- митні збори;
- мито ( ввізне або вивізне);
- акцизний збір;
- податок на додану вартість (ПДВ);
Нарахування платежів провадиться у графі 47 ВМД декларантами за ставками й у порядку, передбаченому чинним на момент її митного оформлення законодавством.
При сплаті суми платежів перераховуються в національну валюту України за офіційним курсом Національного банку України, встановленим на день подання ВМД до митного оформлення (ПДВ - на день митного оформлення)[11].
Сплата платежів провадиться шляхом їх перерахування за безготівковим розрахунком на рахунок митної установи, або внесення сум готівкою до каси митниці, або через каси банку «Аваль».
При безготівковому розрахунку сплатою вважається фактичне зарахування сум платежів на рахунок митниці.
Платниками митних платежів за ВМД є суб'єкти підприємницької діяльності — юридичні та фізичні особи, що здійснюють митне оформлення.
Об'єкти оподаткування визначаються чинним законодавством за кожним із видів платежів і застосовуються залежно від видів товарів, ставок, митних режимів тощо.
Пільги по сплаті платежів надаються лише у визначених законодавством випадках. При наданні пільг нарахування платежів у графі 47 ВМД провадиться «умовно» із зазначенням коду способу платежу «06».
При цьому у графі 36 ВМД зазначається код преференції з мита, акцизу чи ПДВ, а у графі 44 (розділ 7) — реквізити документів, на підставі яких надано пільги по кожному з видів платежів.
З метою контролю за правильністю нарахування та повнотою сплати митних платежів під час митного оформлення ВМД співробітники митних органів перевіряють правильність визначення:
— основи нарахування платежів;
— ціни товару;
— умов поставки;
— коду згідно з УКТ ЗЕД;
— правомірності надання пільг тощо.
Для уникнення оподаткування суб'єкти підприємницької діяльності роблять спроби декларувати підакцизні товари кодами УКТ ЗЕД, які не підпадають під обкладення акцизним збором, або відносять товари, на які нараховуються значні ставки мита, до товарів з меншими ставками внаслідок невірного кодування або найменування товарів.
У випадках, коли виникають сумніви щодо правильності визначення найменування, коду або ціни товару, достовірності наданих як підтвердження підстави для надання пільг документів, митними органами проводиться відповідна експертиза з залученням спеціалістів відділів тарифів та вартості, митної лабораторії, Управління з верифікації сертифікатів при ДМСУ, експертів з інших організацій.
Нарахування ввізного мита та порядок заповнення графи 47, ВМД типу імпорт 40
В графі 47 імпортної ВМД, яка була оформлення підприємством ПТзІІ “Мастерфудз енд Еффем Україна” значаться такі види платежів:
010 -Митний збір за митне оформлення товарів та інших предметів;
Приклад розрахунку
Вид платежу 010 = Митна вартість Х Ставка за митне оформлення = 167139,94 Х 0.2% = 334,28 грн.
020 -Мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами підприємницької діяльності ;
Приклад розрахунку:
Вид платежу 020 = Митна вартістьМитона даний товар=15446,938 – 0,5 EUR= 40590,07 грн.
028 -Податок на додану вартість з товарів, увезених на територію України суб'єктами підприємницької діяльності
Закон України "Про податок на додану вартість"
Єдиний збір, який справляється в пунктах пропуску через державний кордон України (див пункт 3.4);
003 -Митний збір за митне оформлення товарів та інших предметів у зонах митного контролю на територіях і в приміщеннях підприємств, що зберігають такі товари та інші предмети, чи поза робочим часом, установленим для митниці.
Митний збір за митне оформлення товарів – 20$= 106.42 грн.
Приклад нарахування платежів за даною ВМД типу ІМ 40
Основою для нарахування ввізного мита є:
— митна вартість товарів — при застосуванні адвалерної ставки ввізного мита;
— кількісні показники товарів відповідно до одиниць виміру товарів або кількісні характеристики товарів — при застосуванні специфічної ставки ввізного мита.
Порядок заповнення графи 47 ВМД при нарахуванні ввізного мита:
у першій колонці «Вид»зазначається код виду платежу:
020 — ввізне мито;
у другій колонці «Основа нарахування»зазначається:
— митна вартість товару, вказана в графі 45 ВМД, якщо застосовується адвалерна ставка;
— кількісний показник товару відповідно до одиниць виміру товарів (кількісна характеристика товару), визначений у відповідній графі ВМД, при застосуванні специфічної ставки;
у третій колонці «Ставка»зазначається розмір ставки ввізного мита, встановлений на даний вид товару діючим на момент митного оформлення ВМД законодавством (якщо розмір ставки ввізного мита дорівнює нулю, ставиться «О»);
у четвертій колонці «Сума»зазначається сума ввізного мита, що підлягає сплаті (якщо розмір ставки ввізного мита дорівнює нулю, ставиться «О»).
