Смекни!
smekni.com

Значення логістики в управлінні товарними запасами оптових підприємств (стр. 3 из 4)

де Зн – товарні запаси на початок періоду, грн.;

Зк – товарні запаси на кінець періоду, грн.

- якщо є дані на три дати і більш, то застосовується середня хронологічна.

, (4)

де З2, З3… – запаси товарів на певні дати, грн.

n – кількість дат.

Одноденний товарообіг визначається шляхом ділення

загального об'єму товарообігу на число днів в періоді:

, (5)

де t – число днів в періоді.

Проведемо обчислення показників оборотності по вищезгаданих формулах, на підставі даних додатку Б. Результати оформимо в звідну таблицю 2.

Для розрахунку середніх товарних запасів в звітному і базисному періодах застосуємо формулу середньої хронологічної:

,

Далі визначимо одноденний фактичний товарообіг за рік:

,

Визначимо час звернення запасів:

,

Визначимо швидкість звернення:

,

Таблиця 2 – Показники оборотності товарних запасів ТОВ «Зімай» за 2007–2008 рр. тис. грн.

Найменуванняпоказника Базисний період (2007 р.) Звітний період (2008 р.) Відхилення
абсолютне відносне%
Середні запаси 30459,35 69024,61 38565,26 126,61
Одноденний ТЕ 374,57 462,96 88,40 23,60
Час звернення 81,3 149,1 67,77 83,34
Швидкість звернення 4,4 2,4 -2,01 -45,46
Середній ТЕ 34998,27 43257,86 8259,59 23,60

Середні товарні запаси мають тенденцію до зростання. Так, в звітному періоді їх величина склала 69024,61 тис. грн., що більше базисного періоду на 38565,26 тис. грн. або на 126,61%. Це обумовлено зростанням товарообігу на 23,6% і політикою завоювання сектора ринку, яка передбачає постійний пошук нових клієнтів у всіх регіонах України, яка у свою чергу вимагає наявність значних товарних запасів для задоволення нових непрогнозованих замовлень. Час звернення товарів складає 149,1 днів, а швидкість звернення в кількості оборотів за рік середніх запасів – 2,4 разу, тобто середні запаси за рік зробили 2,4 обороту. Швидкість знизилася майже в 2 рази. Це пов'язано із збільшенням товарних запасів. Кожнепідприємство прагне прискорити швидкість звернення товарнихзапасів, це впливає на загальний стан і прибутковість діяльності. Аналізованому підприємству важливо прагнути до балансу між товарообігом і запасами, щоб збільшити швидкість звернення товарів.

У повному об'ємі товарні запаси виконували свої головні функції по-перше трьох кварталах 2008 року, тобто забезпечували безперебійний товарообіг в періодах між постачаннями. Тоді як впершому і третьому кварталах 2007 року відчувався дефіцит товарних запасів.

Структура товарних запасів, представлена в додатку Г,повинна забезпечувати нормальний рівень товарообігу, як в цілому, так і по окремих групах. Ведуться постійні розрахунки, які направлені на постійний пошук оптимальної структури товарних запасів.

Структура надходжень проілюстрована в додатку Д, де найбільшу частину займають товари для дітей від 6 місяців до 2 років, які обумовлені спеціалізацією діяльності фірми. На думку провідних фахівців відділу маркетингу фірми «Зімай» саме цей сегмент ринку найбільш придатний для експансії, тому саме сюди направлені головні зусилля. Але інші товарні групи також розглядалися як досить перспективні, у зв'язку з, хоча і незначним, але поліпшенням матеріального стану і постійною увагою до маленьких дітей і їх батьків.

Всі товарні групи не вимагають особливих умов зберігання і мають значний термін придатності, що дозволяє створювати сезонні товарні запаси. В цілому асортимент досить широкий і охоплює майже всі можливі товарні групи, але розширення можливе за рахунок товарів інших торгових марок, які відрізняються від тих, з якими проводить операції «Зімай», ціною і якістю. Так в стані переговорів контракт з американською компанією на постачання товарів кращих за якістю і дорожчих. Але таке рішення дуже ризиковано, оскільки платоспроможний попит населення України ще не досяг американського рівня.

На формування товарних запасів впливає багато чинників, але важливо виділити саме ті, які здійснюють найбільший вплив наконкретному підприємстві. Ці чинники діляться на внутрішні і зовнішні.

Внутрішніми чинниками на підприємстві є широта асортименту, частота його оновлення, об'єм і структура товарообігу.

