Смекни!
smekni.com

Дослідження ринку та організація роздрібної торгівлі товаріва з пластичних мас (стр. 9 из 12)

Оптимальна структура асортимента складається з таких етапів:

1. Типізація споживачів товарів з пластичних мас господарського призначення.

2. Виявлення вимог певних типів споживачів до асортименту та якості товарів. Вданому випадку вимоги споживачів - це бажання споживачів мати можливість вибору товарів з такими властивостями, які б задовольняли не тільки платоспроможну , але і натурально-речову сторону потреб.

Вивчення вимог споживачів основане на застосуванні спостереження, опросів, анкетування, експериментів. Мета - виявлення найбільш переважних, але реальних параметрів, з урахуванням платоспроможності, вимог до асортименту товарів різних груп споживачів.

3. Оптимізація асортименту конкретних груп товарів.

4. Визначення перспективності оптимальної структури асортименту.

Факторами, що впливають на асортименту політику є темпи науково-технічного прогресу; зміни у структурі ринкового попиту; фінансові можливості підприємства; зміни в асортиментній політиці конкурентів і т.і.

З поняттям асортименту зв’язане поняття оновлення товарної пропозиції. Проблема випуску на ринок нових товарів на теперішній час дуже актуальна. Це пов’язано з тим, що нові товари все більш набувають значення не тільки як засіб задоволення платоспроможних потреб населення, але і як фактор активізації попиту. Якщо споживчі властивості нових товарів відповідають вимогам споживачів, новий товар займає міцне місце на ринку.

При формуванні асортименту товарів за пластичних мас господарського призначення необхідно враховувати мотиви поведінки не тільки споживачів, зорієнтованих на придбання виробів, але і осіб, які відмовляються по різним причинам від його покупки і використання.

Основними принципами асортиментної політики підприємства з продажу товарів з пластичних мас господарського призначення є:

- раціональність структури асортименту товарів;

- забезпечення достатньої широти, глибини, довжини, гармонійності асортименту;

- забезпечення оптимального асортименту;

- оновлення асортименту товарів;

- забезпечення сталого асортименту.

Асортимент товарів повинен класифікуватися у відповідності з фактичним асортиментом і затвердженою номенклутаурою.

Кожен товар повинен мати фіксоване місце продажу. Коли один і той же товар продається в різних кутках магазину, покупець повинен спочатку відвідати ці секції, щоб ознайомитися з асортиментом, а потім зробити свій вибір.

Вимоги стабільності товару у залі зобов’язують підприємство в усі дні тижня і на протязі всього робочого часу мати в усіх секціях стабільний широкий асортимент товарів.

Більшість сезонних товарів в нашій торгівля є круглий рік. Це приводить до того, що в несезонний період реалізується найбільш ефективна частина асортименту і до початку сезону торгівля не може запропонувати споживачам сезонні товари в повному обсязі. Використання частини площі для продажу несезонних товарів приводить до зниження ефективності використання торгової площі магазину. Для цього потрібне впорядкування торгівлі сезонними товарами.

Потрібне наведення чіткого порядку в спеціалізації торгових секцій і затвердження переліку товарів, якими буде торгувати кожна з них.

Групування товарів по їх призначенню підсилює вплив торгівлі на формування попитом споживачів, пропагандує застосування в побуті більш широкого кола товарів.

Потрібно застосовувати нетрадиційний метод формування асортименту.

Можна зробити наступний висновок.

Для того, щоб забезпечити необхідний рівень обслуговування покупців та рот головних економічних показників діяльності підприємства у значній мірі залежить від вірного формування асортименту на підприємстві.

Формування асортименту уявляє собою процес підбору для реалізації в магазині груп товарів , їх видів та різновидів, згрупованих за усіма відмінними ознаками.

Раціональна структура асортименту товарів на торговому підприємстві передбачає комплексне задоволення попиту споживачів, в межах обраного сегменту ринку.

Асортимент виробів з пластичних мас на ЗАТ «Укрпластик» дуже широкий і нараховує біля 800 найменувань товарів різного признання.

Основними групами товарів, які реалізує підприємство є:

посуд; вироби для приготування їжі, предмети гігієни побуту; вироби для зберігання предметів побуту; предмети для обставлення і благоустрою домівки; вироби для розвішування; вироби для виробничо-господарських робіт.

Групування товарів по їх призначенню підсилає вплив торгівлі на формування попитом споживачів, пропагандує застосування в побуті більш широкого кола товарів. Тому на підприємстві товари згруповані по ознаці призначення.

