Смекни!
smekni.com

Стимулювання збуту на підприємстві Філія "Черкаська ДЕД" ДП "Черкаський облавтодор" (стр. 5 из 7)

2. період одного обороту обігових коштів – визначає середній період від витрачання коштів для виробництва продукції до отримання коштів за реалізовану продукцію. Цей показник у 2006 році зменшився (з 209 днів у 2006 році) до 144 днів, проте у 2008 році спостерігається його найнижче значення – 68 днів. Зменшення цього показника свідчить про більш ефективне використання обігових коштів на підприємстві;

3. період одного обороту запасів – це період, протягом якого запаси трансформуються в кошти. Мінімальне значення цього показника спостерігалося у 2007 році (22 дні), у 2008 році він дещо збільшився і становив 31 день, проте це є менш ніж у 2006 році (46 днів);

4. показники періоду погашення дебіторської та кредиторської заборгованості свідчать про те, що підприємство набагато більше часу користується по суті безкоштовним кредитом з боку власних кредиторів (держави) ніж сама кредитує (безкоштовно) інші підприємства. Також в обох випадках спостерігається стала позитивна тенденція до зниження даних показників. Проте в 2008 році спостерігається значне збільшення періоду погашення кредиторської заборгованості, що більш за все є тимчасовим явищем.

На слідуючому етапі аналізу підприємства Філія «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор» розглянемо основні показники рентабельності підприємства (див. табл. 2.4).

Таблиця 2.4 - Аналіз показників рентабельності Філія «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор»

№ п/п Показник Формула для розрахунку 2006 2007 2008
1 2 3 4 5 6
1 Рентабельність капіталу (активів) Чистий прибуток / Активи 0,04 0,0014 -0,017
2 Рентабельність власного капіталу Чистий прибуток / Власний капітал 0,033 0,0023 -0,041
3 Рентабельність реалізації Чистий прибуток / Виручка 0,011 0,0005 0,006
4 Рентабельність реалізованої продукції Прибуток від операційної діяльності / Виручка 0,02 0,005 -0,014
5 Період окупності капіталу Активи / Чистий прибуток 44,8 31,17

З наведених даних слід відмітити, що за аналізований період рентабельність підприємства Філія «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор» була надзвичайно низькою. Більше того, в 2008 році функціонування підприємства було взагалі нерентабельним. Причиною цього може бути характер діяльності підприємства, а саме виконання державних замовлень.

Організаційна структура Філії «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор» (Додаток А).

Отже, дослідивши реальний стан на підприємстві Філії «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор» можна стверджувати, що воно як і інші державні підприємства України знаходиться в досить складному становищі. Це пов’язано з постійною нестачею грошей в нашій державі. Для покращення свого фінансового стану підприємству Філія «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор» необхідно поряд з державними замовленнями всіляко розвивати реалізацію своєї продукції на комерційній основі, тобто за «живі» гроші. Це дасть змогу підприємству вижити в нашій нестабільній державі й створить передумови для її успішного розвитку.


2.2 Аналіз маркетингової діяльності підприємства Філія «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор»

Успішне ведення господарської діяльності в сучасних умовах неможливе без постійної адаптації до змін ринкових умов, які характеризуються своєю динамічністю і, часто, непередбачуваністю. При цьому основним засобом адаптації до змін у ринковому середовищі виступають своєчасні та обґрунтовані управлінські рішення вищого керівництва підприємства, які базуються на повній і достовірній інформації, яка характеризує ті чи інші явища або процеси. У свою чергу, засобом одержання подібної інформації є маркетингові дослідження, проведені з використанням певних методик. Маркетингові дослідження – це систематичне і об’єктивне виявлення, збір, аналіз розповсюдження і використання інформації, необхідної для підвищення ефективності визначення та вирішення маркетингових проблем (можливостей) підприємства.

Філія «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор» володіє всіма необхідними ресурсами для проведення дослідницького проекту. Більше того підприємство постійно проводить маркетингові дослідження з метою аналізу зовнішнього середовища, що дозволяє виявити чи має підприємство внутрішні сили, щоб використати можливості.

Маркетингові дослідження проводяться в багатьох напрямках. Це дозволяє підприємства зайняти стійке місце на ринку, виробляти конкурентоспроможну продукцію, мати можливість вчасно реагувати на зміни ринкової ситуації.

Важливе місце в маркетингових дослідженнях займає вивчення споживчої поведінки і переваг.

