Діяльність лобістів на місцевому рівні включає:
- роботу з місцевими та центральними ЗМІ;
- особисте спілкування і роботу з місцевими суспільними організаціями;
- диригування кампаніями звернення( відсилання листів та ін.) державним чиновникам з метою здійснення впливу на них.
Працюючи з ЗМІ, лобіст розповсюджує позицію організації, переважаючу громадську думку, демонструючи таким чином злободенність та громадську значимість даного питання.
Різноманітні форми особистого спілкування на місцевому рівні включають запрошення законодавців на зустрічі з лідерами громадської думки, на конференції та зібрання громадськості. Неформальні зустрічі у вигляді спільних ланчів з видавцями та редакторами газет, інтерв’ю, зустрічі з громадськими діячами, керівниками партійних організацій, профспілок.
Масове відправлення кореспонденції законотворцям та особам, що приймають рішення доцільно здійснювати за допомоги електронних програм масової підготовки персоніфікованих листів, що дозволяють в разі потреби організувати “море” поштових надходжень, телефонних дзвінків та масових візитів громадськості до законотворців та чиновників. Прикладом однієї з таких кампаній може стати масова коаліційна акція американської громадськості, що вимусила в 1993р. Біла Клінтона відмовитись від введення в дію податку на використання енергоносіїв [24, 337].
РОЗДІЛ 3. МЕХАНІЗМИ ФОРМУВАННЯ ТА ПОКРАЩЕННЯ ІМІДЖУ ФІРМИ "РЕНОМЕ"
Роботу прес-служби комерційної організації можна умовно поділити на дві сфери: внутрішня і зовнішня. Внутрішньою сферою є сама організація. Зовнішньою сферою є все те, що оточує організацію.
- прес-секретарі первинних організацій
- ЗМІ
- органи влади
- некомерційні організації
- комерційні організації
У зв’язку з вищесказаним, головною метою роботи прес-служби комерційної організації є:
1. Висвітлення діяльності організації в засобах масової інформації і формування за допомогою цього позитивного іміджу організації.
2. Створення єдиного інформаційного потоку всередині організації і від організації.
Всередині організації прес-секретар територіальної організації взаємодіє з прес-секретарями первинних і місцевих організацій і формує внутрішнє інформаційне поле. Це поле являє собою добре налагоджені комунікаційні лінії для передачі оперативної інформації. У зовнішній сфері – ЗМІ, органи державної влади різних рівнів, інші суспільні і комерційні організації [26, 356].
Функції прес-секретаря (прес-служби)
Функції визначаються творчим підходом до своєї роботи. Можна обмежитися лише контактами зі ЗМІ в міру необхідності, а можна стати для всіх ЗМІ постійним джерелом інформації про діяльність організації.
Прес-секретарю територіальної організації необхідно налагоджувати зв’язки з первинними організаціями, а також координувати їхню роботу при проведенні спільних заходів. Крім того, взаємодіяти з прес-секретарями інших територіальних організацій.
Що стосується взаємодії прес-секретаря з ЗМІ, то можна виділити наступне:
1. Висвітлення заходів проведених організацією в ЗМІ.
2. Постійне інформування ЗМІ про діяльність організації: організаційні зміни, участь членів організації в різноманітних форумах, співробітництво організації з органами влади.
3. Організація спільно з ЗМІ суспільних акцій, підготовка програм на ТБ і радіо.
4. Співробітництво зі спеціалізованими виданнями (можна домовитися про те, щоб організації надавали окрему полосу в газеті)
5. Організація брифінгів, прес-конференцій.
6. Формування складу прес-центру і організація його роботи під час різних заходів.
7. Формування кола „довірених” журналістів, що будуть постійно співробітничати з організацією.
8. Підготовка інформаційних матеріалів і іміджевих статей, що стосується діяльності організації.
9. Організація інтерв’ю керівника організації для ЗМІ (перед публікацією інтерв’ю в газеті необхідно його прочитати і виправити виявлені помилки).
10. Моніторинг усіх матеріалів (статей і відео матеріалів, по радіопрограмах – назва радіостанції, назва програми, дата, час виходу і короткий зміст), що вийшли в ЗМІ. Створення архіву.
11. Формування бази даних ЗМІ і відстеження змін на ринку ЗМІ свого регіону.
12. Співробітництво з відділеннями Союзу журналістів в регіоні.
13. Співробітництво з прес-службами, департаментами по зв’язках із громадськістю органів влади в регіоні.
14. Співробітництво з прес-службами інших комерційних організацій і проведення спільних акцій.
15. Написання статей у газетах і журналах (в міру необхідності).
16. Випуск власного друкованого видання. (Як правило, виходять невеликим тиражем, і поширюється серед членів організації).
17. Участь у створенні фірмового стилю, власної рекламної продукції (бланки, візитки, плакати, сувенірні календарі, буклети, брошури і т.д., і т.п.).