Широта асортименту у ТОВ «Зімай» дуже велика і досягає 400 найменувань товарів. Така ситуація вимагає більш високого рівня товарних запасів завдяки необхідності підтримувати нормальнийтоварообіг. Вищезгадана широта асортименту обумовлена специфікою вибраного виду діяльності і певним рівнем несумісності продукції різних виробників (не у всіх випадках можливо товари одного виробника доповнити товарами іншого), і широкою диверсифікацією українського споживчого ринку. Наявність філій іпредставників, які не мають значних складських можливостей, теж вимагає підвищення рівня товарних запасів.

Частота оновлення асортименту незначна, оскільки широта асортименту охоплює основну частину асортименту. Тому цейчинник ми враховуємо, але виключно з метою врахувати можливі зміни попиту в майбутньому.

Зовнішніми чинниками є якість продукції, сезонність і коливання попиту, рівень наповнення товарного ринку і терміни зберігання товарів.

Якість продукції, яку надає ТОВ «Зімай» відповідає світовим стандартам і має низький рівень браку, але все-таки рівень запасу збільшується, щоб мати можливість задовольнити скарги клієнтів не втрачаючи оптимального балансу між товарообігом і товарними запасами. Якість продукції, яка у свою чергу впливає на ціну товару, є особливим чинником, який впливає на уповільнення швидкості звернення товарних запасів в періоди поглиблення кризу, який супроводжується значним падінням купівельного попиту.

При формуванні товарних запасів використовувалисявиключно власні засоби підприємства. Якщо запозичення і малимісце, то вони були настільки короткостроковими, що не здійснювали значного впливу на фінансовий стан підприємства. Втрати економічного прибутку від невикористання позикових засобівкомпенсуються високим рівнем платоспроможності підприємства.


3 Заходи для поліпшення управління товарними запасами на фірмі «Зімай»

Навіть краще всього підготовлені стратегії і тактики управління товарами вимагають постійних удосконалень, які пов'язані із змінами, які постійно відбуваються в зовнішньому середовищі.

Розглянемо можливість підприємства привертати позикові засоби для збільшення оборотних активів. ТОВ «Зімай» при формуванні товарних запасів використовувало виключно власні засоби підприємства. Якщо запозичення і мали місце, то вони були настільки короткостроковими, що не здійснювали значного впливу на фінансовий стан підприємства. В середньому по 2008 року швидкість звернення товарних запасів складає 149,1 днів, тому слід розглянути два варіанти позики: на 90 днів і на 160 днів. Фірма має розрахунковий рахунок в банці «Аваль», тому використовуємо процентні ставки цього банку. Фірма проводить зовнішньоекономічну діяльність, і виникає необхідність в позиках в «твердій» валюті (американських доларах або євро). Застосуємо в розрахунках ставку банку «Аваль» на 04.11.2008 г.: на термін 90 днів – 30%, на 160 днів – 40%. Рентабельність обороту складає приблизно 10%, що обумовлене політикою низьких торгових націнок, яка направлена на швидке завоювання ринку. Тому в даній ситуації по вищезгаданих процентних ставках застосування позикових засобів є економічно недоцільним. Але за умов підвищення рентабельності автоматично піднімається питання про застосування позикових засобів. Також існує можливість участі в програмах фінансування експорту країн, з яких фірма імпортує товари, але на даний момент така участь є умовною.

Частиною позикової політики фірми є система управління дебіторською заборгованістю. Вона впливає на товарні запаси через термін обороту товарів. На фірмі «Зімай» ця система обмежується ціновим дисконтом за попередню оплату, надбавками за збільшення терміну оплати, і штрафними санкціями за порушення умов договору. Але на фірмі відсутня система оцінки платоспроможності клієнта і вірогідності затримки платежу або нездатності клієнта відповідати по своїх зобов'язаннях. Застосування штрафних санкцій невигідне в існуючих економічних умовах, оскільки витрати часу і засобів на судову справу, в більшості випадків, перевищать надходження.

Виходячи з цього, слід застосувати систему позикового ранжирування, яка дозволяє на основі статистичної обробки інформації про клієнтів ранжирувати їх по ступеню платоспроможності і надійності. Так, найчастіше використовують методи багатофакторного аналізу, які дозволяють врахувати вплив різних чинників на фінансове перебування клієнта на проміжку часу, який розглядається, і з високим рівнем точності оцінити перспективи співпраці.

Однією з таких систем є система 5С (Thefive С's system), яка заснована на аналізі п'яти головних характеристик клієнтів: характеру (система цінностей в бізнесі); майнового стану; капіталу; можливості забезпечення заборгованості заставою; загальних умов діяльності підприємства.