Дослідження цін, які проводить Філія «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор» можуть бути необхідною допомогою для прийняття рішень у цьому важливому питанні.

Маркетинговими дослідженнями на Філія «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор» займається відділ маркетингу. На сучасному етапі він складається з начальника відділу маркетингу, фахівця з маркетингу.

Основними функціями відділу маркетингу є:

– аналіз ринкових можливостей;

– відбір цільових ринків;

– розробка комплексу маркетингу;

– втілення в життя маркетингових заходів.

Дослідивши реалізацію маркетингу на підприємстві можна сказати про те, що товарно-асортиментна політика найбільш важлива з усіх інструментів маркетингу, за допомогою яких підприємство працює на ринку. Її завдання полягає у тому, щоб у кожний момент часу товари (послуги), які пропонує підприємство, оптимально відповідали потребам споживачів, як за якісними, так і кількісними характеристиками.

Товарно-асортиментна політика є частиною загальної стратегії управління підприємством Філія «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор», яка в свою чергу, спрямована на досягнення прибутку за обмежень, визначених обсягом замовлень потенційного покупця – держави.

На підприємстві розробкою та впровадженням товарної політики займається відділ планування та підготовки виробництва. Розробка товарної політики передбачає виконання наступного переліку робіт:

- комплексний аналіз можливостей діючих ринків з позиції забезпечення успішної реалізації попередньої номенклатури продукції, тобто оцінка ринків збуту;

- оцінка рівня конкурентноздатності власного товару й аналогічного товару, виробленого конкурентами;

- вибір найбільш сприятливих ринків і встановлення для кожного з них відповідної номенклатури продукції, обсягу реалізації, ціни;

- аналіз зміни виторгу, визначення її оптимальних обсягів і відповідних їм цін, а також розробка плану перспективної номенклатури продукції з урахуванням її конкурентноздатності.

Незважаючи на те, що Філія «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор» випускає продукцію і надає послуги в досить обмежених рамках, підприємство постійно працює над пошуком нових ринків збуту, нових партнерів.

В умовах ринкової економіки ціна є найважливішим елементом комплексу маркетингу. Сутність цінової політики полягає у створенні і підтримці динаміки оптимальної структури цін по товарах і ринках.

Основними цілями цінової політики Філія «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор» є:

- максимізація прибутку;

- розширення ринкового сегменту;

- підвищення якості та конкурентоспроможності продукції;

- забезпечення життєздатності підприємства в конкурентних умовах ринку.

На підприємстві Філія «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор» при встановленні ціни на продукцію в основу покладається обрахунок виробничої собівартості, що і є оптимальною моделлю ціноутворення діючого підприємства.

Маркетингова комунікаційна політика – це комплекс заходів, яким користується підприємство для інформування, переконання чи нагадування споживачам про свої товари чи послуги.

Основними елементами комплексу маркетингових комунікацій є: реклама, спеціалізовані виставки і презентації, стимулювання збуту, PR, персональні продажі, прямий маркетинг, спонсорство та ін.

Ця стратегія підприємства має свої переваги:

– безпосередня співпраця зі споживачами дає змогу отримати відповідну інформацію про свою продукцію та потреби споживачів;

– зберігається ціна виробника, так як посередники і магазини підіймають ціни, або залишають частину прибутку від реалізації, таким чином ця стратегія є вигідною як Філії «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор» так і для споживачів;

– підприємстві на даний момент використовується як оптова, так і роздрібна продажа продукції, споживач повинен виплачувати одразу всю суму. Проте також відбувається продаж продукції з післяплатою, що призводить до зростання дебіторської заборгованості.

Отже, Філія «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор» застосовує такі форми і методи маркетингових комунікацій як друкована реклама в пресі, участь у виставках і ярмарках.

Так, значне місце посідає реклама в пресі. Вона забезпечує широке охоплення аудиторії, високий ступінь довіри потенційних споживачів, вторинну аудиторію.

Філія «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор» має власний електронний сайт www.ded.ck.ua. На сайті можна знайти повну інформацію про підприємство: керівництво, організаційну структуру, виробничі потужності, обсяги виробництва, асортимент виготовлюваної продукції, ціни на товари.

2.3 Характеристика системи стимулювання збуту та оцінка її ефективності

Проведення заходів щодо стимулювання збуту на сьогоднішній день одержує все більший розвиток, є ефективним і порівняно недорогим методом залучення потенційних покупців.