При нарахуванні ввізного мита за специфічними ставками специфічна ставка, зазначена в іноземній валюті, перераховується у валюту України за офіційним курсом Національного банку України, встановленим на день подання ВМД до митного оформлення.
День подання ВМД до митного оформлення фіксується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення штампа «Під митним контролем» у графі «Д» ВМД і відповідними записами у справах митного органу;
у п'ятій колонці «Спосіб платежу»зазначається відповідний код способу сплати мита;
Заповнення графи 47 ВМД типу ІМ 40, яка була оформлена підприємством ”Укрпромінвест-Кондитер”
Митні збори. Порядок нарахування та стягнення
Митні збори — це додаткові збори, які стягуються з товарів, що ввозяться (вивозяться), за специфічні умови поставок та інші послуги, які надаються митницею (оформлення транспортних засобів, зберігання товарів під відповідальністю митниці та ін.).
Ст. 76 Митного кодексу України передбачено справляння митних зборів за митне оформлення транспортних засобів (у тому числі транспортних засобів індивідуального користування), товарів, спадщини, речей, які переміщуються через митний кордон України (в тому числі в міжнародних поштових відправленнях та вантажем), та інших предметів, а також за перебування їх під митним контролем.
За митне оформлення товарів та інших предметів у зонах митного контролю на територіях і в приміщеннях підприємств, що зберігають такі товари та інші предмети, чи поза робочим часом, установленим для митниці, і за зберігання товарів та інших предметів під відповідальністю митниці у випадках, коли передача їх на зберігання митниці згідно зі ст. 85 Митного кодексу України не обов'язкова, також справляються митні збори (ст. 77 Митного кодексу України).
Розміри ставок митних зборів встановлюються Кабінетом Міністрів України. Зараз діє Постанова Кабінету Міністрів України від 27.01.97 р. № 65 «Про ставки митних зборів» зі змінами та доповненнями (табл.6.). Звільнення від сплати митних зборів можливі лише на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України[10].
Митні збори, які нараховуються за вантажною митною декларацією, справляються при кожному здійсненні митного оформлення товарів та інших предметів, за винятком випадків, передбачених «Порядком справляння митних зборів, які нараховуються за ВМД», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.07.98 р. за №443/2883).
Нарахування митних зборів проводиться у графі 47 ВМД у національній валюті України. Приклади подаються нижче.
Порядок заповнення графи 47 ВМД при нарахуванні митних зборів:
у першій колонці «Вид»зазначається код виду митного збору з класифікаторами видів та ставок митних зборів;
у другій колонці «Основа нарахування»зазначається:
— загальна митна вартість товарів, визначена в графі 12 ВМД, якщо митні збори нараховуються у відсотках від митної вартості;
— рядок прокреслюється, якщо застосовується фіксована ставка митних зборів;
— завізована підписом декларанта кількість годин роботи працівника митниці — при нарахуванні зборів за митне оформлення товарів та інших предметів у зонах митного контролю на територіях і в приміщеннях підприємств, що зберігають такі товари та інші предмети, чи поза робочим часом, установленим для митниці;
у третій колонці «Ставка»зазначається розмір ставки митних зборів, установленої згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.97 р. № 65 у залежності від митного режиму.
При нарахуванні зборів за перебування товарів та інших предметів під митним контролем, окрім розміру ставки, зазначається також кількість днів перебування їх під митним контролем, що враховується при нарахуванні митних зборів;
у четвертій колонці «Сума»зазначається сума митних зборів, що підлягає сплаті.
При нарахуванні митних зборів за фіксованими ставками фіксована ставка, зазначена в доларах США, перераховується у валюту України за офіційним курсом Національного банку України, встановленим на день подання ВМД до митного оформлення;
у п'ятій колонці «Спосіб платежу»зазначається відповідний код способу сплати митних зборів
Порядок стягнення ввізного (імпортного) мита
Товари та інші предмети, що ввозяться на митну територію України і вивозяться за її межі, підлягають обкладенню митом, якщо інше не передбачено законодавством.
Мито, що стягується митницею, являє собою податок на товари та інші предмети, які переміщуються через митний кордон України.
Обкладення митом товарів та інших предметів здійснюється в порядку та за ставками, встановленими Законом України «Про Єдиний митний тариф».
Єдиний митний тариф України (ЄМТ) — це систематизований звід ставок мита, яким обкладаються товари та інші предмети, що ввозяться на митну територію України або вивозяться за її межі[24].