Склад прес-служби
Керівник прес-служби і прес-секретар підпорядковується безпосередньо керівнику організації і взаємодіє з усіма структурними підрозділами організації.
Як показує досвід, під час поточної роботи (коли немає великих заходів) досить прес-секретаря і його помічника. При проведенні масових заходів і акцій необхідно сформувати прес-центр, залучати прес-секретарів первинних чи регіональних організацій.
Прес-секретарі первинних організацій є потенційними співробітниками прес-служби. Прес-секретар постійно підтримує з ними зв’язок: інформує про важливі події, нові програми, проводить семінари і майстер-класи.
Розглянемо більш детально основні питання, що входять до кола обов’язків прес-служби „РЕНОМЕ”, а саме:
-Формування бази даних щодо ЗМІ
-Створення інформаційного приводу
-Написання прес-релізу
-Організація і проведення прес-конференції
-Стандартна схема висвітлення заходів
-Управління репутацією і профілактика криз
-Планування рекламної кампанії
Моніторинг формування бази даних щодо ЗМІ
База даних ЗМІ – це список усіх засобів масової інформації, що працюють у регіоні. Їх можна розділити на:
Регіональні. Виходять тільки в даному регіоні.
Центральні. Надсилаються з Києва і в регіонах тільки роздруковуються. Як правило, містять деякий відсоток регіональної реклами. У регіоні звичайно функціонує лише рекламний відділ.
Регіональні додатки центральних ЗМІ (звичайно дуже сильно залежать від Києва).
Інформаційна база даних ЗМІ:
1. Найменування ЗМІ, адреса і телефони редакції, тираж.
2. Координати головного редактора і журналістів, що займаються визначеною тематикою, ведуть певні полоси.
3. Основна тематика і спрямованість ЗМІ (розважальні, політичні, економічні і т.д., як правило, це відноситься до друкованих ЗМІ).
4. Які рубрики містяться в газеті, і хто їх веде. Не вся інформація стосовно галузі енергетики обов’язково попадає на енергетичну полосу. Наприклад, інформація економічного характеру може бути розміщена в економічному розділі.
5. Які програми існують на місцевому ТБ і радіо.
6. Періодичність виходу газет і тематичних полос в них, програм на ТБ і радіо.
Створення інформаційних приводів
Головна задача прес-секретаря комерційної організації полягає в тому, щоб про організацію не тільки знали, але і не забували. Тому необхідний творчий підхід до роботи і правильне використання внутрішнього інформаційного поля організації. Інформаційним приводом може стати і вдало сказана фраза керівника організації, якщо її правильно подати. Інформація повинна бути подана так, щоб вона цікавила читачів, глядачів, і слухачів. Тому грамотно складений інформаційний привід є запорукою успіху.
Є кілька правил при створенні інформаційних приводів:
1. Необхідно подавати соціально значимі новини.
2. Менше офіціозу, більше живого, емоційного тексту, цікавого для сприйняття цільової аудиторії.
3. Не брехати і не говорити зайвого.
За допомогою чого можна подавати інформацію:
Прес-релізи.
Статті і репортажі.
Власні видання (вкладиші в солідні видання – купувати місце в газеті)
Виставки, дні відкритих дверей.
Бегграундер – постійно вихідна інформація про існування і діяльність організації.
Пресс - пакет: прес-реліз, буклети, інформаційні листівки.
Біографії відомих особистостей в організації.
Факт-лист: коротка довідка про організацію.
Питання – відповідь: ініційовані самою ж організацією питання, запущені в ЗМІ.
Заява, меморандум: в основному використовується в критичних ситуаціях.
Канали розповсюдження.
Роздатковий матеріал. Листівки, проспекти, каталоги, буклети, плакати, календарі можуть вручатись як безпосередньо споживачу, розкладатися в поштові скриньки, так і бути вивішеними в місцях найбільшого скупчення потенційних споживачів ( при наявності спеціального дозволу).
Теле-, кіно- і радіореклама. Кіно і відеокліпи, рекламні і презентаційні фільми, радіо і телепередачі. Розміщення на ефірних і кабельних каналах, прокат у кінотеатрах перед сеансами, дозапис при тиражуванні відео- і аудиозаписів. Електронна пошта і Інтернет. Останнім часом великого поширення одержало електронне поштове розсилання за заздалегідь складеним списком електронних адрес. У базу даних можна уключити всі ЗМІ, що цікавлять “РЕНОМЕ”, навчальні заклади і ін. Власні сторінки організації в Інтернет будуть частіше відвідуватися, якщо домовитеся на своєрідний „бартер” з іншими власниками вебсайтів зробити обопільні посилання.
Періодична преса. Наочна реклама. Сюди можна віднести вуличні рекламні щити, банери, що розміщуються під час різних заходів, рекламу на транспорті. Сувенірна продукція. Ручки, бейсболки, папки, портфелі, майки і т.д., що можуть бути використані і як призи при проведенні різних конкурсів, і як подарунки впливовим людям.