертатися зразу і називати їх за прізвищем.
Розмову потрібно вести без всякої нав'язливості. Вміння вислухати співрозмовника - рідкісний дар. За допомогою цілеспрямованих питань потрібно вияснити позицію, мотиви, критику та претензії, мету застосування товару, вимоги до якості, а також можливість найшвидшого укладання угоди. Після визначення рівня професійної компетентності і права на прийняття рішень всередині підприємства можна вийти на певний рівень взаєморозуміння. На претензії та виказані сумніви потрібно реагувати чуйно і зразу ж пропонувати можливі конкретні шляхи їх вирішення.
На завершення розмови потрібно в міру можливості домовитися про подальші контакти - наприклад, про час наступної зустрічі чи про пересилання конкретних товарів чи технічних деталей.
Під час остаточного заповнення листка обліку відвідувачів потрібно записати всі побажання клієнта, інакше в круговороті ярмарки окремі моменти швидко забудуться.
Керівник стенду відповідає за узгодженість роботи стенду.
Керівник повинен володіти особливим чуттям і цілою низкою якостей для стосунків з людьми найрізноманітніших темпераментів:
а) досвід роботи на торгових ярмарках та виставках;
б) бажання та здатність приймати рішення;
в) високу якість мотивації та керівництва;
г) організаторський та імпровізаторський талант;
д) усвідомлення відповідальності;
е) пристойний зовнішній вигляд;
ж) впевнена манера поводитися;
з) добре поставлена мова;
и) готовність до розмов та переговорів;
к) основи знань в галузі техніки і торгівлі;
л) добра пам'ять на обличчя.
Керівник стенду повинен своєчасно, до початку виставки впевнитися у тому, що весь стенд змонтовано за планом і все функціонує бездоганно. Ввечері напередодні відкриття виставки потрібно віддати інструкції персоналу з роз'ясненням порядку роботи стенду:
а) знайомство колективу (додатково задіяного персоналу);