МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ
Кафедра маркетингу
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
З дисципліни „ Маркетингова цінова політика ”
Варіант № 22
Виконала : студентка Цинкевич Н.Й.
З Мар – 5 к. – ІІ в.о.
Зал.№ 093521
Перевірив: викладач Скригун Н.П.
Київ-2010
Чинники, які визначають чутливість покупця до рівня ціни
Встановлення дискримінаційних цін
1. Ціноутворення посідає одне з головних місць у маркетинговій діяльності фірми. Перш за все фірма повинна встановити, які переваги може дати її продукція майбутнім покупцям та оцінити ці переваги сумою, достатньою для покриття витрат на розроблення, випуск та доведення продукції до кінцевого споживача. А далі цей комплекс переваг, який надано в товарі, має бути визнаний потенційним споживачем як ціннісний еквівалент з погляду корисності товару, тієї грошової суми, яку йому пропонують заплатити. Тут мета маркетингу полягає в тому, щоб забезпечити таку комбінацію якості товару, його ціни та організації реклами, яка б надавала товару максимальну привабливість в очах споживача, зберігаючи при цьому встановлену кампанією норму прибутку. Але встановити ціну на товар не так просто, на неї впливає низка чинників, якими фірма не може знехтувати, а навпаки, перш ніж розробити стратегію формування ціни, фірма повинна проаналізувати всі чинники, що впливають на таке рішення. Усі основні чинники, які впливають на ціноутворення, групуються так:
· чинники, якими керує фірма:
а) життєвий цикл товару; б) портфель товарів (послуг); в) сегментація та позиціювання товарів (послуг); г) використання торговельних марок;
· чинники, якими керує споживач:
а) вимоги; б) вигоди; в) корисність; г) канали розподілу;
· ринкові чинники:
а) конкуренція; б) навколишнє середовище.
Загалом чинників, які можуть впливати на ціни, досить багато, і це головним чином ті, які фірма не може контролювати. Деякі з них ведуть до зниження ціни, а деякі, навпаки, — до її збільшення. Іноді зовнішні елементи істотно впливають на здатність фірми встановлювати ціни; в інших випадках вони чинять невеликий вплив, але у будь-якому разі їх вивчення та врахування є необхідним.
Зовнішні чинники, що впливають на ціноутворення Вибираючи цінову стратегію, підприємству слід виявити і проаналізувати всі чинники, що можуть вплинути на ціни. Таких чинників досить багато, у більшості випадків вони не контрольовані підприємством. Одні з них сприяють зниженню цін, інші викликають зростання ціни. Нижче наведено чинники, що сприяють підвищенню чи зниженню ціни. Чинники, що сприяють зниженню ціни:
· зростання виробництва;
· стрімкий поступ;
· зниження виробничих витрат;
· зростання продуктивності праці;
· конкуренція;
· зниження податків тощо.
Чинники, що викликають зростання ціни:
· зниження виробництва;
· нестабільність економічної ситуації;
· монополістичний стан підприємства;
· ажіотажний попит;
· збільшення маси грошей в обігу;
· зростання податків;
· зростання заробітної платні;
· зростання ціни робочої сили;
· низька ефективність використання капіталу, обладнання, робочої сили, землі тощо.
Основні зовнішні чинники процесу ціноутворення показано на рис. 1.
Рис. 1. Зовнішні чинники, що впливають на ціноутворення
Чинники, що визначають цінову чутливість споживачів
Звичайно виокремлюють 10 найбільш істотних чинників:
1. ефект існування товарів-замінників;
2. ефект унікальності;
3. ефект витрат на зміну товарної марки;
4. ефект ускладнення порівнянь;
5. ефект оцінки якості через ціну;
6. ефект високої ціни товару;
7. ефект вагомості кінцевого результату;
8. ефект поділу витрат на купівлю;
9. міра «справедливості» ціни;
10. ефект створення запасів;
Розглянемо чинники докладніше.