Посуд: посуд для сипучих харчових продуктів; посуд для холодних харчових продуктів;

Вироби для приготування їжі: вироби для кухонних робіт; вироби для сервіровки столу; вироби для зберігання продуктів;

Предмети гігієни побуту: предмети для догляду за одягом та взуттям; предмети прибирання та гігієни приміщень; предмети для догляду за посудом; санітарно-гігієнічні вироби;

Вироби для зберігання предметів побуту: вироби для зберігання інструментів, вироби для зберігання столових приборів; вироби для зберігання білизни;

Предмети обставлення і благоустрою домівки;

Вироби для розвішування: пристосування для сухих рушників та одягу; вироби для підвішування різних дрібниць;

Вироби для виробничо-гоподарських робіт: вироби для розведення рослин і догляду за ними; предмети для технічної творчості.

Перевага відвідувачів віддається товарам іноземного походження.

Асортимент виробів з пластичних мас господарського призначення, який пропонує ЗАТ «Юність» широкий і глибокий. Серед виробів велика кількість видів і різновидностей за конструкцією, формами, розмірами і кольорами. При цьому переважають вироби закордонного виробництва. Слід відзначити, що серед побутових товарів обсяг поставок вітчизняного виробництва складає лише 6%, одноразовий посуд складає - 51%. Необхідно також відзначити, що рівень реалізації товарів по ЗАТ «Юність» досягає 85,3%, що свідчить про оптимальність асортименту. В той час, як оновлення асортименту незначне і дорівнює дорівнює 5% (з яких 5% - принципово нові вироби і 95 % з покращеними споживчими властивостями).

Слід відзначити, що реалізація виробів з пластмас в більшості випадків коливається в залежності від пори року і максимально зростає у весняно-літній період, що свідчить про особливості виготовлення сезонних товарів.

Асортимент виробів з пластичних мас, який пропонує підприємство необхідно розділити на традиційний і нову продукцію. Характерними особливостями, притаманними традиційній продукції, яку пропонує підприємство є: перш за все - це широкий , глибокий і гармонійний асортимент і задовільна якість. Що стосується нових, перспективних і елетіних видів продукції то позиції підприємства перспективні. Перспективність полягає в тому, що підприємством будуть найближчим часом заключені договори з виробниками на поставку нових товарів. А також встановлення і випуск нових і з покращеними властивостями товарів (наприклад, виробів для догляду за посудом, санітарно-гігієнічних виробів, предметів для прибирання та гігієни приміщень, посуду для гарячих харчових продуктів, предметів для технічної творчості і інш.)

Перспективними з асортименту на ЗАТ «Юність» є такі групи товарів як посуд, вироби для сервіровки столу, зберігання продуктів, предмети для прибирання та гігієни приміщень і нші.

Для розширення і оптимізації асортименту товарів з пластмас, що виготовляють підприємства України слід використовувати приоритетні напрямки розвитку асортименту за рахунок нових торгових марок, впровадження сучасного стилю і дизайна виробів, випуск елітних виробів, а також виготовлення нових виробів і відмови від застарілих, які вже не відповідають вимогам споживачів.

З метою забезпечення реального попиту населення на товари з пластмас побутового призначення та досягнення успіху збуту необхідно враховувати якість товару, доступність ціни для споживача, сезонність попиту на різні вироби, постійне оновлення асортименту, добре продумане оформлення виробу і упаковки.

На підприємстві при формуванні асортименту вирішують такі задачі:

визначення переліку і пріоритетності показників оцінки асортименту і якості товарів, які безпосередньо виявляються у процесі вибору і покупки;

оцінка повноти відповідності виробів чи їх окремих параметрів вимогам різних типових груп споживачів(відповідає, не дуже відповідає, повістю відповідає) і визначення причин неповної відповідності товарів споживчому попиту;

визначення потреб ринку у нових та з поліпшеними якостями виробів при заміні асортименту;

оцінка імовірного впливу економічного становища (розширення та обновлення) асортименту на продаж виробів-аналогів з урахуванням пріоритетності споживчих переваг.

На формування асортименту впливають ще такі фактори. Так, як «Юність» розташований поруч з автобусною лінією, а це показник того, що до магазину завітає дуже багато відвідувачів. І поруч з цим підприємством не має конкуруючого підприємства.

Для підприємства ЗАТ «Юність» розширення асортименту повинно проходити за рахунок використання нових видів пластичних мас з цінними споживчими властивостями та виготовлення конкурентоспроможних недорогих виробів сучасного дизайну. Для оперативного вивчення поглядів споживачів щодо асортименту і якості товарів необхідно забезпечувати безперервність, систематичність, потрібну повноту та своєчасність отримання інформації про стан ринку товарів з пластичних мас, перспективи та розвиток виробництва, обсяги реалізації цих товарів, забезпечувати виставки-продажи товарів для більшої інформованості споживачів про новинки товарів.