Ефект унікальності — чим унікальніший товар за своїми властивостями, тим меншою буде чутливість покупців до рівня його ціни, коли вони порівнюватимуть його з альтернативними товарами. Саме тому багато фірм, що діють на ринках з безліччю товарів-замінників, змушені витрачати значні кошти на додання своїм продуктам таких унікальних властивостей, завдяки яким вони б вийшли з ряду аналогів. Якщо це вдасться зробити, то результат перевищить усі витрати. Звичайно, додання продукту рис унікальності ще не вирішує проблеми. Необхідно, по-перше, поінформувати про це покупця, а по-друге — переконати його в тому, що ця унікальність справді дозволяє йому досягти нової якості в споживанні.
Можна виокремити 3 групи таких товарів:
1. іміджеві товари;
2. ексклюзивні товари;
3. товари без інших характеристик якості.
Висока ціна товару. Схильність покупця до здійснення порівняльного аналізу властивостей і цін конкуруючих товарів не є щось фіксоване. Вона істотно залежить від співвідношення абсолютного рівня ціни і тих зусиль, які треба витратити для скорочення витрат на покупку (наприклад, шляхом пошуку більш дешевої альтернативи). На ринку промислових виробів цей ефект виявляється через оцінку фірмами-покупцями абсолютної суми, яку треба витратити на закупівлю, і легкості знаходження коштів у такому розмірі для фінансування подібного роду закупівлі. На ринку споживчих товарів цей ефект виявляється через зіставлення родинами абсолютних величин витрат на покупку і свого доходу (тут легко простежити зв’язок з описаним у будь-якому підручнику з економічної теорії ефектом доходу). У будь-якому разі, однак, ефект високої ціни виявляється в підвищенні чутливості покупців до рівня ціни у разі зростання вартості товару, оцінюваної як за абсолютною величиною витрат, так і за сумою доходів покупця. Це цілком логічно — чим дорожче товар з погляду даного конкретного покупця, тим більше окупність зусиль з пошуку більш дешевої альтернативи, тим відповідно вище чутливість до рівня ціни. Для дешевих товарів такі зусилля просто нераціональні. Тому не випадково розбіжність у цінах дешевих товарів у різних продавців можуть бути дуже істотними. Але оскільки такі товари звичайно купуються «з нагоди» і шанси на те, що покупці стануть ходити з магазина в магазин, порівнюючи ціни, вкрай малі, то продавці можуть не коригувати свої ціни під середній рівень цін.
2. У разі встановлення дискримінаційних цін фірма продає товар по двох або більш різним цінам без урахування різниці у витратах. При цьому застосовують певні маркетингові стратегії: 1. З урахуванням категорій споживачів - різні покупці за той же товар платять різні ціни. 2. З урахуванням варіанту товару - різні варіанти товару продають за різними цінами, але без урахування різниці у витратах на виробництво. 3. З урахуванням місцезнаходження - товар продається за різними цінами в різних районах. При цьому витрати на його виробництво і пропозицію в цих районах однакові (квитки в театр залежності від ряду і місця). 4. З урахуванням часу. Для того, щоб стратегія встановлення цінової дискримінації дала очікувані результати, повинні виконуватися певні умови: • ринок повинен піддаватися сегментації, а отримані сегменти - відрізнятися інтенсивністю попиту; • споживачі сегменту, де товар продають за низькою ціною, не повинні мати можливості перепродувати його дорожче в тому сегменті, де такий товар фірма продає за вищою ціною; • конкуренти не повинні мати можливості продавати товар дешевше в сегменті, де фірма пропонує його за високою ціною; • витрати, пов′язані з сегментацією ринку і спостереженням за ним, не повинні перевищувати суми додаткових надходжень, які утворюються в результаті цінової дискримінації; • встановлення дискримінаційних цін не повинне викликати у споживачів обурення і породжувати ворожість; • вживано фірмою конкретна форма цінової дискримінації не повинна бути протиправною щодо чинного законодавства.